Презентація двотомника спогадів Г. Костюка “Зустрічі і прощання”

КиївКультура

Майдан-ІНФОРМ: 02-06-2008 15:43 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1212410585.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Презентація двотомника спогадів Г. Костюка

Зустрічі і прощання”


Прес-реліз


В середу, 4 червня 2008 р., о 18:30 год.,

в актовій залі І корпусу Національного Університету

Києво-Могилянська Академія”

(м. Київ, вул. Сковороди, 2)


видавництво “Смолоскип”

проведе презентацію двотомника спогадів Г. Костюка “Зустрічі і прощання”Модерує зустріч директор Інститутут літератури НАН України

ім. Т. Г. Шевченка – професор Микола Жулинський.До виступів запрошені:


Віра Агеєва, Сергій Білокінь, В’ячеслав Брюховецький, Сергій Гальченко, Іван Дзюба, Іван Драч, Раїса Іванченко, Володимир Моренець, Дмитро Павличко, Володимир Панченко, Ігор Римарук, Євген Сверстюк, а також син Григорія Костюка – Теодор Костюк.


---


Двотомник Григорія Костюка “Зустрічі і прощання” – унікальний для української мемуаристики зріз культурно-історичної ситуації в Україні та за її межами – від 20-х років аж до 80-х. Автор прожив напрочуд яскраве, сповнене пригод, повне життя громадсько та інтелектуально активної людини, беручи участь в літературному житті покоління “розстріляного відродження”, в громадському житті таборів ДіПі та згодом – еміграції. Про все це – не оминаючи напрочуд влучних побутових подробиць, заглиблюючись в характери відомих сучасників – автор оповідає майстерно, захопливо, цікаво. Герої його оповіді – окрім його самого – такі відомі літератури, як М. Хвильовий, М. Зеров, М. Куліш, У. Самчук, І. Багряний, Т. Осьмачка та багато-багато інших. Ці мемуари можна вважати наповненою життєвими подробицями, тобто – оживленою – українською історією 20-80-х років: без штампів та купюр, так би мовити – з перших рук.


---


Адреса видавництва «Смолоскип»: м. Київ, вул. Межигірська, 21

Доїзд: ст. М. Контрактова площа, вихід до вул. Нижній вал


Індекс: 04071


Контактні дані:


Телефон: 425-23-93

e-mail: mbf@smoloskyp.org.ua

адреса видавництва “Смолоскип” в інтернеті: www.smoloskyp.org.ua
Шалений роман ХХ століття


Костюк Григорій. Зустрічі і прощання: Спогади у двох книгах. – К.: Смолоскип, 2008.


«Ходімо додому… Досить крутитися тут, а то ще якийсь дурень подумає, що ми хочемо кинути бомбу в польського консула», - сказав один чоловік другому біля Київської опери, не дочекавшися співачки Еви Бандровської, яку вони хотіли побачити після концерту… Незабаром, у кінці листопада 1935 року, автора цих слів арештують за звинуваченням у спробі замаху на «консула однієї з сусідніх держав».

1926 рік, ювілей Михайла Грушевського, академіка, колишнього президента Центральної ради УНР, який повернувся з еміграції. У Київському університеті та навколо зібрався неймовірний натовп, усі вітають ювіляра, усно, листівками і телеграмами, практично кожен у своєму виступі говорить про становлення української державності. Це - роки українізації, промовці ще можуть собі таке дозволити, і для них цього дня, здається, «не існувало ні радянської влади, ні комуністичної партії, ні її диктатури». Та вже ввечері представники тієї самої «неіснуючої» диктатури раптом відмовляються відвідати урочистий бенкет на честь ювіляра. Здається, таким був зламний момент у ставленні влади до Грушевського і «початок кінця»…

Ці та багато інших цікавих фактів й історій можна прочитати у книжці спогадів Григорія Костюка «Зустрічі і прощання», що вперше вийшла в Україні цього року у видавництві «Смолоскип».

Григорій Костюк був видатним українським літературознавцем. Він народився 1902 року на Поділлі, а помер 2002 року в США, не доживши кілька тижнів до ста років. Працював як над рецензіями на поточні видання, так і над теоретичними й історичними питаннями літератури, займався популяризацією творчості «загублених» у катаклізмах ХХ століття та заборонених в Україні авторів.

Два томи «Зустрічей і прощань» розповідають про те, скільки всього цікавого, жахливого і жахливо цікавого могла побачити людина протягом минулого століття. І якщо ви дотепер цілеспрямовано не вивчали вітчизняну мемуаристику й документи тих років, то неодмінно відкриєте для себе багато нового. А навіть коли й вивчали, то по-новому відчуєте «аромат доби», характерні її деталі. Адже спогади Костюка – передусім не спогади про себе, а спогади про те, що відбувалось навколо. Становлення та падіння УНР автор пережив у її «серці» – Кам’янці-Подільському. Розпал українізації, НЕПу та інших експериментів двадцятих проходив для Григорія Костюка в Києві, де він навчався в Університеті у таких викладачів, як Зеров, Филипович і Драй-Хмара, а однокурсниками його були Олександр Корнійчук, Микола Шеремет та інші. Тоді ж він більш або менш заприятелював, наприклад, з Григорієм Косинкою, Іваном Багряним. Про всіх цих людей і не тільки про них Григорій Костюк розповідає багато цікавого. Окремо варто виділити й таку родзинку, як студентський туризм у Криму двадцятих років, що радше нагадує подорожі героїв «12 стільців», аніж сучасні конотації вислову «поїздка до Криму».

Із 1929 року Костюк оселився в Харкові, де перезнайомився з Хвильовим і всіма «хвильовістами» та, власне, з майже всіма помітними літераторами, багатьма іншими культурними діячами, від Володимира Мисика до Агапія Шамрая. Тут він спостерігав розгром українізації, «великий перелом», Голодомор, масові репресії. Як і багатьох інших, Григорія Костюка від тридцятих років по-справжньому закрутило колесо історії: звільнення з викладацької роботи за «прояви націоналізму в лекціях», робота в Луганську, знов звільнення і стеження. Він намагається заховатися в Росії, на Уралі, в Азбоцементному комбінаті, де працює у відділі пропаганди. Зрештою, не витримує й у відпустку приїздить в Україну. На Костюка, звісно, чекає арешт і досить скромний термін ув’язнення – п’ять років на шахтах Воркути. Усе це, як і наступні історії про звільнення, війну, еміграцію, читаються як гостросюжетний роман із бездоганно міцною фабулою та напрочуд яскравими персонажами.

«Роман» цей божевільніший за будь-які сюрреалістичні твори, такий, яким буває тільки саме життя. Котре, до речі, і для культурної еліти частенько виявляється далеко не таким «прісним та несправжнім», як стверджують деякі сучасні стереотипи. «Зустрічі і прощання» це переконливо демонструють.


Олег Коцарев

Літакцент”: http://www.litakcent.com/index.php?id=470
Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 02-06-2008 15:43 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1212410585.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское правоCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua