Литовський парламент слухав про УПА

ЄвропаОсвіта і наука

Майдан-ІНФОРМ: 17-06-2009 09:05 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1245218759.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

www.cdvr.lviv.ua

Львів, вул.Козельницька, 4/501 тел./факс: 8(032)2994515

__________________________________________________________________________________________

15 червня 2009 р. Вільнюс-Київ

СЬОГОДНІ ЛИТОВСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ СЛУХАВ ПРО УПА

Литва та Україна спільно відновлюватиме імена борців з тоталітаризмом

В 1950 році відділ українських повстанців пробував прорватися рейдом на територію Литви, аби об’єднати зусилля з литовськими партизанами в боротьбі зі сталінським тоталітаризмом. Тоді їх розбили. Але вони дійшли до Литви — через 60 років. 15 червня 2009 року в Литовському парламенті відкрилася виставка «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених» .

Виставку відкривали Директор галузевого державного архіву СБУ Володимир Вятрович та директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий. На відкритті виступили віце-спікер Сейму Литви Альгіс Кашета, Посол України в Литві Ігор Прокопчук, Директор Центру геноциду та резистансу Литви Тереза Біруте-Бюрускайте, депутат Сейму Далія Коудіте, депутат Європарламенту Вітавтас Ландсбергіс.

Виставка про Українську повстанську армію експонується разом з литовською виставкою “Війна після війни” про боротьбу антирадянських литовських формувань 1944-1953 років.

Віце-спікер Сейму Литви Альгіс Кашета відзначив: «Відрізнити на фотографіях українських і литовських вояків практично неможливо – ті самі молоді обличчя, віра в перемогу, жертовність. Вони схожі, бо боролися за одну ідею. Схожими були і їхні долі — всі вони загинули або на полі бою, або в концтаборах. Але пам'ять про їхню боротьбу за свободу наших країн повинна об’єднати Литву і Україну».

Директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович, ініціатор і автор української виставки, розповів литовським парламентарям та громадськості про контакти українського визвольного руху із представниками інших антирадянських рухів – польського, словацького, чеського, румунського.

В 1950 році УПА здійснила спробу рейду на терени Прибалтики, аби зв’язатися з місцевим підпіллям. Рейд не вдався – повстанську групу було розбито на території Білорусі. Але ідея співпраці українських та литовських повстанців спрацювала в таборах. «Головно завдяки їх зусиллям через повстання в Норильску, Воркуті, Кенгірі вдалося розхитати здавалося б нездоланну систему ГУЛАГУ. Згодом, через десятки років в кінці 1980-тих на початку 1990-х українці, литовці та інші поневолені народи спільними зусиллями поклали кінець існуванню радянської імперії», — наголосив український історик Володимир В’ятрович.

Керівництво Архіву СБУ, українського Центру досліджень визвольного руху та Литовського центру геноциду та резистансу переконані, що спільними зусиллями України і Литви буде повернуто з небуття імена сотень тисяч повстанців, людей, які відважилися кинути виклик могутній тоталітарній системі і завдяки яким її вдалося перемогти.

«Пам’ять про боротьбу буде найкращою запорукою того, що тоталітаризм назавжди залишиться в історії і не матиме шансів повторитися», — наголосили Володимир В’ятрович та Далія Каудіте.

Виставка експонуватиметься у литовському парламентів до кінця червня, а після цього буде відкрита у Ризі та Талліні.


Прес-центр ЦДВР за повідомлення прес-центру СБ України,

сdvr_lviv@yahoo.com, тел./факс: +38(032) 2994515, +38-063-6286869

Нижче – довідкова інформація про виставку

Довідкова інформація:1. «УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ: ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНИХ»

Вперше в Україні: унікальна фотовиставка про УПА

Дана виставка є унікальним проектом, досі в Україні нічого подібного не було реалізовано. Загалом представлені близько півтисячі оригінальних фото, більшість з яких публікується вперше. Також на виставці вперше експонуватимуться документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.

Відвідувачі побачать такі раритети як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.

У 2008 році в рамках спільного проекту із СБ України та УІНП виставку доповнено унікальними світлинами із розсекречених архівів Служби безпеки України (додано 10 банерів) і спільно із СБ України проводяться експозиції виставки по всій Україні.

Виставка — своєрідний пересувний музей — є інформаційною, а не пропагандистською зазначають їй автори: об’єктивна інформація представлена в яскравому та цікавому форматі, щоби відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України. 

Виставка є складовою частиною проекту «УПА. Історія нескорених», в рамках якого видано також англо- та україномовні каталоги виставки, науково-популярну історію УПА (www.upa.in.ua), навчально-демонстраційний посібник для середньої школи та мультимедійний диск.  Керівник проекту – к.і.н. В’ятрович Володимир.

Вперше виставку експонували у Києві 9-11 березня 2007 р. Доповнена унікальними світлинами із архівів СБУ виставка вперше презентувалася теж у Києві 27 травня 2008 р.

Виставка складається з 32 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА.

Авторами виставки є співробітники Центру досліджень визвольного руху: к.і.н. Володимир В’ятрович, директор ЦДВР, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Руслан Забілий , Петро Содоль. Дизайн виставки виконаний Ольгою Сало.

Обговорити цю новину у форумі

Warning.jpg

Майдан-ІНФОРМ: 17-06-2009 09:05 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1245218759.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua