МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Повторення французького сценарію

01/22/2007 | Бё!
Повторення французького сценарію

Крим – володар найвищого в Україні індикатору напруги. Непроста етнічна та політична структура Криму змушує багатьох експертів, як вітчизняних, так і іноземних робити невтішні прогнози щодо рівня конфліктності в Україні. І одним із основних джерел можливого масштабного конфлікту (або навіть війни) є Кримський півострів.

Дві общини – слов’янська та кримськотатарська, маючи взаємні претензії, борються за свої переконання. І чим далі, тим ця боротьба стає жорсткішою. На днях у Криму було вбито кримського татарина. Він помер у кареті швидкої допомоги від отриманих ран внаслідок бійки у Бахчисарайському барі.

Бійки між представниками цих двох общин – не новина. Вони були завжди, починаючи з того часу, коли кримські татари почали висловлювати своє право на рідні землі. Більшість слов’янського населення в Криму – російськомовне, з явним наголосом на підтримку Росії. Росія, в свою чергу, має величезний культурний вплив на кримчан. До речі рух скінхедів, що набуває популярності в Криму, перекинувся саме від нашого сусіда.

З останніх гучних конфліктів пригадуються бійка березня 2004р. Тоді 23 числа ножове поранення отримав Максудов Дилявер. Перед тим нападаючі уточнили його національність. Тої ж ночі у барі Cotton-club сталася бійка між кримськими татарами та людьми з поголеними головами: саме це було єдиним критерієм відбору для помсти татар. Тоді летальних випадків зафіксовано не було.

В 2006 році – ситуація з Бахчисарайським ринком. Масові побоїща, знов ж таки на етнічному грунті. Охорона мусульманських святинь спонукала татар до боротьби. Тривалий конфлікт все ж таки вдалося врегулювати.

Рівень конфліктності в Криму поступово зростає, хоча і є переважно у прихованому стані – у свідомості людей. Не вистачає лише сірника, щоб вогнище спалахнуло. І от у суботу, внаслідок сварки із 22-річним чоловіком було вбито 37-річного представника кримськотатарської общини. "Я не могу сказать, что это (драка и убийство) было на межнациональной почве", - сказав начальник Головного управління МВС в АРК Володимир Хоменко. Звичайно, можна говорити, що це сталося на побутовому грунті, через алкогольне сп’яніння і т.д. Але основним каталізатором бійки безумовно була національність.

Чи стане це початком масових заворушень у Криму? Цілком можливо. Принаймні сценарій майже аналогічний до французького, де через смерть араба спалахнули масові і дуже тривалі етнічні конфлікти. Якщо це станеться, то навряд чи обійдеться без кровопролиття, і навряд чи влада матиме змогу погасити сутички та заспокоїти людей. Такі заворушення лише вітатимуться певними колами Росії і, можливо, спонсоруватись. Адже це давня російська мрія - забрати Крим собі.

Однак, якщо це стане реальністю, то тоді несолодко буде унітарному устрою України. Етнічний конфлікт швидко переросте в політичну площину, наслідком чого може стати будь-що: війна за самий Крим чи за відділення Криму від України та ін. При втручанні у цей конфлікт інших країн (передусім Росії та Туреччини), можлива й війна між державами. Хоча все це лише теорії. Однак будь-яка теорія може підтвердитись на практиці за певних умов. Все починається з малого. Потрібний лише привід. А посприяти народженню цього самого приводу можуть і наші політики, які так старанно працюють на благо і мир в нашій з вами Україні. Саме вдала політика може вирішити усі проблемні питання, вміння знаходити порозуміння та вирішувати, а ще краще - не допускати виникнення конфліктів, особливо етнічних.
Денис Булгак

http://www.hw.net.ua/art.php?id=28000


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".