МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кучма - непривабливий та слабкий політик «Русский журнал»

11/06/2001 | Максим’як
2001-11-02
Кучма - непривабливий та слабкий політик «Русский журнал»
"Русский журнал" публікує психологічну характеристику президентів України, Росії та Білорусії. У матеріалі з назвою "Сприйняття образів президентів Путіна, Кучми та Лукашенка" аспірант кафедри політпсихології філософського факультету МДУ Василь Зорін пише, що український президент Леонід Кучма "оцінюється як непривабливий та слабкий політик, а рівень його активності має різні характеристики на раціональному й несвідомому рівнях".
Одним з найактуальніших аспектів проблеми становлення інституту президентства у пострадянських суспільствах є проблема сприйняття громадянами образів політиків, які посідають цю посаду. У масовій свідомості відбиваються окремі аспекти особистості президентів, які мають найважливіше значення для населення.
Образ лідера у суспільній свідомості відбиває не стільки властиві йому у дійсності характеристики, скільки сукупність інтенцій, настроїв, чекань суспільства від влади й те, як вони узгоджуються з поведінкою окремого лідера.
Л.Д. Кучма
Президент України гарно відомий москвичам, його впізнали за фотографією 82% респондентів. На раціональному рівні оцінки привабливості Кучми вкрай низькі. Так, 61% опитаних вважають, що президент України не має взагалі жодних позитивних якостей. 91% респондентів бачать у ньому негативні якості. Найчастіше оцінювалися політичні, професійні й ділові характеристики Кучми, як позитивно, так і негативно. При тому, що вони найчастіше згадувалися серед всіх оцінок у контексті схвалення ("Мені подобається те, що він хоче підтримувати дружні стосунки з Росією"), їхня частка серед негативних оцінок ("Грає проти Росії й використовує її у своїх інтересах") значно вища, ніж серед позитивних (48% і 14%).
Також значна кількість респондентів негативно оцінює зовнішність президента України ("Зовнішність - це просто жах") (16%). Позитивно сприймаються такі параметри особистості, як фізичні ("Посмішка. Вона приємна та добра") і психологічні ("Життєва мудрість, розважливість, гарна підготовка як господарського керівника, цілеспрямованість") характеристики, негативні показники характерні для оцінки його зовнішності ("Неприємний. Відразливі риси обличчя. Недобрий, дивиться зло на всіх: що вам треба! Чого причепилися! Не бачу у погляді, що до людей ставиться з розумінням") і моральних якостей ("Хитрий, його важко зрозуміти, хоче й Заходу, й Москві догодити").
37% респондентів вважають, що влада потрібна Кучмі для збагачення, і 32% - для самоствердження. При цьому такі мотиви, як влада для справи (9%) і влада як покликання (5%) мають низькі показники.
Таким чином, параметр привабливості має вкрай низькі значення на раціональному рівні. Тому не дивно, що 98% респондентів упевнені у тому, що не стали б голосувати за такого політика.
За шкалою сила - слабість Кучма сприймається амбівалентно: однакові показники оцінок сили й слабості серед "прихильників". Разом з тим, його "супротивники" ставлять йому як докір насамперед слабість (20% проти 12%, яким у Кучмі не подобаються прояви сили).
При цьому президент України однозначно оцінюється як активний політик: співвідношення за шкалою активність - пасивність складає 57-14% серед "прихильників" і 32-21% серед "супротивників".
На несвідомому рівні привабливість Кучми має наступні показники: переважають асоціації з непривабливими тваринами - осел, свиня, жаба, скунс - (34%), неприємними запахами - риба, вихлопні гази, вогкість - (53%), але також і з природними запахами - м'ята, тайга, пряні квіти - (70%), основними (76%) і теплими (67%) кольорами.
Таким чином, на підставі оцінок наших респондентів можна зробити висновок про те, що загальне негативне їхнє сприйняття значною мірою пом'якшується тим, що Кучма сприймається як проста і зрозуміла людина.
За шкалою сила - слабість тенденція, ледь помітна на раціональному рівні, спостерігається найбільш чітко. Президент України сприймається як особистість слабка - тушканчик, заєць - (76%), дрібного масштабу - хом'як, тхір (56%). При цьому характерні асоціації із світлими кольорами - насамперед із жовтим - (43%), несумісними з владністю й особистісним авторитетом.
Респонденти бачать у Кучмі перевагу маскуліних властивостей (39%), але цей параметр явно не здатний змінити загальну оцінку його сприйняття як слабкого політика.
На раціональному рівні, як вже було зазначено, Кучма оцінюється позитивно за шкалою активність - пасивність, причому показники активності досить високі. На несвідомому рівні - інша картина. Ми не спостерігаємо значної переваги оцінок активності (27% до 24% оцінок пасивності при 49% нейтральних оцінок), при цьому цей президент сприймається як зовсім неагресивний (75%).
Таким чином, Кучма оцінюється як непривабливий та слабкий політик, а рівень його активності має різні характеристики на раціональному і несвідомому рівнях.
О.Г.Лукашенко
Наше дослідження дозволяє вважати білоруського президента одним з найпопулярніших у Росії політиків (рівень впізнання - 96%). Взагалі він оцінюється негативно, але, проте, серед наших респондентів 18% були його повними прихильниками, а 71% змогли виділити серед його особистісних якостей позитивні характеристики.
Головну увагу респонденти приділили його політичним і діловим якостям: 25% серед "прихильників" ("Подобається, що він прагне до союзу Білорусії і Росії, що сприяє відродженню величі Росії й об'єднанню двох дружніх слов'янських народів. Будуть стерті кордони й покращиться економічна ситуація") і 46% серед "супротивників" ("Не подобається, що він переслідує журналістів, тому що цим він обмежує свободу слова. Також не подобається його небажання добровільно скласти свої повноваження, тому що у такий спосіб він використовує антидемократичні методи").
Менше за все опитані звертали увагу на його фізичні характеристики. Загалом позитивно оцінювалися психологічні ("Правдивість, відвертість, прямолінійність, твердість") - 23% і фізичні характеристики ("Вуси. Мені подобаються вусаті чоловіки"), негативно - зовнішність ("Зовнішній вигляд викликає відразу") і моральні якості ("Самовдоволення, що випирає самовпевненість").
Амбівалентність і невизначеність раціональних оцінок привабливості Лукашенка підкреслює наявність серед приписуваних йому мотивів як прагнення зробити справу (33%), так і мотив, що концептуалізований як влада заради влади (29%). Лише 68% відсотків опитаних упевнено заявили, що не голосуватимуть за нього на виборах. Зважаючи на те, що дослідження проводилося у Росії, цей показник, а також наявність 11%, готових голосувати за нього, змушує дійти висновку, що на раціональному рівні привабливість цього президента має все ж досить високі показники, особливо для "чужого" політика.
Лукашенко однозначно оцінюється як сильний політик, причому показники можна назвати просто вражаючими: 47 проти 6% серед "прихильників" і 32 проти 3% серед "супротивників".
Схожа картина й в оцінках за шкалою активність - пасивність: 77-23% серед "прихильників" і 61-5% серед "супротивників". Таким чином, на тлі деякої невизначеності оцінок привабливості президент Білорусії сприймається як безсумнівно сильний та активний політик.
На несвідомому рівні показники привабливості Лукашенка мають високі значення. Він асоціюється з привабливими тваринами - білий ведмідь, орел - (35%), основними (68%), теплими (47%) й яскравими (42%) кольорами, природними - бузок, морський бриз - (62%) і здоровими - парне молоко, польові квіти - (57%) запахами. Цікавою особливістю є те, що переважають асоціації із сільськими запахами - сіно, гній - (43%).
Сила президента Лукашенка не сприймається на несвідомому рівні так само чітко, як на раціональному, хоча все ж її показники - ведмеді, вовки - (35%) вище, ніж показники слабості - тарган, ховрашок - (30%). Цей політик сприймається як особистість великого масштабу - лось, лев, зубр - (47%), досить мужній (41%). Цієї тенденції суперечить лише перевага асоціацій із світлими кольорами (37%).
49% респондентів на несвідомому рівні високо оцінюють активність президента Білорусії, але при цьому 60% сприймають його як неагресивного. Примітно, що 30% респондентів порівнювали цього президента з тваринами, що виконують роль жертви (заєць, кролик).
Важливою особливістю сприйняття образа Лукашенка є дисонанс раціональних і несвідомих оцінок. На несвідомому рівні він виглядає привабливо, у той час як на раціональному переважають негативні оцінки. Показники сили й активності на несвідомому рівні набагато нижче, ніж на раціональному. Причому, за шкалою активність - пасивність багато найважливіших показників мають вже негативні значення.
В.В.Путін
За рік, що минув з моменту вступу Путіна на посаду, він став звичним і добре знайомим населенню (впізнання - 100%). Загалом Путін оцінюється на раціональному рівні амбівалентно.
Респонденти позитивно оцінюють його зовнішність ("Дуже подобається його манера поводитися, вдягатися, говорити. На нього приємно подивитися, навіть якщо він одягнений у спортивний костюм. Подобається, що він завжди акуратний, причесаний, підтягнутий. У керівника завжди має бути відповідність в одязі й зовнішньому вигляді, а у нього всі відповідає") - 17%, фізичні якості ("Чисто зовні, як чоловік, імпонує. Мені такі подобаються. На мого першого чоловіка схожий. Коли розуму не має, всім подобається") - 31%, психологічні якості ("Скромність, стриманість, почуття гумору") - 24%, моральні якості ("Він чесна і порядна людина. Принаймні, він справляє таке враження. Мені подобається те, що він зараз робить у Росії. Його політика у нинішніх умовах вірна. Він офіцер. Гідно представляє Росію на міжнародному рівні, порівняно з минулим президентом") - 17%.
У негативному контексті, як правило, згадувалися його політичні й ділові якості - 64%. 34% опитаних вважають, що влада потрібна Путіну для того, щоб зробити яку-небудь важливу справу, 21% вважає, що влада йому взагалі не потрібна. 55% заявляють, що готові голосувати за нього на найближчих виборах.
Респонденти бажають бачити президента Путіна сильним, але, як видно , не впевнені у тому, що він є таким. Так, позитивно оцінюється переважно його сила (25%), а негативно - слабість (32%). Таким чином, оцінки за шкалою сила - слабість невизначені.
При цьому, він однозначно оцінюється як активний: 58% серед "прихильників" і 34% серед "супротивників". Варто зазначити, що респонденти досить часто (29%) висловлювали невдоволення його пасивністю.
Параметри привабливості Путіна на несвідомому рівні мають невисокі значення, а часто й негативні. Так, лише 24% респондентів порівнювали президента з привабливими тваринами (пантера, лев). Характеристики за іншими параметрами досить суперечливі: асоціації із здоровими - ромашка, бузок (72%) і приємними - свіжість (69%) запахами й основними (65%) кольорами сполучаються з асоціаціями з холодними (65%) і тьмяними (57%) кольорами, а також техногенними - нафталін (45%) і соціальними - дорогим парфюмом (41%) запахами.
За шкалою сила - слабість Путін має низькі показники. Він асоціюється із слабкими тваринами - хом'як, заєць (46%), переважно виконуючими роль хранитель нори - ховрашок (39%), і світлими (бежевий, рожевий, жовтий) кольорами (30%). Найбільш показові свідчення слабості, приписувані цьому президенту: 51% респондентів сприймають його як особистість дрібного масштабу (тхір, кіт) і 55% бачать у ньому характеристики феміністі.
Активним (мангуст, лисиця) Путіна на несвідомому рівні сприймають 44% опитаних, пасивним (чапля, камбала) - 39%, агресивним (яструб, щука) - 42%, неагресивним (качка, жаба) - 49%.
Таким чином, головною тенденцією у сприйнятті образа президента Росії є те, що він має більш високі оцінки привабливості, сили й активності на раціональному рівні. При цьому як раціональні, так і несвідомі оцінки за всіма трьома шкалами відрізняються невизначеністю і суперечливістю.
Порівняльний аналіз
На раціональному рівні найбільш привабливо виглядає Путін (88% респондентів знаходять позитивні характеристики), потім Лукашенко (71%), набагато відстає Кучма (39%).
Але при цьому не можна говорити про ідеалізацію Путіна респондентами: негативних якостей опитані знаходять у ньому приблизно стільки ж, скільки й в інших президентів. Путін виглядає кращим за всіма окремими показниками привабливості. Разом з тим, саме йому належить найвищий негативний показник (64% незадоволених його політичними й діловими якостями). Путіну приписують найбільш шляхетні мотиви влади ("справа"), найменш шляхетно виглядає Кучма (мотиви грошей і самоствердження).
Найсильнішим сприймається Лукашенко, причому його сила має позитивний характер. Путін і Кучма практично зрівнялися за цим параметром. Цікаво, що, якщо слабість Путіна респондентам не подобається (32%), то слабість Кучми 24% вважають загалом позитивною характеристикою. Тобто росіяни не чекають від президента України на рішучість й ефективність й набагато менше вимагають від нього.
Аналогічно президенти виглядають при порівнянні за шкалою активність - пасивність: найактивніший Лукашенко, причому 77% опитаних це подобається, Путін і Кучма також сприймаються як активні. Як і за шкалою сила - слабість, пасивність Кучми має більше позитивних і менше негативних оцінок, ніж пасивність Путіна.
На несвідомому рівні Путін сприймається здоровішим і більше за інших президентів викликає асоціації з приємними запахами. Кучма - найтепліший і природний. Лукашенко - найяскравіший і більше інших викликає асоціації з привабливими тваринами.
За шкалою сила - слабість Лукашенко має найвищі показники за параметрами масштабу особистості, мужності. Ніхто з трьох політиків не викликає стійких асоціацій із сильними тваринами (сила переважає лише у того ж Лукашенка, але незначно: 35 проти 30%). У той час, не слід вважати, що образ Лукашенка однозначно характеризується силою. Так, серед ролей, пов'язаних із соціальним станом, у нього переважає "жертва". Путін і Кучма також слабкі за цим параметром: вони "хранителі нори". У всіх трьох на несвідомому рівні позитивні показники активності та агресивності - негативні, при цьому найактивніший - Лукашенко, найагресивніший - Путін.
Ми можемо дійти висновка, що Путін виглядає кращим лише на рівні раціональних оцінок ("Я росіянин і має симпатизувати своєму президенту. Потім Лукашенку. А про Кучму поки рано щось говорити, може, й виправдає надії свого народу, маю на увазі більшості. Поки на Путіна й Лукашенка сподіваюся і бажаю їм продовження такої політики держави. Поводяться незалежно. Кучму я не розумію"). На пряме запитання: "кому з цих політиків ви довіряєте?" 71% респондентів назвали Путіна, 20% - Лукашенка, 7% - Кучму, 7% не довіряють нікому.
На несвідомому рівні кожен із трьох президентів сприймається досить суперечливо. Ми не ставимо під сумнів того факту, що російським виборцям більш подобається Путін, але у той час хочемо пригорнути увагу на те, що Лукашенко володіє якостями, що дозволяють йому розраховувати на симпатії росіян, причому серед цих якостей - такі незамінні для публічного політика, як сила й активність.
Так що, уникаючи питання про те, які шанси Лукашенка проти Путіна, ми можемо, проте, сказати, що білоруський президент подобається росіянам і, можливо, у принципі здатний завойовувати їхні симпатії. Цього не можна сказати про Кучму, хоча він і сприймається позитивно за цілим рядом параметрів (теплота, мужність, здоров'я, природність). Президент України не володіє у достатньому ступені силою й активністю і виглядає у нашому порівнянні найменш привабливим .

Статті, розташовувані в рубриці "Світ про нас", передруковуються з інших джерел без купюр і змін. Кореспондент.net не завжди поділяє точку зору автора даних публікацій.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".