14 червня 2013 р. о 17.00 у Центрі міської історії відбудеться презентація шостого випуску журналу соціальної критики “Спільне”, присвяченого гендеру і праці.
Презентацію проводитимуть Тамара Марценюк, співредакторка номеру, к.соц.н., доцентка кафедри соціології Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Тетяна Бурейчак, авторка статті, дослідниця факультету гендерних досліджень університету Лінчьопінга (Швеція), Олена Синчак, авторка статті, лінгвістка, дослідниця, викладачка Українського католицького університету.
Шостий випуск журналу соціальної критики “Спільне” на тему “Гендер і праця” пропонує увазі читачів і читачок соціалістичний аналіз гендерних питань — альтернативу як ліберальному, так і радикальному фемінізму. Ми прагнемо не просто звернути увагу на гендерну дискримінацію на ринку праці, але й показати, як вона вплетена в капіталізм, як взаємодіють класова експлуатація та гендер.
Хоча в сучасному українському суспільстві проводять чимало наукових досліджень на перетині гендеру і праці, а також ведуть жваві публічні дискусії на цю тематику, проте далеко не завжди у них жінок і чоловіків розглядають як гетерогенні групи, які характеризуються класовими, етнічними, віковими особливостями, відмінними сексуальними ідентичностями та регіоном походження. Тому в цьому номері ми не говоримо про жінок (у тому числі жінок України) як гомогенну групу. Авторки і автори статей розглядають конкретні соціальні категорії жінок, надаючи голос чи то шахтаркам-активісткам профспілкового руху, чи працівницям секс-індустрії, чи ісламським феміністкам. Читачка має можливість почути соціальні групи, часто маргіналізовані та невидимі у загальному неоліберальному дискурсі про “рівні права та можливості жінок і чоловіків”. Адже виконання феміністичного гасла “Жінок до влади!” хоч і надасть можливість жінкам з привілейованих класів займати керівні та лідерські посади нарівні з чоловіками, але не вирішить проблем більшості жінок — найманих працівниць, селянок чи домогосподарок, чиї вимоги соціальної справедливості лежать в іншій площині.
Особливість номеру — критичне переосмислення праці з точки зору неомарксизму, лівої та феміністичної теорій. Що таке праця? Чи це лише оплачувана робота? Чому важливо в дискусіях про працю брати до уваги неоплачувану хатню роботу, доглядову та репродуктивну працю? Хто її переважно виконує і чому? Яка роль держави у забезпеченні гендерної рівності? Чию працю найбільш вигідно експлуатувати роботодавцям і чому? Коли слід говорити про клас, етнічність, сексуальну орієнтацію пригноблених? Чи можливо і яким чином зробити суспільство більш справедливим? Ці та інші питання запропоновані до роздумів читачкам і читачам журналу.
Детальніше про журнал читайте за адресою: http://commons.com.ua/?page_id=8252
Зміст шостого випуску “Гендер і праця”: http://commons.com.ua/?p=14597