Як "правильно скорчити хорошу морду при поганій грі"

СШАПолітика

Майдан-ІНФОРМ: 08-07-2009 20:53 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1247075620.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Завершився дводенний візит президента США Барака Обами в Росію. Основні результати візиту:
- домовленість про 4,5 тис. польотів американської військово-транспортної авіації США для забезпечення дій армії США у Центральній Азії (через американську військову базу в Киргизстані - Манас);
- домовленість про швидке підписання договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь до 1,5 од. боєголовок з кожного боку;
- домовленість про активізацію співпрацю у сфері атомної енергетики.
Б.Обама фактично презентував геополітичну доктрину своєї адміністрації.

Основні результати візиту

Американський президент досяг всіх результатів, які публічно ставилися американською адміністрацією. При цьому раніше ці цілі викликали істотний спротив Росії.

По-перше, домовленість про польоти американської адміністрації означає дуже широке використання США повітряного простору Росії і, таким чином, включення цієї країни в сферу військово-стратегічної зони впливу США. У зв'язку з цим антиамериканський "Шанхайський пакт" (ШОС) значною мірою став лише порожньою формальністю. Оскільки, якщо повітряний простір країни контролює одна наддержава, то іншій претендентці в наддержави, у цю країну немає чого сунутись. Це дуже важливий успіх нового зваженого підходу у геополітичній стратегії американських демократів, що по суті передбачає відрив потенційних союзників і створення зон власного особливого впливу на периферії основного геополітичного конкурента, яким на даний час є Китай.

По-друге, Обама домігся реалізації ідеї скорочення стратегічних наступальних озброєнь, яку він оприлюднив одразу після свого приходу до влади. Російське керівництво тоді різко негативно сприйняло цю ідею, аргументуючи необхідність існування свого великого стратегічного ядерного потенціалу для протистояння американській системі ПРО. Зараз же щодо ПРО з боку Обами прозвучали лише обіцянки враховувати інтереси Росії, тоді, як щодо обмеження озброєнь, домовленість виразна й однозначна. Безперечно, для не те, що збереження (про це зараз мова не йде), а хоча б сповільнення зменшення геополітичної ролі Росії, збереження сильного ядерного потенціалу було просто необхідним. Адже Росія не має жодних інших аргументів, які б дозволяли їй претендувати на статус наддержави: загальний рівень боєздатності російської армії різко знизився через відставання в технологіях, а можливість енергетичного шантажу може відпасти через тенденцію до обмеження енергоспоживання і значно більшу залежність самої Росії від цього, ніж західних країн. Таким чином, досягнута домовленість також є важливим успіхом реалізації геополітичної стратегії президента Обами.

По-третє, у попередніх дискусіях щодо міжнародної ситуації російські політики наполягали на концепції багатополюсного світу, в якій, очевидно, Росії приписувалась роль одного з таких полюсів. Оприлюднена ж президентом США нова доктрина значною мірою відображає багатополюсність, але зовсім не таку, яку хотіла Росія. Концепція Обами передбачає, що "Дні, коли імперії могли поводитися з суверенними державами, як з фігурами на шахівниці, залишилися у минулому". Тобто такими полюсами стає не лише Росія і ще кілька великих держав, а й всі суверенні держави, включаючи найбільш неприємних для теперішньої російської влади Грузії та України. Звичайно у своїй політиці щодо України, американське керівництво враховуватиме інтереси Росії, як враховувало і раніше, так само, як враховувала, скажімо, інтереси Молдови, Словаччини, Білорусі та інших сусідів України. Адже, за словами Обами: "Суверенні держави мають право на безпеку кордонів, і на незалежну зовнішню політику".

Здобутки Росії сумнівні

Російські оглядачі вважають, що перевагою є те, що США будуть враховувати інтереси Росії у політиці щодо ПРО і пострадянського простору (Але ж і попередні американські президенти це обіцяли, а врахування інтересів зовсім не означає сприяння цим інтересам).

Успіхом називають і те, що американський президент не згадував порушень прав людини і проблем демократії в Росії. Проте інтереси США щодо проблем демократії в Росії Обама показав досить виразно. Адже реальним керівником країни й оплотом авторитаризму в Росії є прем'єр-міністр В.Путін. Разом з тим Обама демонстрував, що він приїхав перш за все до Президента Медвєдєва, що основні домовленості досягнути з ним і справи Обама також вестиме саме з ним. З Путіним же, як і з екс-президентом СРСР, М.Горбачовим, Обама мав лише одну зустріч. Правда, з Путіним ця зустріч була звичайно довшою.

Що ж до "врахування російських інтересів в Україні та Грузії", то рівень цього "врахування" демонструється словами про те, що прийняття цих країн в НАТО залежить передовсім від самих цих країн. Тобто, якщо ці країни захочуть в НАТО, то цьому не зашкодять "інтереси Росії", як вони не зашкодили прийому до НАТО колишніх країн радянського блоку і країн Прибалтики.

Висновки
Отже, візит можна вважати безперечним успіхом американського президента, який домігся дуже важливих для США домовленостей, не поступившись не тільки інтересами власної країни, але й інтересами своїх союзників, України та Грузії.

Чому ж Росія погодилася з такими невигідними для себе домовленостями? Для кремлівського керівництва основне не зміст домовленостей, а те, як їх представити своєму народу, щоб показати ефективність управління ним цією країною. Адже демократичних механізмів зміни влади нема. Донесення до суспільства альтернативної позиції з правдивою інформацією є практично неможливим. А дводенний візит лідера найпотужнішої держави світу можна представити, як велику повагу до Росії та її керівництва, невиразні обіцянки видати за реальність, а не надто вигідним домовленостям дати вигідне трактування. Насправді ж у російського керівництва не залишалося іншого виходу, як погодитися активно сприяти геополітичним інтересам США. Адже залежність Росії від США є незрівнянно більшою ніж це уявляє собі російський народ.

Про курйози візиту Обами
Ну і на завершення. Курйозом чи спланованою провокацією можна вважати слова Путіна про 17 млн. росіян в Україні, тоді, як за переписом 2001 року - росіян в Україні проживає близько 8,3 млн. чол, або 17 % від населення України. Якщо російський прем'єр чи його радники плутають кількість з відсотками, то й в інших стратегічних розрахунках Путіна, це мало б приводити до нерозумних висновків. Очевидно, що саме російське керівництво таких нерозумних висновків не робить, проте активно годує ними російський народ. Найважливіший з цих висновків те, що Росія залишається наддержавою і її позиція покращується. Це така сама правда, як і озвучена Путіним, кількість росіян в Україні.

У некоректному використанні і маніпулюванні цифрами російський прем'єр може позмагатися хіба, що з українським, якій вдалося падіння ВВП у 20 % представити, як зростання у 0,4 %. Часте спілкування Путіна з Тимошенко ще більше зближує їх. Вони вчаться один в одного гарно брехати.

Лабораторія суспільно-політичного аналізу
Центру з інформаційних проблем територій
Національної Академії Наук України
Львів, вул. Джохара Дудаєва 15, к.32
тел./факс: +38 (032) 2611887

Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 08-07-2009 20:53 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1247075620.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua