Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» вирушає на Донеччину, провівши у Луганській області три заходи, на яких презентувався звіт про незаконні в’язниці на окупованих територіях.
Презентації книги «Ті, що пережили пекло» відбулися у Сєвєродонецьку, Лисичанську та Старобільську. Правозахисники вважають, що слід надавати мешканцям Східної України якомога більше інформації про порушення прав, адже люди можуть не мати уявлення про масштаб звірств, навіть жити по сусідству з катівнею і не здогадуватися про це.
Володимир Щербаченко і Віталій Новиков розповіли про умови, в яких утримуються полонені на окупованих територіях, ілюструючи результати досліджень історіями окремих людей. Так, є свідчення, як зв’язану людину кидали напризволяще саму у темній кімнаті, без води, їжі або можливості сходити в туалет, хіба що під себе, і кілька діб не провідували. Деякі в’язні ставали свідками страт та ґвалтувань. Дехто дістав каліцтва після тортур у підвалах. Розповідь доповнив показ документального фільму про місця несвободи і поводження з полоненими.
У Сєвєродонецьку присутні змогли почути історії утримання в полоні із перших уст: про пережите розповіли Вікторія Кононова та Сергій Самарський. Також виступав лідер мусульманської громади Луганська, політолог Сейфулла Рашидов, який підняв питання про дослідження порушень прав людини по обидва боки лінії розмежування.
Валерій Новиков, голова Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива», про звіт: «У місті Стаханові через один гараж за один місяць пройшло близько 100 людей. Тобто ми можемо тільки уявити, яка кількість людей пройшла через руки бойовиків. 80% з них пережили тортури. Було дуже багато випадків, коли людей просто не годували. В деяких людей кістки зросталися при прийнятті самого лише анальгіну, і не було жодного лікаря, який прийшов би на допомогу. Одна людина два місяці лежала у цілковитій темряві. Каже, думав, що осліпе, коли побачив світло…».
Сергій Самарський, перебував у полоні 4 дні: «За ці 4 доби нас вишиковували вздовж стіни десь 20–30 разів, казали, що розстріляють із автоматів. Це були погрози і спроби зламати психологічно… Хочу сказати, що я звертався у правоохоронні органи України, однак це не дало жодного результату».
Сейфула Рашидов, голова правління релігійної організації “Салам”: «Не розумію, чому ми збираємо інформацію про порушення винятково по той бік барикад. Треба брати до уваги і розслідувати ще й інший бік – порушення прав людей-полонених української армії. Я знаю, що там також є бандити. Дуже важливо говорити про це, бо саме це засвідчує, що ми – демократична держава».
Вікторія Кононова, перебувала у полоні 98 днів: «Я не хочу сьогодні говорити про побої. Але хочу сказати, що всі дії, вчинені по відношенню до нас, були незаконними. Участь у цьому брали громадяни Росії, представники ФСБ та інших офіційних органів Російської Федерації. Винні мають бути покарані».
У Старобільську презентація викликала бурхливу дискусію про покарання для причетних до злочинів проти людяності, крім того присутні заявили про необхідність збору доказів про присутність російських військових на Донбасі.
У приміщенні Лисичанської міської ради відбулася друга на Луганщині презентація звіту. «У злочинів проти людства немає терміну давності. Ті, хто винен, мають понести відповідальність. Наша позиція така: якщо амністія злочинців і може розглядатися як інструмент примирення, то вона не може бути повсюдною. Має бути суд і вирок, і лише потім, на основі всіх фактів у деяких випадках можна вести мову про амністію в окремих випадках. Наше завдання – донести цю позицію до якомога більшої кількості мешканців Донецької та Луганської областей», – зазначив у ході презентації звіту Валерій Новиков.
«Одного українського військового бойовики змусили сказати на камеру «Я відрікаюся від України», інакше обіцяли розстріляти батьків. Він сказав, що не може цього зробити, і коли привели батьків, вибачився перед ними за це. Батьків вивели, і полонений ще довгих сім місяців не знав, що вони залишилися живими. Це – яскравий приклад застосування психологічного тиску злочинцями», – розповідає Валерій Новиков.
Запрошуємо на наступні презентації, що відбудуться у трьох містах Донецької області:
10 лютого, 11:00. Слов’янськ, Центральна бібліотека, площа Жовтневої революції, 2а.
10 лютого, 17:00. Добропілля, офіс ГО «Патріоти Добропілля», вул. Комсомольська, 35.
11 лютого, 12:00. Бахмут (Артемівськ), Державний краєзнавчий музей, вулиця Радянська,26.
Всі заходи відбуваються дякуючи фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя» та Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Українська миротворча школа».