МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи відповість генеральний прокурор затриманому Матицину?

10/15/2002 | Shooter
Чи відповість генеральний прокурор затриманому Матицину?
[11.10.2002 17:48]
http://www.unian.net/ukr/news/news-25806.html


Минуло майже півтора місяця від дня затримання колишнього керівника компанії "Укртатнафта" Володимира Матицина. Прокуратура, яка веде слідство, незважаючи на активні дії захисту затриманого, не вважає можливим його звільнення. Адвокати тим часом доводять необгрунтованість обвинувачень. Днями сам Матицин направив генеральному прокурору країни Святославу Піскуну листа, в якому доводить, що у слідства немає підстав підозрювати його у незаконній діяльності, а в нього самого не було мотивів для цієї діяльності... Що ж стоїть за "справою Матицина"?

Колишній керівник транснаціональної компанії, якою є "Укртатнафта", наводить численні цифри і факти, які, на його думку, свідчать, про те, що за короткий час компанія багато чого добилася на ринку, чітко діючи у правовому полі України. Зокрема, майже третина нафтопродуктів, споживаних в країні останніми роками, повідомляє екс-керівник "Укртатнафти", вироблялась у Кременчузі. При цьому бюджети всіх рівнів отримували значні суми від податкових надходжень з боку компанії, підприємство вело активну соціальну політику, створювало нові робочі місця. "Мене глибоко ображає, - пише Володимир Матицин у листі генеральному прокурору,- що мою багаторічну діяльність як керівника цього підприємства прокуратура зараз безпідставно оцінює як злочинну, а моя особа тенденційно і несправедливо змальована як небезпечна для суспільства і має бути ізольована".

Але якщо оцінки слідства є безпідставними, то чим ця безпідставність викликана і кому знадобилося затримання людини, яка рік тому пішла з посади керівника компанії? Автор листа висловлює свою версію: його підозрюють у бажанні відновити вплив у компанії і, скориставшись цим впливом, допомогти зарубіжним акціонерам отримати повний контроль над підприємством. Зокрема, Матицин наводить заяви представників Фонду держмайна України про причини зриву зборів акціонерів ЗАТ «Укртатнафта», призначеного на 17 вересня, серед яких було повідомлено про бажання татарської сторони поновити Матицина на посаді голови правління ЗАТ «Укртатнафта» та про нібито його бажання продати пакет у 18% акцій «Укртатнафти» російській стороні - «Татнефті».

Категорично відкидаючи подібні твердження, Матицин нагадує генеральному прокурору про те, що він вже більше року не працює на «Укртатнафті» у зв’язку із виходом на пенсію. "З моменту виходу на пенсію я відійшов від справ, не маю ніякого впливу на процеси навколо «Укртатнафти», повідомляє він.

При цьому стверджує Матицин, ніколи не володів жодною акцією ЗАТ «Укртатнафта» ні безпосередньо, ні опосередковано. Зокрема, ні прямо, ні опосредковано, затверджує екс-керівник "Укртатнафти", він не був пов'язаний з акціонерами «Укртатнафти» - компаніями «Sea Group International» і «Am Ruz Trading», які володіють згаданими 18% акцій підприємства. Тож твердження про мою нібито причетність до можливого продажу цих акцій виглядають більш, ніж перебільшеними, заявляє Матицин.

"Я не маю ніякого відношення до продажу акцій цих компаній. Мені нічого не відомо про наміри татарської сторони з приводу зміни керівництва ЗАТ «Укртатнафта», з моменту коли я пішов з поста голови правління ЗАТ «Укртатнафта» ніхто ніколи не пропонував мені відновлення на цій посаді, я ні з ким не вів переговорів з цього питання, і таке відновлення не відповідає моїм намірам", пише він.

Безумовно, досить незвичайним по стилю і змісту можна назвати цей лист екс-керівника найбільшої нафтової компанії першій особі у генпрокуратурі країни. Але вельми незвичайними, як відомо, були і саме затримання Володимира Матицина і історія взаємовідносин в трикутнику "слідство-адвокати-суд". Зокрема, після того, як захист затриманого став активно заперечувати правомірність затримання Матицина за обвинуваченням у привласненні 150 тис. тонн нафти на 46 млн. гривень, і одним з судів було прийняте рішення про його звільнення під заставу, миттєво з'явилася інша постанова - про подовження затримання, і відразу були висунені нові обвинувачення, серед яких досить незвичайне для такої справи - незаконне зберігання мисливської зброї. Як висловила припущення одна з газет, склалося враження, що хтось зацікавлений будь-якою ціною ізолювати Матицина, поки "належним чином не будуть вирішені питання з "Укртатнафтою". Так що психологічно можна зрозуміти бажання автора листа донести свою правду до людини, яка відповідає за дотримання законності в країні , після того, як всі законні спроби адвокатів виявляються марними.

"Якщо дійсно підозри у причетності до вказаних питань стали причиною і метою найжорстокішого тиску правоохоронних органів на мене, то мене дивує непоінформованість наших оперативних служб відносно дійсного стану речей навколо «Укртатнафти», пише Матицин. У зв'язку з цим він називає "непробачною помилкою людей у погонах" рішення про його переслідування "будь-якими дозволеними і недозволеними засобами".

Отже, виклавши всі ці обставини, колишній керівник "Укртатнафти" просить генерального прокурора "вжити заходів до відновлення законності".

Чи відповість генеральний прокурор Володимиру Матицину? Вочевидь, він може проігнорувати лист, оскільки ніде у законі не сказано, що генпрокурор зобов'язаний відповідати на всі листи, які він отримує. Тоді на що сподівається затриманий Матицин? Мабудь, на те, що хоч би ті люди, які зуміли створити що-небудь серйозне у цій країні, які досягли чогось у бізнесі або іншій сфері життя, зможуть розраховувати на те, що їх вислухають і спробують розібратися, хто правий, а хто винний.

Віктор Завірюха


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".