Україна свого часу вважалася флагманською країною Східного Партнерства, але сьогодні за багатьма показниками вона відстає від Молдови та Грузії. Про це йдеться в пілотному виданні Індексу європейської інтеграції країн Східного партнерства, яке було презентовано сьогодні у Києві. Дослідження, результатом якого є видання, ініціювали та провели Європейська програма та програма “Схід-Схід: партнерство без кордонів” Міжнародного фонду “Відродження”.
“Результат нашого індексу показав, що Україна, яка колись вважалася флагманом європейської політики сусідства, насправді за багатьма показниками поступається Молдові й Грузії”, – сказала керівник проекту дослідження, директор Європейської програми Фонду Ірина Солоненко. За її словами, порівняно з іншими країнами Східного партнерства Україна демонструє найбільший розрив між інтенсивністю і глибиною зв’язків з ЄС з одного боку та рівнем внутрішніх перетворень – з іншого.
Коментуючи дані Індексу європейської інтеграції у сфері юстиції, безпеки та правосуддя, науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко сказав: “В Україні було зроблено правильні кроки, ухвалено ряд необхідних законів – про біженців, іноземців та осіб без громадянства, створено концепцію міграційної політики. Справа тепер – за виконанням цих прогресивних законів”, зазначив експерт. “Зараз спостерігається тенденція, що ЄС, особливо після справи з білоруським правозахисником Алесем Беляцким, починає ставитися ще більш обережно до правоохоронної співпраці з країнами, які не демонструють відданості демократії. Є ризик, що ми не зможемо вийти на той рівень співпраці між органами внутрішніх справ, які необхідні для безвізового режиму. І це наочно демонструє зв’язок між демократією та візовою лібералізацією”, резюмував Сушко. Він також зазначив, що скасування візового режиму між Україною ЄС буде справою не 1-2 років, а більш тривалого часу.
У свою чергу Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський наголосив, що однією з головних проблем євроінтеграції України є нерівні умови ведення бізнесу. “Якщо у нас існують нерівні умови для українських бізнесменів, то цілком очевидно, що і для європейського бізнесу в Україні можуть виникати проблеми”, зазначив експерт. Інша серйозна проблема – якість використання бюджетних коштів в Україні, яка не відповідає європейським стандартам, зазначив Бураковський.
Виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький нагадав, що напередодні саміту Україна-ЄС, який заплановано на 19 грудня, провідні громадські організації України звернулися до Євросоюзу із закликом парафувати Угоду про асоціацію з Україною, а до української влади – визнати та гарантувати принципи верховенства права та незалежності судочинства. Це звернення підтримав і Форум Громадянського суспільства Східного партнерства. “Якщо Угоду не буде парафовано, то громадянському суспільству буде дуже важко знайти додаткові важелі підтримки з боку європейських країн, щоб вимагати від влади підтримувати європейський напрям розвитку та реформування всередині України”, сказав Бистрицький.
Контакти: Міжнародний фонд “Відродження”, Ірина Солоненко, (044) 461 95 00, solonenko@irf.ua
***
Індекс європейської інтеграції країн Східного партнерства має на меті здійснення щорічного оцінювання процесів європейської інтеграції у країн Східного партнерства – Україні, Молдові, Білорусі, Грузії, Вірменії і Азербайджані – у порівняльній перспективі.
В межах Індексу розглядаються три основні виміри європейської інтеграції: глибина та інтенсивність зв’язків з ЄС на різних рівнях, внутрішні перетворення у країнах Східного партнерства, які наближують ці країни до стандартів ЄС, інституційне забезпечення європейської інтеграції. Понад 30 експертів з країн Східного партнерства та ЄС працювали над розробкою пілотного видання Індексу починаючи з січня 2011 року.
Детальну інформацію про методологію Індексу та ознайомитися з результатами дослідження можна тут:
http://www.irf.ua/index.php?option=com_content&view=article&catid=21&id=34982&Itemid=25