МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Комуністична влада і кримінальний світ

08/18/2007 | igorg
Або криміналітет, як інструмент комуністичної влади.
Започаткувати цю гілку надихнула предача на СТБ Леоніда Каневського 17.08.07 десь о 17:30. Передача ніби про оргзлочинність та так званих злодіїв у законі (ЗЗ). Але там дуже цікава думка проходить. Що власне систему ЗЗ започаткувала, контролювала й підтримувала ОГПУ й КДБ.
Звісно, з розповідей дядька та й з багатьох спогадів інших, я знав, що ЗЗ була на службі в режиму. Але про роль режиму у формуванні цієї системи ЗЗ почув вперше. Автори вважають, що цю ідею придумав і реалізував Натан Френкель.
Така думка є досить достовірною з наступних нмд міркувань
1) Народ на волі контролювали ОГПУ, парторганізації, профспілки, начальники, трудові колективи. Коли ж людина опинялася в таборі тоді цей контроль зникав, більше того часто там збиралися однодумці. А це мільйони людей. І справді, обєднання такої кількості вільних людей і втрата над ними контролю призвела до багатьох повстань у таборах після війни. Отже цих людей треба було або терміново й систематично нищити (система концтаборів Гітлера, але це вимагало величезних ресурсів), або придумати систему їх ефективного використання, залякування і контролю. І ЗЗ якраз і виявилися таким інструментом. Наявність системи ЗЗ робило перебування у табрах нестерпним. Ні на мить не можна було відчути себе людиною, позбутися контролю, страху, небезпеки.
2) Репресивна система зуміла знищити всякий опір всередині країни і навіть думки про опір. Але якимось дивним чином була зовсім безпорадна із ЗЗ. І це зважте, що система не терпіла жодних паралельних світоглядів, ідеологій, правил. Таке можливо лише коли система ЗЗ є частиною і інструментом комуністичної влади. Наразі ми спостерігаємо продовження тих самих процесів уже за інших умов. Знову кримінал є інструментом, і так само керованим і підконтрольним.

Про Френкеля інформація досить різна і часто суперечлива.
http://www.vestnik.com/issues/2000/0815/win/lyubarsk.htm
http://www.pseudology.org/colonels/Frenkel_NA.htm
http://www.solovki.ca/camp_20/butcher_frenkel.php
А ось тут щось цікаве, ще сам не дивився :)
http://patrio.org.ru/index.php?s=083ccfbcf4b60c0cde4f3a082e1b92ad&act=ST&f=52&t=1565

Відповіді

 • 2007.08.21 | igorg

  А ось ілюстрація цієї співпраці сьогодні

  http://maidan.org.ua/static/news/2007/1187590240.html
  Практика використання кримінального світу для упокорення чи досягнення власних цілей загальновідома. Але віз і нині там.
 • 2007.08.21 | Svitlana

  Re: Комуністична влада і кримінальний світ

  Френкель той ще хлопець був. :)
  Між іншим - в одеський період в нього (там в джерелах наведених - розпливчасто так - біржу організував) була цілком відповідна корочка. Начальник постачання. :)
 • 2007.08.25 | Isoлято

  Пошукайте, будь ласка, підтверждення чи спростування...

  Ще в студентські роки в якомусь на той час проґресивному виданні (можливо, навіть в "Огоньке") читав спогади одного такого "вора-в-законе", де він каже, що у 1975-76 роках у тюрмах була проведена "чистка", під час якої усіх в.в.з. змушували співпрацювати з "орґанамі", а тих, хто відмовлявся - пожиттєво відправляли у славетний "Владімірскій Цинтрал" (навіть називалося прізвище одного-єдиного в.в.з., що звідти все-таки вийшов, але зараз вже не згадаю).

  Цікаво, що в кінці 90-х щось подібне розповідав мені близький родич людини, яка в середині 70-х працювала тюремним охоронцем. Більше нічого "по темі" не зустрічав - не дуже й цікавився. Але вважаю, що для подальших досліджень ця інформація може бути корисною.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.08.25 | igorg

   дякую, в передачі мова йшла про спеціальний

   заклад, що називався Белий лєбедь (гумористи). Ось там авторитетів або схиляли до співпраці або лікавідовували. Конкретнішого нічого поки що не маю


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua