Майдан / Новини / Статті Карта Майдану

додано: 25-10-2005
Українське товариство охорони птахів: До питання про небезпеку пташиного грипу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1130260770.html

Що таке пташиний грип (пташиний або курячий грип)?

Існує близько 144 штамів пташиного грипу, більшість з яких поширюються серед диких птахів і найчастіше можуть виникати у водоплавних. Більшість із цих штамів мають незначний вплив на свійську птицю і визначені як "низькопатогенний пташиний грип" (НППГ). Проте підтипи вірусу H5 і H7, які можуть призводити до масової загибелі свійської птиці, визнані "високопатогенним пташиним грипом" (ВППГ).

Віруси ВППГ, як правило, не виявляють у диких птахів. Вони з'являються у свійської птиці, яка перебуває в умовах інтенсивного вирощування та великого скупчення, що дають можливість вірусу перейти у високопатогенну форму. Тому ВППГ ще називають "курячим грипом". Починаючи з 1990 року було зареєстровано 21 випадок спалаху ВППГ серед зграй свійських птахів.

Дикі птахи також можуть бути інфікованими і гинути від вірусів ВППГ. Вони заражаються вірусом, контактуючи з інфікованими свійськими птахами або з предметами, що використовувалися свійською птицею.

Що таке H5N1?

Вірус типу H5N1 поширюється як високопатогенний пташиний грип. Цей штам вірусу вперше було виявлено в Гонконгу в 1997 році. Він мутував у високопатогенну форму в організмі свійської птиці, які, імовірно, заразилися від диких птахів низькопатогенним вірусом пташиного грипу.

Умови, в яких перебувають свійські птахи (висока скупченість, особливо у змішаних видових групах, а також тривалий контакт із послідом, слиною, та іншими виділеннями організму), підтримують циркуляцію вірусів, як тільки вони виникають. Нинішня серія спалахів захворювання розпочалася в 2003 році в південно-східній Азії, де різке зростання інтенсивного птахівництва іноді
поєднується з поганими санітарно-гігієнічними умовами і недотриманням умов біобезпеки на малих підприємствах. Часто свійські качки виводяться для випасу на рисові поля, де поряд з ними протягом дня пасуться дикі водоплавні птахи, а вночі вони перебувають поряд з іншою свійською птицею. Окрім того, на пташині базари завозяться птахи з різних регіонів.

Чи можуть міґруючі птахи переносити вірус типу H5N1 з країни в країну?

Наразі не існує точних фактів про те, що мігруючі птахи допомагають переносити захворювання між країнами чи регіонами, однак таку можливість не можна виключати.

Поширення вірусу типу H5N1 в середині та за межами південно-східної Азії приписується переміщенню інфікованої домашньої птиці. Схеми поширення не співпадають з часом і напрямками руху диких видів птахів.

Однак останні спалахи, зафіксовані в Європі, відбулися вздовж міграційних шляхів (у тому числі в дельті Дунаю - місці великого скупчення міграційних водоплавних птахів) під час осінньої міграції. Наразі птахів інфікованих H5N1 не ізольовано від здорових диких птахів, лише у випадках, коли вони вмирали. Вважається, що цей тип вірусу є надзвичайно летальним і більшість
інфікованих птахів не зможуть продовжити міграцію.

Віруси пташиного грипу найкраще існують при температурі нижче 20?C. Спалахи, що співпадають з південним напрямком осінньої міграції, можуть спричинити відновлення перенесення вірусу в уже заражених регіонах зі зниженням температури.

Яким чином поширюється вірус, якщо не через диких птахів?

Існує кілька шляхів, якими може передаватися H5N1, у тому числі переміщення свійських птахів (їх пір'я та пуху), мігруючі птахи, торгівля дикими птахами, а також переміщення ґрунту на колесах і ногах. На даний момент невідома питома вага кожного з цих факторів у поширені вірусу H5N1. Результати всіх досліджених спалахів вказували на переміщення свійської птиці.

У межах південно-східної Азії переміщення свійської птиці або
птахопродуктів розглядають як фактор поширення вірусу серед зграй птахів і між країнами. Місця спалахів, зареєстрованих у Китаї, Казахстані та південній Росії, пов'язані між собою головними автошляхами та залізничними коліями. Спалахи захворювання в Казахстані, Монголії та Росії трапилися влітку - в період, коли більшість диких птахів перебувають на стадії линьки та не вирушає у тривалі міграції. Тому причетність диких птахів до цих спалахів здається малоймовірною. Джерело недавнього спалаху захворювання,
зареєстрованого в Європі, не відоме, проте переміщення свійських птахів і птахопродуктів вважається імовірною причиною поряд із перенесенням вірусу дикими птахами.

Чи можуть люди заразитися вірусом H5N1 від диких птахів?

Немає фактів передачі людині вірусу H5N1 від диких птахів. Спостерігалося зараження людей, що були в тісному контакті зі свійськими птахами. Враховуючи кількість і поширення спалахів захворювання серед свійських птахів і водоплавних, кількість випадків захворювання людей є дуже низькою. Цей факт означає, що перенесення вірусу від свійських птахів до людини залишається незначним.

Чому тоді існує таке значне занепокоєння з приводу небезпеки людському здоров'ю від H5N1?

Хоча вірус типу H5N1 спричинює серйозні захворювання у людей, ним складно заразитися і досі не зареєстрованого жодного випадку передачі вірусу від людини до людини. Занепокоєння стосується можливості переходу вірусу в форму, яка легко поширюватиметься серед людей.

За останні 100 років спостерігалося чотири основних пандемії людського грипу А, які спричинили смерть великої кількості людей в усьому світі. Вважають, що ці смертельні штами вірусу з'являлися під час поєднання вірусів людського і пташиного грипу, імовірно в свиней, і змішуванні їх генетичного матеріалу. Постійно виникаючі спалахи вірусу H5N1 збільшують шанси повторної появи подібної ситуації.

Які види диких птахів вражаються вірусом H5N1?

Переважно качки, гуси і лебеді (Гусеподібні), а також мартини.

Чи загрожує H5N1 зникаючим видам птахів?

Наразі вірус виявився летальним для деяких видів диких птахів, тому інфікування зникаючих видів птахів може мати катастрофічні наслідки. Оцінюють, що на озері Вінгаї в Китаї вже загинуло близько 10% світової популяції гуски гірської (Eulabeia indica). Найбільша небезпека загрожує тим невеликим популяціям птахів, що зосереджені в регіонах утворення вірусу, особливо там, де свійські птахи використовують спільні водойми і місця живлення разом із дикими птахами.

У південно-східній Азії та південно-східній Європі існує певна кількість глобально вразливих водоплавних видів птахів, чисельність популяцій яких значно скоротилася внаслідок втрати середовищ існування та надмірного полювання, для яких вірус типу H5N1 може стати додатковою небезпекою існування в майбутньому.

Чи повинен я припинити підгодовувати птахів взимку?
Як щодо полювання, перегонів голубів та показу птахів?


Наразі немає причин припиняти підгодівлю птахів, що мешкають у садах. Птахи, що відвідують годівниці, здебільшого не є носіями вірусу H5N1.

Утім, якщо вірус H5N1 видозміниться і його носіями стануть горобині (синиці, горобці, дрозди, зяблики тощо) голуби і мисливські види птахів, тоді така діяльність, як підгодівля садових птахів, покази голубів, а також розведення мисливських птахів потребуватиме оцінки і утримування їх в ізоляції від свійських птахів.

Чи потрібно відбраковувати диких птахів, щоб зупинити поширення захворювання?

Досить незначними є факти причетності диких птахів до поширення захворювання. Навіть якби дикі птахи були визнані ключовою ланкою в передачі вірусу H5N1, намагання знищити популяції птахів за допомогою відстрілу, отруєння, відлову сітками і пастками - навряд чи виявляться успішними в подоланні проблеми. В дійсності, такі спроби можуть призвести до ще більшого поширення вірусу, оскільки птахи, котрим вдасться вижити, переміщатимуться в нові місця, а здорові птахи під дією стресового чинника стануть більш вразливими до інфекції.

Види, котрі гинули від вірусу, очевидно, не могли нести вірус протягом тривалої відстані, тому джерелом інфекції імовірно будуть види, які виявляють лише певні клінічні ознаки захворювання або не виявляють їх зовсім, аніж ті, що вже хворі або померли. Не знаючи, який вид є джерелом інфекції, неможливо навіть розробити програму відбраковування.

Контроль поширення захворювань диких тварин за допомогою відбраковування виявляється успішним лише у випадку низьких рівнів передачі, що реєструється серед одного виду тварин, спалахи якого обмежені невеликою площею поширення. Жодна з цих умов не відповідає поширенню вірусу типу H5N1: а) пташиний грип є надзвичайно заразним, б) інфікованими виявилися різні види птахів, в) захворювання поширилося на великий території центральної та південної Азії.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), Організація з продовольства та сільського господарства та Всесвітня організація здоров'я тварин погодилися, що контроль поширення пташиного грипу серед диких птахів за допомогою відбраковування є недоцільним і не повинен застосовуватися.


Чи потрібно осушувати водно-болотні угіддя для обмеження поширення водоплавних птахів?

Категорично ні. Окрім їх надзвичайно високої природоохоронної цінності, водно-болотні угіддя виконують важливі функції екосистеми, як-то повеневий контроль, очищення вод і беруть участь у кругообігу поживних речовин. Від їх існування залежить життєзабезпечення багатьох громад.

Осушення водно-болотних угідь несе не лише загрозу довкіллю, але є також неефективним заходом, з тих же причин, що і вибраковування, оскільки сприяє поширенню вірусу пташиного грипу, ніж його контролю. На своєму міграційному шляху птахи шукатимуть альтернативні місця для перебування, водоплавні птахи будуть змушені летіти далі та триматимуться у більш скупчених зграях,
такі стресові умови виснажать птахів і зроблять їх більш вразливими до інфекції.

Що необхідно зробити, щоб попередити поширення H5N1?

Головні кроки полягають у посиленні біобезпеки, в першу чергу ізоляції диких птахів від свійських, посиленні моніторингу та контролю за переміщенням свійської птиці та ринками збуту і швидкому знищені інфікованих зграй свійських птахів. Країни, в яких не зареєстровані випадки захворювання, повинні заборонити ввезення домашньої птиці і диких птахів, як предметів торгівлі, з постраждалих регіонів. Превентивні заходи необхідно зосереджувати у місцях скупчення свійської птиці, диких птахів і людей.

* Факти, наведены у прес-релізі, подані міжнародною природоохоронною асоціацією BirdLife International, яка має партнерські організації у понад 100 країнах світу. Українське товариство охорони птахів - є партнерською організацією BirdLife International в Україні.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1130260770.html


Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах та розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини чи статті, на яку ви посилаєтся.

Ми також вітаємо коментарі, доповнення та виправлення до текстів новин від всіх свідків подій, що згадуються в новинах. Пишіть на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини. Всі цікаві коментарі будуть оприлюднені.


 
Перша Сторінка / Останні Новини / Питання та Відповіді про Майдан / Статті / Народні Новини / Листи На Майдан / Майдан-ЗахідМайдан-ВостокПраво / Бібліотека / Досьє / Фотоархів / Заяви та Звернення / Культура / Економіка / Наша Історія / Філософія, Релігія, Духовність / Діаспора / Голодомор / Преса / Україна-Росія / Гумор / Без правил / Оголошення / Технічна Допомога / Архіви Майдану / Розробки / Мова / Вільний Форум


Українська банерна мережа

(Copyleft) maidan.org.ua, 2001-2005
!!! Копілефт передбачає вільне розповсюдження із збереженням автури та мережевої адреси !!!
сайт розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації
(поки не зовсім повний) переклад ліцензії українською