МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Хто такі хазари? Хтось може фахово пояснити? Або дати джерела

07/21/2007 | igorg
На форумі мова є цікава тема, що перетинається з давньою історією.
Для прикладу хоча б ось це
http://www2.maidan.org.ua/n/mova/1185046747
Мушу сказати, що вперше про таке почув й ніколи не задавався такими питаннями. Для мене Хазари були щось на зразок татарських кочівних племен. Але певно це не так.

Відповіді

  • 2007.07.22 | stefan

    Re: Хто такі хазари? Хтось може фахово пояснити? Або дати джерел

    Див.
    02-10-2006 12:13, stefan
    Хозари
    http://www2.maidan.org.ua/n/hist/1159780396
  • 2007.07.22 | stefan

    Re: Хто такі хазари? Хтось може фахово пояснити? Або дати джерел

    Хозари - напівкочовий тюркомовний народ, що з'явився в Південно-Східній Європі після відходу гунів (IV ст.) і проіснував до XI ст.; східні сусіди східнослов'янських племен, пізніше Київської Руси.
    (Вікіпедія)

    Про походження хозар існують різні припущення; вони самі себе вважали близькими до болгар, огузів, аварів.

    Основна територія, заселена хозарами, — Хозарія, охоплювала прикаспійські степи між рікою Сулаком і пониззям Дону.

    Головним заняттям хозар було кочове скотарство, згодом, коли частина населення осіла, — хліборобство і торгівля. Вони часто воювали, але й торгували з Іраном, Арабським халіфатом, Візантією, пізніше Руссю.

    У другій половині VI ст. хозари підпали під владу Західнотюркського каганату, під яким були протягом століття. Після розпаду Тюркського каганату в середині VII ст. підкорили собі частину болгар, кавказькі й слов'янські племена та створили Хозарський каганат, першу державну формацію на сході Європи. Верховним володарем Хозарського каганату був каган як релігійний зверхник, його заступником і фактичним правителем був цар-намісник.

    Спершу столицею Хозарського каганату було місто Семендер в північному Даґестані, а з середини VIII ст. - Ітиль над Волгою, недалеко сучасної Астрахані. Ітиль стала важливим центром міжнародної торгівлі між Сходом і Заходом, у ній були й окремі слов'янські квартали.

    835 року, за допомогою візантійських будівничих, на Дону збудовано укріплене місто Саркел, де було багато руських, хозарських, грецьких, іранських і середньоазійських купців.

    Крім торговельного шляху між Європою й Азією, через Хозарію проходив Волзький шлях, що сполучав Арабський халіфат зі Скандинавією.

    Найбільшого розвитку Хозарський каганат зазнав у VII ст., коли він оволодів Північним Кавказом, Приазов'ям, більшою частиною Східної Європи по Дніпро. Тоді у залежність від хозар підпали племена сіверян і полян, які платили їм данину. Хозарський каганат воював як проти арабів, так і проти Візантії. Xозари відіграли роль заборола проти арабської експансії.

    На початку VIII ст. серед хозар північного Даґестану поселилися євреї з Ірану та Візантії, і під їх впливом частина хозар перейшла на юдаїзм, однак щойно на поч. IX ст. каган Обадія проголосив юдейську віру без Талмуда державною релігією. Близько 735 року араби з халіфату напали на Хозарський каганат і примусили провідну верству перейти на іслам. Зі свого боку Візантія пробувала насадити в Хозарії християнство; місійну подорож серед хозар відбув у 860-861 рр. Кирило-Константин. При допомозі візантійських місіонерів у Хозарському каганаті створено митрополію і 7 єпархій. На території Хозарського каганату мирно співіснували юдаїзм (провідна верства), іслам і християнство - як також і поганство, поширене і серед слов'янських племен.

    У кінці IX ст. у причорноморські степи, контрольовані хозарами прийшли печеніги, які значно ослабили Хозарський каганат. Зі середини IX ст. сильним суперником для хозар стала Руська (Київська) держава, військові дружини якої часто проходили територією Xозарії до Каспійського моря.

    У IX-X ст. вся політика і економіка (торгівля) Східної Європи зосереджувалася в трикутнику Візантія - Хозарський каганат - Русь. Рівновага між цими державами була порушена з ослабленням Хозарського каганату і зростанням Київської Руси.

    За літописним описами, 862 року руське військо під проводом Аскольда і Дира визволило Київ від хозарської влади.

    У 883-885 рр. князь Олег визволив і племена полян та сіверян з-під хозарської залежності.

    За князя Ігоря руське військо двічі (913-914 і 943-944) переходило через Хозарію на Каспійське узбережжя, де захопило чималу здобич. У поході проти Візантії (941) княз Ігор користувався підтримкою Хозарського каганату, серед його дружинників були і хозари християнського віровизнання.

    Похід князя Святослава Ігоревича 964-965 рр. на Хозарський каганат завдав йому, після 300-річного існування остаточного удару; були розгромлені міста Ітіль і Семендер, а Саркел, разом з північно-західною частиною (Тмутороканське князівство) - приєднано до Київської держави. Але знищення Хозарського каганату не дало для Київської держави добрих наслідків, бо вона стала жертвою постійних нападів кочових народів зі Сходу.

    Після перемоги Святослава хозари підпали під зверхність Хорезму і стали мусульманами.

    985 року князь Володимир Великий пішов походом на болгар та хозар і після перемоги примусив платити данину.

    Остання літописна згадка про хозар датується 1079 роком (про їх участь у змові проти князя Олега Святославича, якого схопили в Тмуторокані й відправили у Візантію). 1083 року князь Олег, повернувшися до Тмуторокані, стратив хозар-змовників.

    Після упадку Хозарського каганату хозари поступово змішувалися з тюрксько-половецьким оточенням і згодом цілковито зникли.

    [ред.] Література

    * Енциклопедія українознавства
    * Рыбаков Б. К вопросу о роли Хазарского каганата в истории Руси. - Советская Археология, XVIII. - М., 1953
    * Артамонов М. История хазар. - П., 1962
    * Dunlop D. The History of the Jewish Khazars. - Нью-Йорк, 1967
    * Prіtsak O. The Khazar Kingdom's Conversion to Judaism. - Harvard Ukr. Studies, t. 3, ch. 2. - 1978
    * Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie. - Вроцлав - Ґданськ, 1975
    * Плетнева С. Хазары. - М., 1976
    * A.Koestler, La tredicesima tribù, UTET, Torino 2003
    * Isaac Acqris, Kol Mevasser , Constantinople 1577, Manuscrit à Oxford.
    * A.N. Poliak, Kazarie: Histoire d'un royaume juif en Europe (En hébreu), Tel Aviv, 1951.
    * Encyclopédia Universalis, Dictionnaire du Judaïsme, p. 447, Paris, Albin Michel, 1998.
    * Sapir Jacques, Piatigorsky Jacques (dir), "L'Empire khazar. VIIe-XIe siècle, l'énigme d'un peuple cavalier.", Paris, Autrement, coll. Mémoires, 2005 (ISBN 2-7467-0633-4)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.22 | igorg

      Дякую, я це знайшов, але мене більше цікавлять джерела цієх інфо

      рмації. Власне першоджерела. Бо в історії тих часів стільки ж фантазій скільки у серіалах про динозаврів, якщо не більше. Ще більше у філології. Я знайшов навіть цілі праці з фонетики тих часів. І це при тому, що навіть письмові джерела відсутні :).
      Але я безперечно здивований тим, що євреї вважають це своїм творінням (хазарське царство), як і тим, що іудейська віра набула на той час державного статусу.
      Я можу лише припустити натупне. На території Київщини й центральної України було дуже розвинено землеробство. Безумовно це передбачає й осідлість й тривалу технологічну культуру. Певно, що й податок ці люди сплачували не золотом й соболями, а переважно продуктами харчування. Певно, що це й були наші предки-українці :). Бо якщо припустити, що 99% письмових документів 18-19 століть згинуть то з тих що залишаться, як можна вирахувати українців? Та практично ніяк. Хіба потрібні обширні археологічні дослідження культурних залишків, технологій, способу життя.
      Наразі є ще один дуже цікавий й потужний спосіб. Це генетичний аналіз матеріалів з поховань. Виявляється в зубах навіть дуже давніх людей зберігається ДНК. Це також може пролити світло на те хто й де й коли мешкав. Але це майбутнє.
      Зараз хочеться хоч приблизно оцінити достовірність цих теорій і гіпотез. Відділити факти від фентазі.
  • 2007.07.22 | keymaster

    Додам іще, що Калинцева в одному зі своїх публіцистичних творів

    висловила тезу, що хозари - це двоє загублених жидівських колін (мало бути 12, а в Палестині їх чомусь нараховували 10).

    Але в науковій достовірності того, що пише Ірина, є великі сумніви, хоча, як красиіва гіпотеза, воно звучить.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.22 | papaya

      Поиски пропавших колен израилевых с помощью ДНК-генеалогии

      Поиски пропавших колен израилевых с помощью ДНК-генеалогии

      http://berkovich-zametki.com/2007/Zametki/Nomer5/Klyosov1.htm

      Во второй части приводится следующее:

      ...

      Ашкенази

      Итак, в какой мере ашкенази имеют отношение к гаплотипу двенадцати колен?

      Ашкенази, или ашкеназы – в средние века рейнские евреи, затем германские, а сейчас – потомки еврейского народа средневековой Германии, и вообще евреи центрально- и восточноевропейского европейского происхождения. Это – в отличие от сефардов, потомков евреев, живших в Испании и Португалии. Сами слова «ашкенази» и «сефарды» - производные от названия Германии и Испании на иврите. Еще отличительный признак ашкеназов – то, что они или их предки говорили на идиш. Ранние упоминания об ашкеназах относятся к 10-му, и даже 6-му векам нашей эры, то есть почти полторы-две тысячи лет со времени исчезновения 12 колен. Ясно, что рассеянные потомки двенадцати колен могли попасть в Европу, но насколько современные ашкеназы могут рассматриваться как их генеалогические продолжатели по мужской линии? Картину осложняет и то, что среди корней ашкеназов могли быть, и возможно были хазары, жившие к северу и к северо-востоку от Черного моря и до Каспийского, в районах нижней Волги, Дона, Северного Кавказа, на Крымском полуострове, и принявшие иудаизм в конце первого тысячелетия нашей эры.

      Сами хазары были, по-видимому, тюркского происхождения, и считали своим патриархом Фогарма, прародителя тюркских народов, по Библии – сына Гомера, внука Иафета и правнука Ноя. Родным братом Фогарма, кстати, был Аскеназ. В хазарский каганат входили и иранские племена, и выходцы из западной Сибири, и мадьяры, и славяне, и русы. Согласно подробному письму хазарского царя Иосефа испанскому сановнику в 955 году, царь утверждал, что хазары не потомки израильтян, а тюркский народ, принявший иудаизм. В 12-13 веках хазарский каганат прекратил существование. Многие специалисты утверждают, что хазары мигрировали в районы Восточной Европы.

      ...
  • 2007.07.25 | Navigator

    Я бачив одного з останніх хазар. Молодого хлопця.

    Можете побачити його теж. В Криму, в Чуфут-Кале.
    Я особисто був вражений.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.25 | stefan

      факти в студію!

      Navigator пише:
      > Я бачив одного з останніх хазар. Молодого хлопця.
      > Можете побачити його теж. В Криму, в Чуфут-Кале.
      > Я особисто був вражений.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.07.26 | Koala

        Кримчаки й караїми вважаються нащадками хозарів.

      • 2007.08.01 | Navigator

        Так от це і є факт. Його паспорт я не дивився, Важливо, ким

        він себе вважає сам.
        Я часто розпитую осіб незвичної зовнішності про їхню національність. Часто бувають цікаві відкриття. Саме так вперше зустрів асірійця, інгерманландця і курда.

        Так було і тоді.
        І відповідь була не пафосною, а просто констатацією факту.
        Так, між іншим.
        От як така рідка національність прийшла в голову простому хлопцю?
        Очевидно, причини у нього є.
  • 2007.07.27 | Георгій

    Re: Хто такі хазари? Хтось може фахово пояснити? Або дати джерела

    http://www.hrono.info/statii/hazar_gumi.html
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.07.27 | igorg

      Дякую, хороша стаття. Правда ресурс сильно упереджений

      Стаття гарна тим, що спирається майже виключно на фактичний матеріал. Одночасно, якщо перейти в таблиці хроніки, мене дивує така кількість дуже точних даних при майже повній відсутності об'єктивних джерел. Так, історичні першоджерела http://www.hrono.info/dokum/docum.html починаються лише з IX століття. І хоча в передмові автори наголошують на першочерговості критики джерел, але далі дуже послідовно цього якраз і уникають. Певно, що окрім літописів, напевно, є джерела іноземні, інших народів (арабські, візантійські, римські і т.д.). Але чомусь їх взагалі не згадують. Або їх нема, що сумнівно? Одним словом враження таке, що ця вся історія давно й послідовно пишеться на політичне (національне) замовлення, строго тримаючись в рамках наперед заданих поглядів.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.07.27 | Koala

        Читайте Вікіпедію. Що більше мов знаєте - то більше інфи.

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.07.27 | Георгій

          Згодeн. Також зарaз Вікі має пeрeклади

          ... у лівому нижньому кутку англомовних статeй вжe часто є лінки на пeрeклади на рос. і укр. мови, сeрeд інших.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".