Щодо знищення біорізноманіття лісовими підприємствами Харківщини

Першому заступнику начальника Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства О.Ф. Попову

Шановний Олександре Федоровичу!

Збереження біологічного різноманіття як складової екологічної рівноваги є, згідно статті 16 Конституції України, обов’язком держави, і Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, як орган державної виконавчої влади, та підпорядковані йому лісогосподарські підприємства, повинні виконувати його. Однак, незважаючи на це, порушення чинного законодавства в лісогосподарській сфері в Харківській області тривають, і, більш того, вже досягли масштабів, що загрожують природній стабільності регіону. Нижче ми наводимо тільки деякі з таких фактів за 2012 рік.

1. Ситуація, яка склалася навколо 67 кварталу Задонецького лісництва Зміївського лісового господарства.
67 квартал цього лісництва є науково-дослідною ділянкою національного природного парку “Гомільшанські Ліси”, на його території проживає низка видів, занесених до Червоної книги України. Незважаючи на все це, в даному кварталі було призначено суцільну санітарну рубку, яка призведе до знищення рідкісних видів, які мешкають тут (http://pechenegy.org.ua/uk/node/705). Така рубка порушує пункт 6 частини другої статті 19 та статтю 46 Лісового кодексу України; другу частину статі 11 та статтю 20 Закону України “Про Червону книгу”; статті 5, 7, 9 та 21 Закону України “Про природно-заповідний фонд” та статті 34 і 37 Закону України “Про тваринний світ”.

2. Становище в Балаклійському лісовому господарстві.
49 та 56 квартал Савінського лісництва цього господарства були включені до Кадастру тваринного світу – як місця перебування занесеної до Червоної книги України мідянки звичайної (Coronella austriaca). Незважаючи на це, в 8 виділі 56 кварталу було проведено суцільну рубку, а в 49 кварталі, згідно даних на лісосічному стовпчику, така рубка була призначена на 2012 р.

3. Становище в Гутянському лісовому господарстві.
В 2011-2012 роках тут, в Пархомівському лісництві, були вирубані всі старовікові лісові ділянки. Зокрема, в липні був зрубаний 9 виділ 32 кварталу, який являв собою ділянку старовікової діброви, де мешкали занесені до Червоної книги України жук-олень та гадюка Нікольського (http://pechenegy.org.ua/ru/node/714). Місце мешкання вказаних рідкісних видів внаслідок цієї рубки було знищене.
Виникає підозра, що метою цих рубок був не догляд за лісом, а отримання деревини, адже всі ці рубки були суцільними санітарними (тобто дерева, які підпали під них, були “хворі”, із вже неякісною деревиною), але на лісосіках більша частина дерев була вимічена як ділова деревина – тобто вищого ґатунку. Виникає питання, як деревина від “хворих” дерев, “пошкоджених” “шкідниками” та хворобами, могла дати якісну деревину?
“З метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів” 11 грудня 2009 року Указом Президента України був створений національний природний парк “Слобожанський”. Цим указом в постійне користування парку передбачалося надати 5244 гектарів, якими зараз користується Гутянський лісгосп. Однак лісгосп цю вимогу досі не виконав. Причому, не виконав, не зважаючи навіть на постанову Харківського окружного адміністративного суду, який за позовом Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора, зобов’язав лісгосп передати парку передбачені Указом землі.
Після цього директор Гутянського лісгоспу В.М. Нагорний в інтерв’ю газеті “Зоря” (№ 56-57 від 26 липня 2012 р. – http://www.scribd.com/doc/101316328/Zorya-%E2%84%96-56-57-2012) заявив, що діяльність нацпарку сумнівна, бо він досі не має своєї землі. Фактично, можна говорити про наміри взагалі не виконувати вимогу Указу Президента України.

4. Становище в Ізюмському лісовому господарстві.
Тут, у 16 виділі 415 кварталу Завгородневського лісництва, що входить до Кадастру тваринного світу як місце перебування занесених до Червоної книги України мідянки звичайної (Coronella austriaca) та орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla Linnaeus), було проведено суцільну вирубку. А в 30 виділі цього ж кварталу, який безпосередньо підходить до гнізда орлана-білохвоста, згідно даних на лісосічному стовпчику, на цей рік також призначено суцільну вирубку. В сумі ці дві рубки призведуть до втрати гніздової пари цього рідкісного в усьому світі птаха.

В цілому, такі дії лісогосподарських підприємств Харківської області порушують низку законодавчих актів України:
згідно пункту 6 частини другої статті 19 Лісового кодексу України, “Постійні лісокористувачі зобов’язані забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об’єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу”;
згідно пункту 4 статті 64 Лісового кодексу України, “Однією з основних вимог щодо ведення лісового господарства є забезпечувати поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах”;
згідно статті 64 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Охорона та відтворення об’єктів Червоної книги України забезпечуються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами, які є суб’єктами використання тваринного і рослинного світу відповідно до закону”;
частина другої статі 11 Закону України “Про Червону книгу” вказує на “необхідність урахування спеціальних вимог щодо охорони об’єктів Червоної книги України під час розміщення продуктивних сил та розроблення проектно-планувальної документації”;
згідно статті 9 Закону України “Про тваринний світ”, “Під час проведення заходів щодо охорони, раціонального використання і відтворення тваринного світу, а також під час здійснення будь-якої діяльності, яка може вплинути на середовище існування диких тварин та стан тваринного світу, повинно забезпечуватися додержання таких основних вимог і принципів:
збереження умов існування видового і популяційного різноманіття тваринного світу в стані природної волі;
недопустимість погіршення середовища існування, шляхів міграції та умов розмноження диких тварин”;
згідно статті 39 Закону України “Про тваринний світ”, “Під час здійснення лісових користувань і лісогосподарських заходів повинні передбачатися і здійснюватися заходи щодо збереження середовища існування та умов розмноження тварин, забезпечення недоторканності ділянок, що становлять особливу цінність для збереження тваринного світу”.

Фактично законодавство щодо збереження навколишнього природного середовища лісогосподарськими підприємствами області не виконується. До цього, на нашу думку, привела низка факторів: недостатня освіченість працівників лісгоспів, недостатній контроль з боку Обласного управляння лісового та мисливського господарства за їх діяльністю та непрозорість лісового сектора області в цілому. Тому ми вважаємо за необхідне Харківському обласному управління лісового та мисливського господарства:
1. Перевірити дані щодо наявності на території лісових земель, що знаходяться в державної власності, видів тварин та рослин, які занесені до Червоної книги України. Та з’ясувати, чи відповідають ці дані Кадастру тваринного та рослинного світу України. Дані цієї перевірки просимо опублікувати або надати нам.
2. Винних у знищенні місць перебування рідкісних видів в Ізюмському та Балаклійському лісових господарствах притягнути до відповідальності. Зупинити суцільні рубки, що призведуть до шкоди тваринному світу.
3. За використання лісових ресурсів способами, які завдають шкоду навколишньому природному середовищу, по відношенню до лісогосподарських підприємств, де норми охорони навколишнього природного середовища не виконуються, розпочати процедуру припинення їх права на постійне користування лісами.
4. З’ясувати причини, через які Гутянське лісове господарство досі не виконало Указ Президента № 1047/2009 в частині щодо вилучення та надання в постійне користування національному природному парку “Слобожанській” 5244 га земель, пришвидшити його виконання та повідомити нас, які заходи Обласним управлінням було зроблено задля виконання цього Указу.

А також – повідомити нам, чи вважаєте Ви знищення об’єктів, занесених до Червоної книги України, діями, що завдають шкоди навколишньому природному середовищу нашої держави?

Відповідь на це звернення просимо надати згідно норм діючого законодавства.

З повагою,
Голова Ради ЕкГ “Печеніги” Шапаренко С.О.
*
____________________

КОНТАКТ:
Олег Вяткін, ЕкГ “Печеніги”: тел. 0951396278, trolll_eco[at]ukr.net

Підготовлено ЕкГ “Печеніги”, членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.