МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Польша про події в Україні

09/17/2002 | vj
Сьогодні практично всі газети в Польщі вийшли з інформаціями про події в Україні на титульних сторінках:Революція в Україні,,Усуньте Кучму,, Найбільша демонстрація на берегах Дніпра з часів розпаду СССР,,інше.
Прочитати можна тутечки:

http://www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1019704.html
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_020917/index.html
http://info.onet.pl/554706,12,item.html
http://www.trybuna.com.pl/200209/d.htm?id=1706

Відповіді

  • 2002.09.17 | Mykyta

    Ne duzhe rozumiyu pol's'ku. Chy htos' mozhe korotko skazaty

    pro shcho jdet'sya? Yaki vysnovky?
  • 2002.09.17 | юрко

    Re: переклад першої статті

    Україна - найбільші демонстрації з часу розпаду СССР
    Марцін Войцєховскі, Київ 16-09-2002

    Кілька десятків тисяч людей демонструвало вчора в Києві, і така сама кількість в інших містах, вимагаючи відставки президента Л. Кучми і дострокових виборів. Таких великих протестів не було в Україні вже 11 років.

    Протягом кількох днів пропаганда контрольованою владою мідії настроювала українців на те, що в протестах приймуть участь в першу чергу психічно хворі, бездомні, алкоголіки та наркомани, що вони приведуть до розпаду країни, що опозиція платить демонстрантам... Але незважаючи на це від ранку з усією країни до Києва приїжджали десятки автобусів.
    - Ми мали великі труднощі дістатися до Києва. Жодна компанія не хотіла винайняти нам автобуси, бо влада залякала підприємців. В залізничниих касах кілька днів не продавали квитки до Києва. Мені вдалося потрапити до поїзду тому, що як колишній працівник залізниці, маю безплатний проїзд. Інші доїхали до столиці власними автомобілями або пересідаючи по кілька разів по дорозі - говорить Марія Зубар з Івано-Франківська. На подання мера Києва суд заборонив проводити демонстрації в центрі, але було зігноровано цю заборону.

    Формально, демонстрації організували комуністи, соціалісти та правий блок колишнього віце-премєра Ю. Тимошенко, але спонтанно до них приєдналися і інші партії. Дату 16 вересня було вибрано для відзначення другої річниці зникнення опозиційного журналіста Г. Гонгадзе. Його тіло з відрубаною головою було знайдено пізніше в лісі під Києвом. На підставі записів виявлених колишнім охоронцем президента майором Миколою Мельниченком, опозиція оскаржує Кучму в наказі вбити Гонгадзе. Кучма, влітку 2000 року, говорив своїм співпрацівникам: "Треба зробити порядок з Гонгадзе". Кучма стверджує, що немає нічого спільного з убивством, але до сьогодні не знайдено тих, хто це вчинив, а прокуратура щось крутить.

    - Два роки тому загинув визначний журналіст. Вшануймо його смерть хвилиною тиші. - попросив на початку демонстрації лідер соціалістів О. Мороз. Кількадесятитисячний натовп, згромаджений на велетенській Європейській площі, просто завмер. Тиша була невимовна. В декого на очах були сльози.

    Найбільш радикально настроєною під час демонстрації була віце-премєр Ю. Тимошенко. - Україною владарює кілька десятків осіб. В країні нічого не зміниться, поки владу матиме існуючий президент і його оточення - звернулася Тимошенко. Натовп відповів їй, багаторазово скандуючи, "Кучму геть!" - "Кучма - вон!".

    На демонстрацію також прийшов колишній премєр і лідер найбільшого блоку в парламенті "Наша Україна" В. Ющенко, котрий попередньо намагався відсторонитися від радикальної опозиції. - Найбільші телевізійні канали вже тиждень говорять про протести опозиції лише в чорних фарбах. Про проведення під час вихідних Форуму Демократичних Сил ніхто навіть не заїкнувся. Закликаю журналістів, щоб писали правду. Від вас залежить якою буде Україна!

    Під час демонстрації лідери трьох опозиційних партій підписали заклик до президента, щоб достроково пішов у відставку і оголосив передчасні вибори. Коли Ющенкові було подано документ, він скривився, але підписав. - Не наголошуємо особливо на персоналіях. Україні потрібна зміна системи влади, а не лише усунення кількох осіб. - пояснював співпрацівник Ющенка В. Пинзеник, колишній віцепремєр.

    Частина демонстрантів після мітингу на Європейські площі пішла під президентський палац, парламент та будинок уряду. Розбили там намети, яких мають намір перебувати доти, поки влада не виконає їх жадань. В момент виходу цього номеру "Газети" міліція не втручалася. Президента Кучми не було в Києві. Ще два дні буде на економічному форумі в Австрії. Для "Газети" коментує Тарас Чорновіл, син відомого дисидента, депутат від Нашої України зі Львова:

    Понеділкова акція - лише початок. Ми усвідомлюємо, що одна чи навіть кілька демонстрацій нічого не змінять. Україні потрібен діалог опозиції з владою, "круглий стіл" щодо зміни політичної системи. Будемо тиснути на владу. Спочатку подамо до прокуратури заяви щоб покарати тих урядників, котрі утруднювали проведення демонстрації. У Львові, наприклад, податкова поліція зі зброєю в руках вдиралася до транспортних фірм, забороняючи їм надавати автобуси для демонстрацій. Вірю, що щось зміниться, але потрібно для цього багато місяців.
  • 2002.09.17 | юрко

    Re: переклад другої статті

    Газета "Жечпосполіта"
    Пйотр Косьціньскі з Києва

    Кількадесятків тисяч українців вимагали вчора, в центрі Києва, негайної відставки президента Кучми і дострокових виборів президента.

    Марші протесту було зорганізовано в другу річницю смерті опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе. Його пам'ять було вшановано хвилиною мовчанки. Демонстрації відбулися також в Львові, Одесі, Харкові, та Донецьку.

    - Кучму геть! Забирайтесь з Кучмою! скандуваали демонстранти, зібрані на Європейські площі, колишній Ленінського Комсомолу. Головними організаторами акції "Повстань Україно" були комуністи, соціалісти та блок Ю. Тимошенко. Приєднався до них блок "Наша Україна" Віктора Ющенка. За різними підрахунками в Києві зібралося 30-50 тисяч людей.

    - Наша влада є нечесна, скорумпована, просто кажучи, злодійська. Звідси наше гасло "Геть з Кучмою!" - закликав лідер соціалістів О. Мороз.

    Ділять нас на східну та західну Україну, на російсько- та україномовних, на тих, котрі ходять до однієї чи іншої церкви. Це - модель правління Україною сучасною владою! - гримів Ющенко. - Скажімо Кучмі - НІ!, щоб почув! - закликала пані Тимошенко. А керівник комуністів П. Симоненко критикував владу, яка "хоче бути ситою, коли український народ є голодним".

    Зібрані ухвалити заклик до Кучми, котрий якраз виїхав за кордон, щоб відразу повернувся, "показався перед народом" і пішов у відставку. Було написано до голів країн і урядів, щоб не підтримували і не запрошували Кучму, "урурпатора, що створив в Україні злочинний режим". Президента обвинувачено в організації вбивств, нелегальній торгівлі зброєю і підтримування дитячої проституції і порнографії. Документи підписали Ющенко, Мороз, Симоненко і Тимошенко. Протести мають тривати до осягнення жаданого.

    Комуністи і соціалісти промаршували далі під парламент, а ющенківці та тимошенківці до палацу президента. Там розбили 20 наментів. В них мають намір пікетувати опозиціонери.

    Демонстраннти збиралися в різних частинах Києва вже від ранку. Біля метро Арсенальна червоніло від комуністичних прапорів і транспарантів, рожевий кольор домінував на Поштовій площі, де збиралися соціалісти. Блок Ю. Тимошенко громадився на Софійські площі під пам'ятником Б. Хмельницькому. Тут також з'явилися передусім блакитно-жовті прапори та жовті транспаранти з блакитниими літерами.

    - Ми приїхали сюди на тиждень, є нас сто, - говорить
    чоловік, несучи таблицю з написом "Крим". - Сьогодні демонстрація, потім пікети, - додає. Інший чоловік, що прибув до Києва з Житомира, говорить: - Законодавчу та виконавчу владу захопили злодії! Треба їх викинути! Жінка, що стояла поблизу, додає: - Ми приїхали, щоб воювати за Юлю. А також, щоб усунути Кучму. В один день Кучма не відійде, але в кінці таки впаде!

    Від ранку в Києві наростав неспокій. Всі телевізійні передавачі було вимкнено під технічним претекстом. Більшість обмінних пунктів було зачинена, також в урядових околицях зачинені крамниці. Опозиція остерігала щодо можливих провокацій - влада також. Шеф головного уряду МВС в Києві Віктор Ратушняк підкреслював: за "хуліганські вибрики" демонстрантам може загрожувати аж д 3 років ув'язнення.

    Менші демонстрації було заплановано у Львові, Одесі, Харкові та Донецьку. У Львові на вулиці вийшло біля 12 тисяч людей.

    У Верховній Раді намагалися створити нову більшість. Як поінформував С. Тигипко, лідер пропрезидентської фракції Партія праці України, вдалося осягнути порозуміння між Нашою Україною Ющенка і тими угрупуваннями, що підтримують Кучму і котрі утворили під час виборів блок ЗаЄДУ. Чи нова коаліція буде жити і чи зможе утворити уряд - буде видно. Не відомо також, чи Ющенко стане премєром.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".