МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вісті з правового поля

01/29/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Наразі в ВР з"явилося декілька законопроектів, спрямованих на реформування кримінального судочинства. Потрібно особливо відзначити (в позитивному плані) законопроекти які були розроблені за участі депутата з фракції "НУ" Мойсика. Звертають на себе увагу пропозиції щодо взяття під варту, строків утримання під вартою та щодо можливості оскаржувати відкриття кримінальної справи.


Проект "Про внесення змін в КПК України № 2493 " (група депутатів)
Отже, замість взяття під варту по всім справам, що "тягнуть" більш ніж на 3 роки, як це є зараз, пропонується брати лише по справам по важким та особливо важким злочинам. По злочинам ж середньої тяжкості що тягнуть більше ніж на 3 роки, пропонується список з 10 пунктів, коли можна брати під варту.


По строкам перебування під вартою, замість 2-х місяців що майже завжди переходять в 1.5 роки (як зараз), вказується що за злочинами середньої тяжкості та тим що вчинені з необережності, строк перебування під вартою не може бути більше ніж 2 місяця (тобто, переважна більшість підозрюваних не буде перебувати в СІЗО більше ніж 2 місяці).


Проект "Про внесення змін в КПК України № 2492 " (група депутатів)

Можливо самою цікавою є пропозиція щодо можливості будь кому оскаржувати відкриття проти себе кримінальної справи (зараз це можна робити лише щодо відмови у відкритті справи проти когось). За термінологією шахістів-аматорів це класична "виделка" для ВС і Маляренка особисто. Бо пропозиція підтверджує демократичну норму, згідно якою всі хто забажають зможуть оскаржити або в суді, або прокурору вищого рівня відкриття проти них кримінальної справи - і є безумовно невигідною для правлячого режиму, який звик використовувати відкриття кримінальних справ у якості одного з головних інструментів тиску на своїх опонентів.

Але, як тут з сарказмом не згадати історію з справою проти Кучми, в якій Генпрокуратура якраз доводила майже положення цього проекту змін до КПК ( правда, не зовсім буквально, тому що Кучма мав би сам оскаржувати відкриття проти себе кримінальної справи, а не його адвокати з ГПУ). Як буде реагувати ВС, знову згідно моделі "Всі люди рівні, але Кучма рівніший? ", чи погодиться з цією, безумовно демократичною, поправкою до КПК?

Ще раз підкреслимо, що всі ці зміни були б дуже позитивними, у разі їх прийняття.


P.S. Вже коли готувалась ця новина, до нас надійшла надзвичайно цікава інформація (на жаль, поки що неперевірена): начебто голові ВС Маляренкові від прем"єра Януковича надійшло завдання відмінити вироки по кримінальним справам, які останній отримав в епоху своєї буремної молодости, за "нововиявленими обставинами". Що це за обставини (а ми боїмося навість собі уявити що це може бути) невідомо - але що саме смішніше, злі язики стверджують що ВС зараз наполегливо працює над замовленням "партії".

Відповіді

  • 2003.01.30 | r.romanov

    Re: Вісті з правового поля

    Цікаво, що ви почали звертати увагу на законопроекти. Я підтримую таку ініціативу, проте, якщо вже є згода про розширення дискусії з судоустрою на право взагалі, можливо є сенс саме там обговорювати законодавчі ініціативи. А їх багато цікавих. Наприклад, пан Волков є автором законопроекту "Про протидію політичному екстремізму". Визначення дуже широке, зокрема, політичним екстремізмом вважаються "публічні заклики до вчинення в політичних цілях протиправних діянь". Загальне керівництво системою органів державної влади, що здійснюють протидію політичному екстремізму, здійснює Президент України. Кому цікаво - повний текст законопроекту доступний на сайті Верховної Ради:

    http://oracle2.rada.gov.ua/pls/zweb/webproc4_1?id=&pf3511=12411


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".