МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Мої фільми - це моє життя

10/23/2008 | Олесь Янчук
Спецпроект «Молодості» про Голодомор: Онлайн з Олесем Янчуком

В п’ятницю 17 жовтня о 14.00 на сайті «Майдан» відбулась онлайн-конференція з режисером фільму «Голод-33» Олесем Янчуком. Картину буде представлено в рамках спеціальної програми «Молодості» «Кінодокументи про Голодомор» завтра 23 жовтня в кінотеатрі "Київ".

Пан Олесь народився 29 вересня 1956 року в місті Фастів Київської області. У 1984 р. він закінчив КДІТМ ім. І. Карпенка-Карого. Після закінчення вузу працював асистентом режисера на Київській кіностудії художніх фільмів ім. Олександра Довженка. У 1989 р. дебютував як режисер-постановник короткометражногоим фільму «В далеку дорогу». 11 вересня 1998 року отримав звання Заслуженого діяча мистецтв України, а 10 вересня 2008 став Народним артистом України.

Олесь Янчук —відомий як постановник історичних картин з патріотичним акцентом. Його роботи розповідають про постаті і події, табуйовані за радянських часів. Це «Голод-33» (1991) — про трагедію українського Голодомору, «Атентат. Осіннє вбивство у Мюнхені» (1995) — про убивство Степана Бандери, «Нескорений» (2000) — про головного командира УПА генерала Романа Шухевича, «Залізна сотня» (2004) — про боротьбу бійців УПА на польсько-українському кордоні у 1944 — 1947 роках, «Владика Андрей» (2008) — про Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького.

Ольга: Скажіть, чи буде можливість переглядати фільм "Владика Андрій" на ДВД з англомовними субтитрами?

Олесь Янчук: Доброго дня шановні учасники онлайну. Дякую Вам за запитання
Фільм "Владика Андрей" вийде з англійськими субтитрами на DVD в грудні цього року

Олена Весел: Чого на Вашу думку не вистачає сучасному українському кіноматографу?

Олесь Янчук: Не вистачає державної підтримки. Має бути політика державного протекціонізму щодо українського кіно та збільшення фінансування. І взагалі українське кіно потребує термінових реформ. На сьогоднішній день не створені умови, за яких український кіноматорграф міг би відродитись.

блік: Чим Вас зацікавила тема Голодомору? До яких ще трагічних сторінкок історії України Ви плануєте звернутись?

Олесь Янчук: Коли я розпочинав цей проект - "Голод-33" - це ще були радянські часи і тема Голодомору в Україні для багатьох, в тому числі і для мене була абсолютно невідома. Тому, коли я розкрив її для себе особисто: я відчув, що і для багатьох інших вона буде надзвичайно цікавою. Що фактично пізніше і сталось, коли фільм почали демонструвати на міжнародних фестивалях, він викликав такий же інтерес і реакцію, що були і в Україні

блік: Чи не хотіли б Ви зняти фільм про українську перемогу, а не поразку? Наприклад, про перемогу Тараса Трясила під Переяславом?

Олесь Янчук: Я не хочу, щоб мене вважали режисером, який розкриває в кіно лише трагічні сторінки нашої історії. Можливо, мій наступний фільм буде за жанром комедія.

Marianna: Чи є у Вас сайт чи блог, якщо немає, то чи плануєте завести?

Олесь Янчук: Особистого нема, збираюсь завести. Є сайт "Нескореного".

Олександр: Доброго дня. Скажіть, чи цікава Вам сучасність? І чим для Вас є Ваші фільми?

Олесь Янчук: Сучасність цікава своєю непередбаченістю. Що саме в житті з'являються такі події, що жодний драматург не міг би такого придумати. Тому правильно кажуть - краща драматургія - це життя.
Мої фільми - це моє життя. Я надзвичайно щасливий, що працюючи над тим чи іншим кінопроектом я дістаю в першу чергу насолоду від улюбленої роботи, а не просто заробляю гроші.

Інга: Всі ваші фільми присвячені досить добре знаним в Україні подіям та особам. Чому так? Чому серед Ваших героїв немає історії "маленьких людей" - здається, зараз у європейському кіно вони навіть більш актуальні, ніж різноманітні епохальні теми.

Олесь Янчук: Якраз мій наступний проект я збираюсь присвятити звичайній людині. Я згідний з Вами, що human story (людська історія) може схвилювати кожного без огляду на те, в якій країні він живе чи яка кров тече в його жилах.

fffffff: Хто з видатних режисерів справив на Вас найбільше враження і кого б Ви радили дивитись?

Олесь Янчук: Я завжди із задоволенням згадую фільми Філліні, Антоніоні, Тарковського, Френсіса Форда Кополли, Сержіо Леоне...

Олена Весел: Як на Вашу думку треба піарити українське кіно?

Олесь Янчук: Щоб піарити українське кіно потрібно мати крім бюджету на фільм, окремий бюджет на рекламу. Якщо мова йде про державну підтримку кінопроекту, то гроші на рекламу там зовсім не заплановані. Коли я шукав гроші на розкрутку "Владики Андрея", то це були фактично доброчинні внески. А повинна бути схема, яка була б взаємовигідна. Так, як це є на сьогодні Заході: та чи інша особа, яка підтримує той чи інший культурний проект, може списати ці кошти, як сплата податків.

Ольга: Чи бачили Ви інші фільми-учасники Програми Документи про Голодомор - що можете про них сказати?

Олесь Янчук: Я рекомендую подивитись всі фільми.

Дякую всім за участь та увагу. На жаль, за браком часу я не зміг відповісти на всі запитання.
Хай Вам щастить!

Відповіді

  • 2008.10.31 | Надія

    Re: Мої фільми - це моє життя

    Вразила думка режисера про непередбаченність життевих шляхів.Для мене особисто О.Я.-символ великих змін,доленосних рішень.Поважаю.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".