МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Щодо грубого перешкоджання діяльності регіональних ЗМІ керівництвом м. Одеси

11/17/2009 | So_matika
Голові Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення
ШЕВЧЕНКУ Віталію Федоровичу
Голові Комітету Верховної ради України з питань свободи слова та інформації
ГЕРМАН Ганні Миколаївні
Голові правління Української Гельсінської спілки з прав людини
БУЩЕНКУ Аркадію Петровичу
Директору Інституту медіа права
ШЕВЧЕНКУ Тарасу Сергійовичу
Голові Національної спілки журналістів України
ЛУБЧЕНКУ Ігорю Федоровичу
Президенту ВГО «Академія Української преси»
ІВАНОВУ Валерію Феліксовичу
Голові Асоціації медіа-юристів України
КОТЮЖИНСЬКІЙ Тетяні Григорівні
Голові Незалежної медіа-профспілки України
СКРИПІНУ Роману Андрійовичу

ЗВЕРНЕННЯ
щодо грубого перешкоджання діяльності регіональних ЗМІ керівництвом м. Одеси


10.06.2009 р. Верховна рада України затвердила Постанову № 1502-VI «Про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2009 року». У цій Постанові окремо наголошено недопущення припинення діяльності засобів масової інформації інакше як за рішенням їх засновника (співзасновників) або суду.

Однак, нехтуючи задекларованим на найвищому законодавчому рівні прагненням захистити свободу слова в Україні, міська влада Одеси вжила ряд цілеспрямованих заходів, метою яких вочевидь є фактичне припинення діяльності шести регіональних засобів масової інформації.

Враховуючи деякі факти тиску (включно такі, що мають ознаки кримінального злочину) на керівництво і працівників цих ЗМІ, які мали місце протягом поточного року і були висвітлені у відкритих джерелах, можна зробити висновок, що йдеться про системне переслідування з політичних мотивів.


Означеними ЗМІ укладено низку угод про розміщення агітаційних матеріалів кандидатів у Президенти України. Отже спроби припинення їх діяльності фактично є перешкоджанням здійсненню виборчого права, вчиненим службовими особами з використанням влади або службового становища, і можуть вплинути на результати голосування – тобто є діями, передбаченими пп. 2, 3 ст. 157 Кримінального кодексу України.

До звернення додано детальний опис подій з копіями документів та матеріалів, що підтверджують вказані факти. Просимо надати ситуації правову оцінку, надіславши відповідь у письмовій формі на нашу поштову адресу. За Вашим бажанням можемо повідомити будь-яку додаткову інформацію і надати документальне її підтвердження.

Сподіваємось також на Вашу інформаційну підтримку у захисті наших прав. Захищатися від незаконних дій ми можемо тільки разом.

З повагою,

Сергій ДЯКУН, Генеральний директор ТОВ «Одеський міський телерадіоцентр»

Анатолій БАЛІНОВ, директор ТОВ «Телерадіокомпанія «ГРАД»

Україна, м. Одеса, 65039, вул. Артилерійська,1
Тел.: (048) 7481038, (0487) 320220

Відповіді

 • 2009.11.18 | guest

  Пояснювальна записка до Звернення з документами по темі

  Нехтуючи правом мешканців міста на отримання інформації, виборчим правом громадян, а також договірними умовами, міська влада Одеси в особах:
  Гурвіца Едуарда Йосиповича, міського голови;
  Смоляра Едуарда Леонідовича, начальника Представництва з управління комунальною власністю;
  вжила ряд цілеспрямованих заходів, метою яких вочевидь є фактичне припинення діяльності шести регіональних засобів масової інформації, що не підпорядковані міській владі. Зазначені ЗМІ мають велику аудиторію, оперативно висвітлюють події в регіоні та надають слово широкому колу осіб, у тому числі тим, що критикують неякісне господарювання та корупцію в діяльності чинного керівництва міста.

  Йдеться про ЗМІ, що належать наступним юридичним особам:
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Нова хвиля» (ліцензія на мовлення серії НР № 0490-м);
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «52 канал» (ліцензії на мовлення серії НР № 0080-м, № 0337-м);
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «ГРАД» (ліцензії на мовлення серії НР № 0448-м, № 0242-м, № 0181-м, № 0182-м);
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «АРТ» (ліцензія на право користування каналами мовлення серії НР № 1633)/

  Загалом ці ТРК випускають в ефір три телеканали - «АРТ», «ГРАД» і «АРТ-24», і три радіостанції - «Перше радіо - fm1», «Новая волна» и «Моє радіо - 103.8 fm», технічне забезпечення яких у власному апаратно-студійному комплексі на підставі укладених угод здійснює Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський міський телерадіоцентр».

  Для здійснення своєї діяльності ТОВ ОМТРЦ на підставі угоди № 14а/55 від 01.02.1999 р. орендує у Представництва з управління комунальною власністю Одеської міської ради нежитлові приміщення 4-го та 5-го поверхів адміністративної будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Артилерійська, 1. Термін дії оренди згідно цієї угоди – до 19.04.2021 р.

  Враховуючи специфіку діяльності, Підприємством на підставі погодженої проектної документації і власним коштом здійснено прокладку спеціалізованих кабельних ліній між зазначеним приміщенням та Одеським обласним телерадіопередавальним центром.

  Однак договірні умови було раптово змінено міською владою в односторонньому порядку. 28.07.2009 р. рішенням виконкому Одеської міської ради Представництву з управління комунальної власності, яке розташовано у тому ж самому будинку на 1-му поверсі, було надано згоду на складання «містобудівного обґрунтування реконструкції з розширенням адміністративної будівлі за адресою вул. Артилерійська, 1». Підписав це рішення міський голова Едуард Гурвіц.

  Обґрунтування було складено, але втілювати його в життя не можна було без проведення громадських слухань за участі мешканців прилеглих будинків.. Тому на 02.10.2009 р. було призначено громадське обговорення плану реконструкції, яке було зірвано через грубі порушення процедури з боку відповідальних за його організацію працівників Представництва і масову присутність «підставних» нібито мешканців прилеглих будинків, без жодного підтверджуючого це документу.

  Наступне підписане міським головою рішення виконкому щодо реконструкції цієї будівлі, від 27.10.2009 р., вже констатувало «зміну намірів замовника – Представництва з управління комунальною власністю», і передбачало інший обсяг робіт – реконструкцію останнього поверху (саме там міститься телецентр і працюють студії) і заміну покрівельного покриття на даху. Такий обсяг робіт за законом не передбачає проведення громадського обговорення, отже процедура набагато спрощувалася.

  Слід зазначити, що дах цього будинку кілька разів ремонтувався, покриття на ньому ціле і знаходиться в набагато кращому стані, ніж покриття на дахах тисяч інших будинків комунальної власності. Це було наочно продемонстровано телеоператором, який провів зйомку безпосередньо на даху цього будинку для випуску новин ТРК «ГРАД». До того ж заміна покриття жодного разу не була підставою для звільнення приміщень як 5-го, так тим паче і 4-го поверху.

  Втім 30 жовтня 2009 р. до ТОВ ОМТРЦ надійшли листи від Представництва з управління комунальною власністю Одеської міської ради від 29.10.2009 р. № 01.13/9704 та 01.13/9705, за підписом начальника Представництва Едуарда Смоляра, якими ТОВ було чемно «запропоновано» в термін до 15.11.2009 р. тимчасово звільнити орендовані приміщення 4-го та 5-го поверхів у зв’язку з проведенням капітального ремонту зазначених приміщень. Термінів проведення ремонту, тобто протягом якого часу телерадіоцентр буде позбавлений можливості працювати, вказано не було.

  Підставою проведення капітального ремонту зазначених приміщень вказано рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.10.2009 р. № 1094. Але «капітальний ремонт» 4-го та 5-го поверхів аж ніяк не є «реконструкцією останнього поверху із заміною покрівельного покриття», про яку йдеться в рішенні виконкому від 27.10.2009 р. № 1094.

  Проведення капітального ремонту та/або реконструкції дійсно є правом наймодавця. Однак реалізація прав суб’єкта правовідносин не повинна всупереч договірним умовам порушувати права чи завдавати шкоди іншим суб’єктам. Тоді як капітальний ремонт та/або реконструкція адміністративної будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, призведе до повного зупинення діяльності ОМТРЦ та шести ЗМІ, ефір яких він забезпечує, на невизначений термін. Пошук нового приміщення, обладнання його і прокладка туди спеціалізованих кабельних ліній займуть багато часу, а в деяких випадках взагалі можуть виявитися неможливими. Капітальний же ремонт нинішнього приміщення, за заявою мерії, триватиме не менше ніж півроку – тобто якраз співпаде в часі з двома виборчими кампаніями.

  Таким чином, в результаті фактично безпідставних будівельних робіт буде:
  а) витрачено бюджетні кошти без нагальної на то потреби;
  б) припинено діяльність шести регіональних засобів масової інформації на період підготовки і проведення двох виборчих кампаній: президентських виборів 17 січня та виборів до органів місцевого самоврядування 30 травня.


  Не виключено, що для примусового виселення ОМТРЦ може бути вжито і такі способи, як перекриття доступу співробітників до службових приміщень, пошкодження каналів зв’язку, відключення електрики, перекриття води, незаконне вторгнення сторонніх осіб до робочих приміщень ОМТРЦ та інші силові та протиправні дії.

  (В день, коли це звернення розсилалося, в приміщенні ОМТРЦ було пошкоджено систему електропостачання, студія залишилася без світла, а самих працівників ТРЦ охоронна служба, що стояла на вході в будинок, не пустила всередину – ефір було зірвано. Медійники не виключають, що в приміщенні телестудії в цей час могли похазяйнувати чужі руки. Так що побоювання виявилися не марними).

  Підставою для таких припущень є те, що протягом останнього року працівники та керівництво ТРК «ГРАД» неодноразово потерпали як від намагань дискредитації з боку міського голови Едуарда Гурвіца, так і від протиправних дій у виконанні його підлеглих.

  У грудні 2008 року, під час сесії міської ради Е.Гурвіц дозволив собі прилюдні висловлення у хамському образливому тоні на адресу директора ТКР «ГРАД» А.Балінова, на той час чинного депутата міської ради. Сесія записувалася на телекамери, відтак свідками лайки на адресу керівника опозиційного ЗМІ були тисячі глядачів, що дивилися трансляцію. Згодом на вулицях Одеси з’явилися рекламні біллборди, з карикатурами на послідовних критиків міської влади - Балінова і його колегу по міськраді депутата Гончаренка. Весь ринок зовнішньої реклами в місті контролюється муніципальним відділом благоустрою, і подібна «реклама» ніколи не була б розміщена без дозволу мерії. Рекламне підприємство з Києва, яке виготовило ці борди, у телефонному інтерв’ю кореспонденту одного з одеських інтернет-видань підтвердило, що їх замовником дійсно є муніципалітет.

  Також у газеті провладної організації «Свободная Одесса», що видається стотисячним накладом і безкоштовно розповсюджується через комунальні підприємства, прізвище А.Балінова регулярно згадується виключно в негативному контексті, із застосуванням неприпустимої для ЗМІ лексики і вкрай неетичних висловів.

  31 січня 2009 року, в день народження Едуарда Гурвіца, на знімальну групу ТРК «ГРАД», що працювала на Думській площі напроти будівлі мерії, підлеглими міського голови було вчинено напад, зламано телекамеру і викрадено касету з записом, де були зафіксовані деякі публічні подробиці підготовки до святкування. За фактом цієї події було відкрито кримінальну справу, але вже протягом 10 місяців різні судові інстанції всіляко гальмують її розгляд.

  І ще один епізод, який вартий уваги – це позбавлення Анатолія Балінова та восьми його колег по фракції «Наша Україна» депутатських повноважень, яке відбулося 3 липня 2009 року внаслідок рішення міської партійної конференції. Всі ці депутати не увійшли до сформованої міським головою фракції більшості «Блок Едуарда Гурвіца «Наша Одеса», а залишилися на незалежних критичних позиціях. Позбавлення цих людей депутатських повноважень ініціював особисто Едуард Гурвіц, член політради партії «Наша Україна». Новими депутатами міськради замість виключених опозиціонерів стали працівники апарату міськвиконкому та райвиконкомів, безпосередні підлеглі міського голови.

  На нашу думку, всі ці дії безумовно є черговими проявами політичного тиску з боку міського голови і системного переслідування опонентів за критику. Вочевидь справжньою метою ініціювання та прийняття рішень міськвиконкому про начебто необхідний ремонт є припинення діяльності кількох незалежних від міської влади телеканалів та радіостанцій в період двох виборчих кампаній – президентської і (особливо) до органів місцевого самоврядування.

  Дії Едуарда Гурвіца та його підлеглих, на нашу думку, цілком можна розглядати як чинення тиску з застосуванням адміністративного ресурсу та службових повноважень, позбавлення громадян права на отримання інформації (порушення ст. 5 Закону України «Про інформацію»), перешкоджання здійсненню виборчого права (ст.157 Кримінального кодексу України) і перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ст.171 Кримінального кодексу України).


  Додатки (в архівах):

  1. Пояснювальна записка до Звернення (.doc)
  2. Копія угоди № 14а/55 від 01.02.1999 р. про оренду ТОВ ОМТРЦ приміщення за адресою вул. Артилерійська, 1 (.pdf)
  3. Копія скасованого рішення виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009 р. (з офіційного сайту Одеської міської ради). (.pdf)
  4. Копія Рішення виконкому Одеської міської ради від 27.10.2009 р. № 1094 «Про реконструкцію об’єкта комунальної власності – нежилих приміщень, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Артилерійська, 1» (з офіційного сайту Одеської міської ради). (.pdf)
  5. Копія листа Представництва з управління комунальною власністю Одеської міської ради від 29.10.2009 р. № 01.13/9704. (.pdf)
  6. Копія листа Представництва з управління комунальною власністю Одеської міської ради від 29.10.2009 р. № 01.13/9705. (.pdf)
  7. Ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2009 р. (.pdf)
  8. Звернення Незалежної Асоціації телерадіоМовників від 11 листопада 2009 р. - щодо перешкоджання діяльності регіональних мовників під час виборчої кампанії 2009-2010 років. (.pdf)
  9. Копії 3-х листів з кримінальної справи за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів ТРК «ГРАД». (.pdf)
  10. Копії матеріалів одеських ЗМІ за темою звернення. (.pdf)


  Архів документів (пп.1-9) лежить тут: http://rapidshare.com/files/308515582/docs.rar

  Приклади публікацій, включно "чорний піар" (п.10) лежать тут: http://rapidshare.com/files/308517253/publics.rar


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua