Оксана Муравльова, координатор українського розмовного клубу “Файно“, у передачі КультПроСвітрозповідає ведучій Катерині Філоновій звідки виникла ідея створення українського розмовного клубу та як вона втілювалася в життя:
“Я переселенка. Коли я переїхала на нове місце, намагалася знайти себе. Двадцять п’ять років я викладала українську мову. Останні п’ятнадцять років вишивала. Вирішила все це об’єднати разом та об’єднати з метою поліпшення життя оточуючих мене людей.
Українська мова та спільна праця лягли в основу нашого клубу. Починали ми просто з вишивання. Згодом відчули, що це необхідно людям, адже до нас почали щосуботи приходити переселенці. Потім поїхали на навчання до Української Миротворчої школи на Школу соціальних посередників. Нам допомогли, навчили, як правильно спілкуватися, як правильно втілювати ідею і ми розпочали.
Спочатку ми вишивали оберіги для солдат. Вчили дітей працювати, тому що це і пам’ять і моторика. Посадили поряд матусь, потім бабусь. І таким чином, від 0 до 100 років всі до нас приходять і спільно працюють. Головне в нас спілкування українською мовою, вивчення української літератури,українських традицій і все це супроводжується майстерністю.
У нас вже працює не одна група. Ми працюємо у трьох бібліотеках: бібліотека ім. Маяковського, дитяча імені Пушкіна, Центральна бібліотека, працюємо у центрі людей похилого віку, у центрі реабілітації інвалідів, у краматорських бджілок.
Не всі можуть спілкуватися українською мовою. Є перешкода у спілкуванні. Є такі люди, що спілкуються українською невимушено, але вони цього навіть не знають. Дивуються, дізнавшись, що спілкуються українською.
Ми вже їздили з презентацією нашої діяльності до Харкова. Мріємо поїхати у Слов’янськ, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Бахмут. В планах у нас створення мережі постійних клубів, як мінімум, 5-6 міст.
Українська мова не дуже популярна у Краматорську. Просто на курси мови ходять 3-4 особи. На розмовному клубі не всі спілкуються українською, але всі намагаються. Вони бачать оточення і намагаються. В центрі реабілітації інвалідів у вівторок день української мови і вони один одного виправляють, примушують говорити, відповідати українською. Потім ці люди йдуть, приходять інші і все знову повторюється.
Так поступово вивчимо українську мову всі”.
Інші публікації на тему:
У Краматорську розпочав роботу Український розмовний клуб
Оберіги, що вишивають у Краматорську під час вивчення української мови, рятують військовим життя
Оксана Муравльова, Євгенія Павлова: Ми маємо простягнути руку допомоги тим, хто там залишився