В селі Нерубайське Одеської області 19 травня 2016 р. відбулася чергова публічна дискусія за участі авторів підручників Української Миротворчої школи Збіґнєва Буяка, Олександра Зінченка та перекладача Олександра Шевченка. Захід відбувся у рамках співпраці УМШ з фестивалем «Арт в катакомбах». Катакомби, що мають розгалужену мережу підземних ходів, є одним із символів Одеси та Нерубайського.
Презентація книжок відбулася в місцевому будинку культури. Учасниками заходу була місцева активна молодь, школярі, учителі та місцева інтелігенція, активісти з Одеси. Після презентації розпочалася жвава дискусія.
Кожен захід УМШ не схожий на попередній, спектри обговорюваних тем завжди різні. Цього разу дискусія точилася навколо переосмислення молоддю травм минулого, впливу різного історичного досвіду в родинах на сучасні відносини, важливості суспільних порозумінь як на всеукраїнському, так і на локальному рівні.
З урахуванням представленого в підручниках досвіду обговорювалися конкретні завдання, що стоять перед місцевою громадою щодо реформи та упорядкування місцевого музею та бачення УМШ щодо поліпшення та розвитку формату фестивалю «Арт в катакомбах».
Гостинні школярі після дискусії провели екскурсію до школи, що є одною з найкращих в районі. Спільними з учителями зусиллями, шкільництво збудувало два роки тому на території школи музей української хати. В процесі збору артефактів була залучена вся місцева громада.
Дуже цікавий приклад місцевого суспільного порозуміння нам розповіла директор школи щодо походження назви села Нерубайське. Легенда розповідає про те, що колись в цій місцині відбувся конфлікт між різними козацькими підрозділами. Згодом, побачивши руйнівні та згубні наслідки для обох сторін, козаки уклали мирну угоду, домовившись «не рубатися». Навзаєм школа отримала підручники УМШ для шкільної бібліотеки.
Олександр Шевченко, УМШ, ГО «ІЦ Майдан Моніторинг», перекладач підручнику «Суспільні порозуміння – феномен європейської культури», учасник описаних подій