Важливий інструмент політики національної пам'яті

ЛьвівщинаОсвіта і наука

Майдан-ІНФОРМ: 27-10-2009 21:54 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1256669684.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти


НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-МЕМОРІАЛ

ОКУПАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ «ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО»

Львів, вул. Бандери, 1; вхід з вул. Брюллова

www.lonckoho.lviv.ua


ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

Львів, вул. Козельницька, 4/501

тел./факс: (032) 299 45 15

www.cdvr.org.ua, www.upa.in.ua

27 жовтня 2009 Львів

прес-реліз

«ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО» СТАНЕ ВАЖЛИВИМ ІНСТРУМЕНТОМ ПОЛІТИКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМЯТІ

Сьогодні, 27 жовтня, у Франковому університеті, відбувся круглий стіл «Перспективи розвитку Національного Музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Директор Національного Меморіалу Руслан ЗАБІЛИЙ наголосив, що свої завдання Меморіал повноцінно може реалізувати через функціонування в системі музейних установ Українського інституту національної пам’яті як центрального органу влади в цій сфері.

“Меморіал повинен висвітлювати і розкривати суть окупаційних режимів, наслідки їх репресивної політики, героїзм визвольного руху. “Тюрма на Лонцького” стане нагадуванням про злочини проти людства не лише для України, але й для всього світу”, – переконаний директор Меморіалу.

Голова Українського інституту національної пам’яті Ігор Юхновський у своєму листі до учасників круглого столу зазначив, що Меморіал створюється у державній формі власності, є загальнонаціональною установою і під науково-методичним та організаційним управлінням Інституту. “Створення у будинку тюрми Музею-меморіалу має надзвичайно важливе меморіальне значення” – пише пан Юхновський.

В заході взяли участь також директор Національного музею А.Шептицького Ігор Кожан, декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка Роман Шуст, голова Асоціації музеїв і галерей Зиновій Мазурик, політв’язні, громадські діячі, член Наглядової ради Меморіалу Ірина Калинець, секретар комісії з увіковічення пам’яті жертв воєн і політичних репресій Григорій Гембарський, в.о.директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів та інші.

Учасники круглого столу засвідчили в резолюції, що розвиток політики національної пам’яті, зокрема, і через створення музейних установ як Національний меморіал “Тюрма на Лонцького”, Меморіал пам’яті жертв Голодоморів, заповідник “Биківнянські могили” є вкрай необхідним, щоб держава, народ і суспільство отримали цілісну історичну платформу для створення стратегії національного розвитку.

***

Створення мережі «місць пам’яті» є одним із головних завдань політики національної пам’яті. Історичні місця, або «місця пам’яті» — поняття, яке включає в себе пам’ятники, музеї, заповідники, меморіали, топоніміку, місця, де важливі історичні події можна побачити, відчути.

Національний Музей-меморіал “Тюрма на Лонцького” є прикладом такого місця памяті загальнодержавного значення. Історія в’язниці розкриває суть репресій окупаційних режимів, злочинів проти людства. Вона увіковічнює пам'ять учасників визвольного руху та жертв комуністичних репресій, сприяє консолідації нації на грунті спільного бачення історії.

Прес-центр ЦДВР

Контактна особа: Тетяна Лазаревич 299 45 15, (093) 48 16 108


Нижче – довідкова інформація

  1. Резолюція круглого столу

  2. Історія «Тюрми на Лонцького»

  3. Створення меморіалу «Тюрма на Лонцького» 

 


Резолюція круглого столу 27 жовтня 2009 року

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

НАЦІОНАЛЬНОГО МУЗЕЮ-МЕМОРІАЛУ  ЖЕРТВ ОКУПАЦІЙНИХ  РЕЖИМІВ «ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО»

м.Львів, Львівський національний університет  імені Івана Франка 

    Створення мережі «місць пам’яті» є одним із головних завдань політики національної пам’яті. Історичні місця, або «місця пам’яті» — поняття, яке включає в себе пам’ятники, музеї, заповідники, меморіали, топоніміку, місця, де важливі історичні події можна побачити, відчути.

    Національний  музей-меморіал “Тюрма на Лонцького” є прикладом такого місця памяті загальнодержавного значення. Історія в’язниці розкриває суть репресій окупаційних режимів, злочинів проти людства. Вона увіковічнює пам'ять учасників визвольного руху та жертв комуністичних репресій, сприяє консолідації нації на грунті спільного бачення історії.

    Меморіал  «Тюрма на Лонцького» повинен стати  потужним виховним засобом, нагадуванням про те, якою ціною наш народ  здобув державність та привертати увагу  суспільства до історії України. 

    Меморіал є інструментом державної політики у сфері збереження національної пам’яті.

    Через дослідницьку, експозиційну та просвітницьку  діяльність Меморіал повинен висвітлювати і розкривати суть функціонування окупаційних режимів, наслідки їх репресивної політики, героїзм боротьби учасників українського визвольного руху.

    Крім  українців під час окупації та репресій страждали й інші нації, тому Меморіал повинен стати нагадуванням про злочини проти людства не лише для України, але й для всього світу.

    Свої  завдання Меморіал повноцінно може реалізувати через функціонування в системі музейних установ Українського інституту національної пам’яті як центрального органу влади в сфері збереження національної пам’яті.

    Сьогодні  Український інститут національної пам’яті творить систему місць пам’яті, серед яких Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Меморіал пам’яті жертв Голодоморів, Державний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр». Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького” повинен стати важливим елементом та чинником цієї мережі.

    Перебуваючи у підпорядкуванні УІНП, Меморіал дозволить забезпечити комплексне висвітлення на загальнодержавному рівні політики репресій  окупаційних режимів, спротиву їй визвольного руху та здобуття Україною незалежності, взаємозв’язок між трагедією Західної України та решти території України в період репресивної діяльності окупаційних режимів, зв’язок з трагедіями інших народів та країн, що потрапили під тоталітарні режими.

Учасники круглого столу звертаються до Кабінету Міністрів України з проханням передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» видатки для забезпечення функціонування Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відповідно до Указу Президента України від 13 жовтня 2009 року.

    Розвиток політики національної пам’яті, зокрема, і через створення музейних установ як Національний меморіал “Тюрма на Лонцького” є вкрай необхідним, щоб держава, народ і суспільство отримали цілісну історичну платформу для створення стратегії національного розвитку. Музей-меморіал має стати музеєм громадянської і національної відповідальності.

Учасники круглого столу запрошують громадян та науковців долучитися до формування фондів Меморіалу «Тюрма на Лонцького», а також пропонують створити волонтерський відділ, у якому на громадських засадах працюватимуть історики, музейники, представники громадськості, зацікавлені у розвитку музею.ІСТОРІЯ «ТЮРМИ НА ЛОНЦЬКОГО»

  1889—1890 рр. у Львові на місці перехрестя сучасних вулиць Бандери та Коперніка було побудовано казарми для жандармерії.

З 1919 року споруди почали використовувати як в’язницю і вже незабаром вона набула сумної слави політичної тюрми.

  За  часів першої радянської окупації протягом 1939—1941 рр. тут розміщувалися обласне управління НКВД, в’язничне відділення цього управління та в’язниця № 1, розрахована на 1500 в’язнів, проте реальна їх кількість була значно вищою. Влітку 1941, на початку німецько-радянської війни, перед відступом  радянської влади у в’язниці № 1, як і в інших в’язницях Львова та Західної України, відбувалися масові розстріли в’язнів. Протягом 22—28 червня 1941 р. у тюрмі «на Лонцького» було знищено 1681 особу — 42% від усіх розстріляних в’язнів львівських тюрем.

  Під час нацистської окупації (1941—1944) тут було організовано слідчу в’язницю гестапо, через репресії якої пройшла ціла когорта діячів українського визвольного руху.

  Протягом 1944—1991 рр. у в’язниці на Лонцького розміщувалися слідчий відділ та слідча в’язниці НКВД — МГБ— КҐБ. Тут перебували під час слідства особи, звинувачені в антирадянській діяльності: у 1944—1953 рр. — діячі ОУН та УПА, у 1960—1980-х — наступне покоління учасників визвольного руху, зокрема «шестидесятники».

  Тюрма «на Лонцького» як місце боротьби з противниками тоталітарного режиму використовувалася до його падіння в 1991 році і для тисяч українців стала символом тоталітаризму та окупації.

СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛУ «ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО»

  Ідея  створення Меморіалу  жертв окупаційних режимів в приміщенні колишньої тюрми «на Лонцького» виникла у 2005 році. Після підписання Указу Президента України № 868/2006 «Про відзначення у 2006 році Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій», ініціативу львівської громадськості підтримали Львівська міська рада, Львівська обласна рада та Служба безпеки України.

  У 2006 році Центр досліджень визвольного  руху провів вуличну фотовиставку, присвячену 65-літтю масових розстрілів політичних в’язнів у Західній Україні влітку 1941 року. Протягом 2007—2008 років Центр досліджень визвольного руху здійснив ґрунтовне дослідження історії тюрми.

  У 2008 році Колегія Служби безпеки прийняла рішення про виділення приміщень та земельної ділянки для потреб майбутнього Меморіалу, вперше відкрила доступ до приміщень тюрми науковців та громадськості, надала відповідні згоди для проведення першочергових робіт.

  14 травня 2008 року для координації робіт зі створення Меморіалу була сформована Робоча група, до складу якої увійшли представники органів державної влади, Центру досліджень визвольного руху та відомі громадські діячі.

  28 червня 2009 року відкрито перший етап експозиції Меморіалу «Тюрма на Лонцького», підготовленої Центром досліджень визвольного руху за підтримки Служби безпеки України. Після відкриття експозиції науковими співробітниками Центру розпочато регулярне проведення екскурсій. Крім цього Центр досліджень визвольного руху проводить збір спогадів та свідчень колишніх в’язнів, а також готує розширення експозиції.

  Липень 2009 р. — створено Благодійний Фонд «Спорудження та розвитку Меморіалу “Тюрма на Лонцького”, метою якого є підтримка розвитку та діяльності Меморіалу, а також сприяння дослідженню та всебічному вивченню перебігу політичних репресій проти населення України у ХХ ст., що проводились окупаційними режимами.

  28 серпня 2009 року Голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко відвідала Меморіал «Тюрма на Лонцького» та від імені фонду передала Меморіалу «Тюрма на Лонцького» комп’ютерну техніку.

  2 вересня 2009 р. підписана угода про співпрацю у творенні Меморіалу «Тюрма на Лонцького» між Службою безпеки України, Львівською обласною радою, Українським Інститутом Національної Пам’яті та Центром досліджень визвольного руху. 17 вересня угоду підписав міський голова Львова Андрій Садовий. Для координації виконання угоди створено Наглядову раду, до складу якої, зокрема, ввійшли представники громадськості Ірина Калинець, Віра Лясковська, Іван Гель, Юрій Шухевич та Ярослав Дашкевич.

    25 вересня 2009 року Міжнародний благодійний  фонд «Україна 3000» передав Меморіалу-музею жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» сертифікат на 160 тисяч гривень на оновлення приміщення.

  13 жовтня 2009 р. Меморіалу «Тюрма  на Лонцького» Указом Президента  України №828/2009 надано статус  національного.


Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 27-10-2009 21:54 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1256669684.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское правоCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua