МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

УНЦПД: Волинь. Особливості політичної ситуації.

05/16/2004 | Костя Порох
Особливості політичної ситуації

Яскраві конфлікти в органах влади останнім часом не спостерігались. Говорячи про стосунки керівництва облради та облдержадміністрації, варто відзначити повне домінування губернатора Анатолія Француза (призначений у 2002 році), який до цього працював у силових структурах на керівних посадах, має звання генерал міліції, а також Герой України.

Досить нездорова ситуація і в самому апараті обласної адміністрації. Після приходу на Волинь, новий губернатор привіз із собою нові методи керівництва, які мало відрізняються від авторитарних, а подекуди є чисто "міліцейськими" - тобто силове вирішення будь-якої проблеми, відсутність аналізу та експертної оцінки під час прийняття рішень, за невиконання доручень - покарання. Також ведеться політика "виживання" з адміністрації людей, які є представниками опозиційних партій. Яскравий приклад зі скороченням посади, займаної В. Банадою, керівником обласної організації НРУ. Чиниться тиск і на інших працівників ОДА (як приклад - скорочення посади, яку обіймав голова волинського осередку Комітету виборців України О. Стірко).

Керівництво області, діючи непрофесійно, також прикриває "своїх" людей. Зокрема, досі не прийнято рішення щодо звільнення першого заступника голови Волинської ОДА В. Панчишина (за рекомендацією Президента).

На рівні взаємовідносин область-обласний центр також спостерігається безконфліктна ситуація. Керівники області та міста поділили сфери впливу і намагаються не втручатися у справи один одного.

Значного резонансу набула публікація в тижневику "2000" "Три конверти", в якій керівництво обласної ради звинувачується у корупції. Депутатами-представниками опозиційних сил було ініційоване депутатський запит стосовно розслідування фактів, наведених у даній публікації.

Чиниться тиск на представників органів місцевого самоврядування (міст, сіл), де керують представники опозиційних сил. Яскравим прикладом є довибори в обласну раду по Турійському округу. На підтримку свого кандидата влада використала весь потужний вплив адмінресурсу - використовувалась службова техніка, велась агітація в робочий час тощо. На запит кандидата від опозиції суд визнав факти порушення виборчого законодавства, але Територіальна виборча комісія все одно визнала перемогу за кандидатом від влади.

Значна частина керівного складу виконавчої влади в області є членами СДПУ(о), але особливо активної роботи осередку через непопулярність серед мешканців області не ведеться. Наприклад, членами СДПУ(о) є міський голова Луцька А. Кривицький, заступник голови облдержадміністрації С. Родич. Заступник голови облдержадміністрації Г. Якимчук є членом Аграрної партії України, а О. Симінський - Демсоюзу.

Найбільш активну роботу на Волині ведуть ПРП (регіональний штаб блоку "Наша Україна) у союзі з НРУ, КУН, іншими політичними партіями-прихильниками блоку "Наша Україна" та БЮТ.

Щодо загального бачення соціально-економічного та політичного розвитку регіону потенційними кандидатами, то з виступів лідерів регіональних осередків партій можна зробити висновок, що найбільше населення Волині підтримує правоцентристські політичні погляди. Відповідно, найбільшою популярністю користуються блоки "Наша Україна" та БЮТ, регіональні представники яких активно виступають за зміну системи влади і критикують діяльність обласного керівництва.

Як закиди на адресу влади використовуються зростання цін на комунальні платежі, продаж земель, корупція влади тощо.

Прослідковується виразна прозахідна спрямованість населення Волині та негативне сприйняття ратифікації угоди про ЄЕП.

Згідно з результатами опитування мешканців міста Луцька, що було здійснено 24-29 лютого 2004 року Фондом "Демократичні ініціативи" та Центром "Соціс" за вступ до ЄС висловились 64% респондентів, проти - 6%.

Згідно з результатами соціологічного опитування, що проводилось Агенцією соціального аналізу "Соціум-ХХІ" 27-28 березня 2004 року в місті Луцьку респонденти на запитання "Якби сьогодні відбувався другий тур виборів Президента і до нього вийшли б Віктор Янукович і Віктор Ющенко, то за кого Ви проголосували б?" відповіли наступним чином:

1. В. Янукович - 17,34%
2. В. Ющенко - 51,61%
3. Проти обох - 17,34%
4. Не піду на вибори - 9,68%
5. Не визначився, важко відповісти - 4,03%

Діяльність волинських ЗМІ

У Волинській області налічується 38 друкованих видань, 4 телевізійні канали, кореспондентський пункт ICTV, працюють власні кореспонденти загальнонаціональних каналів "1+1", СТБ, Національної телекомпанії України, транслюють свої передачі 5 місцевих радіостанції, працюють власкори радіо "Свобода", Українського радіо, транслює своє мовлення "Наше радіо", радіо "Мелодія", радіо "Люкс-FM", "NIKO-FM". Працюють власні кореспонденти українських друкованих видань "Голос України", "2000", "Ділова Україна", "Дзеркало тижня", "Високий замок", "Експрес".

На телевізійному ринку понад 10 років працює ВАТ "Корпорація "Аверс", яка сьогодні є однією з найавторитетніших організацій, що формують інформаційну насиченість в регіоні. Основою корпорації є дочірнє підприємство "Телерадіокомпанія "Аверс", трансляція якої охоплює всю територію Волині та частину сусідніх регіонів Рівненської та Львівської областей. Щоденний розклад мовлення ТРК "Аверс" - понад 12 годин. Потенційна глядацька аудиторія становить понад 700 тисяч глядачів.

"Аверс" належить однойменній корпорації, до якої входить будівельна компанія і компанія з виробництва та торгівлі пивом. Канал не має яскраво вираженої політичної політики, хоча й підтримує місцеву владу.

Волинське обласне, луцьке міськрайонне радіо та радіостанція "Луцьк" є структурними підрозділами Волинської державної телерадіокомпанії. Фінансуються з державного бюджету та завдяки рекламі. В інформаційних випусках спостерігається більш лояльне ставлення до новин, що надходять від опозиційних джерел, аніж на Волинському телебаченні.

Нещодавно розпочало свою діяльність радіо "Сім’я і дім", яке проходить етап становлення і розширення аудиторії.

В усіх 16 районах Волинської області існують районні газети, засновниками яких виступають відповідні райради, райдержадміністрації, колективи редакції, в місті обласного значення Нововолинськ - міська рада. У містах Нововолинськ, Володимир-Волинському окрім газет, засновниками яких є місцева влада видаються ще по одному друкованому органу, заснованому приватними фірмами. Загалом у Волинській області, окрім тих, що виходять в Луцьку, налічується 19 друкованих ЗМІ. Найбільш тиражною районною газетою є "Вісті Ковельщини", що виходить двічі на тиждень.

Щодо обласної преси, то найбільш тиражною є незалежна громадсько-політична газета "Волинь", що виходить тричі на тиждень (засновником є Волинська обласна рада, трудовий колектив редакції). Газета "Віче" виходить раз на тиждень (її засновники - трудовий колектив, управління фізичної культури і спорту обласної державної адміністрації). Друкованим органом Луцької міськради є газета "Луцький замок", що виходить раз на тиждень. Газета малорейтингова, вже понад 6 місяців без головного редактора, тяжіє до СДПУ(о), що є наслідком партійної належності Луцького міського голови. Друкованим органом Волинської облдержадміністрації та облради є тижневик "Досвітня зоря". Один із найбільших рейтингів мають газети "Сім’я і дім" (засновник Іван Феодосійович Корсак), розрахована на сімейне читання та інформаційний тижневик "Вісник", який поширюється ще на сусідні Рівненську, Львівську, Тернопільську, Івано-Франківську, Житомирську області (засновник - Луцька міська асоціація інвалідів війни Афганістану, має додаток - газету "Порадник", що виходить несистематично (в середньому - 2 рази на місяць). Великотиражною є газета "Аверс-прес", засновник - ТРК "Аверс", розповсюджується безкоштовно всім абонентам телеканалу "Аверс" (хто вчасно сплачує за користування кабельним ТБ), містить програму телепередач кабельного телебачення, має частково розважальні матеріали і практично не містить політичної інформації, окрім блоку новин, що розповсюджуються місцевою владою. Засновниками газети "Волинські губернські відомості", що працює на комерційній основі є ТзОВ "Інформаційно-аналітична газета "Волинські губернські відомості", ТзОВ "Слово" та Олена Палагута, великий вплив на цей ЗМІ має фірма "Континіум" та народний депутат України Ігор Миронович Єремеєв. Поширюється газета в Житомирській, Рівненській, Івано-Франківській, Львівській та Волинській областях.

По 5000 накладу мають Волинська обласна правозахисна газета "Справедливість", заснована Волинським обласним громадським товариством "Справедливість", тижневик "Народна справа", що була до виборів 2002 року друкованим засобом ВКО УНР та найопозиційніша у регіоні газета "Вільна думка". Друкованими органами політичних партій у Волинській області є газета "Слово і діло" (засновник ВОО УНП), "Радянська Волинь" (заснована Волинським обкомом КПУ). Студенти також мають свої друковані органи, приміром, "Луцьк молодий" (засновник - Волинський державний університет ім. Лесі Українки). Один раз на тиждень виходять рекламні газети - "Волинська реклама", "Луцький ярмарок", "Луцьк і лучани", всі вони окрім "Волинської реклами" поширюються безкоштовно.

Також, на Волині поширюється досить багато політичної преси. Зокрема газети блоку "Наша Україна" "Без цензури", "Так Ющенко!", але не великими тиражами.

Тож можна зробити висновок, що виборці Волині мають доступ до ЗМІ з різними політичними уподобаннями, але опозиційні ЗМІ мають менші тиражі. Негативними тенденціями слід вважати примусову передплату на деякі провладні ЗМІ, наприклад газету обласної ради "Досвітня зоря".

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Регіональна аналітика" випускається в рамках проекту "Розвиток громадянського суспільства та справедливі вибори", який здійснюється за сприяння Національного фонду підтримки демократії з квітня 2004 року.
Метою видання є сприяння налагодженню широкого обміну об’єктивною інформацією серед організацій громадянського суспільства про перебіг виборчої кампанії в 25 областях України.
"Регіональна аналітика" містить аналіз соціально-політичних та економічних проблем регіонів напередодні виборів, діяльності представників центральної та місцевої політичних еліт у контексті відповідності демократичним принципам і нормам управління, політичних уподобань регіональної влади, рівня доступу громадян до інформації та впливу на хід виборчої кампанії організацій громадянського суспільства.
Розповсюдження видання є безкоштовним.
Передрук матеріалів огляду заохочується за умов посилання на джерело - Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД).

Відповіді

  • 2004.05.16 | Максим’як

    Re: Дуже корисна інформація! (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".