Безпекові форуми є популярною платформою громадянського дискурсу в Україні через кілька обставин: триває гібридна війна, суспільство стикається з різноманітними ризиками та загрозами, і головна з них – категоричне небажання Росії де-факто визнати незалежність, суверенітет та цілісність  нашої країни. На Сході України додаються специфічні обставини – пам’ять про події 2014 року, коли міста регіону перетворилися на поле битви, близькість державного кордону з Росією, строкатий склад населення, де є статистично значущі групи прихильників Москви.

Професор Рущенко виступає на 2му Форумі, Харків, 28 листопада 2019 року

Харківський безпековий форум був ініційований в 2018 році професором Ігорем Рущенком з метою сконцентрувати інтелектуальні зусилля науковців, громадських активістів, політичних експертів на завданнях посилення національної безпеки та пошуку відповідей на гібридні загрози. Ініціатива була підхоплена регіональним відділенням Фонду Конрада Аденауера, Інформаційним центром «Майдан Моніторинг», що надало проекту динаміки. Перший форум мав гасло: «Безпека Сходу України в умовах гібридної війни: виклики 2019 р.». Другий і третій – «Боротьба за людину в умовах гібридної війни». Він перетворився на міжнародний захід, бо до обговорення проблем було залучено не тільки провідних українських експертів, але й низку громадських і політичних діячів з Грузії, Німеччини, Чехії, Молдови, Польщі, США та Великої Британії.

Особливість Харківських безпекових форумів полягає в тому, що в програму включаються фундаментальні проблеми миру й війни, історії, самовизначення українського народу, діяльності громадянського активу тощо, які дотичні сфери національної безпеки. Матеріали форумів побачили світ як електронні наукові видання, що доступні широкому загалу. Організатори форумів дивляться у майбутнє і продовжують роботу.

Всі відеозаписи Форуму тут

Перший Форум

7–8 грудня 2018 р. в Харкові відбувся Перший безпековий форум «Безпека Сходу України в умовах гібридної війни: виклики 2019 року».

Організатори Форуму мали на меті виявити основні загрози та ризики, що пов’язані з гібридною війною та територіальним положенням прикордонних із Росією областей України, а також обговорити ідеї та методи протидії з боку громадянського суспільства підривним технологіям, які агресор застосовує проти українського суспільства. Робота форуму проходила у форматі дискусійних панелей, спікерами виступали науковці, громадські діячі, експерти мас-медіа.

Матеріали форуму були оприлюднені у вигляді електронної збірки – натисніть, щоби скачати публікацію

Другий Форум

29-30 листопада 2019 року Харкові вдруге пройшов Міжнародний безпековий форум Боротьба за людей в умовах гібридної війни, організаторами якого виступили Фонд Конрада Аденауера та Інформаційний центр “Майдан Моніторинг”.

Форум зібрав спікерів з України, Молдови, Грузії, Білорусі, Німеччини, Чехії та США, а також більше сотні учасників з міст Харків, Київ, Ужгород, Запоріжжя, Тбілісі, Кишинів, Прага, Варшава, Сєвєродонецьк, Маріуполь, Суми, Хемніц та вимушені переселенці з Донецьку та Сімферополя.

Шановані спікери – аналітики, науковці, політики, громадські діячі – розповіли про різні аспекти гібридних загроз, актуальних як для України, так і для всього (східно-) європейського регіону.

Велика увага приділялась висвітленню ролі історії та цінностей у гібридних війнах, а також зростанню популістських настроїв серед населення. Важливими темами Форуму стали окуповані території Криму і Донбасу та розвиток українського прикордоння в умовах воєнного конфлікту.

За результатами Форуму підготовано електронне видання – натисніть, щоби скачати публікацію.

Третій Форум

2 грудня 2020 року в гібридному форматі відбувся ІІІ Харківський Міжнародний Безпековий Форум «Боротьба за людину в умовах гібридної війни».

Перша україномовна частина форуму була присвячена науковій дискусії на тему “Ідентичність людини як об’єкт ідеологічного протиборства”, в ній взяли участь науковці з Харкова, Києва та Ужгорода.

Друга англомовна частина форуму в форматі hard talk (складна розмова) була присвячена перспективам України отримати повне членство в НАТО, в ній взяли участь безпековці-практики з України, Грузії, США та Великої Британії.

ІІІ Харківський Міжнародний Безпековий Форум – всі виступи

Ми продовжуємо форум у онлайн форматі

Мова в контексті національної безпеки й інформаційної війни

Cooperation with NATO as a State Security Enhancer

Події на шляху до Форуму

Україно-угорські відносини в контексті Євроатлантичного покликання України. Ігор Тодоров

Виклики другої половини 2020 року: Білорусь – Влад Кобец

Військовий вимір гібридної війни з РФ. Микола Бєлєсков.

Четвертий форум

Всі панелі IV-го Харківського Безпекового Форуму