Олександр Демченко: Націоналізм та регіоналізм Росії

додано: 07-11-2006 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1162876358.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

РосіяПолітика

Алтайських націоналістів у Росії більше за російських – стверджують цифри.


"Русский марш" 4 листопада оголює болючу тему - любов і ненависть між ліберальною та націоналістичною опозицією у Росії. Недолюблюючи одне одного, багато хто бачить шлях до перемоги у об'єднанні зусиль.

Над тим, як "скрестить коня и трепетную лань" б'ється Інститут національної стратегії Станіслава Бєлковського. "Націонал-оранжизм" - таку назву для ідеології об'єднаної російської опозиції він оголосив перед "Русским маршем". "Національне відродження, справедливість і свобода" - називає політтехнолог основні складові української революції, і їх же пропонує російській опозиції.

Координатор молодіжного опозиційного руху "Оборона" Олег Козловський бачить ключ до перемоги у об'єднанні лібералів, лівих і націоналістів. "Під час Помаранчевої революції соціалісти, ліберали та колишні УНСОвці жили у сусідніх наметах. Якщо б вони тоді почали шукати серед себе "фашистів", "зрадників народу" та "жидомоскалів", то обов'язково знайшли би - і ніякої революції не сталося б" - стверджує Козловський.

Але добре, давайте звернемося до цифр. "Русский марш" в Москві зібрав до 2 тисяч учасників. "Антифашистська" контрдемонстрація - ще менше. 2 тисячі у 10-мільйонній Москві - це кожен п'ятитисячний.


А тепер, друзі, ви можете сміливо забути про усе, сказане вище.

Перенесімося ще на кілька днів назад у часі та за кілька тисяч кілометрів від Москви, у азійську частину Росії. У 50-тисячному містечку Горно-Алтайск, столиці Республіки Алтай, 31 жовтня відбувся 5-тисячний мітинг на захист статусу автономії. Активних російських націоналістів у Москві навіть у абсолютному вимірі менше, ніж активних алтайських регіоналістів. Якщо взяти відносні цифри, то стає смішно: кожен десятий алтаєць проти кожного 5000-ного мешканця Москви. У московських масштабах це була б мільйонна демострація.

Республіка Алтай у складі Російської Федерації межує одночасно з Казахстаном, Китаєм та Монголією. З її 200-тисячного населення до титульної нації - тюркомовних алтайців - належить приблизно третина; більшість - росіяни. Теперішній сплеск алтайського регіоналізму - чи то націоналізму - був викликаний намірами об'єднати республіку із сусіднім повністю російським Алтайським краєм.

Політика ліквідації порівняно невеликих національних автономій у Росії триває вже декілька років. Після вказівки, які регіони наступними підлягають об'єднанню, проходить процес досягнення домовленості між правлячими регіональними елітами та Кремлем. Після того проводиться референдум, на якому малюють потрібні цифри.

Докази? Добре, ось результати по останньому об'єднанню. Явка на референдумі в Усть-Ординському Бурятському автономному окрузі склала 99,45%. "За" з них проголосували 97,31%. Цього вже достатньо для висновків, але зауважте до того ж, що високими є показники міграції з УОБАО до Іркутська та Улан-Уде, куди мешканці округа їздять на роботу та навчання.

У Алтаї процес було заблоковано на рівні перемовин еліт. Проти об'єднання висловився Курултай алтайського народу - традиційне зібрання старійшин родів. Була створена ініціатива "За Республіку!", яку очолив колишній прем'єр Алтаю Владімір Пєтров. Вирішальним моментом стало прийняття депутатами парламенту Республіки заяви про недоречність злиття регіонів.

Алтай, схоже, буде другою автономією, якій вдалося відстояти свій статус. Судячи із заяв влади, питання про об'єднання Алтаїв загальмоване принаймні до 2008 року. Інший регіон, який змусив федеральну владу забути про можливість своєї ліквідації - це Адигея. Питання об'єднання цього регіону з Краснодарським краєм було заморожено після масових заворушень у столиці республіки Майкопі.


Горно-Алтайськ. Мітинг проти об'єднання Алтаїв.


Юртовий майдан у Забайкаллі?

Наступний референдум заплановано весною 2007-го у Агінському Бурятському автономному окрузі: його хочуть об'єднати із Читинською областю. Втім, у бурятських регіонах (а до них належить окрім названих вище УОБАО та АБАО ще і Республіка Бурятія) регіональні владні еліти набагато більш поступливі, ніж на Алтаї. Тому справу у свої руки доводиться брати молодим активістам.

Так, у 2004 році спілка молодих вчених Бурятії запропонувало інший варіант об'єднання - відновлення Бурят-Монгольської Республіки у кордонах 1937 року: тоді Республіку було розрізано на три регіони, а окремі райони приєднано до сусідніх областей.

Коли у 2006 році бурятські журналісти, підприємці, вчені та студенти об'єдналися у рух "Ерхе" ("Право") щоби протистоясти злиттю УОБАО з Іркутською областю, полювання на них почав відділ МВС із протидії тероризму та організованій злочинності. Активісти стверджують, що хоч їм і не вдалося зараз відстояти округ, інформаційну війну на рівні Росії вони виграли. "Тепер ніхто не вірить у чесність референдуму" - каже Доржо Дугаров, координатор "Ерхе". Зараз вони готують кампанію на захист Агінського округу.

"Сьогодні бурят-монгольський етнос стоїть на роздоріжжі - піти шляхом відродження нації через відновлення Бурят-Монгольської Республіки, і таким чином зберегти свою мову, свою культуру... Інший же шлях полягає у повному знищенні усіх форм автономії, і так, втративши суверенітет, остаточно лишитися можливості відроджувати мову, культуру і національне самоусвідомлення." - розповідає Дугаров.

Мова йде не тільки про національну ідентичність: "Для Агінського Бурятського АО не виконується жодна з базових умов, що вони потенційно забезпечують позитивні результати об'єднання" - йдеться у аналітичній записці Незалежного інституту соціальної політики. "Об'єднання не потрібне нікому в окрузі - ані бурятам, ані росіянам" - розповідають активісти - "але людям важко уявити, як вони можуть заперечити владі".

"Ерхе" планує проведення інформаційної кампанії у АБАО, однак у разі порушень у ході референдуму вони готові до місцевого "майдану". Це важко уявити; однак для того, щоби побачити, що вийде насправді, чекати залишилося півроку.


Улан-Уде. Акція на захист УОБАО.

Обговорити цю статтю у форумі

додано: 07-11-2006 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1162876358.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Новини з Обозу :
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua