Нові телепередачі «Очима культури»: між Гоголем і Шевченком.

Свого часу (на початку 1970-х) видатний канадський літературознавець Юрій Луцький назвав свою уже класичну сьогодні монографію про українську літературу (та й культуру в загальному) ХІХ ст. саме так: «Between Gogol’ and Ševcenko: Polarity in the Literary Ukraine: 1798-1847». В цій книжці він, значною мірою (хоча й з різними нюансами), представив творчість Миколи Гоголя й Тараса Шевченка як два полюси й два майже протилежні підходи до розвитку національної культури. Наприкінці 199о-х  цей сам автор дещо по-іншому інтерпретував вплив Гоголя на розвиток української літератури й загалом його зв’язок українським літературним контекстом в книжці «The Anguish of Mykola Hohol a.k.a. Nikolai Gogol».  Аналогічні студії «українського Гоголя» в Москві писав у 1990-х Юрій Барабаш. У 2000-х рр. інтерпретації творчості Гоголя та його впливу на українську культуру, а то й його взаємин з творчістю Тараса Шевченка, представили уже радикально новий погляд на цю тему. У двох нових телесюжетах «Очима культури» я намагаюся представити мої думки на цю непросту тему…

«Очима культури» № 63 про класика світової літератури Миколу Гоголя (чи то пак Николая Гоголя) — чи не найвідомішого у світі письменника-українця, — про питання його причетності до української культури, яке ще й сьогодні оповите масою упереджень, стереотипів та контроверсій. Я записував цю передачу 1 грудня 2014, дослівно кілька годин після того, як довідався про відхід у вічність світлої пам’яті Євгена Сверстюка. Отож, особливо змістовною була для мене згадка в телесюжеті про цю видатну людину, а зокрема про вдумливу книжку «Гоголь і українська ніч», яку усім рекомендую…

 

20 грудня 2014, на завершення ювілейного Шевченківського року, після того, як прогриміли офіційні промови і святкування, в ефір пішла моя передача «Очима культури» № 64. В цій передачі я спробував сказати моє скромне «незле, тихе слово» про Тараса Шевченка та пом’янути нашого національного поета і по своєму вшанувати його величну творчу спадщину. В телесюжеті я мав нагоду вживати музику з нового твору композитора Богдани Фроляк, симфонії-реквієм «Праведная душе», прем’єра якої відбулася у Львові в квітні 2014…

 

Marko Stech 2 small 2kontakt_logo (male)Усі блоґи «Очима культури» можна подивитися тут: на моїй сторінці «Очима культури».

Дякую за Вашу увагу! Щиро, Марко Роберт Стех