МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Брюссель запустив проект термоядерного реактора

05/25/2006 | Майдан-ІНФОРМ
В середу 24 травня в Брюсселі дали старт створенню міжнародного експериментального термоядерного реактора ІТЕР. Представники 7 сторін-учасниць проекту - ЄС, Росії, Японії, США, КНР, Південної Кореї та Індії парафінували угоду про втілення в життя амбіційного глобального проекту.

Спеціалісти вважають, що цей проект за інтелектуальним потенціалом та фінансовим витратам перевищить створення міжнародної космічної станції. Його загальна вартість оцінюється у 13 млрд. дол. США.

Термоядерний реактор використовує енергію синтезу ядер ізотопів водню, як на сонці. Ізотопи згоряють та практично не залишають радіоактивних відходів. Реакція йде у високотемпературній плазмі з температурою до 150 млн. градусів. При цьому на одиницю ваги термоядерного палива отримують приблизно у 10 млн. разів більше енергії, ніж при згоранні органічного палива та приблизно у 100 разів більше, ніж при розщеплені ядер урану.

За розрахунками будівництва експериментального реактора займе 9 років та повинно розпочатись вже наступного року. Як полігон для спорудження було обрано ядерний центр Кадараш, що у французькому Провансі.

Джерело «Євроньюз»

Відповіді

  • 2006.05.25 | Сахаров

    Re: Брюссель запустив проект термоядерного реактора

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > В середу 24 травня в Брюсселі дали старт створенню міжнародного експериментального термоядерного реактора ІТЕР. Представники 7 сторін-учасниць проекту - ЄС, Росії, Японії, США, КНР, Південної Кореї та Індії парафінували угоду про втілення в життя амбіційного глобального проекту.
    >
    Шановні, попереднє підписання угод ініціалами відповідальних осіб жодного відношення до парафіну не має. Не ПАРАФІНУВАЛИ, а ПАРАФУВАЛИ. Якось несерйозно виходить.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.25 | Хвізик

      Re: Брюссель запустив проект термоядерного реактора

      > Якось несерйозно виходить.
      не судіть, то й судимі не будете
  • 2006.05.25 | Мінор

    Поясніть не спеціалісту

    Наскільки я знаю, для запуску реакції синтезу тритію і дейтерію потрібна температура плазми або щось близько того. У бомбі цю температуру створює ядерна реакція. Тому термоядерна бомба - це два в одному - воднева бомба, яка вибухає післі вибуху атомної.
    Вчені в СРСР зустрілися з певними труднощами. Ми не змогли утримувати настільки високу температуру достатню кількість часу (хоча б секунду) щоб запустилася реакція синтезу.
    Але ще в інституті мене мучило одне питання - чому термоядерний реактор не обладнати таким само ядерним пускачем, як і бомбу. Адже ядерна реакція регулюється. Втім, напевне проблема в тому, що запустити синтез ми можемо, а от зупинити ні.
    Як тепер вирішують цю проблему. Хтось може пояснити популярно?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.25 | Хвізик

      Re: Поясніть не спеціалісту

      проблема в тому, що немає матеріалів, здатних витримувати такі високі температури. Тобто, немає з чого зробити контейнера для плазми. І матеріалу для такого контейнера ніколи не буде!

      Альтернативно, намагаються утримувати плазму у магнітному полі. Так, ніби у підвішеному стані. Поки що, ці спроби були більш або менш вдалими, але того часу, на протязі якого вдається утримувати плазму, наразі недостатньо для утворення стабільної реакції синтезу.

      В будівниство нових установок для утримування плазми зараз уряди світу бабахають величезні кошти. Час покаже, що з того вийде
    • 2006.05.25 | Pavlo

      Re: Поясніть не спеціалісту

      Мінор пише:

      > Але ще в інституті мене мучило одне питання - чому термоядерний реактор не обладнати таким само ядерним пускачем, як і бомбу.
      Адже ядерна реакція регулюється. Втім, напевне проблема в тому, що запустити синтез ми можемо, а от зупинити ні.

      Ні, тому що температура під час вибуху атомної бомби сягає сотен мільонів градусів, а робоча температура атомного реактору - 300-500 градусів.

      Але Ви розмірковували правильно.

      > Як тепер вирішують цю проблему. Хтось може пояснити популярно?

      Існують дві конкуруючі стратегії утримання термоядерної плазми - за допомогою потужного магнитного поля та за допомогою інерційного утримання.
      Метод інерційного утримання працює за тим самим принципом, що й термоядерна бомба, тільки мишень (звісно, значна менша за бомбу) підпалюється рівномірним з усіх боків лазерним опроміненням (в іншому варіанті за допомогою прискорювачів елементарних частинок). В такому реакторі має відбуватися коло 50 маленьких термоядерних вибухів в секунду.
      Дослідні реактори такого типу вже давно будуються, але для досягнення умов термоядерної реакції потрібно покращити потужність лазерів в сотні разів.
      На реакторах з магнитним утриманням плазми ці умови вже досягнуті, справа за технологічним втіленням конструкції працюючего реактору (всі попередні реактори тільки споживали електроенергію).
  • 2006.05.26 | Shooter

    А тєм врємєнєм...

    ...в США об'єми кукурудзи, які переробляються на етанол, вперше перевищили об'єми експорту кукурудзи з США. Що ще раз каже: важливість альтернативних до fossils джерел енергії, включаючи renewables, зростає.

    Доречі, в тому плані виглядає дуже цікава "пілотна" спроба побудови "екологічно чистої" електростанції в одній із пустель Австралії. Станція комбінована: сонячна частина (пряме нагрівання, вже існує кілька таких станцій в світі) і "вітряна супервежа" (висота - 1 км, діаметер основи - 400-500 м). На цій ажурній вежі планується встановити...де-факто велику кількість "динамо-машин". Які мають використовувати вдень прямий, а вночі інверсний градієнт температури і пов'язаний з ним конвекційний тік повітря....такий собі perpetum mobile...досить-таки високої потужности.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.05.26 | с чувством справедливого негодования все совеццкие ученые встрет

      интересно: есть ли проект дистилляции

      топливного этанола энергией от солнечных концентраторов? Дело в том что в призводстве этанола перегонка самая энергоемкая операция, которая снижает энергетический выход.
    • 2006.05.26 | vazazh

      Re: А тєм врємєнєм...

      А пробовал ли уважаемый подсчитать затраты энергии на получение этанола из кукурузы и тепловой эффект от сгорания этанола? А не проще - водород от ядерной энергетики - и в топливо без отходов?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.05.26 | Shooter

        Re: А тєм врємєнєм...

        >А пробовал ли уважаемый подсчитать затраты энергии на получение этанола из кукурузы и тепловой эффект от сгорания этанола? А не проще - водород от ядерной энергетики - и в топливо без отходов?

        Якби було простіше - то так би і робили, а не навпаки. Особливо в США.

        З точки зору екології Ви, можливо, і маєте сенс, проте з точки зору затрат на отримання водню, як і все ще дуже дорогих fuell cells двигунів (які вже існують. більше того - вже існують навіть пілотні проекти, скажімо, двох десятків міських автобусів з подібними двигунами), відсутности відповідної інфраструктури "водневих заправок", etc. подібне - справа кількох десятків років. Наразі ж збільшується поділ відновлювальних джерел енергії, в т.ч. згаданого етанолу з кукурудзи.

        Найближчі ж кроки, які вже впроваджують для масс продакшн автомобілів - змішаний двигун внутрішнього згорання (нафтопродукти) + електродвигун. "Водневу економіку" нам ще доведеться "трохи" почекати...
  • 2006.05.26 | Пані

    МОД. І це піде на... Освіту та Науку

    І теж через 15 хвилин.
    Прохання продовжувати там. Там навіть є спеціалісти з теми.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".