Вадим Джувага: У «зоні особливої уваги»

додано: 22-12-2005 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1135270337.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

КримСуспільство

Після того, як 2 грудня в АРК виявили пташиний грип, в забуте Богом північно-східне узбережжя Криму потягнулися і держчиновники, і журналістські десанти. У найпівнічнішому райцентрі АРК Джанкої нервозності з приводу пташиного грипу не видно, хіба тільки на ринку не знайдеш у продажу курячих тушок – заборонено. З 3 грудня Джанкойській район на карантині. Грип виявили в двох селах району – Завєти Ленінські і Пушкіне, саме вони потрапили в указ Президента про введення надзвичайного стану.

Насамперед за інформацією ми пішли до колег – в редакцію міськрайонної газети «Зоря Присивашья». Редактор газети Наталя Євсєєва, активний член НСНУ (у кабінеті висить помаранчовий прапорець і відомий груповий портрет сім'ї Президента) розповідає про положення в районі. Район бідний, частина земель завдяки «господарській діяльності» меліораторів, засолилася. Роботи по селах немає, два могутніх колись підприємства в Джанкої машзавод (що випускав тракторні причепи) і консервний, стоять. Власник консервного заводу, зв'язаний з бізнес-колами Росії і Туреччини, просто ріже югославське устаткування на метал, є колосальна заборгованість по зарплаті. А тут до всього ще і грип. Компенсацію за убитого птаха платять регулярно, але як завжди, знайшлися посадовці, які прагнуть гріти руки на людському нещасті: є випадки, коли компенсація виплачується сильно урізаною.

У Джанкойському районі навколо пташиного грипу народжуються неймовірні чутки. Говорять, що битого птаха закопують, але вночі бомжі їх розкопують і несуть на базар (хоча птахів у Криму на базарах не продають, окрім сертифікованих виробництва концерну «Наша ряба», їх й їло перед камерами керівництво Криму разом з міністром МНС Віктором Балогою). Говорять, що єгеря з метою нерозповсюдження грипу стріляють бакланів (декілька пострілів в районі Сивашу ми чули). Деякі селяни під виглядом грипу рубають здорових птахів для отримання грошової компенсації. А багато хто взагалі упевнений, що ніякого пташиного грипу у них не немає, це київські журналісти роздули.

Старенький «ЛАЗ-турист» везе нашу групу журналістів з Києва, Донецька і Маріуполя в Завєти Ленінські. Село нагадує райцентр з чотириповерховими, а подекуди і п'ятиповерховими будинками, з поштою, кафе і магазинами на перших поверхах, з солідною триповерховою школою. Але майже у всіх багатоповерхівках порожні квартири на верхніх поверхах, а в деяких п'ятиповерхівках зайнятий всього один поверх. Із стін під вікнами квартир стирчать вентиляційні труби - газу в будинках немає, обходяться «буржуйками». За сільським базаром за допомогою крана руйнують кинуту жителями триповерхівку – сімферопольська фірма купила цей будинок на злам. Біля школи знаходиться стара шкільна будівля, що нагадує руїни із зяючими віконними отворами. Проте на одній чотирьоповерхівці ми із здивуванням виявили тарілку супутникової антени – ніщо людське людям в Заповітах Ленінських не чужо. Від дівчат (не дивлячись на смутне запустіння і руїни молоді в селі багато), що проходили поруч, ми почули, що ніякого грипу в селі не немає, а навіщо його придумали, невідомо.

Міліції і військових з МНС в селі не видно, але поява в зоні надзвичайного стану трьох незнайомців, які фотографують що попало, не пройшло непоміченим. Секретар Завєтленінської сільради Ніна Олексіївна Климішевська, зустрівши нас на вулиці, поцікавилася, навіщо ми знімаємо їх село. «Мені вже про вас подзвонили». Після того, як ми представилися, вона розповідає, що основний пік грипу в селі вже пройшов, знищено всіх птахів, народ отримав компенсацію – 15 грн. за курку, 23 грн. – за качку, 90 грн. – за індика. У оцінці ситуації секретар сільради радикальніша: у деяких господарствах під виглядом боротьби з пташиним грипом відмиваються гроші перед виборами. Роботи селі, колись колосальному тваринницькому господарстві, колгоспі-мільярдері, немає, тому народ виїжджає і кидає квартири. «Один односелець продав трикімнатну квартиру з паровим опалюванням і меблями за 2 тисячі доларів, так це йому повезло» - говорить Климішевська. Епідемія пташиного грипу важко ударить по селянах, що живуть в основному розведенням птахів. Карантин в районі протримається три місяці.

Пообідавши в єдиному працюючому кафе ...курячим тушкованим м'ясом, ми пішли далі по густо покритою латками асфальту шосе до Сивашу. Через два кілометри від села натикаємося на пропускний пункт. На дорозі коштують два знаки «Стоп», між ними дорога покрита шаром тирси, просоченої формаліном. На узбіччі - намет, з якого стирчить довга жерстяна димляча труба, - там знаходиться наряд – міліціонер, співробітник ДАІ і фельдшер ветеринарної служби. Біля тирси стоїть 50-літрова пластикова бочка з формаліном, біля намету – дезактиватор, звичайний дачний обприскувач, бачок якого теж наповнений формаліном. Молоденька ветеринар Оля в армійському камуфляжі, яка вийшла з намету, охоче відповіла на наші питання.

- Зміна триває 12 годин, - говорить вона. - обходимося своїми силами (тобто джанкойцями –авт.), інцидентів з проїжджаючими немає, народ все розуміє. «Іноді самі просять, щоб я більше колеса пообрабляла. Спочатку, правда, обурювалися, тепер звикли». Транзитні проїжджають мало, в основному місцеві. Номери машин записуються. Взуття перехожих формаліном не обробляється, вистачить їхнього проходу по тирсі. Друге «надзвичайне» село Пушкіне знаходиться поряд, - Оля показує на недалеку ферму, - виїзд з нього теж тут, тому перекриті всі виїзди в зону надзвичайного стану. Хворого птаха знищують в могильниках, перед тим поливши «якоюсь горючою рідиною, яку військові привезли».

Її розповідь обірвав кримський народний автомобіль “Москвич”, що наближався до поста (їх більше всього в сільських районах Криму). Коли «Москвич», проїхавши по тирсі, зупинився, Оля обприскала формаліном його колеса. Після цього уточнила прізвище водія і «Москвич», фиркнувши, рвонув далі.

-Ми перевірили двадцять чайок і бакланів в Сиваші, - продовжує фельдшер, - у трьох аналізи на грип були позитивними. Можуть переносити грип і горобці. Швидше за все вони і принесли грип на подвір'я. Говорять, це не перший випадок відмінка птаха в Криму, були ще в початку 80-х. Але тоді такого шуму не було.

Вадим Джувага
Джанкой-Маріуполь

додано: 22-12-2005 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1135270337.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua