Різдво – час переосмислення свого християнського покликання і гідності дітей Божих. Святкуймо цей величний празник у дусі заповіді любові і без шкоди для себе, ближніх та Божого створіння – природи!
1.Застановімось над справжнім змістом Різдва Господнього! В підготовці до Різдва слід уникати всього, що може стати на заваді справжньому відчуттю свята Боговоплочення! Різдво не має нічого спільного з духом безмежного споживацтва та передріздвяного бізнесу. Необхідно пригадати правдиву сутність свята, а особливо, що Ісус приходить, щоб дарувати нам вічне життя та повернути всьому створінню його первозданну гармонію, красу та гідність.
2. Приготуймось належно до свята! Якщо Вам хочеться зробити обновку, думаючи, що це надасть урочистості святу, але у Вашому гардеробі достатньо речей, які ще пристойно виглядають і можна носити, то можете бути спокійні, адже свято Різдва – свято Ісуса; Він в убогості прийшов у наш світ і тому прийме нас, дивлячись не на пишний одяг, а на наші прикрашені добротою та любов’ю серця. Звернімо увагу насамперед на те, щоб належно приготувати оселю своєї душі, аби новонароджене Дитятко Ісус змогло знайти тут місце і наповнити нас своїми миром та радістю спасіння.
3. Від чистоти душі до чистоти довкілля! Прибирайте Вашу оселю природними засобами для миття та догляду! В час генерального прибирання не викидайте непотрібні Вам речі будь-куди, а краще віддайте потребуючим, а відходи викидайте попередньо посортувавши, якщо у Вашому місті передбачена така можливість, якщо ж ні, зробіть можливе: папір – в пункти прийому макулатури, склотару та метал – в інші відповідні пункти прийому вторсировини.
4. Збережіть життя ялинці! Зрубана ялинка немає нічого спільного із святом Різдва Христового – празника Життя та радості всього створіння. Якщо для Вас ялинка є невід’ємним атрибутом Різдва, купіть не зрубане дерево, а ялинку в горщику. Прикрасьте її для свята, а потім поставте на балкон або у двір, поки не настане слушна мить для посадки на Вашій присадибній ділянці, дачі чи відкритій природі. Як альтернативу для прикрашання домівки можна використати гілки хвойних дерев. У цьому випадку Ви одержуєте «атрибут Нового року» – ялиновий аромат у будинку, а саме дерево залишається живим.
5. Зробіть екологічний подарунок! Різдвяний період – час подарунків, але, водночас, і марних витрат; тому не дозвольте собі стати жертвою власних неприборканих бажань чи загальної моди та зовнішнього тиску. Насамперед, постарайтесь бути даром любові для своїх найближчих. Оминайте непотрібні покупки. А коли все ж робите матеріальні подарунки, то намагайтесь щоб вони були дружніми до довкілля. Відповідних можливостей сьогодні є багато: електро-прилади високого класу енергоефективності (А, А+, А++), світлодіодні лампочки, які дозволяють знизити споживання струму до 20 раз і зекономити як мінімум кілька сотень гривень, аератори до змішувачів кранів та душових лійок, які дозволяють в декілька раз знизити витрати води та, відповідно, енергоносіїв, сумки з природного матеріалу тощо.
6. Готуйте святкові страви без шкоди для довкілля та здоров’я! Готуючи святкові страви, старайтесь використовувати натуральні продукти. Віддаючи перевагу продуктам харчування природного походження, дбаєте за власне здоров’я і здоров’я дорогих Вам людей, насолоджуючись справжнім смаком продуктів. Надавайте перевагу сезонним продуктам вирощеним у власному регіоні, адже заморські гості часто долають тисячі кілометрів, щоб потрапити до нашого столу. Для цього витрачається додаткова енергія, а щоб вберегти їх від зіпсуття часто використовуються речовини шкідливі для нашого здоров’я.
7. Відмовтесь від алкогольного допінгу свята! Їжте-пийте в міру! Свято Різдва – це не свято об’їдання, з шкодою для здоров’я та природи, і аж ніяк не свято алкогольного дурману, що закриває правдиві цінності, позбавляє здатності здорово мислити і піклуватись про природу, руйнує сімейні цінності, загрожує здоров’ю та життю!
8. Подолайте нікотинову залежність! Зробіть подарунок своєму здоров’ю та довкіллю – відмовтесь від куріння або, на початок, хоча б суттєво скоротіть кількість випалених цигарок! Різдво – це чудова нагода для цього, адже це свято, яке дарує Божий мир та радість і робить зайвим будь-який «сурогат щастя».
9. Відмовтесь (хоча б на час) від домашнього «гіпнотизера та терориста» – телевізора! Для того, щоб створити належну атмосферу Різдвяних свят не удавайтесь до включення телевізора чи комп’ютера, але, натомість, спробуйте відчути, що це свято родинне; для цього в пригоді обов’язково стануть веселі колядки, якими прославлятимемо Дитятко Ісуса.
10. Святкуючи вдома чи йдучи в гості не забувайте про довкілля! Святкуючи не забувайте вимикати електроприлади та освітлення з яких не користаєте. Не залишайте відчиненими кватирки. Встановіть оптимальну для здоров’я та довкілля кімнатну температуру (19-20° для приміщень, в яких проводимо більшу частину часу, 16-18° для спалень). Пам’ятаймо, що кожен додатковий градус тепла коштує 6% додаткових витрат енергії, коштів та шкоди для довкілля. Йдучи у гості, а особливо за довшої відсутності, варто зменшити подачу тепла.
11. Відмовтесь від піротехнічного допінгу свята! Купуючи піротехнічну продукцію, слід пам’ятати, що кожен яскравий постріл святкового снаряду має свої наслідки і для оточуючих, і для природи. Як показує досвід, використання піротехнічних засобів (особливо напідпитку) може завдати травм; при активації пристрою в повітря вивільняються важкі метали, а в довкіллі залишаються купи сміття.
12. Підтримуйте святковий екологічний настрій і надалі! Якщо в часі святкувань Вам вдалось втілити в життя хоч декілька з цих порад – це добрий знак, тому не зупиняйтесь на досягнутому в часі Різдвяних свят! Виробіть більше еко-звичок для себе та для Вашого близького оточення! Нехай вони стануть невід’ємною складовою Вашої християнської культури! Дотримуйтеся їх, дбаючи про Боже створіння та свідчачи таким чином про прихід Спасителя в повсякденному житті практичною любов’ю до Бога, через відповідальне ставлення до Його створіння – природи! Поділіться своїми екологічними знаннями з близькими та знайомими!