Олександр Стець: Феномен під назвою „Журавлі”

додано: 17-07-2007 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1184703681.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Спеціально для "Майдан-Інформ"

ПольщаКультура

Листопад 1991 р. Українці всього світу відраховують останні дні до референдуму, який відновить нашу державність. У Жовтневому палаці в Києві переповнений зал очікує концерту „Журавлів”. Концерту, який підводить підсумки багатоденних гастролів хору сходом та центром України. Левко Лук'яненко у вступному слові згадує далекий 1972, коли в одній із в'язниць попався йому в руки примірник українського тижневика із ПНР „Наше Слово”. Тодішня „передова” система дозволяла отримувати пресу із „братських” країн. У газеті оголошувався набір до новостореного чоловічого хору. Слід пригадати, що 1972, це рік відставки П. Шелеста і пришестія В. Щербицького та пік гонінь української патріотичної інтелігенції. У Польщі, після чергового провалу соціалістичних „реформ”, до влади прийшов Е. Ґєрек, який, надіючись на кредитування Заходу, вирішив лібералізувати внутрішню політику, в тому числі по відношенні до національних меншин.

За словами Л. Лук'яненка, вістка ця, отримана у чорну брежнєвську ніч, стала для нього настільки несподіваною, наскільки ще раз підтвердила його впевненість у незламності нашого духу.

І справді, хор створений за ініціативою покійних уже Михайла Струмінського та Ярослава Полянського (першого диригента), став без перебільшення символом незнищимості українців Закерзоння. Депортованим у 1947 році, розсіяним у чужому морі хор подарував не лише високе мистецтво, але перед усім вселяв у серця надію та гордість. Хористи в дорозі на репетиції долають великі відстані і тим самим символічно долають наслідки акції „Вісла”

Дуже скоро „Журавлі” здобули прихильність знавців та широку популярність серед любителів хорового мистецтва. Перша платівка, яка побачила світ п’ять років після виникнення хору, стала свого роду музичною революцією. Не лише тому, що 60 аматорів, серед яких лікарі, інженери, студенти і навіть хлібороби, не поступалися за рівнем виконання тодішнім польським професійним колективам, але також тому, що у ній вміщено заборонені в СРСР церковні твори, чи патріотичний „Марш гайдамаків”. Чи у філармонії, чи у сільській світлиці „Журавлі” сповіщали, що „наша дума, наша пісня не вмре, не загине...”

Існування у рамках офіційного Українського суспільно–культурного товариства не означало, що робота хору проходила без перешкод. Постійний нагляд спецслужб (у тому числі над репертуаром), заборона концертів у вільному світі, а навіть закривання скоріше замовлених концертних залів не боліли так, як заборона заспівати в Україні... Щойно у 1989 році мрії хористів збулися.

Важко у словах передати настрій хористів у момент перетинання кордону, підчас першого концерту у Львові, потім у Рівному, Києві, на могилі Шевченка у Каневі... Без сумнівів можна сказати, що тоді хор пережив свій емоційний апоґей. Саме емоції, вкладену душу у спів згадують ті, яким пощастило почути концерт „Журавлів”. Адже ніхто не долавби сотень кілометрів на репетиції та концерти виключно для співу. Потім ще хор двічі відвідував Україну – у 1990 та згадуваному 1991 р. І хоча побував він у багатьох країнах Європи, США і Канаді, саме Україна була для нього найбільше бажаною.

Минає час, у 2007 році хор відзначатиме 35-ліття роботи. Після Я. Полянського з „Журавлями” працювали Р. Ревакович, Р. Радзівонович, Я. Левків. Зараз наставником хору є Ярослав Вуйцік – випускник Музичної Академії у Гданську.

З 1972 р. у вічність відійшло чимало членів хору. Все ж таки ансамбль поповнюється новим поколінням закерзонських українців. Попри зміну економічних реалій, попри «немодність» суспільно-культурної роботи, обнадійливим фактором є присутність в «Журавлях» студентів і шкільної молоді.

У серпні в рамках ювілею хор здійснить гастролі в козацькому краю – на Черкащині. Думаю, що зустріч наша буде корисною для обох сторін. Черкащанам допоможе пізнати і зрозуміти складну історію закерзонської гілки українського народу, хористам додасть сил та наснаги нести нашу пісню через наступні десятиліття.Зацікавленим життям українців у Польщі пропоную відвідати сайти: http://zurawli.net/ www.harazd.net www.free.ngo.pl/nslowo www.ridnamowa.prv.pl www.nadbuhom.free.ngo.pl


Обговорити цю статтю у форумі

додано: 17-07-2007 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1184703681.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua