МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи був Севастополь приєднаний до України "незаконно"? - історики

05/22/2006 | Tatarchuk
Чи був Севастополь приєднаний до України "незаконно"? - історики


• Севастопіль • Право •

Майдан-ІНФОРМ: 22-05-2006 12:09 // // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1148288964.html

Відразу ж слід наголосити на тому, що це не був “безпрецедентний акт”, як стверджують деякі російські політики і науковці. Адже за тих часів зміна кордонів радянських республік не була якимсь винятком. Варто хоча б згадати передачу Російській Федерації українських територій у 20-х рр., або ж повну ліквідацію Карело-Фінської радянської союзної республіки і включення її території до складу РРФСР. Щоправда, у випадку з Кримом мова уже йшла не про “приращивание” російських земель, а про передачу земель, які належали РРФСР. Можливо, саме у цьому деякі російські науковці та політики вбачають безпрецедентність події.

(...)
Слід зауважити, що на усіх стадіях вирішення кримського питання найактивнішу участь брало керівництво Севастополя. Так, представник виконкому Севастопольської міської ради депутатів трудящих брав участь у засіданні Президії Верховної Ради РРФСР, Голова виконкому Севастопольської міської ради С.Ф.Сосницький був присутній на засіданні Президії Верховної Ради СРСР, на яких розглядалися питання про доцільність передачі Криму Українській РСР і було прийнято відповідні постанови. Слушно виникає питання – у якому статусі вони там перебували, якщо місто, як твердять деякі російські політики і науковці, не передавалося Україні разом із Кримською областю?

Досить вичерпну відповідь на нього дав український історик В.Сергійчук, який, зокрема, вважає, що у 1948 р. “... Севастополь не одержав повної автономії від Сімферополя, залишаючись під його владною десницею в багатьох аспектах єдиного адміністративно-територіального устрою”. Він виділявся “...в самостійну адміністративно-господарську одиницю, але не адміністративно-територіальну”.

Цей висновок підтверджується і рядом цікавих фактів:

• по-перше, севастопольці й після 1948 р. обирали депутатів Кримської обласної ради депутатів трудящих і народних засідателів Кримського обласного суду;

• по-друге, жодне прохання севастопольської влади не вирішувалося Москвою, без погодження з Кримським обкомом КПРС.

Усе це і вирішило у 1954 р. долю Севастополя, який був переданий Українській РСР у статусі “окремої адміністративно-господарської одиниці у складі Криму”. Як результат, починаючи з цього року фінансування міста уже здійснювалося з бюджету УРСР. Так, у статті 5 Закону “Про державний бюджет УРСР на 1954 рік” було чітко зафіксовано виділення коштів на фінансування Криму (434823 тис. крб.) і Севастополя (116595 тис. крб).

Можливо, Севастополь паралельно фінансувала і Російська Федерація? Звернемося до Закону “Про державний бюджет РРФСР на 1959 рік”. У статті 7 записано: “Встановити бюджети автономних республік, країв, областей і міст Москви, Ленінграда...”.

Як бачимо, ніяких згадок про фінансування Севастополя в бюджеті Російської Федерації не існувало. З цього можна зроботи єдиний висновок – Севастополь повністю фінансувався з українського бюджету.
Більш ґрунтовний аналіз засвідчує, що і суспільно-політичне життя Севастополя теж перебувало під контролем Сімферополя та Києва. Так, мешканці міста продовжували обирати депутатів до Кримської обласної ради трудящих, а Київ представляв їхні інтереси в союзних органах влади.

Зокрема, саме він клопотав перед Москвою про нагородження Севастополя орденом на честь 100-річчя героїчної оборони міста під час Кримської війни 1854 р., а уряд УРСР виділив необхідні кошти на святкування цієї історичної події. Більше того, на самих урочистостях було присутнє тільки українське керівництво...

ЦИТОВАНЕ ДЖЕРЕЛО: Крим в етнополітичному вимірі. – К.: Світогляд, 2005, – 533 с + додатки 35 с і 11 карт.
Редакційна колегія: Курас І.Ф. (голова), Панчук М.І., Котигоренко В.О., Войналович В.А., Галенко О.І.
Авторський колектив: М.Панчук (керівник), Г.Бекірова, В.Ганкевич, О.Галенко, Т.Горбань, В.Войналович, О.Калакура, В.Котигоренко, О.Ляшенко, Н.Макаренко, Д.Омельчук, Ю.Поліщук, О.Рафальський, Р.Хаялі.

Відповіді

  • 2006.05.22 | PanOleksa

    Володіння Севастополем вже давно узаконене

    Наведених матеріялів достатньо, аби зняти питання з порядку денного. Але навіть у тому гіпотетичному випадку, коли б ця передача була "незаконною", є купа сучасних документів, що її "узаконювали" би.
    Насамперед, усі домовленості незалежної України з Росією, де та визнає Україну в її кордонах. Росія жодного разу не висувала офіційно на вищому рівні теріторіяльних претензій до України, - тож формально, проблеми не існує. Вже не кажу про міжнародні документи з непорушності повоєнних кордонів Європи.
    Колись у пресі йшлося навіть про пункт російсько-турецької угоди 18 ст., де Крим, у разі передання його Російською імперією третій державі мав повернутися до Османської. Але і ця проблема знята українсько-турецьким договором 1996 р., де Туреччина беззаперечно визнала "третю державу" в її сучасних кордонах.
    Тож не хвилюймося за Севастополь. Законних підстав відірвати його немає.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.22 | Брат-1

      А что, до 1996 года были проблемы?

      PanOleksa пише:
      > Колись у пресі йшлося навіть про пункт російсько-турецької угоди 18 ст., де Крим, у разі передання його Російською імперією третій державі мав повернутися до Османської. Але і ця проблема знята українсько-турецьким договором 1996 р., де Туреччина беззаперечно визнала "третю державу" в її сучасних кордонах.

      Удивительно, но с ваших слов выходит, что до 1996 года этот самый Кучук-Кайнарджийский мир угрожал целостности Украины :)
      Насколько мне известно, однако, все документы османской дипломатии были официально отменены ещё победителями Первой Мировой Войны, - что подтвердило правительство Кемаля Ататюрка ;) Ленин уже не имел никаких проблем такого типа во время его "восточной дипломатии".
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.05.22 | PanOleksa

        Видимо, у кого-то были, раз об этом писали

        Брат-1 пише:
        > Удивительно, но с ваших слов выходит, что до 1996 года этот самый Кучук-Кайнарджийский мир угрожал целостности Украины

        Это выходило не из моих слов, а из давних публикаций в шовинистической прессе (сейчас навскидку не вспомню, какое именно издание), где помимо прочих "доводов" к "незаконости" владения Крымом Украиною, приводился даже и этот. Факт кассации всех османских законов был пресловутой прессе, очевидно, неизвестен, но договор 1996 г. лишил всяких оснований даже этот "газетный аргумент".
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.05.22 | Tatarchuk

          "Времьон Очакова і покорєнья Крима"

          Навіть дивно, як росіяни паляться з отими посиланнями на минуле часів Єкатеріни. Типу ми були, є і будемо уродською імперією.
          Те що Отоманської імперії вже немає, вони навіть не відсвєтіли :)

          Але дивуюся, як ще не згадали, що з часів славетного походу Дарія Крим було звільнено скіфами - які, за авторітетним свідченням Блока, є прєдками росіян (принаймні тих, хто є з раскосими і жадними глазамі).

          Можна також було б послатися на автохтоність кімерійців, які за твердженням Макса Волошина були інтелігентами російського походження та нудістами.

          :) :) :)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.05.23 | Lenur

            а еще какие города не Украинские?

            "Севастополь ну и весь Крым конечно принадлежат РОССИИ!
            Харьков, Одесса, Донецк, Днепрпетровск, Львов, тоже являются частью России.
            Все города и поселки принадлежат России! Украины нет!
            нет такого государства, нет границ и граждан этой страны!"
            мечта о светлом будущем москалей
            :)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".