Zakharov

Матеріал з Maidan Wiki
Перейти до: навігація, пошук

Громадська Лобістська Кампанія "Захарова - в Омбудсмени!"

Довідка про кампанію

Довідка про громадську лобістську кампанію «Захарова в Омбудсмени!»

17 листопада 2006 року в Україні розпочалася кампанія громадського лобіювання «Захарова в Омбудсмени!». Метою кампанії стало висуненні відомого правозахисника, голови Української Гельсінської спілки з прав людини пана Євгена Захарова на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Ця кампанія стала відповіддю громади на більш як піврічне зволікання Верховної Ради у справі призначення нового Омбудсмена після того, як пані Ніна Карпачова стала народним депутатом. Громадяни не стали миритися з тим, що керівництво Верховної Ради в незаконний спосіб затягує призначення Уповноваженого.

Кампанія громадського лобіювання народного кандидата на посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини стала першим прецедентом в світовій практиці. За її розвитком уважно стежила міжнародна спільнота. Вперше в історії України представники сотень авторитетних громадських організацій скоординували та об’єднали свої зусилля для того, щоб висунути на одну з найвищих посад країни людину, яка здатна ефективно захищати права та свободи громадян. Вперше в європейській історії громада взяла найактивнішу участь в обговоренні і навіть висуванні кандидатів – не зважаючи на те, що це є прерогативою Парламенту.

В ході кампанії, кандидатуру Є. Захарова підтримало більше 340 недержавних громадських організацій в Україні і більше 120 міжнародних організацій. На підтримку народного кандидата виступили:

 • відомі громадські діячі, колишні в’язні сумління 60-х – 80-х років: Зиновій Антонюк, Микола Горбаль, Йосиф Зісельс, Лариса Лохвицька, Мирослав Маринович, Леонід Мілявський, Леонід Плющ, Григорій Приходько, Євген Сверстюк, Інна Чернявська-Набока та інші;
 • письменники і поети Юрій Андрухович, Тимофій Гаврилів, Георгій Грабович, Ірина Жиленко, Оксана Забужко, Мойсей Фішбейн, Михайлина Коцюбинська, Андрій Курков, Костянтин Москалець та інші;
 • науковці Ірина Бекешкіна, Наталя Беліцер, Євген Бистрицький, Ігор Бураковський, Тамара Гундорова, Іван Дзюба, Юрій Дрозд, Володимир Кадець, Георгій Касьянов, Сергій Квіт, Віктор Лисицький, Оксана Пахльовська, Всеволод Речицький та інші;
 • журналісти, громадські діячі Кирило Булкін, Тарас Возняк, Олена Зварич, Вахтанг Кіпіані, Богдана Костюк, Наталія Лігачова, Ростислав Мартинюк, Андрій Мокроусов, Володимир Павлів, Олена Притула, Андрій Павлишин, Тарас Ратушний та багато інших небайдужих громадян;
 • всесвітньо відомі правозахисники, такі як член Комiтету ООН з економiчних, соцiальних i культурних прав, один з авторів польскої Конституції Анжей Жеплінські, вдова академіка А.Сахарова Олена Боннер, перший Уповноважений по правах людини Російської Федерації Сергій Ковальов, голова Московської Гельсінкської Групи Людмила Алєксєєва.

Першим успіхом кампанії стала реєстрація Євгена Захарова профільним комітетом Верховної Ради офіційним кандидатом на посаду Уповноваженого з прав людини. Це стало можливим завдяки підтримці народної ініціативи окремими депутатами від фракцій БЮТ та «Наша Україна». Вони в короткий час зібрали потрібну кількість підписів під зверненням до Голови Верховної Ради та профільного комітету Верховної Ради. Тоді висування кандидатури Є.Захарова на посаду Омбудсмена підтримав 121 народний депутат з фракцій БЮТ, СПУ, "Нашої України" та Партії Регіонів.

Факт реєстрації народного кандидата на посаду Омбудсмена, за визнанням відомого соціолога Ірини Бекешкіної, став видатною позитивною подією у житті суспільства. Це свідчить, що громадянське суспільство вже досягло в Україні того рівня, коли з ним починають рахуватися політики, і не тільки в часи Майданів.

17 грудня, під час свого візиту до Києва, комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммерберг в своєму інтерв‘ю журналістам, недвозначно акцентував увагу на недопустимості політичної залежності Омбудсмена: «Наш досвід свідчить – Омбудсмен ефективно працює лише тоді, коли він незалежний, включно з незалежністю від політичних сил, оскільки не має права представляти ту чи іншу частину суспільства». Громадянська кампанія висвітлила стан справ та змусила по-новому дивитися на саму посаду Омбудсмена.

В рамках кампанії у грудні 2006 року – лютому 2007 року в різних містах України відбулись десятки прес-конференцій та круглих столів, на яких увазі журналістів та представників громадських організацій була представлена програма діяльності омбудсмена, підготовлена Євгеном Захаровим. А 9 січня 2007 відбулась безпрецедентна прес-хвиля. Протягом 5 годин у 18 містах України відбулись прес-конференції, в роботі яких за допомоги сучасних засобів телекомунікації взяв участь Євген Захаров який відповів на більше, ніж 60 запитань учасників прес-конференцій. Перебіг прес-хвилі транслювався на сайті «Майдан» .

Вагомим досягненням кампанії стала актуалізація проблем та недоліків, що існують в роботі омбудсмена, привернення уваги до них не тільки українського, але і європейського загалу.

Іншим важливим досягненням кампанії стала готовність узяти під громадський контроль діяльність омбудсмена незалежно від особи, що обіймає цю посаду. Кампанія стала прикладом об`єднання зусиль громадських та правозахисних організацій в справі розбудови громадянського суспільства в Україні.

Матеріали кампанії

 1. Питання та відповіді (для вільного використання під час прес-хвилі)
 2. Прес-хвиля 9-10 грудня (координатори, логістика)
 3. Підсумки прес-хвилі
 4. Організації, що підтримують кампанію
 5. Актуальні публікації - тема в ЗМІ
 6. Фоторепортажі з 8 лютого

Продовження: Моніторинг омбудсмена

МоніторингОмбудсмена