МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Анатолій МАТВІЄНКО: «Ми чекаємо на месію, бо є рабами» Тарас БАТЕНКО

10/09/2001 | Максим’як
Цікаве інтерв"ю і погляди п.Матвієнка на об"єднавчий процес між НУ і ФНП. Схоже він трохи прикрашає ситуацію, деколи спрощує, а деколи
максимізує.

Черговим гостем Центру політичного прогнозування “Високого Замку” був народний депутат України, голова Української народної партії “Собор” та заступник керівника блоку “Форум національного порятунку” Анатолій Матвієнко.

У цього політика вражаюча еволюція політичної кар’єри. Колишній перший секретар ЦК ЛКСМУ і голова Вінницької облдержадміністрації, нині є чільним представником опозиційного табору. Проте Анатолій Матвієнко не є опозиціонером, що сповідує політичні крайнощі. За його ж словами, він здатен пробачати своїм політичним ворогам, шукати золотої середини – “поборювати нерішучість одних і вгамовувати рішучість інших”. Нині він належить до когорти тих опозиціонерів, які згрупувалися довкола Форуму національного порятунку, лідером якого є Юлія Тимошенко. Взаємовідносини на фронті “влада й опозиція”, а також домовленості у власному таборі й були у центрі уваги зустрічі.

«Я мав можливість заходити до Президента значно вільніше, ніж Суркіс чи Медведчук...»

Наталія Балюк. Скажіть, чи залишилися на сьогодні ще якісь перспективи об’єднання політичних сил, що гуртуються довкола Ющенка і Тимошенко?

Анатолій Матвієнко. Нашим першим кроком має бути об’єднання Форуму національного порятунку і “Нашої України”. Я не бачу жодних об’єктивних причин, щоб такого об’єднання не відбулося. В газеті “Голос України” нещодавно вміщено інтерв’ю з Ющенком. Цитую Віктора Андрійовича, де він відповідає на запитання можливого блокування з ФНП: “Повірте, це дуже непроста робота. Нині ми проводимо спеціальне ґрунтовне аналітичне дослідження, яке дасть відповідь на запитання і щодо контингенту блоку, і щодо регіону, і щодо політичних ідей, і щодо політичних партій. А також відповість на запитання, якою має бути оптимізація сил, які найбільш гармонійні з моїм іменем, моїми ідеями і з моєю платформою. Іншими словами, зараз не даватиму відповіді “так” чи “ні” на лист Тимошенко. Я відповідаю, що цей лист, даю слово, пройде ту процедуру обговорення та прийняття рішення, з якою виходить мій блок і на якій базується моя позиція”. Я не бачу заперечення, хоча є мутна відповідь. Ми пропонуємо сьогодні Вікторові Андрійовичу у форматі трьох-п’яти осіб обговорювати можливу співпрацю і об’єднання в блок. Я не вважаю, що ми домовимося за один раунд цих переговорів. Однак в результаті зможемо побороти нерішучість одних, вгамувати рішучість інших, знайти якусь компромісну середину, поставивши інтереси нації на чільне місце.

Наталія Балюк. Ви сказали, що не бачите жодної об’єктивної причини, щоб два блоки не працювали разом. Може, ви не хочете бачити? Принаймні одна причина дуже добре проглядається. Це небажання самого Ющенка об’єднуватися з Тимошенко. Це, як на мене, неможливо не побачити…

Анатолій Матвієнко. Це не об’єктивна, а суб’єктивна причина. Об’єктивних причин у питанні об’єднання не існує. Ніхто не має права ставити суб’єктивну проблему (проблему бажання чи небажання) вище за інтереси нації. У чому є, власне, небажання Ющенка йти до такого єднання? Він працював разом з Юлією Володимирівною. Їх стосунки є щирими і такими, що базуються на повазі. Нічого іншого ні він, ні вона не декларували. Співпраця Ющенка і Тимошенко дала можливість продемонструвати Україні, що нам не потрібні десятки років, а можливо, два-три роки для того, щоб навести лад у державі. Тимошенко і Форум визнають лідерство Ющенка і його право очолити єдиний блок. Ми пропонуємо обговорювати можливі технології формування списку…

Юрій Кужелюк, політолог. Не секрет, що чим більше учасників у блоці, тим ближче він до розпаду. І не секрет, що людина, раз побувавши у парламенті, вже не мислить себе за межами цих стін. Як ви дивитеся на те, аби депутат мав би не більший термін, аніж президент? Повинна ж бо вливатися свіжа кров.

Анатолій Матвієнко. Я не підтримував би обмеження терміну перебування у Верховній Раді. Не є адекватним, скажімо, два терміни президентства і два терміни депутатства. Президент - це особа, яка наділена особливими повноваженнями. Депутат не має таких повноважень. Єдине, якби депутати проходили відповідні тести на стан здоров’я. Бо справді, є дуже багато людей, які фізично не можуть займатися законотворчою роботою. А щодо себе можу сказати, що значно краще почував себе за межами Верховної Ради, аніж у її стінах. Можливо, депутатство слід обмежити віковим цензом, щоб вже зовсім не перетворити Верховну Раду у зібрання пенсіонерів.

Юрій Кужелюк. Як ви оцінюєте мажоритарну можливість блоку Ющенка та ФНП Тимошенко?

Анатолій Матвієнко. Ваше запитання ще раз наштовхує мене повернутися до необхідності блоку. Бо чим ширший блок, тим більше особистостей буде не лише у списку, але й кандидуватимуть за мажоритарними округами. Чим ширша коаліція, тим легше під цим брендом “тягти” мажоритарні округи. Мінімізація цих блоків шкідлива тим, що всі відомі особистості підуть за партійними списками. А на мажоритарних округах без відповідно розкручених прізвищ і фінансових можливостей адміністративний ресурс виграє без конкуренції. І ми справді можемо отримати 225 “адміністративних” депутатів.

Тарас Батенко. І все-таки, як на мене, ви мусите, у першу чергу, прогнозувати ситуацію, за якої ФНП самостійно, тобто без блоку Ющенка, доведеться піти на вибори. Звичайно, нині вето Президента на Закон про вибори дещо відтерміновує легалізацію виборчого марафону, і політичні сили отримали додаткову можливість продовжити переговори щодо блокування. Але якщо ви самостійно підете на вибори, якими будуть ваші тактичні домовленості з союзниками з правого і лівого центру?

Анатолій Матвієнко. З моєї практики жодні домовленості з приводу узгоджень не виконувалися жодною зі сторін. Тому це ще одне підтвердження того, що ніколи націонал-демократи, пішовши у різних блоках, не домовляться і будуть поїдати одне одного, як павуки у банці. Ми цього як ніхто навчені. Це вже об’єктивна риса нашого характеру, що визначається нашою рабською історією. Перебуваючи у різних блоках, ми приречені боротися. Більше того, боротимемося ще запекліше, ніж з комуністами. Бо боротимемося за спільний електорат. І в цьому - трагедія, яку Кучма і його оточення свідомо стимулюють. Вони розуміють, що чим більше політичних сил, партій і блоків на одній електоральній базі, тим менша ймовірність проходження з серйозним відсотком у парламент… Тому ще раз кажу: потрібна єдина коаліція. Чому вишикувалися за Ющенком усі політичні карлики? Бо жоден з них окремо не здатен пройти до парламенту. Коли Ющенко каже, що його блок самодостатній – це велика помилка. Це не є ознакою політичної зрілості. Ми також самодостатні. І подолаємо парламентський бар’єр у 4 відсотки. Але мене це не влаштовує…

Тарас Батенко. Коли у нас в Центрі політичного прогнозування був керівник Львівської облдержадміністрації Михайло Гладій і гарантував нам, що пройде до парламенту та що його партія подолає парламентський поріг – мені чомусь хотілося йому вірити. Як-не-як, влада… Та коли мені говорить опозиційний лідер Анатолій Матвієнко, що його блок набере 4 відсотки, то не дуже віриться …

Анатолій Матвієнко. Це ваше право. Але якщо людина йде на вибори і не вірить в те, що переможе, тоді вона не має або достатніх аргументів, або просто хвора. Я підкріплюю свої переконання декількома складовими. Є ідея нової конкурентної, відповідальної, жертовної політичної сили. Лук’яненка ви відносите до жертовної людини? Звичайно. Матвієнка відносите? Чого мені треба було від влади? Я мав можливість заходити до Президента значно вільніше, ніж Суркіс чи Медведчук... Повірте, я міг влаштувати свою кар’єру. Тимошенко є жертовною людиною? Звичайно. Могла ж служити Кучмі і залишатися віце-прем’єром до сьогодні, нарощуючи власний бізнес. Ми на сьогодні маємо організаційний потенціал. Я знаю, як запустити виборчі штаби і проконтролювати вибори…

Тарас Батенко …з досвіду чиновницької НДП?

Анатолій Матвієнко. А НДП має непоганий досвід. І зараз нічого не робить й живе. І сьогодні НДП є найструктурованішою складовою у ТУНДРІ. Хочу вам також сказати, що коли з’явиться потужний “блок Ющенко-Тимошенко”, то адмінресурс ще невідомо на кого працюватиме…

«Лопату в руки - і працювати!»

Юрій Кужелюк. Які у вас господарські й ідеологічні важелі, щоб протистояти владі під час виборчої кампанії? Ви сказали, що у блоці Ющенка згромадилися карликові партії. Але й у ФНП є маса карликових партій, які прилаштувалися за партією “Батьківщина”. Й вони вам ще завдадуть клопоту, так що у вас буде сохнути голова.

Анатолій Матвієнко. Чим відрізняється господарник від ідеолога? Господарник бере бика за роги і валить на землю. Ідеолог ходить навколо бика, поки він сам не ляже. У мене немає іншого важеля, як слово. Щодо карликових партій. Є вони у “фарватері Юлі”, є у “фарватері Мороза”. Ющенку, Тимошенко треба вести дискусії з рівновеликими величинами. А решта (дрібніші) нікуди не дінуться. І якщо хтось “відлетить”, то немає чого боятися. А таки “відлетить”. Я вам гарантую, що Рух Бойка піде на вибори і нестиме гасло Руху і говоритиме, що Рух є найбільш авторитетною силою. Але з якими рівновеликими величинами слід вести дискусію? Ющенко веде розмови, скажімо, з Азаровим. Та хіба це морально? Прийшовши у такій конфігурації до парламенту, Ющенко не стане навіть керівником фракції, бо матиме у блоці у кращому варіанті одну третину своїх людей. Тому про карликів треба говорити як про карликів. І я не надуваю щоки зі своїм “Собором”, бо ми за рік не зробили потужної сили.

Юрій Кужелюк. Як ви оцінюєте нині статус і значення Народно-демократичної партії, адже ви стояли біля її витоків.

Анатолій Матвієнко. НДП слід розділити на дві частини: до розколу у 1999 році і після. Особисто я відносився до тих представників, які не стимулювали у партії безоглядно адміністративний ресурс. Я не гнав людей у партію, будучи керівником Вінницької області... Після розколу Пустовойтенко як прем’єр-міністр почав накачувати НДП адміністративним ресурсом.

Наталія Балюк. Пане Анатолію, дещо провокативне запитання. Хто, на вашу думку, нині мав би рятувати націю, Ющенко чи Тимошенко?

Анатолій Матвієнко. Ні Ющенко, ні Тимошенко. Наше завдання – розбудити сьогодні представників титульної нації, створити умови, за яких вони б взяли на себе відповідальність будувати Україну. Сьогодні українці сидять на узбіччі і чекають, поки хтось їм збудує державу. Поляки взяли на себе відповідальність будувати Польщу. Ми ж будуємо космополітичну державу. І я вважаю, що свято всіх етносів, які населяють Україну, буде тоді, коли вони розбудять титульну націю. Ми маємо приклад В’ячеслава Липинського і багатьох інших, що не були українцями за походженням, але стали українськими націоналістами. А ми месію чекаємо через те, що є рабами. От нам би Ющенка, і ми б усі на нього молилися! І вже нічого, мовляв, не треба робити, Ющенко прийде і переверне Україну. Та на нас чекає каторжна праця. Лопату в руки - і працювати!

Юрій Кужелюк. Ви сказали, що слід збудити націю. Тут усі з вами у цьому погодяться. Але Мойсей водив націю сорок років, а нам до виборів залишилося менше як шість місяців. Вернімося до психології простого виборця. Рядова людина не розбиратиметься в усіх тонкощах партійних програм. Виборцеві потрібен лідер, якому можна вірити. З цієї точки зору, кому вірити – Ющенкові, Тимошенко чи комусь іншому?

Анатолій Матвієнко. Що Ющенко зробив такого, внаслідок чого отримав революційну зміну настроїв та всенародну любов? Він показав, що серце в нього українське. Він не грабував, як всі прем’єри, а лишень виконував Закон про державний бюджет. Разом із Юлією Тимошенко йому вдалося із 230 млрд. тіньових грошей 10 млрд. перевести в облік. І народ підняв руки вгору й сказав: “Месія!”. Й так це декламує, що Ющенко почав вірити у своє месіанство. Це біда і народу, і Ющенка. Сьогодні таких, як Ющенко, Тимошенко, можливо, десятки тисяч. Таких, як Кучма – декілька мільйонів. Ці люди є в природі нашої нації. Так, нації потрібен герой. Але піднімаймо його, а не заколисуймо. Бо якщо такий заколисаний українець потрапить в Тундру, то в тих болотах і зогниє. На даному етапі потрібна єдність Ющенка і Тимошенко, їхня командність. І ми все робитимемо для того, щоби це відбулося. А пріоритет Ющенкові сьогодні ми свідомо віддаємо.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".