У переддень Нового року прогресивна громадськість міста, а передовсім українське козацтво, отримали справжній подарунок, на який і не сподівалися. Одеський окружний адміністративний суд визнав незаконним будівництво крамниці «Веснянка» біля двохсотлітнього дуба «Чорна ніч» на проспекті Шевченка.
Позивачем у цьому процесі виступило Чорноморське гайдамацьке з’єднання, яке звинуватило обласну інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю і Приморську райадміністрацію в ігноруванні чинного законодавства. Це за їх потурання чотири роки тому приватна компанія «Рестранссервіс» без дозволу державного управління екології в Одеській області спорудила під самісінькою кроною пам’ятника природи, яким є дуб «Чорна ніч», свій магазин «Веснянка». Весь цей час суд ігнорував вимоги громадськості, зволікав із розглядом справи по суті, вимагаючи від позивача безліч усіляких довідок. І ось тепер, нарешті, суд ухвалив рішення, яким зобов’язав Приморську райадміністрацію вжити заходів щодо приведення території біля дуба в первинний стан, що існував до початку будівельних робіт.
Про чорні дні цього дуба мені доводилося писати неодноразово. Під розкішною кроною ряснолистого кучерявого велетня встановлено меморіальну дошку: «Дуб «Чорна ніч», саджений року 1792, на розстанях нерубаїв із чорноморцями з козацької столиці війська на Кубань». Тож у 2012-у році дереву цьому виповнилося 220 років. Це не лише пам’ятник природи, але й пам’ятка нашої історії, яку ігнорує й перекручує одеська антиукраїнська влада. Цей живий свідок минувшини переконливо доводить, що не імператриця Катерина заснувала Одесу своїм рескриптом у 1794 році, а це прадавнє українське місто Хаджибей (за іншими джерелами Коцюбієв), яке для нерубаїв було ще й столицею Чорноморського війська.
Свого часу, коли президентом був Віктор Ющенко, я радив йому під час чергових відвідин Одеси включити до свого маршруту екскурсію до дуба “Чорна ніч” та спонукати місцеве керівництво ліквідувати будівлі під його кроною. Мого листа Віктор Андрійович не взяв до уваги, як і багатьох звернень до нього з приводу спорудження в Одесі пам’ятника “вражій бабі” – Катерині П. Отож, дякуючи його мовчазній згоді, монумент найлютішому катові українського народу тепер є, а дуб як зазнавав поневірянь, так і нині ледве виживає під утисками знахабнілих власників усіляких шопів.
Більше п’ятнадцяти літ місцеві жителі, громадськість Одеси разом із козацькими організаціями ведуть боротьбу за цей пам’ятник природи. Одного разу вони припинили спробу спиляти це унікальне дерево. Але й після цього різні комерційні структури за сприяння місцевих чиновників і депутатів постійно намагаються забудувати цей пам’ятний куточок нашої історії. Неодноразово тут відбувалися сутички зі знахабнілими забудовниками, влаштовувалися пікети громадськості, але реально порятувати дуб так і не вдавалося.
Тепер я мав приємну нагоду привітати отамана Чорноморського гайдамацького з’єднання Сергія Гуцалюка з першою перемогою. У свою чергу він висловив подяку небайдужим працівникам преси, які долучилися до боротьби за збереження дуба «Чорна ніч». За його словами, посприяв позитивному рішенню суду і народний депутат України від партії «Удар» Валентин Наливайченко. Але до повного звільнення території під кроною дуба «Чорна ніч» ще далеко, попереду три судові процеси проти забудовників. На обіцянку-цяцянку перетворилися слова держадміністрації Приморського району, що майданчик на розі проспекту Шевченка та провулку Олександра Матросова згодом знову буде перетворений на сквер. А сам пам’ятник природи дуб-довговік навіть не включено до списку найпривабливіших туристичних об’єктів Одеси.
Громадськість Одеси не втрачає надії, що і за іншими позовами козаків суди винесуть справедливі рішення, і багатостраждальний велетень у чотири обіймища, нарешті, отримає спокій, й ще не одне століття радуватиме людей своєю величною красою.
Сергій Горицвіт,
незалежний журналіст