Як узаконюється дерибан Ялтинського заповідника

В січні цього року українська екологічна громадськість розпочала кампанію проти дерибанів Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника.
Нагадаємо суть проблеми: по-перше, за останні десятиріччя під різними приводами в даному природному резерваті було захоплено близько 100 га земельних ділянок. По-друге, за останні роки місцева влада прийняла низку рішень щодо розширення за його рахунок своїх населених пунктів. І останнє – в 2012 р. був розроблений “Проект зміни меж і розширення Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника”, згідно із яким близько 700 гектар субтропічних природних комплексів заповідника мають бути обміняні на ділянки гірського поясу (перші планується із заповідника виключити, другі – включити до його складу). Тобто, під прикриттям заповідання цінних старовікових букових лісів і яйлинських луків та степів (на необхідність їх охорони кримські вчені вказують вже давно), робиться спроба вилучити із заповідника не менш цінні, унікальні для України, субтропічні ділянки!
На звернення з цього приводу міжнародної громадськості влада відмахнулася відписками.
За півроку з лишнім, які минули з того часу, громадським організаціям, перш за все львівській “Екології-Праву-Людині” вдалося прорисувати схему дерибану Ялтинського заповідника – яку ми і пропонуємо вашій увазі.

З повагою,
С. Шапаренко, ЕкГ “Печеніги”.
*

Хронологія дерибанів Ялтинського заповідника
1. Лист Кабінету Міністрів № 1-1/1964 від 08.08.11, підготовлений згідно із Дорученням Президента України:
08.08.11 Президент доручив Мінприроди, Мінагрополітики й Раді Міністрів Криму до 01.09.12 підготувати та подати на розгляд Кабінету Міністрів пропозиції щодо розширення території Ялтинського заповідника й проект відповідного Указу Президента. Незважаючи на те, що в цьому документі йшлося лише про розширення заповідника, саме він поклав початок вилученню з нього південнобережних ділянок.
2. Клопотання Кримської академії наук і висновок Таврійського національного університету “Про розширення меж Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника” від 28.12.11:
Обґрунтовується розширення заповідника за рахунок гірського пояса. Про вилучення з нього будь-яких ділянок немає ані слова.
3. Розпорядження Кабінету Міністрів № 676-р “Про виділення коштів для здійснення у 2012 році природоохоронного заходу з розробки матеріалів до проекту зміни меж та розширення території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника” від 03.09.12:
Перший (з доступних для нас джерел) документ, в якому “розширення” заповідника було замінено на “зміну меж”.
4. Кошти за цим розпорядженням отримало ТОВ “Торсистем Бутзбах Груп-Україна” – на них вона розробила основу для вилучення цінних ділянок заповідника: “Проект зміни меж та розширення території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника”. 21.12.12 він був розісланий на розгляд та погодження органам місцевого самоврядування, землі яких межують із даною територією природно-заповідного фонду. 26.12.12 Алупкінська і Ялтинська міські ради його погодили – очевидно, що так саме погодили його й інші ради.
5. Проект Указу Президента “Про зміну меж території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника”:
Цей документ був підготовлений Мінприроди. Згідно нього із заповідника планується вилучити 712,74 га – “для прокладки магістрального газопроводу Ялта-Форос-Севастополь та впорядкування території заповідника”. Натомість до нього пропонується включити 3546,81 га яйл та букових лісів.
6. 30.01.13 Мінприроди проектні матеріали та проект Указу Президента направило на розгляд Кабінету Міністрів. 11.03.13 засідання Уряду схвалило проект Указу і направило його до Адміністрації Президента.
7. Лист Мінприроди № 3717/09/10-13 від 05.03.13:
Цей лист став непрямим підтвердженням незаконності всіх вилучень земель з Ялтинського заповідника, які були зроблені за час незалежності України:
“Останнє рішення щодо вилучення з складу заповідника 0,61 гектара земель було прийняте розпорядженням Ради Міністрів Української РСР від 25.12.85”.
8. Відповідь Департаменту заповідної справи № 314/09/2-13 від 26.07.13:
Департамент повідомив, що проект Указу був підготовлений на підставі “присланих Рескомприроди Криму проектних матеріалів та експертних висновків Таврійського національного університету, Карадазького природного заповідника та Нікітського ботанічного саду”. Як ми вже писали, матеріали до проекту змін меж і розширення Ялтинського заповідника готувало ТОВ “Торсистем Бутзбах Груп-Україна” – за 1,78 млн. грн. На роль субпідрядника воно запросило Таврійський університет – вже за 400 тис. грн. В своєму висновку про вилучення з заповідника будь-яких територій університет не написав ані слова – лише про цінність існуючої території заповідника і необхідність її розширити (див. його лист). Тож, хоча хто перший написав про виключення із заповідника південнобережних ділянок, нам зараз і невідомо, можна із впевненістю стверджувати, що експертний висновок Таврійського національного університету при підготовці проекту Указу був врахований лише частково.
Також Департамент повідомив, що перед відправкою до Кабміну даний проект Указу був узгоджений Мінекономрозвитку, Мінфіном, Мінагрополітики, Міненерговугілля, Радміном Криму, Держлісагентством, Держземагентством і Мін’юстом.

На сьогодні проект Указу зазнав нових змін, і тому був повернутий Президентом на повторне погодження. На кінець липня 2013 року до Адміністрації Президента проект Указу не повертався.
*
____________________

КОНТАКТ:
Сергій Шапаренко, ЕкГ “Печеніги”: тел. (066) 387-46-81, pechenegy@rambler.ru
Ольга Мелень-Забрамна, МБО “Екологія-Право-Людина”: o.melen-zabramna@epl.org.ua

Підготовлено ЕкГ “Печеніги”, членом Міжнародного Соціально-екологічного Союзу.
При використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.