МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Потрібна допомога інформацією про страйк!!!

07/06/2002 | Олег Верник (www.workres.kiev.ua)
Шановні добродії! Звертаюся до вас за допомогою в отриманні додаткової інформації для просування моєї наукової праці "Робітничий рух спротиву в Україні (60-70рр.)”
Насамперед цікавить інформація про дві знаменних події у Київському регіоні та про їх безпосередніх учасників:

1.Згідно інформації з англомовних джерел та з посиланням на видання “Український самостійник”, №9 у 1969 році відбувся страйк робітників-будівельників Київської гідроелектростанції. Події почалися у середині травня 1969 року у селищі Березка Києво-Святошинського району, коли будівельники незадоволені умовами життя у бараках та умовами гігієни праці зібралися на стихійний мітинг. Робітники на сході заявили, що не вірять більше обіцянкам про поліпшення умов їх життя та вирішили написати листа до ЦК КПРС. Після цього з самостійно виробленим транспарантом з гаслом “Вся влада Радам!” робітники пройшли пішком по центральній вилиці Березки. Наступного дня на стихійному мітингу до будівельників приєднався військовий пенсіонер, майор у відставці Іван Олександрович Грищук. Він запропонував організувати делегацію робітників до Москви. Делегація на чолі із Грищуком вирушила до Москви, де і була заарештована органами КДБ. 24 червня 1969 року у “Вечірньому Києві” виходить за підписом “І. Переяславський” пасквіль на Грищука, де ветеран Вітчизняної війни обвинувачується у пияцтві, несплаті аліментів та просажуванні у Москві зібраних грошей робітниками.
Після того як робітники-будівельники отримали повідомлення про арешт їх делегатів боротьба була продовжена. Зокрема робітники станції Назаренко, Кондрюков та Карпенко виготовили самостійно листівки та розповсюдили їх студентам та викладачам Київського університету імені Шевченка. У той же день вони були заарештовані органами КДБ. Є відомості, що робітник Назаренко отримав 5 років таборів, Кондрюков – 3 роки, та Карпенко відповідно – 1,5 роки. Є також інформація, що робітник Карпенко приймав неодноразову участь у серії голодувань політв’язнів.

Це, нажаль, практично, все, що вдалося знайти на даний час. Якщо хто зможе допомогти у пошуку додаткової інформації або безпосередніх учасників цих подій – буду вдячний. З повагою,
Олег Верник (www.workres.kiev.ua, www.antiglobalizm.net.ua)

Відповіді

  • 2002.07.06 | Майдан

    Це лише один із епізодів того часу

    Щось подібне до початкового етапу Празької весни в той час діялося в Україні. Власне саме факти заворушеннь робітників привели Москву до висновку необхідності "рішучих" дій в Україні, які вилилися у репресії проти національної інтелігенції. Хоча сама по собі інтелігенція не сприймалася як загроза, однак на думку Москви загрозливим було поєднання робітничого невдоволення і спалаху національних сентиментів.
    Аналіз етапів подій у Чехословаччині підтвержував реальність цього.

    Інтелігенція могла вдихнути "душу" в незадоволене робітниче тіло. Ця душа безперечно мала бути українською. Як не парадоксально , але на цей час припадає пік тиражу і кількості україномовного друку для всього 20 століття.( як книг так і періодичних виданнь). Як це не є соромного для багаторічних "вождів" парламентського комітету по культурі (відродженню, виродженню) Танюка і Косіва, в "незалежній" Україні не вдалося досягти навіть 30 % того що видавалося у 1969-1971.

    Тому Москва почала наступ саме на українську інтелігенцію. Для забезпечення цього наступу було усунуто Шелеста ( як не парадоксально, але ледь чи не основного ініціатора введення військ СРСР в Чехословаччину) та заміни його на Щербицького. Починаючи з 1971 почалася масована "посадка" української незалежно мислячої інтелігенції і чергова хвиля русифікації.

    Знову ж таки робітниче невдоволення було сигналом для Москви аби провести чергову зачистку саме серед інтелігенції. Обєктивною причиною погіршення стану робітників став відхід команди Брежнєва від виконання деяких програм Хрущова, зокрема програми побудови житла.
    Саме після цього у Брежнєва появляється тема "задоволення все зростаючих запитів населення". Робітників підкуповували "пряниками" інтелігенцію нищили.

    Цікаво що ці ж методи були використані номенклатурним режимом у 1993-1999 роках для рестарації і посилення свого впливу в українському супільстві.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".