Третина дійсних членів організації святкує 15 річчя. 19 грудня 2015 року. Десь в лісу.
Загальні збори організації з нагоди 15 річчя сайту Майдан, 19 грудня 2015 року, десь у буковому лісі. На цих зборах консенсусом було ухвалено рішення, що нашим основним пріоритетом є суспільна безпека.

Інформаційний центр “Майдан Моніторинг” – це недержавна і неприбуткова громадська організація, що дбає про суспільну безпеку в Україні, яка досягається через суспільний діалог, покращення культури комунікацій і зниження рівня насилля в суспільстві.

Організація з нинішньою назвою офіційно існує з 23 листопада 2012, але наша історія починається з 19 грудня 2000 року з виходу в Інтернет цього сайту, який з першого дня називається “Майдан”. Це термін, який саме ми свідомо і цілеспрямовано ввели в політичний словник.

Україна, в якій ми хочемо жити, це – вільна країна вільних людей з захищеною свободою особистості і захищеними правами, в які держава може втручатися мінімально, лише у виключних випадках, прописаних у виключному переліку і на законних підставах.

Натисніть сюди, щоби подивитися одно-хвилинне відео про нас

Наше бачення майбутнього

(побачене Загальними Зборами в жовтні 2019 року)

Безпечна Україна, якою ми бачимо її в 2039 році – це країна, де:

 • Суспільство готове до викликів та загроз колективним та індивідуальним правам через суспільний діалог
 • Люди поважають право на приватність
 • Люди спільно працюють для суспільної безпеки
 • Люди хочуть і можуть вчитися все життя
 • Люди дотримуються угод
 • Сформувалася і стала домінантною культура середнього класу
 • Державні інституції практично демонструють ставлення до прав людини як найвищої цінності та дбають про зниження рівня насилля
 • Існує ефективне і доступне правосуддя
 • Державні інституції дотримуються чітких, сталих та зрозумілих правил, процедур і протоколів.
 • Існують доступні джерела об’єктивної інформації про діяльність державних інститутів
 • Громадяни беруть участь в розробці, ухваленні, впровадженні та моніторингу рішень державних інституцій.
 • Екологічна безпека є предметом постійної і практичної уваги органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
 • Енергетична безпека є одним із стрижнів державної політики, разом з надійною обороною та здатністю ефективно протидіяти терористичним загрозам.
 • Втілені стандарти НАТО і досягнуте повноправне членство в НАТО

Наші цілі 

 1. “Геть від Москви!” © Микола Хвильовий.  (історія цього гасла)
 2. Демаркація ментального кордону України з Російською Федерацією. Читайте як ми цього досягаємо.
 3. Український патріотизм через громадянську освіту.
 4. Просування ненасильницьких методів спілкування.

Хто ми?

Більше 50 учасників організації, які живуть в 12 областях України та в Криму, Польщі, Чехії, Словенії, США та Канаді.  Найстарший народився в 1949 році, наймолодша народилася в 2000 році.

Більше 750 волонтерів з різних куточків України та світу. 

Серед нас є: фізики, програмісти, правники, політологи, історики, психологи, мистецтвознавці, філологи, системні адміністратори, інженери, журналісти, безпековці, антропологи, бізнесмени, економісти, освітяни, геофізики, біологи, соціологи, криміналісти. 16 учасників мають вчені ступені.

Ми говоримо українською, англійською, польською, чеською, словенською, словацькою, хорватською, болгарською, білоруською, угорською, французькою, німецькою, іспанською, російською, івритом та арабською мовами. 

З ким ми працюємо

 • Університети
 • Школи
 • Ветерани війни та їх родини
 • Активні переселенці
 • Волонтерські організації
 • Державні установи
 • Політичні партії
 • Громадські організації
 • Науковці

Наші поточні проєкти

Документація воєнних злочинів Російської Федерації

З 10 березня 2022 року команда головного Харківського офісу Інформаційного центру Майдан Моніторинг за допомоги наших учасників і партнерів з інших локацій документує знищення зброєю РФ об’єктів цивільної інфраструктури.

Ми робимо фото і відеозйомки в рамках досудових кримінальних проваджень в співпраці з державними органами.

Далі читати тут

Документація воєнних злочинів Російської Федерації

Школа Інформаційної Безпеки

З 2014 року ми допомагаємо людям, організаціям та установам організовувати протидію спеціальним інформаційним операціям для збереження їхньої цілісності. 

З 2018 року разом з партнерами з Чехії, Словаччини і Польщі ми організуємо тренінги з кібербезпеки для Донеччини і Луганщини.

З 2020 року ми розробили і впроваджуємо технологію створення груп інформаційної самодопомоги для опірності до пропаганди РФ.

Наша експертиза по інформаційній війні https://maidan.org.ua/infowar/

Совок довбаний

Наша щотижнева „десовкізація” — неагресивне викорінення з українського інформаційного простору ментальних конструкцій, які, гальмують процес кристалізації модерної української ідентичності, закріплюють в свідомості — особливо молодих людей, що не мали досвіду життя в СССР — ностальгічних настроїв, бажання „знову“ скуштувати „самоє вкусноє на свєтє совєтскоє мороженоє“, або „оґромний бублік за 5 копєєк“. Більше про проєкт тут.

Моніторинг публічних фінансів

Вивчення і передача польського досвіду контролю публічних фінансів у співпраці з Найвищою Палатою Контролю Польщі (NIK.gov.pl) – в рамках угоди про співпрацю від 24 жовтня 2014 року

22 учасника та партнера нашої організації отримали сертифікати про успішне проходження курсів аудиту публічних фінансів в навчальному центрі NIK в Польщі в 2015-2017 роках. Детальний звіт про один з таких курсів, організованих нами разом з NIK можна прочитати тут: Антирозвиткові групи інтересів та системні патології – семінар ММ та NIK в Польщі. Експерти NIK брали участь в наших освітніх проєктах в Україні в 2014-2019 роках.

Моніторинг і аудит публічних фінансів ми розглядаємо, як потужний інструмент побудови Безпечної України, підвищення довіри та відповідальності в українському суспільстві.

We also walk dogs ©

Статутні завдання

Статутними завданнями Інформаційного центру “Майдан Моніторинг” є:

 • сприяння реалізації та захисту конституційних прав та свобод своїх членів;
 • здійснення просвітницької діяльності, виконання програм та проектів задля сприяння становленню в Україні демократичного громадянського суспільства та правової держави;
 • сприяння налагодженню та розширенню суспільного діалогу та співробітництва у сфері реалізації та захисту конституційних прав і свобод між органами державної  влади, органами  місцевого самоврядування, громадськими організаціями, підприємствами, установами, організаціями та їхніми об’єднаннями; підтримка обміну досвідом, знаннями, спеціалістами та  інформацією у сфері реалізації та захисту конституційних прав і свобод;
 • сприяння доступу громадськості до інформації та знань у сфері реалізації та захисту конституційних прав і свобод громадян України;
 • сприяння розвитку інформаційної інфраструктури громадянського суспільства;
 • сприяння реалізації права громадян України, членів територіальних громад області, на участь у державних справах;
 • сприяння участі громадськості в освітніх, наукових, культурних програмах та діяльності з питань дотримання конституційних прав і свобод, захисту культурних та економічних прав та інтересів;
 • сприяння розвитку правової та інформаційної культури;
 • сприяння розкриттю творчого потенціалу, підвищенню соціального та  економічного статусу членів Організації, підвищення їхньої професійної кваліфікації, освітнього рівня, знань та досвіду задля реалізації мети та статутних цілей Організації;
 • створення та розвиток матеріально-технічної бази для забезпечення та реалізації мети та статутних завдань Організації.

Статут організації можна прочитати тут 

Як вступити в нашу організацію?

 1. Взяти участь в якості волонтера в якомусь з наших проектів.
 2. Прочитати статут . Погодитися його дотримуватися.
 3. Познайомитися з як мінімум трьома членами організації, попросити в них рекомендацію для вступу в організацію.

Рішення про прийняття нових членів ухвалюють члени організації на Загальних Зборах.

Керівництво

Керівництво Організацією здійснюють: Загальні Збори Організації – вищий керівний орган; Правління Організації – постійно діючий керівний орган; ревізійна Комісія (Ревізор) — контролюючий орган Організації.

Контакти

 • Голова Правління Наталія Зубар (Харків) pani [AT] maidan.org.ua
 • Більше контактів наших людей тут
 • Багато членів організації з фото є тут
 • Члени організації живуть і працюють в Україні (Київ, Харків, Одеса, Львів, Бережани, Сімферополь, Кропивницький, Вінниця, Ужгород, Кременчук, Полтава, Дружківка, Сарни, Краматорськ, Сватове, Маріуполь), Польщі, Словаччині, Словенії, Чехії, США та Канаді. Серед нас є вимушені переселенці.
 • Головний офіс організації знаходиться в Харкові.

Наша історія

 1. Офіційний інформаційний рупор акції «Україна без Кучми» з 19 грудня  2000
 2. Документація протестних рухів з 2000
 3. Захист політв’язнів з 2001
 4. Розвиток громадянської журналістики в Україні з 2001 
 5. Кампанії громадського лобіювання з 2002 
 6. Комунікаційний майданчик активістів громадських рухів з 2002 
 7. Громадський захист суспільної безпеки України з 2005
 8. Вироблення стратегій суспільних змін з 2005 
 9. Боротьба за доступ до інформації про діяльність органів влади  з 2005 
 10. Соціально–психологічні дослідження з 2006 
 11. Моніторинг дотримання конституційних свобод з 2007 
 12. Просвіта дорослих з 2014
 13. Моніторинг публічних фінансів з 2015 року
 14. Документація воєнних злочинів з 2022 року

Дуже багато події нашої історії перелічені тут (презентація на 100+ слайдів)

Історія сайту «Майдан»

Сайт «Майдан» існує з 20 грудня 2000 року. Сайт був заснований як офіційний рупор «України без Кучми» і до травня 2014 року існував як «пульс громадянського спротиву».

Читати: Як виник сайт “Майдан”. Витяг з політичної енциклопедії.

В 2004 році сайт став основним джерелом новин про Помаранчеву революцію, в розпал протестів 23 листопада на сайті було оприлюднено біля 1500 новин. Сам термін «Помаранчева революція» вперше було оприлюднено в нас на форумі (дивися статтю Вікіпедії Помаранчева революція). Сайт також був основним координаційним пунктом протестів в Інтернеті для активістів. 23 листопада 2004 року сайт відвідало півмільйона унікальних айпі.

В 2005 році шляхом відкритого консенсуального обговорення десятки учасників майдану на сайті написали фундаментальний документ  Меморандум Майдану – єдиний документ публічної політики (policy paper) написаний в результаті Помаранчевої Революції. Меморандум містить перелік практичних завдань, спрямованих на подолання пост-тоталітарного стану в Україні, утвердження принципу “влада відповідальна перед народом, суспільство контролює владу”, захист, утвердження та розширення людських прав і свобод, утвердження верховенства права.

З травня 2014 року сайт “Майдан” став інформаційним ресурсом Інформаційного центру “Майдан Моніторинг” і більшість публікацій на сайті зараз повідомляють про діяльність нашої організації та наших партнерів.

Правозахисна діяльність

З початку існування ми концентруємося на моніторингу та активному впровадженні права на доступ до інформації про діяльність влади як одному з базових прав людини.

З 2011 року ми фокусуємося на моніторингу політичних свобод в Україні – свободи мирних зібрань, свободи інформації, свободи слова, свободи вираження, свободи совісті та права на недискримінацію.

Моніторингова діяльність

Ми, разом з Харківською правозахисною групою, підготували доповідь “Права людини в Харківському регіоні” (2005) (грант National Endowment for Democracy та Міжнародномого Фонду Відродження – далі МФВ). В 2012 та 2013 роках ми готували розділи про свободу мирних зібрань для річного звіту “Права людини в Україні”.

Ми моніторили:

 • незаконно засекречені урядові акти (з 2005) (на внески членів організації)
 • право на доступ до інформації про діяльність влади (з 2005) (на внески членів організації та МФВ)
 • врахування громадської думки міською владою Харкова при забудові міста (2007) (грант Freedom House),
 • повноту та доступність інформації на урядових веб-сайтах (з 2010) (грант МФВ)
 • виконання органами виконавчої влади “символічних” указів Ющенка про заборону тоталітарної символіки та вшанування пам`яті жертв Голодомору та учасників визвольних змагань (з 2011) (на внески членів організації)
 • не особисте голосування народних депутатів України (з 2011) (на внески членів організації)
 • реалізацію права на мирні збори (з 2011) (на внески членів організації та МФВ)
 • порушення політичних прав в Україні (з 2012 – на внески членів організації та МФВ)
 • порушення виборчого законодавства під час парламентських виборів 2012 (на внески членів організації та МФВ)
 • порушення прав людини в Криму в березні 2014 року (до, під час і після “референдуму” (на внески членів організації та МФВ)
 • дотримання виборчого законодавства на виборах Президента України 2014 (на внески членів організації та МФВ)
 • дискримінацію (2014-2016 – за підтримки European Commission, Microsoft) – фінальна публікація тут 
 • Місія «Донбас 2015» – моніторинг низки міст сходу України (2015, в рамках коаліційного проєкту Українська Миротворча Школа за підтримки Посольства Великої Британії в Україні)
 • впровадження системи е-декларування (2016-2017, на внески членів організації) – публікації зібрані тут Гра в імітацію реформ //todo показати що щось відбувається

Попередні проєкти

Школа Соціальних Посередників 

З 2014 року ми готуємо практиків з управління соціально-політичними конфліктами в Україні за власною методикою, розробленою з урахуванням практик Польщі, Чехії, Німеччини та Ізраїлю. Читати більше про Школу Соціальних Посередників

Українська Миротворча Школа 

З 2014 року разом з партнерами і випускниками ми організовуємо взаємодію між організаціями громадянського суспільства, місцевою та державною владою, бізнесом, українськими та міжнародними експертами для управління конфліктами та розвитку людського потенціалу в місцевих громадах України.

Поширення добрих комунікаційних практик 

В 2018-2020 роках ми створювали і поширювали добрі практики добровільної співдії для безпеки в громадах з метою наближення до стандартів якості життя ЄС і політики НАТО з захисту цивільних в рамках Платформи для ненасильницького активізму разом з Kurve Wustrow. Ось опис такої практики Зелений Гай. Фестиваль-діалог про комфорт і безпеку.

Наша діяльність до 2012 року

Засновниками Інформаційного центру “Майдан Моніторинг” стали ключові виконавці моніторингових проектів  ГІМЦ “Всесвіт” (“Майдан Моніторинг” та “Майдан Моніторинг: Вибори 2012”).

Вибрані публікації про нашу діяльність в рамках ГІМЦ “Всесвіт” до 2012 року

Моніторинг політичних прав

Моніторинг дій влади у контексті відкритого суспільства

Захист, утвердження та розширення права вільно обирати та бути обраним

Моніторинг права громадян на доступ до інформації про діяльність влади

Публікації про діяльність в Харкові