МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Контроверсійні теми історії слов'ян в поштових марках України

02/25/2003 | Косарик
Пошта України - державне підприємство. І тому все, що там робиться, особливо такі речі, як розповсюдження новорічних привітань президента, або випуск поштових марок, відбиває характер нашої креольської держави.

Сьогодні мені попалися нові поштові марки випуску 2003 року.
Що ми там бачимо:

"Війни з готами. IV ст." (саме так, "готами", а не "ґотами")
"Спілка з гунами. V ст."
"Походи на Балкани. VI ст."
"Аварська навала. VI ст."

Мене вразило, як беззастережно Укрпошта підключилася до мифотворення. Бо яких-небудь значних даних про історію слов'ян того періоду просто НЕМАЄ.

Про ґотів ми знаємо завдяки ґотському хроністу, але слов'янство тубільного населення північного Причорномор'я підтвердити поки неможливо - це лише здогадка, основана приблизно на такій логіці: "У VIII ст. там жили слов'яни - то мабуть це вони ж і були в IV ст."

Участь слов'ян у гунських походах - річ теж далеко не певна. Тобто певно, що скоро по тому почався масовий рух слов'ян на південь, але які були стосунки з гунами - не знає ніхто.

Походи на Балкани - на марці зображена як доблесні слов'янські орди штурмують якусь фортецю. Оце дурниці! Покажіть мені хоч один доведений факт такого штурму з VI ст.

Аварська навала - знову-таки, про це майже нічого невідомо. Авари - просто чергова хвиля кочовників зі Сходу, і їх вплив на слов'янську історію - як на мене - це знак питання.

Відповіді

  • 2003.02.25 | Контостефан

    Re: Контроверсійні теми історії слов'ян в поштових марках України

    Косарик пише:
    > Пошта України - державне підприємство. І тому все, що там робиться, особливо такі речі, як розповсюдження новорічних привітань президента, або випуск поштових марок, відбиває характер нашої креольської держави.
    >
    > Сьогодні мені попалися нові поштові марки випуску 2003 року.
    > Що ми там бачимо:
    >
    > "Війни з готами. IV ст." (саме так, "готами", а не "ґотами")
    > "Спілка з гунами. V ст."
    > "Походи на Балкани. VI ст."
    > "Аварська навала. VI ст."
    >
    > Мене вразило, як беззастережно Укрпошта підключилася до мифотворення. Бо яких-небудь значних даних про історію слов'ян того періоду просто НЕМАЄ.
    Насправді трохи є. Інша річ, що майже немає імен... Але деякі
    події, відображені Укрпоштою, все ж таки відбулися...
    >
    > Про ґотів ми знаємо завдяки ґотському хроністу, але слов'янство тубільного населення північного Причорномор'я підтвердити поки неможливо - це лише здогадка, основана приблизно на такій логіці: "У VIII ст. там жили слов'яни - то мабуть це вони ж і були в IV ст."
    Беззастережно погоджуся. Інша річ, що, підкорені ґотами, слов*яни
    напевне приймали участь в їх військових діях.
    >
    > Участь слов'ян у гунських походах - річ теж далеко не певна. Тобто певно, що скоро по тому почався масовий рух слов'ян на південь, але які були стосунки з гунами - не знає ніхто.
    Добре, хоч гунів вже припинили за слов*ян вважати, як це
    на початку 20 ст. було...
    >
    > Походи на Балкани - на марці зображена як доблесні слов'янські орди штурмують якусь фортецю. Оце дурниці! Покажіть мені хоч один доведений факт такого штурму з VI ст.
    В цьому сторіччі Слов*янські племена прорвали візантійський кордон
    по Дунаї (такий собі Дунайський Лімес, що складався з укріплених місць, гарнізонів та в тому числі фортець), та вдерлися масово на Балкани. (Разом, чи під керівництвом аварів - бо обидва народи візантійці ґрунтовно плутають). Неодноразово навіть Фессалонікі були під загрозою! Після смерті Юстиніана слов*яни заселяли Балкани дуже масово, бо поширення слов*янської мови в імперії констатує імп. Маврикій, а імп. Костянтин Х (Багрянородний), що пише "...після чуми 746 року _весь_ Пелопонес ослав*янився." (взято з А.А.Васильєва). А ось Успєнскій каже про автономних слов*ян-мелінґів в 13 сторіччі на півдні Пелопонесу, що повставали проти франків.
    >
    > Аварська навала - знову-таки, про це майже нічого невідомо. Авари - просто чергова хвиля кочовників зі Сходу, і їх вплив на слов'янську історію - як на мене - це знак питання.
    Для східного слов*янства авари відіграли страшну роль (в мені завжди щось дуже глибоко озивалося на слова Нестора про аварську навалу - якась така туга в них безмежна, ніби це повідомлення є тільки маленькою ремінесценцією великої трагедії). Не зрозуміло, чому цей факт треба зображувати на поштових марках.
    А ось для південних слов*ян (вірніше, для тих, хто став південними за допомоги авар), авари були спільниками, хоча скоріше навіть сюзеренами. Але через сумісні походи обри, як їм і належить, "погибоша",
    а слов*яни радісно лишилися на Балканах та добряче поробили внесків до середньо- та новогрецьких етносів :-).

    З повагою,
    Контостефан.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".