МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кримінальна відповідальність

11/19/2004 | Orestver
Про це багато пишуть на майдані і я знаю особисто такі випадки, коли керівники підприємств збирають збори працівників і закликають приносити відкріпні під загрозою звільнення.
Зрозуміло що це кримінальний злочин, але проблема в тому, що працівники бояться давати свідчення.

Є ідейка. Я не юрист, але здається (прошу мене виправити, власне з такою метою і пишу) є також стаття, яка накладає кримінальну відповідальність на людей, за те, що вони приховують від правоохоронних органів факт кримінального злочину. Серед таких працівників мабуть майже ніхто не підозрює, що вони також підпадають під кримінальну відповідальність.

Потрібна консультація юриста, чи це справді так із посиланнями на конкретні статті та суттєвими витягами з них. Допоможіть сформувати невеличку юридичну пам'ятку для інформування працівників.

Відповіді

  • 2004.11.19 | пан_Vladimir

    Re: Кримінальна відповідальність

    Головним чином, такі протиправні діяння попадають під наступні статті Кримінального кодексу України, а саме:

    ВИТЯГ З КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ

    Стаття 157. Перешкоджання здійсненню виборчого права
    1. Перешкоджання насильством, обманом, погрозами, підкупом або іншим чином вільному здійсненню громадянином права обирати і бути обраним Президентом України, народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом місцевої ради або сільським, селищним, міським головою, вести передвиборну агітацію -
    карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років.
    2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища, -
    караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
    3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, що вплинули на результати голосування або виборів, -
    караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.

    Стаття 158. Неправомірне використання виборчих бюлетенів, підлог виборчих документів або неправильний підрахунок голосів чи неправильне оголошення результатів виборів
    1. Видача членом виборчої комісії виборчого бюлетеня будь-якій особі з метою надання їй можливості проголосувати за іншу особу або проголосувати більше ніж один раз у ході голосування, видача виборчого бюлетеня особі, не внесеній до списку виборців на виборчій дільниці, або видача заповненого виборчого бюлетеня, а також незаконна передача іншій особі незаповненого виборчого бюлетеня -
    карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років.
    2. Підлог, тобто виготовлення виборчого документа невстановленого зразка чи виготовлення у спосіб, не передбачений законом, внесення до виборчого документа завідомо неправдивих відомостей або будь-яка інша його підробка, а так само використання завідомо підробленого виборчого документа чи виготовленого у спосіб, не передбачений законом, -
    караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
    3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені членом виборчої комісії або іншою службовою особою, а так само завідомо неправильний підрахунок голосів або завідомо неправильне встановлення чи оголошення результатів виборів -
    караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
    (Стаття 158 із змінами, внесеними згідно із Законом N 744-IV від 15.05.2003

    Стаття 159. Порушення таємниці голосування
    Умисне порушення таємниці голосування під час проведення передбачених законом України виборів, вчинене членом виборчої комісії або іншою службовою особою з використанням влади чи службового становища, -
    карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від одного до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • 2004.11.19 | AK

    Re: Кримінальна відповідальність

    Orestver пише:.
    >
    > Є ідейка. Я не юрист, але здається (прошу мене виправити, власне з такою метою і пишу) є також стаття, яка накладає кримінальну відповідальність на людей, за те, що вони приховують від правоохоронних органів факт кримінального злочину.
    >

    Я не юрист, але наскільки я знаю, кримінальна відповідальність передбачена лише за неповідомлення про особливо тяжкі злочини (вбивсво і т. п.)

    За неповідомлення про порушення виборчих прав ніякої відповідальності не предбачено.

    Я думаю, найкращий шлях - це отримувати від працівників інформацію на засадах анонімноті, а потім дзвонити керівникові, який допустив порушення закону, і пояснювати йому, що йому світить.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.11.19 | пан_Vladimir

      Re: Кримінальна відповідальність

      AK пише:.
      >
      >Я не юрист, але наскільки я знаю, кримінальна відповідальність передбачена лише за неповідомлення про особливо тяжкі злочини (вбивсво і т. п.)
      >За неповідомлення про порушення виборчих прав ніякої відповідальності не предбачено.
      >Я думаю, найкращий шлях - це отримувати від працівників інформацію на засадах анонімноті, а потім дзвонити керівникові, який допустив порушення закону, і пояснювати йому, що йому світить.

      Я згоден з АК, але треба мати на увазі наступні статті КК України:

      Стаття 26. Поняття співучасті
      Співучастю у злочині є умисна спільна участь декількох суб’єктів злочину у вчиненні умисного злочину.

      Стаття 27. Види співучасників
      1. Співучасниками злочину, поряд із виконавцем, є організатор, підбурювач та пособник.
      2. Виконавцем (співвиконавцем) є особа, яка у співучасті з іншими суб’єктами злочину безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила злочин, передбачений цим Кодексом.
      3. Організатором є особа, яка організувала вчинення злочину (злочинів) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації.
      4. Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення злочину.

      Тобто, ти хто закликає до порушення ст.157, 158 та 159 є насперед підбурівачи та співучасники, але є ще й виконавець - це той, хто напряму порушує ці статті КК.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2004.11.19 | Orestver

        Re: Кримінальна відповідальність

        Дякую за відповіді. Правда виникають додаткові запитання:
        1. Чи відносяться ті, хто таки виконував вказівки і приносив відкріпні до співучасників чи виконавців злочину?
        2. Чи є дії керівництва "особливо важкими" злочинами?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2004.11.19 | пан_Vladimir

          Re: Кримінальна відповідальність

          Orestver пише:

          >Re: Кримінальна відповідальність
          >Дякую за відповіді. Правда виникають додаткові запитання:
          >1. Чи відносяться ті, хто таки виконував вказівки і приносив відкріпні до співучасників чи виконавців злочину?
          Коли той, хто приносив відкріпні знав для чого він це робить і з якою метою вони будуть використатися і не запобіг скєнню злочину - то він є співучасником і не є виконовцем.

          >2. Чи є дії керівництва "особливо важкими" злочинами?
          1. Залежно від ступеня тяжкості злочини поділяються на злочини невеликої тяжкості, середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі.
          2. Злочином невеликої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, або інше, більш м’яке покарання.
          3. Злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п’яти років.
          4. Тяжким злочином є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років.
          5. Особливо тяжким злочином є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".