МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Процес виборів неминуче наближається до зіткнення сил

10/21/2004 | Максим’як
Ні, не у процедурі голосування, а у процедурі оцінки результатів голосування.

Я більш, ніж переконаний, що другого туру не буде. Якщо буде сфальсифікований перший, то чого очікувати від другого?

Якщо режим побачить, що не зможе фальсифікувати другий тур, а це буде на порядок важче, бо будуть уточнені списки виборців і на виборчих дільницях не буде хаосу у комісіях і контроль значно спрощується, то режим піде на вбивство одного із кандидатів - Ющенка або Януковича і цього достатньо, щоб затягнути все у юридичну казуїстику, одночасно при цьому звинувачуючи того, що живий залишився в організації замаху.

Отже, і режим і противники режиму готуються вирішити всі проблеми вже у першому турі.

Програма максимум для режиму:
Показати рівність чи перевагу Януковича над Ющенком, нехай у кілька відсотків і відстояти будь-яким шляхом ці результати, повністю ігноруючи юридичні чи вуличні протести, щоб мати тайм-аут у три тижні і там вже вирішувати по ситуації, кого знешкоджувати.

Програма максимум для противників режиму:
Доказати свою перемогу, очистивши результати виборів від фальсфікації.

Перше, ми знаємо про фальсифікації, які мають суттєво збільшити відсоток Януковича, але проблема у тому, що ніхто не знає точно скільки потрібно сфальсифікувати Януковичу, щоб він догнав Ющенка і скільки візьме Ющенко. Говорили про якісь дані СБУ, але я мало вірю, що СБУ здатне робити об"єктивні соціологічні дослідження. Тут навіть смішно собі уявити, щоб опитувач із посвідченнями СБУ когось на відвертість витягнув. Тому потрібно допускати, що Вишняк і Бекешина одні дані подають у світ, а реальні ставлять на стіл Смєшку. Бо інакше не зрозуміло, який потенціал потрібно залучати для фальсифікації. Бо якщо у Януковича 10%, то пахати потрібно на всіх фронтах від покійників у списках до "виборців" з Росії, якщо у Януковича 20%, то знову ж весь набір, а якщо 30%, то і дуже напрягатися не потрібно.

Я свій аналіз вже подавав, що у Януковича не більше 20%. За рейтинг Ющенка важко говрити, бо ми не маємо сукупних даних по всій Україні, але візьмемо за мінімум 40%, а за максимум -60%.

Тобто, догнати Ющенка на користь Януковича крім тих, що за нього проголосують, потрібно ще сфальсифікувати 6 мільйонів голосів виборців додатково. Я не знаю чи це реально, хоч такі цифри лунають, що на покійниках 2 мільйони, а у Росії 3,5 мільйона, але дивлячись на ці цифри у мене виникають великі сумніви, хоч би режим набрав половину з того. Отже, будуть якось "зрізати" відсоток Ющенка - про це теж мова йде давно: вибухи на дільницях, визнання незаконними голосування через різні провокації у регіонах підвищеної популярності Ющенка.

Тут я приходжу до єдиного висновку, що все це буде, але цифру ЦВК назве від "фонаря", просто таку, яку треба для Кучми і його сімейки, щоб далі тягнути план другого туру.

Ось тут, для ефективності протистояння із режимом потрібен результат голосів за Ющенка, отриманий із високим рівнем довіри, настільки переконливий, щоб за нього можна було стояти "на смерть". Я зараз не бачу, хто цей переконливий результат дасть, бо я не вірю тому соціологічному концорціуму, який добавляє різні "але" до результатів опитування, так само, ці "але" будуть з результатами екзіт-полу. Зараз говорять про аудит соціологічних опитувань.

Янукович втішився, коли доповіли йому, що результатами екзіт-полу можна маніпулювати. Питання - як? Не потрібно великої уяви, щоб не змоделювати таку ситуацію. У першу чергу питання - хто ці опитувальники? Бо можна тільки опитувати людей, які проголосували за Януковича і це дуже просто зробити, наприклад, особа, яка виходить із дільниці і тримає газетку у правій руці є знаком, що вона проголосувала за Януковича. На різних виборчих дільницях можуть бути різні знаки і їх може бути кілька, щоб опитувальники точно знали до кого підходити.

Тому, на мою думку, буде добре, коли біля опитувальників буде представник від громадських організацій Пора, Чиста Україна, Гладчук, Майдан, студентські організації, просто студенти іт.д. Він може мати і відповдне посвідчення. Спробуймо таку ідею закинути соціологічному концорціуму і подивимося, як вони відреагують. Прізвища наперед можуть не розголошуватися, але прізвища офіційних опитувальників очевидно є вже відомі.

Отже, я зупинився на моменті правдоподібності і переконливості переваги Ющенка для того, щоб мати ту необхідну моральну енергію для протистояння з режимомо, аж до його усунення.

Результати, які буде мати Ющенко через своїх членів комісій і спостерігачів не матимуть юридичної сили, бо такі результати кожен кандидат може подавати, але проблема у тому, що вони не можуть бути незалежними і якщо на них спиратися, то це просто буде базар.

Ситуація, яка складається свідчить однозначно, що ЦВК проголосить зовсім інше, ніж буде реально, а от за реальним стоїть ще великий знак запитання. Мало віри, що режиму вдасться сфальсифікувати вибори у самій процедурі виборів, просто переконаниний, що ЦВК буде проголошувати від "фонаря" потрібний результат. Мало "колише", як режим буде обгрунтовувати, головне, як будуть обгрунтовувати свої дії антирежимні сили. Якщо будуть отримані справді реальні результати, то вже ніхто не буде питатися у Ющенка чи валити той режим чи чекати ще на другий тур.

По ситуації цього року видно, що режим має грандіозні плани, але з того виходить пшик, бо провалена політреформа і зараз провалено повністю затіяний АП процес розвалу Верховної Ради. Десь так само і виглядає провал з ЦВК, бо режим явно слабший.

Як може виглядати саме силове протистояння? Виглядає, що режим не наважиться використати армію, дуже вже ненадійна ця структура і офіцери легко можуть розвернути свої підрозділи чисто стихійно у бік режиму, а не народу. На все, на що спиратиметься режим - це різні спецпідрозділи, яих може бути до 50 тисяч у Києві. Може трохи менше буде різних найманців із Донбасу та рекетні. Тобто, у цій ситуації потрібно протиставляти режиму не менше 200 тисяч.

Якщо Пора зробила заявку на півмільйона, то це оптимістична заявка, але реально потрібно тримати десь 200 тисяч і тримати режим в облозі не менше тижня, щоб піднялися регіони, щоб задіялися міжнародні посередники і щоб нарешті Янукович, Кучма і родина взяли памперси і метнули на літак у бік Москви.

Ми ще забуваємо, що у Ющенка є сильний піар-хід про бактерологічну зборю, як засіб його отруєння. Чисто технічно, ці результати мають появитися якраз на дні виборів, бо ті три тижні, за які бралися зробити дослідження спеціалісти десь тоді і вибігають. Крім Сівковича мало у кого виникають сумніви, що Ющенко таки був отруєний і таки витонченими засобами, які вже для західних спеціалістів становлять не просто спортивний інтерес. Білорусію вже відрубали від світу, а інформація про Ющенкове отруєння поступово охопила вже всі західні політичні кола. Режиму поступок не буде.

Зрозуміло, що лінія, по якій відбудеться протистояння між режимом і антирежимними силами є тільки якісний перехід від тої кількості, яку видасть ЦВК. Ні у одних, ні інших жодних намірів відступати не має. Дуже вже багато поставлено з обох боків.

На мою думку спокій може бути, якщо Ющенко переможе у першому турі за даними ЦВК, або принаймі відрив буде не меншим 10%, як на мене, то ні перше, ні друге не є реальним при режимі. Бо це є режим і у нього психологія і логіка режиму - буде триматися до останнього.

На завершення прогноз погоди на 30, 31 жовтня і 1 листопада: без опадів 17-18 градусів вище нуля.

Вперед до перемоги!

Відповіді

  • 2004.10.21 | Андрій З.

    Re: Процес виборів неминуче наближається до зіткнення сил

    У запропонованому плані є слабке місце. Це необхідність дочекатись надійної інформації про голосування і (що буде дуже важко) поширити цю інформацію на фоні брехні режиму. Але, виглядає, що вже запущено механізм при якому великі маси людей просто не проголосують (невідпрвідність списків, неготовність дільниць, блокування з боку кримінальних елементів). Одного цього буде достатньо, щоб люди, яким відмовлено у їх основному конституційному праві, прийшли до територіальних комісій і до ЦВК, ЩОБ ТАМ ПРОГОЛОСУВАТИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО і доступними для них методами. Все! Далі не має значення які цифри намалює Ківалов. Акція почнеться ще до оголошення результату і буде продовжуватись до повної перемоги.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.22 | Максим’як

      Re: Репресії режиму проти багатьох активних громадян, вказує

      на банальний шлях, яким пішов режим - ізолювати осіб-лідерів від народу на період виборчої кампанії.

      Очікуючи великі стихійні маси народу у Києві, режим бажає їх зробити неконтрольованими, усунувши активістів.

      УВАГА! Цей метод відомий, бо на їх місця вже заготовлені провокатори лідери.

      Метод простий, але яка ефективність його буде не важко спрогнозувати. Більшість осіб, які потрапили під обшуки, залякування та арешти матимуть єдиний шлях себе захистити - це покликати народ на підтримку і робитимуть це ще з більшою активністю, ніж би це було за нормальної ситуації.

      Фальшиві гривні, наркотики, зброя, вибухівка - це менш-більш приємлений перелік "причин" для режиму. Хоч ближче до виборів кілька сотень таких локальних лідерів може бути арештована без жодних приводів на три дні.

      Я би радив з числа 27 жовтня таким лідерам не дати себе арештувати, щоб бути з людьми 31 жовтня на вулицях.
    • 2004.10.22 | Любов

      Суди працюють всю неділю 31 жовтня!!!

      Ті, хто невиявить себе у списках може в цей же день звертатись до ТВК або до суду. А потім повертатись на дільницю. Але це для затятих. А такі себе перевірять достроково.
  • 2004.10.22 | Seraficus

    ніхто ніяким exit-poll'ам не повірить...

    ...все одно. Я ловлю себе на думці, що я вже так звик до того, що ця влада постійно бреше, що мені до лампочки, що вони скажуть 31го вечором. Я знаю тільки, що я в Києві ще не зустрічав жодної людини, яка була б за Януковича. Теж саме кажуть мої родичі з Черкаської області. Тому, будь-який незультат, озвучений владою, і не продубльований Ющенком особисто, я не сприйму.

    Питання тільки, яку тактику вибере Ющенко і наскільки радикальною він збирається зробити ніч з 31го на 1ше.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.22 | Максим’як

      Re: Ось Зінченко говорить про 90% за Ющенка у суспільстві

      Особисто я відстоюю вже зо два місяці на форумі реальний рейтинг Ющенка десь біля 59-65%.

      Рейтинг Ющенка справді може зрости суттєво якраз завдяки діям влади на загострення визначення позиції у суспільстві, тобто режим зараз ставить перед своїми громадянами так питання, що багатьом із голови вилітає будь-яка альтернатива, типу "а мені подобається Кінах" чи "надо поддєржать коммуниста". Ці всі асоціації вимиті із голови.

      При такій ситуації ми приходимо до рейтингу Януковича на рівні рейтингу влади, який вже роками не підінмається вище 10%.

      Звичайно, я не дуже себе втішаю абсолютною перемогою Ющенка, про яку каже Зінченко. Реально мова може йти про єдине - вся фальсифікація буде спрямована на недопущення перемоги Ющенка у першому турі.Бо у другому досить забити Януковича і виборів вже не буде, а Кучма може неозначено довго ще залишатися президентом, поки будуть тягнутися юридичні розгляди.
    • 2004.10.22 | Любов

      Вчора вперше побачила прихильника Я

      на власні очі, а не вуха.
      Спочатку було враження, що людина приколюється, коли він почав цитувати провладні телеканали.
      Дехто навіть припустив, що він приїхав з Росії.
      Людина досить освітчена, здається науковець. Тож повинен вміти аналізувати.
      Потім мені пояснили, що єврейське питання затуляє очі, після демонстрацій братків Корчинського чи Коваленка.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.10.22 | AK

        Re: Вчора вперше побачила прихильника Я

        Пробували з ним розмовляти, переконувати? Як він реагував?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.10.23 | Максим’як

          Re: Такі не переконуються, бо вони мають власний світогляд

          У питанні вибору Януковича і Ющенка вони розглядають особисту фінансову вигоду. Конкретно, чи краще йому буде жити при Януковичі чи при Ющенку чи матиме він більше грошей при Януковичі чи при Ющенку.
          Не забувайте, що такий прошарок людей реально існує, які наживаються на низьких цінах в Україні через низькі зарплати і пенсії прорівняно із СНД та Європою, торгуючи квартирами, виступаючи посередниками для бажаючих придбати в Україні земельні ділянки, нерухомість, акції іт.п. Як правило, вони не працюють зареєстровано у цій сфері, а мають побічний бізнес посередника, а реальна праця є тільки прикриттям. Корупція, хабарництво, беззаконня в Україні є для них важливим бізнесовим чинником. Якщо цього не стане, то їх прийдеться скрутно.

          Якщо прихід Ющенка загрожує його планам у спекуляції земельними ділянками, наприклад, то він стає сильним агітатором проти його перемоги. Аргументи примітивні, точно повторюють темники, скажемо прямо, відверто брехливі, але говоряться із сильним переконанням і експресією. Достатній інтелект робить їх сильними опонентами. Збоку дійсно виглядає. що людина приколюється, бо важко вірити що можна цю ТБпропаганду, як аргументи у дискусії розумних людей використовувати. Але у них іншого вибору не має. Один із їх аргументів, частовживаних "Ющенко такий самий бандит, як і Янукович, це одного поля ягоди".

          Треба виводити його із дискусії запитаннями типу "Які переваги дає йому та його знайомим бідність населення в Україні" Побачите реакцію :)! Тоді почуєте все, що він думає про українських пересічних громадян, типу, що це дурні і мають бути бідні.

          Бажаю успіху в агітації неагітованих:).
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.10.23 | socialist

            Про поле і ягоди

            Я взагалі погоджуюсь з тим, що основні агітатори за режим, це люди, яким живеться добре. Тобто чиновники, хабарні менти, добрі дяді з воєнкоматів, СБУшники, різного роду бізнесмени, чий бізнес може стати під загрозою.

            Хочу щоб Ви прокоментували наступне:

            > Один із їх аргументів, частовживаних "Ющенко такий самий бандит, як і Янукович, це одного поля ягоди".

            Зараз по всьому місту (Чернівці) розклеєно копію наказу про вручення Януковичу грамоти від Кабміну в 2000 році за "досягнення в розбудові Донецького регіону". Грамота підписана Ющенком.
            Що він тоді не знав, чи не хотів знати, що Янукович бандит?
            Чи Ющенко настільки слабкий, що підписував все, що йому сували на стіл?
            А може вони дійсно одного поля ягоди?
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2004.10.23 | Максим’як

              Re: "Соціаліст", довго думав?

              Хто колись знав біографію Януковича? Губернаторів призначав Кучма, а Ющенко був головою НБУ.

              Очевидно, що Янукович добросовісно виконував всі розпорядження Ющенка, як голови уряду. Не виконувати їх, то значить було йти проти Кучми.
  • 2004.10.22 | Максим’як

    Re: Питання юридичне: "Якщо у 2 турі один кандидат помер, як "

    Питання юридичне: "Якщо у 2 турі один кандидат помер, як визначатиметься переможець виборів і чи він буде взагалі визначатися?"

    Що кажуть українські закони?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.10.22 | AK

      Re: Питання юридичне: "Якщо у 2 турі один кандидат помер, як "

      Якщо один з двох лідерів першого туру вибуває, то другий повинен набрати у другому турі більше 50%.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.10.22 | AK

        Уточнення

        Якщо кандидат вибув раніше ніж за 10 днів до повторного голосування, то до другого туру включають наступного за кількістю голосів.

        Якщо пізніше, то так, як я написав.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.10.22 | Максим’як

          Re: Отже, плани у режиму такі:

          1. Не дати Ющенку перемогти у першому турі
          2. За не більше ніж 9 днів до виборів фізично усунути Януковича
          3. Не дати Ющенку набрати 50%

          Якщо режимні ЗМІ добре опрацюють п.2, то реально реалізувати п.3.

          Я кажу про плани режиму. Тут ілюзій не має.

          ВСЕ вирішуватиметься до вівторка 2 листопада 2004 року.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2004.10.22 | rais

            Re: Отже, плани у режиму такі:

            Ваш пункт 2 це черговий "анурез" для Януковича. Але то таке...
            А ось російські махінації мене турбують більше.
  • 2004.10.23 | Сергій Кабуд

    розумно

    Тому, на мою думку, буде добре, коли біля опитувальників буде представник від громадських організацій Пора, Чиста Україна, Гладчук, Майдан, студентські організації, просто студенти іт.д. Він може мати і відповдне посвідчення. Спробуймо таку ідею закинути соціологічному концорціуму і подивимося, як вони відреагують. Прізвища наперед можуть не розголошуватися, але прізвища офіційних опитувальників очевидно є вже відомі.
  • 2004.10.23 | Максим’як

    Юлія МОСТОВА. СТАВКИ БІЛЬШІ ЗА ЧУЖЕ ЖИТТЯ?

    СТАВКИ БІЛЬШІ ЗА ЧУЖЕ ЖИТТЯ?

    Юлія МОСТОВА



    15 листопада закінчується ремонт у будинку старого МЗС, що на вулиці Шовковичній. Саме там, після відставки, нинішній Президент України Леонід Кучма має намір відкрити фонд свого імені. Проте на запасному аеродромі Леонід Данилович збирається реалізувати не лише добродійні плани. Після закінчення президентського строку він прагне зберегти за собою систему управління польотами основних політичних гравців України, а якщо вдасться, то й самому ще раз злетіти. Однак уже сьогодні очевидно, що реалізувати свої плани йому буде дуже непросто. Річ у тім, що на відміну від Віктора Ющенка, літаку якого часто-густо відмовляють у посадці, а при злеті засліплюють льотчиків прожекторами, Кучма перепони на своєму шляху організував самостійно.

    Багатовекторність, яку Леонід Кучма впродовж 10 років так полюбляв, досягла апогею в останні два роки, знайшовши своє вираження не в зовнішній, а у внутрішній політиці. Президент та його штурман — Віктор Медведчук за цей період розігрували масу варіантів, покликаних зберегти особисту владу, або, у найгіршому разі, непорушний контроль над тими, кому її передадуть. До виборів залишився тиждень. І в цей період з’ясувалося, що всі плани — від пролонгації повноважень чинного Президента до проведення конституційної реформи, від операції «Наступник» до змін у Закон про вибори президента, які припускають, що для перемоги необхідно отримати понад 50-відсоткову підтримку виборців, — не справдилися. Леонід Кучма і Віктор Медведчук, по суті, — політичні банкрути.

    Проте зауважимо, що лузери при повноваженнях дуже небезпечні. Якими в цій ситуації можуть бути надія та сподівання вершителів політичних доль і їхнього найближчого оточення? Які чергові варіанти порятунку розпочнуть ті, кому є що втрачати й не хочеться отримувати ланцюги? Яким шляхом вони підуть? Спілкування з представниками штабу Януковича, адміністрації Президента України, представниками великого бізнесу й командою Віктора Ющенка чіткої відповіді на це запитання не дали. У кожного з них своя версія намірів Президента, традиційних двоходівок Медведчука, а також обставин, які можуть сприяти чи перешкоджати реалізації конкретних планів. Відсутність чіткої стратегії вкотре ілюструє відсутність правових і законодавчих рамок у діях Банкової («вони підуть на все, щоб утримати владу»), а також державну безвідповідальність цих самих, які на все йдуть. Президент, схоже, знову, веде кілька ігор. Певне, не награвся. У правилах і призах заплуталися навіть члени його команди. Ми ж зіграємо в просту гру. І подивимося, що випаде. Підкинемо за Даниловича монетку...

    Якщо випаде «орел»...

    Є деякі підстави вважати, що своїм наступником Віктора Януковича Леонід Кучма ніколи не вважав. По-перше, мало вірив у його інтелектуальний потенціал. По-друге, був не в захваті від приналежності до конкретної фінансово-промислової групи. По-третє, у момент висування, був не в змозі змиритися з усвідомленням неминучої втрати влади як такої. По-четверте, можливо, припускав, що цей кандидат із його минулим (далеким і близьким) стане надто зручним конкурентом для кандидата від опозиції. Однак ім’я Януковича було продиктовано Президентом і, як наслідок, підтримано партіями й фракціями парламентської екс-більшості. Сталося це відразу після провалу реформи.

    Проте для Президента Віктор Янукович був не наступником, а технічним кандидатом, метою висування якого було проведення реформи. Одних Янукович мав злякати перспективою свого сходження на трон, інших — примусити голосувати за реформу. Самому ж Віктору Федоровичу як трофей у великій грі Кучми мало дістатися маленьке крісло постреформенного президента. Та, як ми нині бачимо, початок у пісні склався, а з кончалом — не вийшло. У результаті Віктор Янукович став цілком реальним кандидатом на пост президента України з практично необмеженими повноваженнями.

    До цього конкретного статусу кандидат, який зовсім не вважав себе технічним, йшов повільно, але впевнено. Основні методи, використовуючи які Янукович, котрий абсолютно не був реальним продуктом консенсусу владної еліти, зміг досягти нинішнього статусу, стали кошти й терпіння. І того, й іншого, свого часу, не вистачило його прототипу — Павлу Івановичу Лазаренку. Янукович же не шкодував аргументів ні в Києві, ні в Москві й терпів від Леоніда Кучми таке, соту частину якого прем’єр Кучма президенту Кравчукові, ніколи б не вибачив, і не спустив.

    Весь час передвиборної кампанії головним провідником якої був Віктор Медведчук, Віктор Федорович був об’єктом політичного процесу: «Стань там, піди сюди, скажи те, профінансуй це». Проте, коли стало ясно, що генеральний план проведення реформи до виборів наказав довго жити, Янукович, судячи з усього, вирішив, що в Президента вибору не залишилося, та й засобів контролю теж: указ про відставку прем’єра напередодні виборів уже не в змозі виконувати функцію прем’єрського конвою.

    Деякі джерела стверджують, що в останні дні метал у голосі Януковича задзвенів не лише на екрані, а й у кабінетах на Банковій. Саме цим деякі втаємничені пояснюють задній хід, який дав Президент, щодо ініційованих, немов київським мером, змін у Закон про вибори. На думку Януковича, який не сумнівається у власній перемозі, у Кучми немає іншого виходу, ніж дотримуватись досягнутих і закріплених різноманітними аргументами зобов’язань, узятих на себе напередодні висування Януковича. Тепер уже не Янукович, а Кучма перетворився на засіб досягнення перемоги.


    Чи переконаний Президент у тому, що після перемоги глави донецької групи, він — Кучма — зможе себе відчувати: а) у безпеці; б) у великій грі? Думаю, що Леонід Данилович не може бути в цьому переконаний. Річ у тім, що реального механізму гарантій і дотримання домовленостей в українській політиці немає. Те, що називається гарантіями в союзі Кучми та Януковича, перебуває в понятійному полі. Йдеться не про «пацанське слово». З великою долею ймовірності можна припустити, що депозитаріями досягнутих домовленостей про співіснування після виборів, є особистості, які ще за радянських часів займалися приватизацією в особливо великих розмірах. Досить тісне знайомство з такими водили й водять як Янукович, так і Кучма. Згідно з наявною інформацією, домовленості припускають неможливість кадрового та ідеологічного бліц-кригу донецьких і зобов’язують Януковича до дбайливого ставлення до самого Президента й до членів його найближчого оточення. Крім того, діючий пакт припускає проведення конституційної реформи в першому кварталі після виборів.

    Чи застовпив за собою Президент пост прем’єра? Про це судити складно, проте втаємничені стверджують, що від даної посади, у випадку проведення реформи, Леонід Данилович не відмовиться. Тому що повноваження, які після зміни Конституції закріпляться за прем’єром, дозволять йому зберегти статус хазяїна країни. Та ось наскільки довговічним може бути цей статус за умови, що зміна конструкції нестійкої парламентської більшості обов’язково призведе до відставки уряду? Розуміючи це, Леонід Кучма обійме посаду прем’єра лише в тому випадку, якщо після проведення нових парламентських виборів на пропорційній основі й бажано з регіональними списками в парламенті сформують непорушну більшість, яка є гарантом прем’єрської недоторканності. У цьому контексті розмови про можливі дострокові парламентські вибори після перемоги Януковича набувають сенсу, крові та плоті.

    У принципі, умови для Президента прийнятні. Однак вимагають з боку Януковича неухильного дотримання взятих на себе зобов’язань. Чи може Президент бути переконаний у тому, що все буде виконано? Думаю, ні. Крім того, він сам виявився нездатним, маючи всі повноваження, «пушки и перья», реалізувати власні плани. Звідки він може знати, що Януковичу навіть за бажання вдасться це зробити? А тут ще губернатори, і бізнесмени, і представники міжнародної громадськості, які по черзі пошепки висловлюють великі сумніви в слушності президентської ставки. Для чинної владної еліти Янукович не є прийнятним варіантом нового «тата».

    За період правління Кучми влада переступила колосальну кількість моральних бар’єрів, а її фаворити своєкорисливо розпорядилися безліччю чужих капіталів, доль і кар’єр. Проте, в еліті існує думка: «Якщо Григорій Суркіс може голосно кричати, кого він, куди і як, у випадку, якщо не по його, то Янукович і його команда ніяких погроз викрикувати не стануть. Тому що вони люди справи...» Крім того, заможні бізнесмени й небідні чиновники, які мають певний ступінь свободи, не бажають отримувати дозвіл на приватизацію трьох соток у херсонському степу виключно в одному кабінеті. Вони хочуть зберегти за собою свободу дій і посади, а президентство Януковича зовсім не гарантує цього. Швидше, навпаки. Крім того, всі знають про таку рису Віктора Федоровича, як злопам’ятство. І деякі мешканці Банкової усвідомлюють, що зі сходженням Януковича на престол він згадає все. У результаті хтось забуде не лише про кризовий менеджмент, а й про антикризовий маркетинг.

    І останній момент. Перемога Януковича можлива виключно при фальсифікації виборів. По суті, вони вже сфальсифіковані. Тому що вся кампанія пройшла з неприйнятним для цивілізованої держави рівнем нерівноправності кандидатів, нагнітання страху в суспільстві й застосуванням адмінресурсу. Остання ж крапка в плані приведення Януковича до реальної влади має бути поставлена в день голосування. І немає сумнівів у тому, що ця крапка розтечеться в жирний і остаточний хрест на репутації України. Щоправда, це мало кого хвилює у верхах, набагато більше деякі з них переймаються реакцією на це Сполучених Штатів Америки. Саме в надрах американського Конгресу народився законопроект про позбавлення віз і капіталів тих, хто, відповідно до посади, мав відношення до фальсифікації та недемократичного проведення виборів. Цей законопроект виглядав дотепним піар-ходом без наслідків доти, поки світ не побачив безпрецедентно жорстку заяву держдепу США з вимогами проведення демократичних виборів у нашій країні. Тому багато українських чиновників і бізнесменів, які мають взаємовигідні контакти з цивілізованим світом, дуже здивовані перетворенням України на російський комерційний «бантустан».

    Сукупність цих і низки інших чинників, помножених на сумніви Президента щодо неминучості виконання Януковичем узятих на себе зобов’язань, ставлять під сумнів безальтернативність ставки Банкової на перемогу Януковича, що дає нам підстави перейти до наступного варіанта.

    Якщо випаде «решка»...

    Скасування результатів виборів є цілком імовірним і обговорюється у всіх штабах і кабінетах. Механізм реалізації плану простий: Верховний суд скасовує рішення ЦВК про результати всенародного волевиявлення, обидва головних кандидати — дискредитовані, Президент призначає дату нових виборів (швидше за все, на березень) і нового прем’єра, в якому цього разу вбачає наступника. Прізвище кандидата називається пошепки. Це прізвище не Кінаха і навіть не Тігіпка, котрі протягом останніх місяців займалися вбивством власного політичного іміджу та рисуванням у фраку на тлі спортивних штанів донеччан. Цією людиною не стане й Литвин, котрий виявив здатність до самостійної позиції, у результаті чого Слава Піховшек, як баночка на ниточці з реклами djuice, став переговорним засобом між Медведчуком, Президентом і спікером. Не стане прем’єром і Віктор Медведчук, незважаючи на проведені на початку жовтня переговори з Рінатом Ахметовим. Просто не вистачить голосів. Можливим ставлеником у цій ситуації може виявитися людина, яка багаторічною службою довела особисту відданість Президенту. В Києві таких не залишилося. А от у регіонах екземпляри збереглися. Отож, відповідно до плану, що циркулює в українських верхах, саме ця людина, чиє прізвище ми не називаємо винятково через поки що не одержану від нього Президентом згоду, повинна буде перемогти на виборах кандидата від опозиції. Якщо це станеться, Президенту, можливо, і реформа не знадобиться для того, щоб зберегти свій вплив на те, що відбувається в Україні. Адже кандидат, на якого може випасти вибір, прислухатиметься до думки Леоніда Даниловича під час прийняття важливих рішень.

    У перемозі кандидата від влади творці цього плану не сумніваються. Якщо половина електорату нині свідомо має намір віддати голоси за двічі судимого Януковича, котрий репрезентує цю владу, то менш одіозного її представника народ із захопленням прийме у свої обійми. Потім відбудеться директивне чищення олігархічних рядів, потепління стосунків із комуністами, пристрасні розбірки з правою опозицією, реформа з Кучминим прем’єрством або стабільне бі-президентство.

    Проте цей план, як і перший, має цілу низку складнощів при реалізації. Почнемо з шансів можливого ставленика. Цієї людини країна не знає. У кращому випадку, з нею добре знайоме населення однієї області. Отже, за три місяці, відведені Конституцією для проведення нових виборів, розкрутити її буде непросто. Далі. Засіки Батьківщини спорожніли. Виплачувати преміальні пенсіонерам за правильне голосування не буде чим. Згідно з домовленостями, ціни у країні утримуються до 1 грудня. Та й, як бачимо, утримуються неефективно. Прихована інфляція стане явною, а доступне м’ясо — недосяжним. Вугілля у країні — як у зайця хвоста. І якщо Рівненська АЕС не врятує, можливі віялові відключення. До речі, до березня і картопля в погребах закінчиться. Та й масовий авітаміноз населення позначиться на настроях виборців. З огляду на це навіть неодіозному кандидату від влади перемагати буде не просто.

    Але це якщо й буде, то не одразу. Реалізація плану потребує поетапності. І перший етап — це з’ясовування стосунків із теперішнім кандидатом від влади. Леонід Кучма чудово усвідомлює, що в разі скасування результатів виборів йому доведеться домовлятися з Януковичем. Адже при заангажованості ЦВК і судової системи Віктор Федорович ніколи в житті не повірить, що тут обійшлося без найвищого втручання. На що при такому «кидку» здатний флагман донеччан — питання відкрите. Але зрозуміло одне: жартувати з ним — собі дорожче, оскільки сам Янукович у цих виборах поставив на карту все: він або пан, або пропав. Причому пропав не лише з політичної карти України, а й із політичної й економічної карти Донбасу.

    Проте не лише можливість радикальних дій з боку Януковича ускладнює реалізацію цього плану. Є, як ми пам’ятаємо, система депозитаріїв президентсько-прем’єрських домовленостей, які істотно витратилися на вибори. Але найголовніше — є Путін, який протягом останніх місяців працює особистим іміджмейкером Януковича. Президент Росії усіма фібрами душі пручався, не бажаючи підтримувати засудженого кандидата, котрий, до речі не давав прикладу гостинності для російських інвестицій і в Кабміні, й навіть у Донецьку. Але ретельна обробка оточення Путіна оточенням Януковича, домовленості Ахметова й Абрамовича, зусилля Суркова, який набрався аргументами під зав’язку, змусили Путіна підтримати начебто майбутнього українського колегу.

    В остаточному підсумку Володимир Володимирович, напевне, відчув у Вікторі Федоровичі споріднену душу зі схожою політичною долею: як у постперебудовній Росії десять років тому ніхто не міг собі уявити, що її президентом стане гебіст, так і в Україні нікому й у страшному сні не могло наснитися, що першою особою в державі стане двічі засуджена людина. Водночас наступного тижня у Києві 60-річчя звільнення України від фашистів Володимир Путін збирається використати як привід для підтримки Януковича: «СМЕРШ голосує за штрафбат»?

    Маховик запущено, і неможливо пояснити президенту РФ, чому ті, хто переконував його в пріоритетності Януковича і неприпустимості Ющенка, тепер пиляють під кандидатом від влади сук? Та й саме необрання Януковича ламає Путіну геополітичну гру. Існує думка, що Володимир Володимирович не відає, що творить, надаючи підтримку одіозному кандидату. Адже Захід, якому Путін так довго намагався сподобатися, після виборів у США і полегшеного подиху ЄС, пов’язаного з прийняттям рамкового рішення про членство Туреччини, неминуче зверне свої погляди на Україну й нарешті стурбується її долею. Існує припущення, буцімто кількість політичних біженців із «України Януковича» підкаже західним партнерам Путіна, що в цій країні не все гаразд. І пряма відповідальність за це ляже на Володимира Володимировича, котрий, експлуатуючи свою популярність в Україні та відряджених російських технологів, привів Януковича до влади. А це дуже неприємно для послужного списку лідера нового зразка. Але річ у тім, що, вочевидь, Володимир Володимирович і його команда мали на увазі ставлення Заходу до його неоколоніальних кроків. Російська політична еліта прагне реваншу за відстійне положення в монополярному світі. Україна — це початок запланованої сатисфакції. Саме тому Москва підтримала одіозного кандидата, а територія Росії була надана для можливості безконтрольної фальсифікації результатів виборів на 420 дільницях, які «як виняток» буде відкрито найближчими днями. Тож навряд чи Путін буде задоволений навіть завуальованим зняттям Януковича з дистанції. А ставлення Путіна для Леоніда Даниловича є надзвичайно важливим, оскільки допустивши, а власне організувавши «безпредєльну» передвиборну кампанію, Леонід Кучма перекреслив усі зусилля Віктора Пінчука з налагодження відносин Кучми з Заходом.

    А тепер про головне. Що може стати приводом для Верховного суду, який, відповідно до плану, має скасувати рішення Центральної виборчої комісії й анулювати вибори? Щодо цього існує три варіанти. Варіант перший — організаційний зрив виборів самим ЦВК. Спостерігачі від СНД уже заявили про жахаючу непідготовленість України до виборів. Цілком можливо, що в день виборів велика кількість комісій внаслідок відсутності кворуму просто не запрацює. І в цій ситуації говорити про всенародність волевиявлення буде дуже складно. Водночас суд врахує зауваження місцевих і західних спостерігачів щодо проведення виборів на працюючих дільницях. Тим більше, що тут поле для фіксації буде неміряним. І за підсумками організаційних і правових порушень результати виборів будуть скасовані. Для цього потрібне лише звернення одного з кандидатів до Верховного суду. А кандидатів у нас, слава Богу, вистачає.

    Варіант другий: причина скасування результатів виборів — кров. Цим нині стурбовані всі. Для гримучої суміші «западенців» і шахтарів не вистачає лише сірника у вигляді братків. За цієї ситуації говорити про грузинський варіант не можна, тому що в Грузії нічого жахливого не сталося: народні маси виступили проти фальсифікації, і влада здалася. Можливо, активності народу Саакашвілі було б не досить, якби на його бік не перейшли силовики. В Україні це неможливо. Припустимо, пасивність може продемонструвати СБУ: Сацюка для нагляду над усіма не вистачить. Припустимо, ревність не проявить і Кузьмук: по-перше, в армії кавардак, а, по-друге, невиконання наказу завжди можна буде звалити на «людей Марчука», яких за півтора місяця міністр оборони не встиг виявити. Крім того, і в СБУ, і в армії дуже сильні антипрем’єрські настрої на рівні молодшого й середнього командного складу. Інша річ — м... м... міліція. У лояльності Білоконя Президент може не сумніватися. «Беркут» та інші спецнази, яких звозять зі всієї країни до Києва, покликані забезпечувати спокій у період виборів. Передусім на площі біля ЦВК, яку найближчими днями мають намір перерити й обнести парканом. Ще — біля президентського і прем’єрського палаців. Чи втрутиться міліція в тому випадку, якщо між прибічниками основних кандидатів виникне бійка, чи дасть можливість пролитися крові? Це лише одне з багатьох питань до потенційних дій охоронців порядку. У Сімферополі з 200 опитаних міліціонерів за Януковича висловили бажання голосувати крихти. Що виявиться сильніше — професіональна гідність і бридливість чи заснований на нечистоплотній круговій поруці страх?

    Та навіть на тлі загрози кровопролиття вулиця має намір сказати своє слово. Прибічники Ющенка хочуть таким способом змусити владу відмовитися від фальсифікації результатів виборів, якщо така матиме місце. Прибічники Януковича готові дати відсіч. Для останніх, до речі, гра відбуватиметься на чужому полі. Київ — місто Ющенка. І зустріти тут людину, яка намірилася голосувати за Януковича, усе одно, що оленя в Кончі-Заспі. Тому атмосфера буде відповідною. Та й шахтарі, яких нині делегують за рознарядкою шахти, у себе серед териконів не багато зустрічали бажаючих голосувати за Ющенка. А вже треновані болільники «Шахтаря» — у своїх рядах тим паче таких не бачили. Тому в гостей столиці буде своя правда, з’ясовувати яку чинна влада їх змусить за будь-якої погоди...

    Захоплення адміністративних будинків на сьогоднішній день не входить у відомі мені плани ні команди Ющенка, ні команди Януковича. Проте груба фальсифікація може штовхнути прибічників кандидата від опозиції до радикальних дій. А спроба Банкової скасувати знівечені вибори може штовхнути на радикальні дії Януковича та його команду. Іншими словами, факт сутички, формальна відповідальність за яку ляже на Ющенка та Януковича, дасть привід третій стороні звернутися до нації і використовувати це для скасування результатів виборів. По суті ж відповідальність за пролиту кров ляже на ідеологів такого проведення нинішніх виборів. А кров людська не водиця, і навіть не плівки Мельниченка, про що комусь, мабуть, слід нагадати.

    Варіант третій. Фізична ліквідація Віктора Ющенка. Якщо за перших двох варіантів у міжнародної громадськості скасування результатів виборів викликає негативну реакцію і розцінюватиметься як реалізація політичної технології, то в цьому випадку галасу буде, безумовно, дуже багато, але сам факт скасування результатів виглядатиме як справедливе рішення. Крім того, «нещасний випадок» із подібним фіналом звільнить ряд людей від необхідності з’ясовувати стосунки з кандидатом від влади. Водночас, особисто я не вірю в те, що Президент, при всьому своєму негативному ставленні до Віктора Ющенка, прийме таке рішення. Втім, його можуть навіть не поставити до відома про це. Тому що завжди можуть знайтися люди, які у випадку перемоги Ющенка, втрачають більше. Залишається сподіватися лише на чинник, який всі ці роки утримував великих політиків і бізнесменів від подібної розв’язки наявних проблем: на кожне замовлення завжди знайдеться антизамовлення. Такий прецедент може викликати ланцюгову реакцію. Адже в цих прошарках замовлене вбивство — як ядерна зброя. Варто пальнути одному, і від його ж території через 20 хвилин не залишиться каменю на камені. Тому вважаю, що Віктор Ющенко живий (та не скажу — зовсім здоровий) дійде до фінішу й небезпідставно претендуватиме на перемогу.

    Якщо монетка зависне в повітрі

    Соціологи, котрі проводили опитування в ході цієї кампанії, останніми тижнями фіксували колосальний відсоток відмов респондентів від відповідей на запитання про політичні симпатії. У середньому по країні 50%, а в окремих областях — понад 70% громадян із різних причин зберігають у таємниці, за кого вони планують віддати свій голос. Страх — основна причина відмови. Саме тому цю кампанію можна вважати безпрецедентно нецивілізованою й цинічною. Саме тому можна припускати, що рейтинг кандидата від опозиції насправді вищий, ніж констатований, а рейтинг кандидата від влади — трохи нижчий. Зрештою, ми пам’ятаємо парламентські вибори, перед якими всі соціологічні служби показували рейтинг Мороза і Тимошенко на 4% нижчим, аніж реальний результат, здобутий командами цих двох опозиціонерів.

    У штабі Ющенка впевнені в перемозі не менше, ніж у штабі Януковича. Але між цими впевненостями є одна різниця. Прибічники прем’єра упевнені в перемозі «завдяки», а прибічники екс-прем’єра упевнені в перемозі «всупереч». Теоретично відрив Ющенка з кількістю голосів, яку не можна покрити фальсифікацією, допускають на Банковій. І тому багато людей, із ким мені довелося розмовляти, припускають, враховуючи нелюбов Президента до Януковича, можливість переговорів між Кучмою та Ющенком. Мені такий варіант розвитку подій здається найменш можливим і ймовірним. Нині якісь «терки» між представниками двох антагоністичних таборів ведуться. До Ющенка навіть надходять списки людей, котрі не влаштовують владу в його команді: виведення конкретних прибічників Ющенка із гри позначається як відкриття дороги до широкоформатних і серйозних переговорів. Лідер «НУ» позитивної відповіді на відповідну пропозицію не дав. Як не дав він за весь час і гарантій людям, які формують думку Президента. Натомість він надіслав їм усім уніфікований і смішний у своїй безпорадності «лист українським бізнесменам», що констатує розуміння проблем, із якими зіштовхуються українські представники бізнесу, котрі потерпають від влади... Але навіть якби в оточенні Президента хтось серйозно планував розпочати переговори з Ющенком, то Президент такий почин навряд чи підтримав би, оскільки не сприймає Ющенка як людину, здатну гарантувати права й свободи, що їх Леонід Кучма хотів би за собою зберегти.

    Що ж стосується донеччан, то починати переговори з Віктором Януковичем, який перебуває в ейфорії, — безглуздо, а з Рінатом Ахметовим, який зберігає спокій, — марно. Навіть загроза подвійного кидка через президентське стегно обох кандидатів до сьогоднішнього моменту не змусила уповноважених осіб сісти за стіл переговорів.

    У разі ж перемоги Ющенка, навіть із великим відривом, Президента буде вкрай складно переконати в необхідності змиритися з цим, бо таке аж ніяк не входить у його плани. І тоді монархові доведеться вибирати, з яким епітетом ввійти в історію. Сподіваюся, що епітет «кривавий» — це не те, на що він розраховує.

    Власне, такими на сьогодні є плани влади. Втрутитися і відкоригувати їх можуть лише люди: сержанти й лейтенанти, лікарі і вчителі, студенти й пенсіонери, селяни і бізнесмени — одне слово, всі ті, кого, виступаючи в Луганську, Віктор Янукович назвав «козли».

    -----------
    Товстим шрифтом виділено мною.

    Головний висновок Мостової, зіткнення неминуче. Вона переконана, що Кучма не згодиться із перемогою Ющенка і буде йти на кровопролитні заходи.

    У моїм варіанті є пропозиція набратися терпіння і взяти ЦВК та інші будівлі Банківської у облогу. Тривалу облогу і не провокувати ніяких штурмів передчасно. Може для цього потрібно буде тиждень. Підрозділи спецзагонів не є такими чисельними, ну не більше 50 тисяч із всіма міліціонерами, яких вдасться зтягнути до Києва. Зараз називається цифра 15-20 тисяч. Їм прийдеться перебувати у напруженні день і ніч. За тиждень до Києва може підтягнутися підтримка з Києва, як для одних і інших. За януковичську підтримку донецьких можна не переживати, вона піддається агітації.

    Тривала облога викличе природню втому у рядах спецпідрозділів і Кучма змушений буде вдатися до виведення армії, а тут йому кінець, бо армійські підрозділи, ПЕРЕКОНАНИЙ, розвернуться у бік Банківської.

    Отже, потрібно вже мати заготовлені палатки, шатра, польові кухні, ковдри (хоч погода буде дуже тепла).


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".