МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

невіртуальні провокації у віртуальному просторі

09/15/2004 | Богдан Гдаль
Кардинально вплинути на голоси виборців, що користуються Інтернетом, важко, адже, здебільшого, — це високоосвічені люди, які мають свою політичну позицію. Водночас всесвітнє комп’ютерне “павутиння” лишається чи не єдиним видом ЗМІ, на який важко “натиснути” законодавчими методами. Адже інтернет-сторінка фізично може розміщуватися не в Україні, хоча доступ до неї існує з будь-якої точки земної кулі. В цій ситуації повністю перешкодити поширенню інформації практично неможливо. Єдиним способом лишається організація політичних скандалів та провокацій, спрямованих на дискредитацію політичних лідерів, їхніх політичних сил. Точніше, Інтернет стає саме тим сприятливим ґрунтом для подібних кроків політичних технологів.

В Україні цей досвід, за особистими спостереженнями, почав запроваджуватися влітку цього року. В Росії ж Інтернет як плідний ґрунт для “чорних” інформаційних маніпуляцій почав використовуватися набагато раніше. На одному з прикладів, що застосовувалися в цій країні, можна бачити, як поширюється неправдива інформація. У трьох-чотирьох Інтернет-виданнях публікується “качка”, яку надалі досить обґрунтовано із посиланням на конкретне джерело використовують загальноросійські телевізійні новинні передачі та друковані видання. Пізніше, коли “потерпілий” починає ви-правдовуватися та спростовувати компромат, інформація з першо-джерела в Інтернеті знищується. Але вже набуває великого розголосу і впливає на електорат.

Тепер поглянемо на українські реалії. Часто на радіо можна почути щоденні огляди преси. У них поряд із провладними друкованими виданнями цитуються Інтернет-сайти, які славляться своїм умінням обливати брудом опозиційні сили. Зокрема лунають цитати таких “видатних” видань, як “Тиждень” (www.temnik.com.ua), “From-UA” (www.from-ua.com).

“Тиждень” славиться своєю нетерпимістю як загалом до опозиції, так, зокрема, й до Віктора Ющенка (підрозділом сайту є так званий “Мавзолей Ющенка”, в якому виливається велика кількість політичного бруду на адресу лідера “Нашої України”). “From-UA” також не особливо відрізняється від попереднього ресурсу у ставленні до опозиції, хоча має дещо інше спрямування.

Крім відвертого виливання бруду, політтехнологи застосовують технологічні ходи для завищення реальної підтримки того чи іншого кандидата в Інтернеті. Для цього створюються веб-сторінки, на яких пропонується висловити підтримку тому чи іншому кандидатові. Відвідувачі голосують, але врешті-решт адміністратори цих сторінок штучно додають голоси „своєму” кандидатові, змінюють відсоткові пропорції. Щоб потім, цитуючи в ЗМІ результати волевиявлення громадян, показати завищену підтримку того чи іншого кандидата, посилаючись на результати голосувань в Інтернеті.

Яскравим прикладом подібного прийому є сайт www.president.org.ua. На ньому відбувається щотижневе голосування за кандидатів у Президенти. Але, як зауважують самі відвідувачі, рейтинг провладного кандидата Януковича постійно “накручується”. Тобто, за одну мить кількість його прихильників зростає на сотні осіб. У результаті Янукович має 47,6% голосів прихильників, а Віктор Ющенко — 44,6%. При цьому можна зауважити, що аудиторія Інтернету загалом опозиційна. Про це свідчать результати голосувань на інших сайтах: www.president.com.ua — 75% (Ющенко) і 12,6% (Янукович); uv.ukranews.com — 78% і 6%.

Ще одним технологічним кроком в Інтернеті є дискредитація опозиції, її лідера на дискусійних форумах та створення для східних реґіонів образу радикально налаштованих недолугих націоналістів, представником яких є, за задумом провокаторів, Ющенко. Для цього на форумах реєструється група людей, які беруть активну участь у дискусіях. Організовується кілька ролей, які умовно можна поділити на “радикальних націоналістів”, “прихильників Януковича” та “недолугих прихильників опозиції”. Зазвичай ця група людей влаштовує дискусію між собою, створюючи видимість повноцінної дискусії. “Націоналісти” піднімають теми, у яких відстоюється вищість української нації разом із радикальними нападками на представників інших національностей. Теми мають дуже різке забарвлення. У висловлюваннях закликається брати участь у збройному протистоянні проти “окупантів”. Вивищуються ідеї силового протистояння, зо-крема, центральне місце посідають фашистські ідеї та застосовується символіка гітлерівців. Крім того участь беруть “представники провладного кандидата” та “опозиціонери”. При цьому “прихильники Януковича” краще аргументують свою позицію. “Опозиціонери” ж, в основному, не можуть запропонувати вагомих аргументів і просто показують рівнем своєї дискусії, що вони не в силі перебороти владу. Врешті культивується теза про те, що влада дуже сильна і її неможливо перебороти. А тому краще не брати участі у виборах, бо все одно результати голосувань будуть сфальсифіковані. Найпоширеніша фраза: “Я підтримую опозицію, але влада все одно переможе!” Чим більша кількість людей залучена до подібних “акцій”, тим імовірнішою є можливість вплинути на свідомість виборця, перетворити форум “на смітник” (у результаті “нормальні” відвідувачі відмовляються брати в ньому участь), використовувати вибрані дописи учасників форуму як ілюстрацію роз’єднаності Сходу й Заходу, українськомовних і російськомовних українців, як свідчення міжнаціональної ворожнечі. За умови відсутності чіткого ад-міністративного наведення порядку на форумі, сайт втрачає своє обличчя, перетворюється на джерело провокаційної пропагандистської інформації.

Підтвердженням цього є наявність декількох “деструктивних елементів” на сайті www.domivka.net. Учасники подібної ініціативи діють за вказаною вище схемою. Як наслідок, можна бачити, що їхні вибрані дописи вже цитуються на інших російськомовних форумах у вигляді аргументів проти опозиції, проти українськомовних українців.

Подібні провокаційні дії дуже співзвучні з намаганнями влади повісити на опозиціонерів ярлик американських прислужників, антисемітів, радикальних націоналістів тощо. Про це свідчить нова хвиля “темників”, розіслана, за повідомленнями “Української правди” (www.pravda.com.ua) Адміністрацією Президента на адресу реґіональних телерадіокомпаній. Висновки можна робити з назв матеріалів для обов’язкового оприлюднення: “Безкоштовний сир американського конгресу”, “Вступ до ЄС буде коштувати Україні 25% ВВП”, “Поразки ЄвроЛатвії”, “Україна на лінії фронту. Цілі НАТО залишилися ті ж самі, що й 50 років тому — знищити Росію”, “А де тут “євровихід?”, “Нові форми американської експансії на Схід”, “Акти — селянам, землю — американцям” тощо.

Інтернет стає полігоном для випробування нових брудних технологій, хоча цей зручний засіб комунікації міг би, за умови правильного підходу, відіграти позитивну роль не лише для об’єднання українців на території нашої держави, а й ефективним засобом єднання світового українства.

Богдан ГДАЛЬ

тижневик "СЛОВО ПРОСВІТИ"
http://slovo.prosvita.com.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=574

Відповіді

  • 2004.09.15 | пан Roller

    Re:Майдан? Ни гу-гу? Интересно почеиу?

    Богдан Гдаль пише:
    > Кардинально вплинути на голоси виборців, що користуються Інтернетом, важко, адже, здебільшого, — це високоосвічені люди, які мають свою політичну позицію. > Богдан ГДАЛЬ
    >
    > тижневик "СЛОВО ПРОСВІТИ"
    > С интересом прочитал dашу статью. На жаль в ней ни словом ни упоминается такой интернет ресурс как Майдан.

    Интересно почеиу?

    Хотелось бы услышать Вашу профессиональную оценку и этому ресурсу.

    Brgds


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".