МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

УРП "Собор" з приводу польських військових поховань у Львові

05/29/2002 | Майдан-Інформ
ЗАЯВА
Української республіканської партії "Собор" з приводу ситуації,
яка склалася навколо польських військових поховань у Львові

Сьогодні виникла серйозна криза українсько-польських взаємин навколо питання реконструкції польського військового меморіалу на Личаківському цвинтарі у Львові. Ця проблема сягає корінням 1918-19 років, коли на "Цвинтарі орлят" було поховано тих, хто воював проти права українського народу на самовизначення. Польська шовіністична пропаганда 20-30-х рр. минулого століття зробила цей меморіал символом перемоги поляків над українцями, знаком "польськості" міста Львова. Сформовані в той час шовіністичні міфи підхопила сучасна польська преса і громадська думка.
На жаль, серед провідних польських діячів майже не знайшлося сьогодні тих, хто усвідомив би недоречність відновлення польського меморіалу в вигляді, який умисно ображає національні почуття українців, реанімує реваншистські настрої в Польщі. Мужній голос Яцека Куроня, який нагадав полякам, що тоді Польща втратила нагоду спільно з українцями побороти навалу російського більшовизму, виявився одиноким у хорі розв'язаної в польській пресі антиукраїнської істерії.

Ми покладаємо відповідальність на загострення ситуації навколо львівського меморіалу насамперед на президента Л.Кучму та його політику зради національних інтересів України. Даючи згоду на встановлення запропонованих польською стороною написів на меморіалі, Л.Кучма не проводив консультації з цієї проблеми з львівською міською владою, не вивчав стану громадської думки у Львові. Рішення на міждержавному рівні щодо оформлення Личаківських поховань ухвалювалися без урахування контексту історії українського народу в цілому й настроїв львів'ян зокрема.
УРП "Собор" вважає цілком обгрунтованим ухвалення Львівською міською радою в 2000 році зваженого й максимально компромісного рішення, яке, віддаючи шану полеглим, водночас не дозволяє зробити з кладовища об'єкт, що постійно створюватиме напруженість у взаєминах двох народів. Ми солідаризуємося з позицією нового складу депутатського корпусу Львівської міськради, який підтвердив це рішення.

УРП "Собор", стоячи на позиціях соборності України й беззастережної пріоритетності її національних інтересів, прагнутиме водночас відновлення повномасштабного польсько-українського діалогу не лише на міждержавному, але й на муніципальному, міжпартійному, міжособистісному рівні.
Ми закликаємо поляків зрозуміти: будь-яке рішення щодо оформлення Личаківського меморіалу не повинне ображати національної гордості українців. Ми закликаємо польські владні еліти не спекулювати сьогодні на бездарності й корумпованості режиму на чолі з Л.Кучмою, а максимально враховувати національні інтереси своїх сусідів і стратегічних партнерів. В іншому випадку поразки зазнає демократична перспектива обох країн.

Водночас ми закликаємо українців виявити максимум толерантності й готовності до діалогу, не піддаватися на провокації тих сил, які прагнуть зруйнувати здобутки українсько-польського співробітництва, побудувати новий Берлінський мур між Україною та Європою.

Голова УРП "Собор",
народний депутат України Анатолій Матвієнко


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua