МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Може варто відмінити римське право ?

01/22/2009 | Pavlo
Все одне українці його не сприймають, або сприймають як накинуте ззовні. Замінити на звичаєве, але яке буде виконуватись.

Якщо хтось захоче побудувати пам"ятник Римському Праву в Україні, кращим прототипом буде судья Зварич:

"Судья Зварыч оспаривает свое увольнение в суде
http://www.podrobnosti.ua/criminal/2009/01/22/577932.html"

Я так розумію, що з точки зору "нашого" закону у Зварича є всі шанси поновити своє добре ім"я. Хоча всім ясно, що він злодій.

Тому я пропоную таку радикальну ідею :
- Оскільки не вийшло жити "по закону, а не по-понятіях", давайте узаконимо ці понятки, тільки привівши їх до нормального вигляду.
Фактично, "понятія" і є тим звичаєвим правом, яке реально діє в Україні за фасадом римського права.
Опубліковати, зафіксувати на папері та проаналізувати ці "понятія" було б надзвичайно корисно.
Звісно, якщо перед формальним законом всі громадяни рівні, то "по-понятіях" існують різні суспільні стани, які мають різні права та відповідальність. Можна скільки завгодно міняти формальні закони, але доки суспільство не розбереться в механізмі роботи "реального права", законності в Україні годі чекати.

Відповіді

 • 2009.01.22 | Sean

  краще не називати правом безправ'я

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.01.22 | Pavlo

   Ви не праві.

   Re: краще не називати правом безправ'я

   Відносини "по-понятках" більш-менш встановлені, отже не можна вважати їх за безправ"я, це смислова помилка. Є окрема категорія "безпрєдєльщіков", які діють поза всяких правил, але це швидше виключення.

   Інша справа, що "понятія" аморальні і не визнають людей рівними. Але за цим "правом" так чи інакше живе більшість українців, без аналізу цього "реального права" законності в Україні ніколи не досягнути, хіба що зовнішньою окупацією.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.01.22 | Sean

    я правий

    Pavlo пише:
    > Відносини "по-понятках" більш-менш встановлені, отже не можна вважати їх за безправ"я, це смислова помилка.
    І це жодним чином не переводить ці "правІла" у правову площину, це лише один з чинних соціальних регуляторів і дуже погано, що дієвий. Вірніше - був дієвий, зараз вони знецінили навіть понятія.

    > Інша справа, що "понятія" аморальні і не визнають людей рівними. Але за цим "правом" так чи інакше живе більшість українців, без аналізу цього "реального права" законності в Україні ніколи не досягнути, хіба що зовнішньою окупацією.
    Більшість українців жодним чином не живе за "понятіями". Більшість українців живе за умов "правоти сильного (спритного, хитрого, безпринципного)" тощо. Отакоє.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.01.22 | Pavlo

     Заплющувати очі на дійсність - не краща стратегія.

     Sean пише:
     > Pavlo пише:
     > > Відносини "по-понятках" більш-менш встановлені, отже не можна вважати їх за безправ"я, це смислова помилка.
     > І це жодним чином не переводить ці "правІла" у правову площину, це лише один з чинних соціальних регуляторів і дуже погано, що дієвий.

     Це речі тотожні.

     >Вірніше - був дієвий, зараз вони знецінили навіть понятія.
     Просто правила дещо змінились.

     > > Інша справа, що "понятія" аморальні і не визнають людей рівними. Але за цим "правом" так чи інакше живе більшість українців, без аналізу цього "реального права" законності в Україні ніколи не досягнути, хіба що зовнішньою окупацією.
     > Більшість українців жодним чином не живе за "понятіями". Більшість українців живе за умов "правоти сильного (спритного, хитрого, безпринципного)" тощо. Отакоє.

     Не згоден. Хабар гаїшнику чи працівнику ЖРЕРу регулюється тими ж самими "понятіями" і дозволяють з легкістю обходити формальні закони більшості українцям. Доки так буде, покращення формальних законів буде абсолютно формальної справою.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2009.01.22 | omela

      Спробуйте практично: займіться кодифікацією "звичаєвого" права

      Просто спробуйте, собі для інтересу :)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.01.22 | Sean

       звичаєве право добре кодифікувати в усталеному

       однорідному, традиціоналістському суспільстві. Тобто "добре" - то я занадто сказав. Просто. А тут і неможливо і - нафіг не потрібно. Якщо звичайно не прагнути до епатажу :) В останньому, власне, може і не бути ніц злого, якщо це розглядати як мистецький акт, а не правову політику
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2009.01.22 | omela

        Re: звичаєве право добре кодифікувати в усталеному

        Sean пише:
        > однорідному, традиціоналістському суспільстві. Тобто "добре" - то я занадто сказав. Просто. А тут і неможливо і - нафіг не потрібно. Якщо звичайно не прагнути до епатажу :) В останньому, власне, може і не бути ніц злого, якщо це розглядати як мистецький акт, а не правову політику

        Ну, зіпсували весь прикол...

        В цьому ж і ключ, що "в однорідному, традиціоналістському суспільстві". Ото якби пан почав всерйоз кодифікувати те "звичаєве", котре типу "реально виконується", був би побачив, що це неможливо. На чисто практичному прикладі.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.01.22 | Sean

         Re: звичаєве право добре кодифікувати в усталеному

         omela пише:
         > Sean пише:
         > > однорідному, традиціоналістському суспільстві. Тобто "добре" - то я занадто сказав. Просто. А тут і неможливо і - нафіг не потрібно. Якщо звичайно не прагнути до епатажу :) В останньому, власне, може і не бути ніц злого, якщо це розглядати як мистецький акт, а не правову політику
         >
         > Ну, зіпсували весь прикол...
         сорі, я тут тойво, займаюся кількома справами і голова дурна :)


         > В цьому ж і ключ, що "в однорідному, традиціоналістському суспільстві". Ото якби пан почав всерйоз кодифікувати те "звичаєве", котре типу "реально виконується", був би побачив, що це неможливо. На чисто практичному прикладі.
         так-так-так (с) скоростріл :)
     • 2009.01.22 | Sean

      100%

      Pavlo пише:
      > Sean пише:
      > > Pavlo пише:
      > > > Відносини "по-понятках" більш-менш встановлені, отже не можна вважати їх за безправ"я, це смислова помилка.
      > > І це жодним чином не переводить ці "правІла" у правову площину, це лише один з чинних соціальних регуляторів і дуже погано, що дієвий.
      >
      > Це речі тотожні.
      Ні. Жодним чином. Перепрошую, але з теорії права Вам двійка :)

      > >Вірніше - був дієвий, зараз вони знецінили навіть понятія.
      > Просто правила дещо змінились.
      Ні, правила знецінилися

      > > > Інша справа, що "понятія" аморальні і не визнають людей рівними. Але за цим "правом" так чи інакше живе більшість українців, без аналізу цього "реального права" законності в Україні ніколи не досягнути, хіба що зовнішньою окупацією.
      > > Більшість українців жодним чином не живе за "понятіями". Більшість українців живе за умов "правоти сильного (спритного, хитрого, безпринципного)" тощо. Отакоє.
      >
      > Не згоден. Хабар гаїшнику чи працівнику ЖРЕРу регулюється тими ж самими "понятіями" і дозволяють з легкістю обходити формальні закони більшості українцям.
      Дуже багато українців не дають нікому хабарів, дуже багато українців не дають хабарів чи тим чи іншим. Багато з тих і інших не беруть хабарів. Більшість українців не обходить формальні закони (а верхівка, наприклад, активно використовує для свого захисту і збагачення), а наведені Вами приклади - лише ілюстрація проблемности правового регулювання, правозастосування і правосвідомости в певних галузях.

      > Доки так буде, покращення формальних законів буде абсолютно формальної справою.
      Покращення формальних законів буде абсолютно формальною справою, поки їхня формальна зміна не буде фактичним покращенням і не супроводжуватиметься реформами правосуддя, правозастосування і PR-ом, перепрошую, права. І я збрехав би, якби сказав що знаю, що чого насамперед починати. З усього напевно.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.01.22 | Pavlo

       Ви суперечите собі.

       Sean пише:
       > Дуже багато українців не дають нікому хабарів, дуже багато українців не дають хабарів чи тим чи іншим. Багато з тих і інших не беруть хабарів. Більшість українців не обходить формальні закони (а верхівка, наприклад, активно використовує для свого захисту і збагачення), а наведені Вами приклади - лише ілюстрація проблемности правового регулювання, правозастосування і правосвідомости в певних галузях.

       Якщо це тільки "кто-то коє гдє у нас порой", той проблеми нема. Насправді понятки застосовуються масово, всюди і постійно.
       З ними стикаються й ті українці, що не дають і не беруть хабарі - до них вибірково застосовується вся суворість закону або несправедливе судочинство. Тобто римське право в нас швидше не діє, ніж діє, це треба визнати.
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2009.01.22 | Sean

        Ні, це Ви суперечите мені і зовсім дарма

        бо про ці речі я можу казати багато і довго. Тільки не задарма звісно :)

        Pavlo пише:
        > Якщо це тільки "кто-то коє гдє у нас порой", той проблеми нема.
        Ні, у нас "кто-то" - різні, "коє-гдє" - різне, "порой" - різне.

        > Насправді понятки застосовуються масово, всюди і постійно.
        Нема загальновизнаних і навіть переважновизнаних поняток. Є "право явочним порядком"

        > З ними стикаються й ті українці, що не дають і не беруть хабарі - до них вибірково застосовується вся суворість закону або несправедливе судочинство.
        А інші стикаються з тим, що їм на голову падає цеглина. А іншим - бурульки. Інші полюбляють світле пиво, а інші - темне. Одних звати Павлами, а інших - Олександрами. Одні розуміються на теорії права, інші, перепрошую ні.

        > Тобто римське право в нас швидше не діє, ніж діє, це треба визнати.
        Не треба визнавати те, що Вам хочеться визнати, якщо це не відповідає дійсности. Римське право тут не до чого і Ви його тулите всує.

        У нас не діє не уявлене Вами римське право, не англосаксонське (базоване на ньому ж), не совіцьке, не мусульманське, не звичаєве чи якесь там уявлене Вами понятійне - у нас не діє право як таке, окрім "я маю право бо я сильний і багатий, але якщо ти сильніший і багатий, то право маєш ти, якщо я тя тільки вчасно не надурю". У нас - бардак і сваволя.

        Так що чесне слово, залиште у спокої те римське право, воно Вам ніц не зробило. Його біда в тому, що його (тобто сучасну версію) на сьогодні тут ніхто не пробував по-справжньому запроваджувати. Лишень фікція.

        Є у Москальця з Морозовим є пісенька така, там є слова: "може всі ті монстри тільки маряться, але все одно - стріляй". Вам подобається пуляти по примарам - тоді пуляйте далі. :)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.01.22 | Pavlo

         Чесне слово, не мав наміру компостувати Вам мозок дилетантськими

         Чесне слово, не мав наміру компостувати Вам мозок дилетантськими розмовами про право. Ви правник, а я хімік, який займається комп"ютерним бізнесом. :)

         Але скільки я спілкувався з колегами зі Східної Европи, більшість громадян там сприймає правила без примусу.

         Sean пише:
         > У нас не діє не уявлене Вами римське право, не англосаксонське (базоване на ньому ж), не совіцьке, не мусульманське, не звичаєве чи якесь там уявлене Вами понятійне - у нас не діє право як таке, окрім "я маю право бо я сильний і багатий, але якщо ти сильніший і багатий, то право маєш ти, якщо я тя тільки вчасно не надурю". У нас - бардак і сваволя.

         Цей бардак структурований - суми взяток, відкатів приблизно визначені, отже це не хаос, в ньому є своя логіка.
     • 2009.01.22 | AxeHarry

      Re: Заплющувати очі на дійсність - не краща стратегія.

      У вас ІМХО помилка

      Вона полягає в тому що в Украіні якраз "понятія" є узаконені, але не напряму, а через існування безглуздих законів/правил/інструкцій які було створено саме для того щоб публіка користувалась саме "понятіями".
      Тобто ставицця знак "іхати ніззя" там де об"єктивно - єдиний нормальний шлях іхати, а за 100 м стоять "мастєра машинного доєнія" - і зрозуміло шо знак поставлено саме для успішності "надоів" а не для покращення і оптимізаціі руху.І шо цікаво - всьо нібито з дотриманням буквів закону.

      А ви пропонуєте просто цей маразм узаконити.


      IMXO.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.01.22 | Pavlo

       Про що й йде мова.

       AxeHarry пише:

       > Вона полягає в тому що в Украіні якраз "понятія" є узаконені, але не напряму, а через існування безглуздих законів/правил/інструкцій які було створено саме для того щоб публіка користувалась саме "понятіями".

       Безглузді закони є складовою частиною понять, вони застосовуються тільки для соціального стану "лохів". Решта законів неписані, через що змінити чи відмінити їх майже неможливо.

       > Тобто ставицця знак "іхати ніззя" там де об"єктивно - єдиний нормальний шлях іхати, а за 100 м стоять "мастєра машинного доєнія" - і зрозуміло шо знак поставлено саме для успішності "надоів" а не для покращення і оптимізаціі руху.І шо цікаво - всьо нібито з дотриманням буквів закону.

       Так.

       > А ви пропонуєте просто цей маразм узаконити.

       Зараз ми маємо узаконений маразм, який дозволяє нормально жити тільки з застосуванням поняток. Понятки по своїй суті логічні, але аморальні.

       Я за те, щоб понятки і закон були тотожні.
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2009.01.22 | Sean

        А оце - пісня

        Pavlo пише:
        > Я за те, щоб понятки і закон були тотожні.
        Дякую, потішили.

        Шановний пане Pavlo, безперечно, в ідеалі формальний закон і фактичне регулювання мають співпадати. Тільки ніякі "понятія" тут не до чого. "До чого тут" покращення якости правового регулювання і - увага - покращення правозастосування, щоби закон не лишався порожнім звуком. Безперечно, закони мають писатися не з фонаря чи зі стелі, а з врахуванням рівня розвитку суспільства, причому закон, як я вже писав, може стримувати розвиток суспільства, може фіксувати, а може тягти за собою. Власне, в більшій кількости країн, що застосовують осучаснене "римське право", це добре розуміють

        А з "понятіями", будьте ласкаві, не тре. Бо доведеться нам з Вами ділити країну. А це негарно. І взагалі сьогодні День Соборности.
 • 2009.01.22 | Sean

  навіть протилежне - римське право треба

  жорстко запроваджувати. Силою державного примусу (окрім того, що просвіти, піару).

  не тільки суспільні відносини обумовлюють стан правового регулювання, тут є і потужний зворотній зв'язок, цим лише треба вміти і хотіти користатися. Ця влада - не хоче, воно йому не потрібно і небезпечно. Краще - сваволя, право сильного і спритного
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.01.22 | Pavlo

   Тобто Ви пропонуєте накинути право силою.

   Таке можливо хіба що випадку окупації України, але й цим проблема. Ті, хто визнають римське право, не хочуть нас окупувати, а ті хто хочуть окупувати - зневажають римським правом.

   P.S. Звичайно, що я обома руками за справедливе судочинство та примат права. Але я не бачу, як його досягти без згоди на це суспільства, включно з наявною "елітою".
   Якщо продемонструвати людям справжні правила, за якими вони живуть, в них буде більше стимулів добиватися рівності перед законом (якої наразі фактично нема, а формально є) і виконання формальних законів. Це просто один із шляхів.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.01.22 | Torr

    Ющенко казав, що ми жодного дня не прожили за Конституцією.

    Але чи можна прожити хоч один день за діючою Конституцією?
   • 2009.01.22 | Sean

    Нічого інакшого ніколи ще ніхто не придумав

    можете бути першим. Право, не забезпечене силою державного примусу - фікція, пане Pavlo, подобається Вам це чи ні :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.01.22 | Pavlo

     Хибний шлях. Як ви скоротите державу ?

     Sean пише:
     > можете бути першим. Право, не забезпечене силою державного примусу - фікція, пане Pavlo, подобається Вам це чи ні :)

     Державний примус тільки тоді ефективний, коли абсолютна більшість людей визнає право, а примус застосовується тільки проти маргиналів, у яких з певних причин понятки розійшлися з законами.
     В нашій ситуації ми маємо те, що маємо: існують різноманітні служби по боротьбі зі злочинами, служби по боротьбі зі службами по боротьбі, по контролю над боротьбою з боротьбою і т.д. Каральна система розрахована на примус всіх і кожного, через що дуже неефективна і затратна.
     Суспільство вільних громадян, які добровільно (з власної понятки !) виконують закони, дозволить скоротити державу і застосовувати примус тільки проти злочинців.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua