МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Цікаве...

06/18/2002 | Shooter

Недовго билася старенька у високовольтних проводах

"Укрінфомрбюро", Ярослав Грушевський для УП, 17.06.2002, 19:32


Напередодні продовження масштабної приватизації українських енергокомпаній – які розподіляють і генерують, держава вирішила навести в енергетиці "порядок". Що саме в уряді (віце-прем'єр Олег Дубина) і в ДПАУ (голова Микола Азаров) розуміють під словом "порядок" поки не зрозуміло, але з методами наведення порядку влада вже визначилася.

У минулу п'ятницю ДПАУ в особі співробітників Сумського обласного управління податкової міліції провела обшук у приміщеннях компанії "Об'єднаний фондовий реєстратор".

Усього було вилучено 30 папок і скорозшивачів коричневого, білого, жовтого і чорного кольорів, один системний блок, купа дискет і CD (видані добровільно), а також ще 8 системних блоків, цього разу, без згоди керівників "Об'єднаного фондового реєстратора" (ОФР).

Мотивом для проведення обшуку і вилучення стала "нерозторопність" компанії-реєстратора, яка, ніби, затягувала з відповіддю на запити ДПАУ. В'ячеслав Карташов, представник юридичної фірми "ГЕС-консалтінг", яка обслуговує ОФР, пояснив "нерозторопність" так. ОФР "частково задовольнив" інтерес ДПАУ, тобто відповів на три питання з чотирьох, а на останній обіцяв відповісти протягом десяти днів внаслідок "великого обсягу" інформації, яка запитувалася.

ДПАУ десять днів чекати не стала, і, можливо, була права. За словами співробітників податкової міліції, які брали участь в обшуку, коли вони з'явилися в офісі ОФР на вул. Суворова, буд. 4/6, декілька комп'ютерів були вже упаковані і готові до перевезення.

"Ми б їх і не брали", - сказав один з податківців. - Але на питання, як переглянути зміст вінчестера, щоб пересвідчитися, що там немає інформації, яка стосується карної справи, нам відповіли - "Ніяк. Машини закриті паролем, а пароль ми вам не дамо. Тому і забрали. А так, на диво, все пройшло мирно".

Чому співробітники ДПАУ дивувалися, зрозуміло. "Об'єднаний фондовий реєстратор" обслуговує не тільки все обленерго, що входять до пулу Court holding, але також і всі підприємства консорціуму "Металургія" - сумське НВО ім. Фрунзе, запорізький феросплавний завод, банк БІГ-енергія і под.

Передбачалося, що інформацію про реальних власників цих підприємств і фірм, а також відомості про операції щодо купівлі-продажу акцій Костянтин Григоришин буде захищати, як кажуть, "до останнього". Хоча ні, обшук пройшов мирно.

Напевно, тому, що у цей момент пан Григоришин або ще збирався, або вже відлетів до теплої заморської країни. За відомостями "Укрінформбюро", у цей час він полює на носорогів у Південній Африці. І ми сподіваємося, що коли Костянтин Іванович повернеться, він розкаже, з якої саме зброї він стріляв... І наскільки успішно.

Після закінчення обшуку в офісі "Об'єднаного фондового реєстратора" своїми враженнями від "маски-шоу" поділилися співробітники ОФР.

"Постанова про проведення обшуку не була завізована прокурором. Це раз, - сказав один з працівників компанії, обачливо відвівши репортера за ріг. - По-друге, в обшуку брали участь дивні люди, які не були співробітниками ДПАУ. І свідків вони [ДПА] привели з собою. Крім того, у нас були вилучені комп'ютери, які жодного відношення до регістра "Сумиобленерго" не мали. У нас забрали все. А щодо паролів, то вимога назвати пароль взагалі суперечить чинному законодавству, тому що при обшуку вилучаються речі і документи. А пароль - це не те й не інше".

Дійсно, пароль - це не річ. У карно-процесуальному кодексі про паролі нічого не написано. Як і про інші дії ДПАУ, яка наводить "порядок" в Україні вельми вибірково, якщо судити з "клієнтів" і дуже жорстко, якщо звернути увагу на методи. Напевно, у ДПАУ щиро вважають, що мета виправдовує засоби.

До речі, про мету. Судячи з інформації кореспондента "Укрінформбюро" з Тернополя, у "Тернопільобленерго" також стався переворот. Природно, під лозунгом "Геть Court holding!" Хто наступний?
______________________________________________________

Що цікаве - вчора ще висіла на правді стаття із описом "прєлєстєй" правління Григоришином підвладних йому обленерго. Сьогодні вже її зняли...

Відповіді

  • 2002.06.18 | Shooter

    Упс..

    Shooter писав(ла):
    >

    > Що цікаве - вчора ще висіла на правді стаття із описом "прєлєстєй" правління Григоришином підвладних йому обленерго. Сьогодні вже її зняли...

    Пардон, не зняли.

    Ірина Білоусова

    А "копати" особливо не довелося. Прикрощі у Костянтина Івановича Григоришина почалися ще в 2001 р., коли він отримав перше попередження від можновладців. У березні минулого року Держкомісія з цінних паперів та фондового ринку "наїхала" на компанію "Об'єднаний фондовий реєстратор" - придворний реєстратор консорціуму "Металургія" і всіх обленерго, що контролюються пулом оффшорних компаній Court holding.

    Вимоги ДКЦП і ФР були прості, як... Як пряма палиця. Від реєстратора зажадали в найкоротші терміни, до 6 квітня 2001 р. "усунути порушення", виявлені в ході проведеної перевірки. У іншому випадку, "Об'єднаному фондовому реєстратору" були обіцяні суворі покарання, аж до припинення дії відповідної ліцензії. Озвучив рішення ДКЦП і ФР Олексій Ромашко. Так-так, той самий, нині - покійний.

    У чому було значення "наїзду"? Власникам "Полтаваобленерго" і пулу офшорних компаній Court holding дали зрозуміти, що їхні претензії на створення енергетичної супермонополії не є секретом для органів державної влади і управління. Тому напередодні чергового етапу приватизації української енергетики від "Полтаваобленерго" і зажадали найсуворішого дотримання всіх правил гри, тобто інструкцій, наказів, постанов та інших нормативних актів.

    У тому числі і того правила, яке забороняє брати участь в приватизації будь-якому суб'єкту господарської діяльності, якщо в складі засновників цього суб'єкта присутня держава Україна з пакетом акцій, що перевищує 25%. Хоч би на 1 шт.

    А що зробив суб'єкт? Відповідають фахівці Фонду Держмайна: "Об'єднаний фондовий реєстратор" вніс в реєстр акціонерів ма-алесеньку зміну. Вони переписали 600 акцій з рахунку держави на рахунки третіх осіб. В результаті частка держави в капіталі "Полтаваобленерго" склала менш ніж 25% і, формально, компанія діставала право взяти участь в приватизації.

    За що боровся суб'єкт? За право взяти участь в приватизації обласних енергокомпаній в Житомирі, Херсоні, Кіровограді, Рівному та інших.

    Хто були його головними конкурентами? "Vychodoslovenske energeticke zavody" - т.зв. "словаки". І американці з AES.

    Хто з них трьох намагався "кинути" державу? Кому з трьох претендентів перешкодив покійний Олексій Ромашко?

    Зрозуміло, що питання ці - риторичні. Навряд чи на них хто-небудь відповість. Та й чи треба на них відповідати?

    Підсумок. Вищий арбітражний суд України 8 червня 2001 р. задовольнив позов Фонду держмайна до компанії "Об'єднаний фондовий реєстратор" і визнав за державою право власності на 25%+1 акцію ВАТ "Полтаваобленерго", зобов'язавши реєстратора внести відповідні зміни в реєстр.

    29 жовтня 2001 р. був убитий Олексій Ромашко. До речі сказати, не з автомата Калашникова. Чому вбивці не скористалися цією зброєю - невідомо.

    Олександр Матюшенко

    Після того, як "Полтаваобленерго" та її "дочку" - "Полтавсільгоспенерго" змусили відмовитися від участі в приватизації енергокомпаній, в Court holdinge не зрозуміли, що хтось - дуж-же впливовий - вирішив змінити правила гри на українському енергоринку. Хто? Не знаю, а здогадками і підозрами ділитися не зобов'язаний.

    Чому "не зрозуміли"? Можливо, тому, що, формально, "Полтаваобленерго", а також "Сумиобленерго" стояли у списку кращих українських енергокомпаній. Наприклад, 2000 р. "Полтаваобленерго" закінчила з прибутком в 23,5 млн гривень, а "Сумиобленерго" - 0,5 млн. Ще приклад. У лютому 2001 р. "Полтаваобленерго" сплатила отриману з оптового ринку електроенергію на 115%, а "Сумиобленерго" - на 143,9%! Причому не за взаємозаліком, а грошима.

    Чому б це раптом? А тому, що весь 2000 р. і початок 2001 р. Court holding присвятив лобіюванню рішення НКРЕ про підвищення тарифів на електроенергію. Мовляв, ми платимо живі гроші, на всі 100% і навіть більше, а господарство наше в занепаді і на подвір'ї у нас - розбите корито!

    - Ой, - услід за фахівцями з Court holding зон повторювали чиновники НКРЕ, - "діяльність більшості українських обленерго в 2000 р. була збитковою" внаслідок "низьких тарифів на їх послуги з передачі та постачання електроенергії споживачам". Бачте, "розмір цих тарифів не дозволяв енергопостачальникам вкладати кошти в модернізацію електромереж і виконувати необхідні ремонтні роботи".

    І НКРЕ зрозуміла становище. Скоріше, НКРЕ поставили в становище і "поімєлі" - тарифи були підвищені, в тому числі для "Полтаваобленерго" і "Сумиобленерго".

    Представники цих компаній так коментували рішення НКРЕ:

    - Ми плануємо направити кошти, виручені за рахунок підвищення тарифів... на реконструкцію електромережевого господарства і збільшення кількості працюючих в енергозбуті.

    Насправді ж, гроші пішли зовсім не туди і абсолютно на інші цілі. Це не голослівне твердження. По-перше, я можу послатися на нещодавнє інтерв'ю Віктора Жвалюка, начальника податкової міліції України:

    Жвалюк: "Податкова міліція встановила, що в минулому році низка енергокомпаній України провела псевдоекспортні операції, що дозволили безпідставно сформувати податковий кредит більш, ніж на 10 млн гривень. Зокрема, російські підприємства продали вісім поліграфічних комплексів на 46 млн гривень. Фактично обладнання постачалося англійським фірмам, але в Німеччині його переадресували в ПАР, .. як гуманітарну допомогу" ("Київські відомості", 14 червня 2002 р.)

    І, по-друге, ми знайшли цей контракт. Експортер "Сумиобленерго", дата операції 5 вересня 2001 р., покупець Chamine holding (37 Gollege road, Broomly, Kent, UK), російський партнер - ТОВ "Проміс плюс" (Московська область, Одінцовський район, с. Лайково, д.48), номер митної декларації 13561, найменування товару - "інші машини друкарські ротаційні". Все співпадає.

    Навіщо "Полтаваобленерго" і іншим компаніям, що контролюються пулом Court holding, був потрібен податковий кредит? На це питання відповіли фахівці Асоціації споживачів послуг монополій. У січні 2002 р. Асоціація, яку в просторіччі називають Антимонопольним союзом, заявила, що в 2001 р. "Полтаваобленерго" витратило на програмне забезпечення 25 млн. гривень, "Запоріжжяобленерго" - 29 млн, а "Львівобленерго" - 6,7 млн. На що витратили? "На оренду" програмного забезпечення. При цьому вищезазначені компанії, на думку Асоціації, "збільшували незаплановані витрати за рахунок зменшення запланованих при формуванні тарифу, зокрема, за рахунок оплати праці, соціальних програм та ремонту обладнання".

    Ярослав Грушевський

    Я можу розказати про те, як "Запоріжжяобленерго" купувало програмне забезпечення. Контракт між "Запоріжжяобленерго" та компанією SmartServ finance (Великобританія) за №1166 був підписаний 8 травня 2001 р. Ціна операції $3 млн. Енергетики купували право користування програмним забезпеченням SAP R/3 в кількості 200 примірників програми при ціні $15 000 за кожний. А декілька днів опісля енергетики передумали і підписали два доповнення до контракту, від 8 і 11 травня 2001 р., в яких йшлося вже не про купівлю, а про право "користуватися" програмним забезпеченням і про обов'язок "Запоріжжяобленерго" платити роялті...

    Довідка "Укрінформбюро". "Роялті" - періодичні відрахування продавцеві або власнику ліцензії за право покупця користуватися предметом ліцензійної угоди.

    … Нагадую, усього "Запоріжжяобленерго" з товаришами витратили на придбання програмного забезпечення понад 60 млн гривень.

    А тепер про те, як це було зроблене. По-перше, німецька компанія SAP AG, яка володіє правами на програмне забезпечення R/3, ніколи не передавала права на продаж цього софта фірмі SmartServ finance. По-друге, в "Запоріжжяобленерго" стверджують, що в період з 21 травня по 8 червня 2001 р., вони завантажили програму R/3 з сайту SmartServ finance в об'ємі 3,5 Gb. А ось у провайдера інші відомості: за той же самий період часу комп'ютерщики "Запоріжжяобленерго" скачали з мережі тільки 1,249 Gb!

    Ну, все зрозуміло?

    Іван Глинка

    Джерела "Укрінформбюро" в ДПАУ підтвердили, що хмари над Court holding почали нависати ще в минулому році. Ні, не тому, що Григоришин і Ко. здійснювали якісь "особливі" операції. Кинути державу на ПДВ - справа честі будь-якого українського бізнесмена. Тут справа в іншому. Григоришин, як кажуть в енергетичній тусовці, переступив межу. Заборонену межу. Він здійснив вчинок, який не можна було здійснювати - він порушив ПРАВИЛА ГРИ.

    Тому, судячи зі слів моїх інформаторів з ДПАУ, Григоришин і Ко. призначені на ритуальне жертвоприношення. Ця жертва, насамперед, повинна вгамувати чиновників з міжнародної організації FATF, яка бореться з "відмиванням грошей". По-друге, безкомпромісною боротьбою з незаконним використанням програмного забезпечення Україна задовольнить і ЄС, і США. По-третє, в процесі цієї боротьби ДПАУ сподівається отримати доказ того, що переможці інвестиційних конкурсів по приватизації "Сумиобленерго", "Полтаваобленерго" та інших енергокомпаній не зовсім відповідно до законодавства виконали свої інвестиційні зобов'язання. А навіть навпаки...

    Іншими словами, Костянтин Іванович даремно "гнав хвилю" на "словаків", Григорія Суркіса, Віктора Медведчука. Даремно витрачав час (і гроші? - авт.) на розміщення в українських, ніби, незалежних і, ніби, рівновіддалених від всіх "олігархів" ЗМІ, статей та інтерв'ю. Проти нього зіграла СИСТЕМА.

    У підтвердження цієї тези можна привести недавню заяву заступника голови ДПАУ Святослава Піскуна: "Податкова адміністрація розслідує діяльність працівників банку... "БІГ-Енергія"... і керівників десяти обленерго за підозрою у відмиванні грошей, отриманих злочинним шляхом". За його словами, деякі з карних справ відносно керівників обленерго були порушено понад рік тому, деякі - пізніше, однак "сьогодні рано ще говорити про закінчення слідства. Податковою службою України вже давно виявлені системи ухиляння від сплати податків, відмиття "брудних грошей" і зловживання службовим становищем керівниками обленерго".

    А ось ще цитата з інтерв'ю Віктора Жвалюка: "При розслідуванні карної справи відносно посадових осіб одного з енергопідприємств Полтави, що незаконно пред'явили до відшкодування близько 30 млн грн ПДВ, встановлено, що відправлене ними на адресу російського підприємства нафтогазове обладнання (воно було оцінене в шість мільйонів доларів), фактично виявилося залишеним на залізничній станції. І протягом року ніхто прав на нього не пред'являв. А вказане російське підприємство за юридичною адресою відсутнє".

    Олександр Матюшенко

    Нарешті не можу відмовити собі в задоволенні поіронізувати над колегою- журналістом, що написав про Костянтина Григоришина і про його ділового партнера Олександра Вартаняна наступне: "Вони також бізнесмени періоду первинного накопичення капіталу. Просто вони завжди грали в правовому полі. При цьому, якщо в законодавстві була дірка і нею можна було користуватися, то і користувалися. Між іншим, так працюють у всьому світі - державі треба просто уміти встановлювати такі правила гри, щоб щілин було не дуже багато..." ( "Дзеркало тижня", 8 червня 2002 р.)

    Твердження пана Москалевича про те, що пан Григоришин і пан Вартанян робили свій бізнес в Україні, "пользуя" економіку країни у всі "дірки" і "щілини", виявилося не таким вже й далеким від істини.

    То може досить?
  • 2002.06.18 | Shooter

    Тут дещо прояснюється...


    По-перше, Григоришин і Ющенко - навряд чи друзі, оскільки Григоришин потерпів фіаско з "дальшим дєрібаном" саме за уряду Ющенка.
    По-друге, ризикну стверджувати, що словаки - то таки словаки.
    По-третє, Григоришин, знаючи, що приватизовуватися будуть і йому сьогодні підконтрольні обленерго, почав "дерти бєзпрєдєльно", не зважаючи ні на що.
    По-четверте, підозріння щодо гнилого нутра "Яблука" в черговий раз підтверджуються.
    По-п'яте, приємно спостерігати за битвою гладіаторів.

    Що цікаво.

    Якого милого абрєзані діяли у випадку взяття в управління обленерго через Григоришина? Бабок бракувало? ІМНО, знаю, що того ж Тернопільенерго акції во всю скуповувалися УКБ - суркісятами себто.

    І друге - хто (і зачєм) сприяв передачі в приватні руки потоків "живих грошей"?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.18 | Breathe

      Re: Тут дещо прояснюється...

      "словаки" - не словаки

      ваащэ це не битва а ізбієніє кості

      > Якого милого абрєзані діяли у випадку взяття в управління обленерго через Григоришина? Бабок бракувало? ІМНО, знаю, що того ж Тернопільенерго акції во всю скуповувалися УКБ - суркісятами себто.
      >

      грошей дійсно не вистачало, плюс менеджменту теж не висточало, тобто кадрів

      далі буде


      > І друге - хто (і зачєм) сприяв передачі в приватні руки потоків "живих грошей"?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.06.18 | Shooter

        Re: Тут дещо прояснюється...

        Breathe писав(ла):
        > "словаки" - не словаки

        Розберемося. Люди, котрі діяли в Сумах (і котрі очолюють наглядові ради Севастополь і Херсон, якщо не помиляюсь) - таки "не словаки"
        З іншого боку, майоритним акціонаром Житомир-, Херсон-, Кіровоград- і Севастопольобленерго є VSE, а власником VSE є RWE +. І, наскільки мені відомо, найближчим часом зміна власництва не планується.

        > ваащэ це не битва а ізбієніє кості

        як особо зарвавшігося..
        та й не думаю, що першу скрипку там грають абрєзані (хоча не без них, радімих)

        >
        > > Якого милого абрєзані діяли у випадку взяття в управління обленерго через Григоришина? Бабок бракувало? ІМНО, знаю, що того ж Тернопільенерго акції во всю скуповувалися УКБ - суркісятами себто.
        > >
        >
        > грошей дійсно не вистачало, плюс менеджменту теж не висточало, тобто кадрів

        Та ну, не смішіть. Весь сьогоднішній "менеджмент" полягає у викачуванні бабок. Для такого "менеджменту" вистачало поставити хлопчика, котрий би мав загальну уяву про те, як виглядає банківська платіжка...Всі ж "хитровидумані" схеми також проводилися на рівні "менеджменту" з 2-х річним досвідом роботи в фірмах типу "купи-продай".

        Вирішувало зовсім інше - гроші і "наближеність".
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.06.18 | Shooter

          Оба-на...

          Cловаки - таки не словаки ?
          Або я взагалі заплутався...:):

          VSE nebude formálnym vlastníkom ukrajinských podnikov
          http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=576540


          Východoslovenská energetika a.s. (VSE) s najväčšou pravdepodobnosťou nebude formálne figurovať v žiadnej zo štyroch energetických spoločností na Ukrajine, kde sa podieľala na ich privatizácii. VSE je v súčasnosti partnerom konzorcia Ukrainian Partners Energy (UPE), ale nevlastní akcie žiadneho zo štyroch ukrajinských rozvodných závodov, v ktorých spomínané konzorcium získalo nadpolovičnú väčšinu akcií. Uviedla to manažérka VSE pre vzťahy s verejnosťou Anna Pančurová. Potvrdila tiež, že predstavitelia nemeckej spoločnosti RWE Plus, ktorá nedávno sprivatizovala VSE, nateraz vnímajú podnikanie na Ukrajine ako rizikové a neprejavili záujem pokračovať v nastúpenom trende skôr, ako sa tamojší trh skonsoliduje. Akciovej spoločnosti VSE navrhli nevenovať sa doterajším aktivitám na tomto teritóriu.

          „Na druhej strane nemajú výhrady k účinkovaniu našich odborníkov v rámci poradensko-konzultačných a odborných činností,“ doplnila Pančurová. VSE v súčasnosti na základe mandátnych zmlúv poskytujú konzorciu UPE poradenské služby v oblasti riadenia obchodu, informatiky a elektrických rozvodov v ukrajinských podnikoch. Okrem toho figurujú v dozorných radách týchto spoločností na Ukrajine. Zástupcov však nemajú v dozornej rade oblastného distribučného závodu v Kirovograde. Jeden z menších akcionárov tam totiž blokoval zvolanie valného zhromaždenia. Ako na nedávnej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ VSE Jozef Böjtös, tieto problémy na Ukrajine riešia ich partneri z UPE. Na margo vlastníctva akcií ukrajinských závodov povedal, že sa v súčasnosti prevádzajú na spoločnosť VS Energy International z Holandska a teda nie sú vo vlastníctve VSE. Konzorcium UPE získalo v privatizácii v roku 2001 majoritný podiel v oblastných závodoch Žitomir, Sevastopol, Krivograd a Kcherson. Celkom za ne zaplatili vyše 80 mil. USD. Štyri spoločnosti pod kontrolou VSE predstavujú 5,8 % celkovej ukrajinskej produkcie elektriny. (sita)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".