Чи був Севастополь приєднаний до України "незаконно"? - історики

СевастопільПраво

Майдан-ІНФОРМ: 22-05-2006 12:09 // // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1148288964.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти


Відразу ж слід наголосити на тому, що це не був “безпрецедентний акт”, як стверджують деякі російські політики і науковці. Адже за тих часів зміна кордонів радянських республік не була якимсь винятком. Варто хоча б згадати передачу Російській Федерації українських територій у 20-х рр., або ж повну ліквідацію Карело-Фінської радянської союзної республіки і включення її території до складу РРФСР. Щоправда, у випадку з Кримом мова уже йшла не про “приращивание” російських земель, а про передачу земель, які належали РРФСР. Можливо, саме у цьому деякі російські науковці та політики вбачають безпрецедентність події.

(...)
Слід зауважити, що на усіх стадіях вирішення кримського питання найактивнішу участь брало керівництво Севастополя. Так, представник виконкому Севастопольської міської ради депутатів трудящих брав участь у засіданні Президії Верховної Ради РРФСР, Голова виконкому Севастопольської міської ради С.Ф.Сосницький був присутній на засіданні Президії Верховної Ради СРСР, на яких розглядалися питання про доцільність передачі Криму Українській РСР і було прийнято відповідні постанови. Слушно виникає питання – у якому статусі вони там перебували, якщо місто, як твердять деякі російські політики і науковці, не передавалося Україні разом із Кримською областю?

Досить вичерпну відповідь на нього дав український історик В.Сергійчук, який, зокрема, вважає, що у 1948 р. “... Севастополь не одержав повної автономії від Сімферополя, залишаючись під його владною десницею в багатьох аспектах єдиного адміністративно-територіального устрою”. Він виділявся “...в самостійну адміністративно-господарську одиницю, але не адміністративно-територіальну”.

Цей висновок підтверджується і рядом цікавих фактів:

• по-перше, севастопольці й після 1948 р. обирали депутатів Кримської обласної ради депутатів трудящих і народних засідателів Кримського обласного суду;

• по-друге, жодне прохання севастопольської влади не вирішувалося Москвою, без погодження з Кримським обкомом КПРС.

Усе це і вирішило у 1954 р. долю Севастополя, який був переданий Українській РСР у статусі “окремої адміністративно-господарської одиниці у складі Криму”. Як результат, починаючи з цього року фінансування міста уже здійснювалося з бюджету УРСР. Так, у статті 5 Закону “Про державний бюджет УРСР на 1954 рік” було чітко зафіксовано виділення коштів на фінансування Криму (434823 тис. крб.) і Севастополя (116595 тис. крб).

Можливо, Севастополь паралельно фінансувала і Російська Федерація? Звернемося до Закону “Про державний бюджет РРФСР на 1959 рік”. У статті 7 записано: “Встановити бюджети автономних республік, країв, областей і міст Москви, Ленінграда...”.

Як бачимо, ніяких згадок про фінансування Севастополя в бюджеті Російської Федерації не існувало. З цього можна зроботи єдиний висновок – Севастополь повністю фінансувався з українського бюджету.
Більш ґрунтовний аналіз засвідчує, що і суспільно-політичне життя Севастополя теж перебувало під контролем Сімферополя та Києва. Так, мешканці міста продовжували обирати депутатів до Кримської обласної ради трудящих, а Київ представляв їхні інтереси в союзних органах влади.

Зокрема, саме він клопотав перед Москвою про нагородження Севастополя орденом на честь 100-річчя героїчної оборони міста під час Кримської війни 1854 р., а уряд УРСР виділив необхідні кошти на святкування цієї історичної події. Більше того, на самих урочистостях було присутнє тільки українське керівництво...

ЦИТОВАНЕ ДЖЕРЕЛО: Крим в етнополітичному вимірі. – К.: Світогляд, 2005, – 533 с + додатки 35 с і 11 карт.
Редакційна колегія: Курас І.Ф. (голова), Панчук М.І., Котигоренко В.О., Войналович В.А., Галенко О.І.
Авторський колектив: М.Панчук (керівник), Г.Бекірова, В.Ганкевич, О.Галенко, Т.Горбань, В.Войналович, О.Калакура, В.Котигоренко, О.Ляшенко, Н.Макаренко, Д.Омельчук, Ю.Поліщук, О.Рафальський, Р.Хаялі.


Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 22-05-2006 12:09 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1148288964.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское правоCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua