Тернопільські вибори: день голосування

Майдан-ІНФОРМ: 16-03-2009 14:30 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1237203036.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

ПЕРЕБІГ ВИБОРІВ ДО ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

АНАЛІЗ ГРОМАДЯНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ОПОРА


* Політична ситуація

Однією з основних причин призначення позачергових виборів до Тернопільської бласної ради став конфлікт голови обласної ради Михайла Миколенка (БЮТ) та голови обласної державної адміністрації Юрія Чижмаря (ЄЦ), котрий після виборів 2006 року із фракцією „Наша Україна” (48 місць в обласній раді) опинився в опозиції до коаліції із БЮТ на чолі (54 місця в обласній раді).

18 грудня 2008 року Верховна Рада України приймає Постанову „Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради” на неділю 15 березня 2009 року. Проте, вже 2 лютого (в останній день реєстрації суб’єктів виборчого процесу, а всього зареєструвалось 17 суб’єктів) депутатами Верховної Ради України Іваном Кириленком та Миколою Мартиненком було зареєстровано проект постанови „Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України „Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради”. Третього березня 2009 року Верховна Рада України проголосувала 292 голосами за цю постанову.

Вже 12 березня з подання ВО „Свобода” окружний тернопільський суд скасував останню постанову Верховної Ради щодо скасування тернопільських виборів. Тобто вибори до обласної ради повинні були відбутися в неділю, 15 березня.

12 березня 2009 року Окружний адміністративний суд Києва забороняє фінансувати проведення виборів до обласної ради Державному казначейству України.

Резонансним фактом стало блокування представниками Блоку Юлії Тимошенко видавництва „Збруч” 13 березня з метою недопущення вивозу виборчих бюлетенів по дільницям з друкарні. Це викликало фізичне протистояння.

14 березня, Львівским апеляційним судом вибори було визнано легітимними. Того ж дня на дільниці було доправлено виборчі бюлетені та члени дільничних комісій вдруге рознесли запрошення на вибори громадянам. Після легітимізації виборів Львівським судом, Блок Юлії Тимошенко відмовився від участі у виборах та подав відповідну заяву до територіальної виборчої комісії. Проте, через недотримання процедури подання БЮТом, ТВК відмовило даній політичній силі. Також БЮТ відкликав з виборчих дільниць „своїх” членів комісій та спостерігачів.* День голосування

Виборчі дільниці, як і прогнозувалося, відкрились вчасно. В цьому варто відзначити заслугу територіальної виборчої комісії, яка не задовольнила подання БЮТ щодо виключення їх зі списку партій, що своєю чергою спричинило б „викреслення” назви партії з бюлетенів для голосування. Якби подання Блоку Юлії Тимошенко було задоволено, близько половини виборчих дільниць затримали б відкриття щонайменше на півгодини, а близько 10% дільниць затрималися б із відкриттям на більше, ніж дві години. Цей розрив напряму залежить від компетентності членів дільничних виборчих комісій: більшість комісій в даній ситуацій, поштампувавши лише частину бюлетенів, відкрила б дільниці.

День голосування проходив традиційно для Тернопільської області — з низькою явкою зранку та її підвищенням з 12 до 14 години. Загалом по області картина виглядала наступним чином: близько 31% виборців проголосувало в Тернополі та близько 59% по області, за рахунок чого явка склала 51%. З огляду на те, що місцеві вибори не проходять одночасно з парламентськими чи президентськими явку можна назвати задовільною. Позитивно посприяли підвищенню явки всеукраїнський ажіотаж довкола виборів та прикута увага центральних ЗМІ до цієї теми.

Серед порушень, які найбільше привертають увагу, слід зазначити залишки передвиборчої агітації політичних сил. На території області було зафіксовано білборди громадської приймальні Партії Регіонів з обличчям її всеукраїнського лідера. У Тернополі ж з'явилися заклики до виборців прийти на вибори, ці плакати носять суто інформаційний характер без зазначення конкретної політичної сили. Інший приклад реклами - також без зазначення партії, проте з прозорим лозунгом «Старперів на смітник» - розвішані в Тернополі. Громадські спостерігачі ГМ ОПОРА зафіксували політичну агітацію у Кременці. Плакати та білборди з закликами голосувати за політичні сили належать Українській народній партії, Єдиному центру, Блоку Народної самооборони «Нескорені» та Свободі. Позаяк, політичні партії відкидають закиди в їхню сторону, аргументуючи ситуацію, що склалася, недбалістю рекламних агенцій, які займалися розміщенням передвиборчої агітації, та недобросовісним виконанням комунальними службами своїх обов’язків.

* Компетентність членів ДВК

Члени дільничних виборчих комісій, на думку ГМ ОПОРА, не були підготовлені належним чином. До прикладу, на дільниці у селі Саранчуки Бережанського району ще в суботу викреслили зі списку партій Блок Юлії Тимошенко. Це сталося в результаті телефонного дзвінка зі штабу однієї з політичних сил, звідки повідомили про зняття БЮТ з виборчих перегонів. Таким чином, дезінформовані члени комісії викреслили БЮТ у 470 із 755 бюлетенів, тому лише частина мешканців села мали змогу здійснити волевиявлення. Комісія звернулася до територіальної виборчої дільниці з проханням виділити їм додаткові бюлетені, та в останній їм відмовили.

Також, на більшості сільських дільниць голосування відбувалося без пред’явлення документа, що посвідчує особу. Іноді одна людина брала бюлетені на всіх своїх родичів. Зазвичай, на виборчих дільницях не всі бюлетені були вилучені з сейфу та розподілені між членами ДВК. Іноді зустрічались ситуації, коли у відомостях про отримання бюлетенів члени виборчих комісій зазначали, що вони отримали лише сто, замість потрібних п’ятисот бюлетенів. Тут варто відзначити, що ця ситуація є характерною для всіх регіонів України і є лакмусовим папірцем для визначення ставлення суб’єктів виборчого процесу до підготовки своїх членів дільничних комісій.

* Підготовка спостерігачів

На більшості дільниць, відвіданих спостерігачами ГМ ОПОРА, офіційні спостерігачі не проявляли активності. Можна констатувати лише їхню присутність на виборчих дільницях, проте ніяк не роботу.

* Висновки та рекомендації

Громадянська мережа ОПОРА вважає, що дані вибори пройшли за відсутності суттєвих системних порушень, які б могли вплинути на результати волевиявлення. Звертаємо увагу політичних сил на рівень підготовки членів дільничних комісій та спостерігачів — з підвищенням фахового рівня цих суб’єктів зменшується ризик порушень та збільшується об’єктивність проведення виборів та підрахунку голосів, а значить врахування думки жителів області та унеможливлює маніпулювання нею в день виборів.

Громадянська мережа ОПОРА рекомендує політичним силам уважніше ставитись до вибору партнерів з надання рекламних послуг задля унеможливлення появи агітаційних матеріалів у переддень голосування та в день виборів.

Відзначаємо належний рівень організації виборчого процесу обласною територіальною виборчою комісією в складних політичних та фінансових умовах.

Звертаємо увагу, на негативний момент, спричинений кількаразовим скасуванням та повторною легітимізацією позачергових виборів. Це призвело до кількох негативних нюансів:

· Зменшення явки виборців на дільниці через розчарування у політичних силах області та держави

· Дестабілізувало підготовку до виборів дільничних виборчих комісій

Майдан-ІНФОРМ: 16-03-2009 14:30 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1237203036.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua