МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ЗАЯВА УРП «Собор» на захист конституційного права українців жити в національній демократичній соборній державі

06/12/2002 | Михайло Свистович
ЗАЯВА Української республіканської партії «Собор» на захист конституційного права українців жити в національній демократичній соборній державі

Протягом минулих років режим Л.Кучми послідовно «здає» позиції України не лише в політичній та економічній сфері, а й у царині духовності та ідеології. Так, абсолютно історично невмотивовану дату 23 лютого проголошено «Днем захисника вітчизни» (попри наявність офіційного Дня української армії 6 грудня та Свята Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня, яке традиційно шанується українським козацтвом та повстанцями). Постійно лунають заяви про необхідність підвищення статусу російської мови, яка й так небезпечно витісняє українську з багатьох сфер суспільного вжитку. Влада в центрі й на місцях усупереч Конституції послідовно підтримує одну-єдину церкву - УПЦ Московського патріархату, якій передаються безцінні пам’ятки української історії.

Лише протягом останнього часу президент України підписав указ про відзначення «350-річчя Переяславської козацької ради» і наказав передати церквам (на практиці - церкві Московського патріархату) решту храмів, які становлять особливу культурну цінність і використовуються як музеї. Віце-прем’єр-міністри України та Росії В.Семиноженко та В.Матвієнко підписали протокол про «узгодження» підручників історії у навчальних закладах двох країн.

УРП «Собор» наголошує на абсолютній недоречності відзначення на державному рівні роковин історичної події, яка, незалежно від справжніх намірів її учасників та самого гетьмана Богдана Хмельницького, стала символом втрати Україною державної перспективи, її включення в імперську орбіту Москви.

УРП «Собор» рішуче протестує проти планів передати церкві Московського патріархату наші національні святині. Така акція стала б не лише наругою над національними почуттями українців, але й поставила б під загрозу фізичного знищення багато неоціненних пам’яток культури, відповідальність за збереження яких Україна несе перед світовою спільнотою.

Нарешті, визнаючи поширену практику демократичних держав узгоджувати взаємоприйнятне висвітлення важливих і суперечливих моментів спільної історії, партія застерігає: поширення цієї практики на сьогоднішні недемократичні й глибоко нерівноправні Росію та Україну може призвести лишень до чергового «переписування» національної історії, усунення з неї сторінок, які можуть стати основою формування українського патріотизму й національної гордості.

Беручи до уваги непоодинокість і системність наведених вище антиукраїнських виявів, УРП «Собор» констатує: з боку правлячого режиму має місце систематичне й грубе порушення конституційного права українців на життя у власній соборній національній демократичній державі. Партія всіма конституційними засобами оборонятиме це право, реалізуючи своє програмове положення про побудову соборної демократичної національної держави України.

Голова УРП «Собор»,
народний депутат України
А.Матвієнко


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua