МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

«ми досягнули дна – далі може бути тільки краще», -кажуть поляки

12/28/2001 | Максим’як
2001-12-28

А ОСЬ ПОЛЬСЬКІ ОЦІНКИ СВОЄЇ ЕКОНОМІКИ: ""МИ ДОСЯГЛИ ДНА - ДАЛІ МОЖЕ БУТИ ТІЛЬКИ КРАЩЕ" Економічне зростання в Польщі вперше за останнє десятиріччя наблизилося до нульової позначки. Оприлюднені статистичні дані свідчать також, що багато польських підприємців бачать вихід з кризи в активізації діяльності на східних ринках, і, зокрема, в Україні. Передноворічні заголовки польських газет досить песимістичні: ""Ми досягли дна - далі може бути тільки краще". Тим часом польсько-українська співпраця, як наголошує керівник Торгово-економічної місії України в Польщі Мирон Янків, активізується й набуває інвестиційно-виробничого характеру: ""Транспортний коридор Гданськ-Одеса, інтенсивніше використання широкої колії від Катовице до Луганська для максимального її використання з метою перевезення вантажів через Україну до Росії і Далекого Сходу."" До найголовних українсько-польських проектів належить будівництво нафтопроводу Одеса-Гданськ, який має надати євроазіатському нафтотранспортному коридору трансконтинентального характеру. Ці та інші, зокрема, паливно-енергетичні проекти саме й задають тон новому етапу польсько-української співпраці, вважає Мирон Янків.
"Німецька Хвиля" - українська редакція

P.S.
Хотів притулити до економічної теми – була десь мова з паном Юрком про Польщу, але де там знайдеш вже ту тему!

Відповіді

  • 2001.12.28 | юрко

    Re: «ми досягнули дна – далі може бути тільки краще», -кажуть поляки

    З того, що є зачорнене в тексті, то виглядає, п. Максим'як, що Вас більше цікавить дискусія про нульовий зріст польської економіки цього року, ніж їхні проекти пожвавити економічні стосунки. Ну, як так, то маю до Вас наступне запитання: ну, і що це Вам говорить?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2001.12.29 | Максим’як

      Re: Ок, пане Юрко, але давайте без емоцій.


      Польща, з”ївши 40 млрд. якщо не більше і маючи вигідні умови для скиду своїх безробітніх на західно-європейські країни, та вигідні умови для експорту продукції (Польський громадянин може безвізово їхати в країни ЄС), практично не показала тих результатів, які власне очікували від неї побачити всі інші, що від неї на схід. Чому? Я "підозріваю", що Польща була тільки перевалочною територією для “снікерсів” на схід. Може і в Польщі за 20 років, при національно однорідній державі, “національна ідея несработала”. Я би міг багато розповісти про “пожвавлення стосунків”, але в тому є багато особистого. Введення обмежень на ввіз продуктів харчування в Україну, Польща за півроку недорахувалася 4 млрд.дол. Це було десь в 1997, або 1998 році. Так як Україна економічно підтримала Польщу, заледве Захід міг би її підтримати.

      Зрештою, суть приведеного повідомлення зводиться, щоb продемонструвати, що реформи в Польші носили чисто формальний характер. Ще у 1983 році в польщі Ярузельського - шкарпетки, шнурки, вакса, мешти і т.п. все було по талонах. На той час Польща мала 27 млрд.дол. зовнішніх боргів. Західна реформа в Польщі мала вигляд доларового вливання, власне не доларового, а товарного – “снікерсного”. Не міняючи нічого структурно. Приватне дрібне виробництво і раніше було в Польщі. Гроші поляки для його розвитку завозили працюючи (і нині) на німецьких полях та будовах. Очевидно, що це дає свій плюс, але це не має жодного відношення до “західних допомог”.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2001.12.29 | юрко

        Re: я переглянув дані про Польщу

        і маю дещо інше пояснення. В даних з Washington Post за 20 грудня 2001 виглядає, що причиною на спад в економіці була боротьба з інфляцією в попередні роки, що примушувала Центральний банк Польщі тримати високі облікові ставки, чим робила позику місцевими бізнесами грошей на свій розвиток дорогою.

        Тому затримання розвитку місцевих компаній спричинило зменшення затруднення працівників, тобто збільшення безробіття, яке і так було високе завдяки приватизації державних підприємств. В принципі нічого несподіваного немає. Безробіття зростало й так постійно, як ефект переходу до сучасної ринокової економіки і воно супроводжувалося донедавна постійним економічним зростом. Ситуація загалом зовсім не така погана, бо Польща має дуже добрий експорт (що, до певної міри заперечує Вашу тезу про проїдання позичених грошей, вони не були проїджені, а використані для розвитку економіки і про її статус, як перевалочну територію для "снікерсів").

        Експорт зріст по відношенню до попереднього року на 15.8% (до 30.2 мільярдів дол), що обов'язково дасть позитивні результати. В той сам час імпорт зріс лише на 3.4% хоч в доларах залишається високим - 41.9 млрд дол. Також, експорт до країн ЄС збільшився на 14%, в той сам час, як імпорт зріс лише на 2.8% - позитивне явище. Вони дуже багато продають до Німеччини (зріст 13.7% до 10.4 млрд дол., а імпорт з Німеччини зріс на 3% до 10.1 млрд. дол.).

        До речі, досить багато продуктових товарів є навіть тут, в Канаді. Українських не бачив. Хоча ні, бачив гречану кашу, вирощену в Україні, але компанія, яка продала її до Канади була російська, з Петербургу. Час від часу бачу чоловічі сорочки, зроблені в Україні.

        Матеріал з Tygodnik Finansowy за сьогоднішнє число подає, що фінансові ринки Польщі і США є тісно між собою позитивно скорельовані, тобто разом рухаються в той сам бік. Якщо так, то тоді це частково пояснює економічний спад в Польщі - в США цього року економічний зріст також був біля нуля.

        Високі облікові ставки заохочують іноземних інвесторів купувати боргові цінні папери, а не акції в Польщі. Це означає зменшення інвестицій у підприємства, що також не допомагає зменшенню безробіття. Борги не є короткотермінові і це позитивно, бо зменшує можливість раптової кризи на ринку, валютні запаси достатні і тому, мабуть, мало ймовірно, що проблема дефолту Аргентини пошкодять Польщі (Аргентина, як і Польща належить до тої самої групи Emerging markets, тобто, проблеми в одній країні цієї групи можуть спричинити втечу інвесторів з інших тої самої групи).

        Останні дані по інфляції показують, що вона є нижча, ніж було прогнозовано. Це означає, що Центральний банк Польщі має тепер вільну руку знизити облікові ставки вже навіть в січні, що дозволить місцевим бізнесам позичати дешевше і створить умови для повернення зросту в економіці. Це зниження облікових ставок зробить боргові документи Польщі менш цікавими для західних інвесторів.

        Завдяки позитивній кореляції з фінансовими ринками США прогнозований на наступний рік зріст економіки Америки спричинить і зріст економіки Польщі. Тому, як Ви вірно написали в назві теми, виглядає, що економіка Польщі досягла дна і має добрі шанси зросту в наступному році.

        Тому, мені виглядає, що реформи були зовсім не формальні, як Ви твердите, а діючі. Щодо "західних допомог", то інвестиції приватних західних інвесторів є зовсім і не "допомога", а таки інвестиція, що означає, що ті інвестори позитивно оцінювали розвиток Польщі інакше туди б не інвестували, хоча дані, що вони втратили інтерес до польських акцій показує, що вони є занепокоєні ситуацією. Але такий самий спад на ринку акцій був і в США, що також означає занепокоєність інвесторів економікою США. Тому, чи саме ці "допомоги" Ви мали на увазі, чи Монетарного фонду?

        Можемо спробувати закластися, пане Максим'як. Я кажу, що зріст в наступному році в Польщі буде, а як Ви?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2001.12.29 | Максим’як

          Re: Можу закластися!

          ...Для прикладу я вже зачепив тему сільського господаря, то її продовжу далі: коли господар є хронічний п’яничка, подібно, як наш пересічний посткомуністичний уряд сформрваний із колишніх комуністів міг бути тільки космополітичним та злодійським, то одному потрібна горілка, а іншому красти, бо клептоманія була успадкована ще з брежнівських часів і була введена в суспільство, як елемент “справжньої соціалістичної демократії” в противагу малодемократичній сталінсько-хрущовській політиці (свобода злодійства повинна була замінити всі інші людські потреби в свободі, як то в свободі слова, віросповідання, переміщення, власності і т.п.). Там де є людська слабість, чи тепер це зветься і одне і друге хворобою, завжди появляється шинок з легкодоступним алкоголем в першому випадку – “я наллю вам в кредит, нічого страшного, що ви не маєте грошей, я запишу вас в свою чорну книжку” і в другому, як ми вже переконалися, міжнародна фінансова установа з новонадрукованим, із запахом свіжої фарби, зеленим папірцем. Коли п'яниця, або клептоман, доводять своє господарство і себе до краху і можуть щезнути, як джерело збагачення, “шинкарі” змушені приймати міри, щоб цей вид, уже зовсім безпомічний, нагло не вмер. Як колись шинкарі, ними ж розореним селянам давали землю в оренду, попередньо за горілку відняту, та в містах будували притулки, де можна було переночувати і отримати безкоштовно тарілку юшки для розорених селян, що в пошуках праці приходили в міста, так сучасні міжнародні фінансові шахраї вдаються до лікування тяжкохворих посткомуністичних урядів методологією “реформ” , наперед добре знаючи, що ні алкоголізм, ні клептоманія невиліковані практично, а приводять до повного занепаду моралі і руйнування, якої би це не було малоефективної, але все ж, господарки. Надання нових кредитів та списання старих, а власне, так зване списання, свідчить не про благодійність “шинкарів”, а тільки маленькі витрати, які неминуче потрібно нести, коли розвиваєш велике виробництво...

          P.S.
          Пане Юрко, не сумніваюся, що Ви можете знайти в цьому уривку гротеск і насмішку над економічними науками, проте Ви повинні знати також альтернативне мислення.

          Стосовно прогнозів про стан польської економіки на 2002 рік, то можу сказати:
          1. Як буде в Німеччині, так буде і в Польщі.
          2. В Німеччині нічого доброго не буде.
          3. Тобто на нулю, практично, залишиться Німеччина, а Польща полізе в мінуси.
          4. Мілітаризація економіки Німеччини – невизначеність польської економіки.
          5. Польща втягується в сферу планетарних військових операцій
          6. спад сільськогосподарського виробництва через експортні проблеми
          7. спад великого промислового виробництва (хоч його в Польщі зовсім мало) через ті самі експортні проблеми.


          Можу закластися!
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2001.12.30 | юрко

            Re: Можу закластися!

            Альтернативне мислення є саме таким, яким воно є - альтернативним. При такому мисленні можна припускати багато речей. Приліт інопланетян і принесення ними життя на Землю - один з прикладів альтернативного мислення. Довести, що це не так - неможливо і напевно не варто пробувати. Думати альтернативно є корисною річчю, особливо в мистецтві - розвиває фантазію. Але в повсякденному житті людина користується здоровим глуздом, а не альтернативним мисленням.

            Україна не зможе відгородитися від сучасного зовнішнього світу. Це ж не слимак, що при найменшій небезпеці ховається у свою шкаралупу. Кредити, як і позики, є необхідною частиною сучасної держави і не лише держави. Ніхто тут, на Заході, не купує дорогі речі за готівку на повну суму. Таких вільних грошей загальна більшість громадян просто не має. Всі зичать і протягом довгих років сплачують. Великої трагедії в тому немає. Хоча, вживаючи альтернативне мислення, можна сказати, що обдирають того, хто позичив, бо мусить набагато більше заплатити. Як порахувати все докупи, то заплатити прийдеться значно більше, часами в 2.5 - 3 рази, ніж заплатив би безпосередньо готівкою. Лише, що готівки не має.

            Трапляється, звичайно, що сплатити не може, ну, то, наприклад, хату, хоч яку б частину її не було сплачено, просто заберуть і продадуть, щоб повернути позику. Це може виглядає для українця страшно, бо він вже друге покоління не знав нічого про позики. Це, також, вимагає цілої системи "запобіжників", основою якої є менеджмент ризику через страхування, що також є цілком чужим для українця.

            Зичать усі, навіть найрозвиненіші країни. Зичать як у своїх громадян, так і в чужих. Не думаю, що є доречним порівнювати державу з алкоголіком. Особливо, коли населення практично поголовно вміє читати і писати, на відміну від африканських чи деяких латиноамериканських країн. Крім того, з написаного Вами, може скластися враження, що Україну чи Польщу оточують виключно шахраї, які лише й чигають, як би обдерти когось. Це помилкове і фаталістичне уявлення.

            Кажете, що економіка Польщі не покращиться в наступному році через проблеми Німеччини. Можливо, маєте рацію, до Вас Польща ближче. Ніколи ні в чому не можна бути абсолютно певним. Хоча американці кажуть, що є лише дві абсолютно певні речі - смерть і податки. Ну, то за рік можемо порівняти, хто мав рацію.
      • 2001.12.29 | ilia25

        Маючи 10%-й річний зріст, Україна і за 15 років не дожене Польщу

        Максим’як писав(ла):
        > Польща не показала результатів.. була тільки перевалочною територією для “снікерсів”.. реформи в Польші носили чисто формальний характер.. приватне дрібне виробництво..

        Польща виробляє вчетверо більший за Україну ВНП на душу населення. Іншими словами, Україні знадобиться понад 15 років 10%-го зростання економіки, щоб досягти сьогоднішній рівень Польщі.

        Цифри розповідають зовсім іншу історію, аніж ваші сказки.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2001.12.29 | IApple

          Це якщо й далі більше половини економіки буде в затінку ; ) (-)

  • 2001.12.29 | Максим’як

    Re: Ще інформація для роздумів: про МВФ і ПДВ



    2001-12-26
    МВФ не влаштовує український ПДВ Засідання ради директорів Міжнародного валютного фонду з питання виділення Україні чергового траншу по програмі розширеного фінансування ЕFF, намічене на 9 січня 2002 року, може бути перенесене на більш пізній термін через стару проблему відшкодування державою податку на додаткову вартість, повідомляє Інтерфакс-Україна. Про це повідомив віце-прем'єр Василь Роговий. "Якщо зараз не буде рішення по ПДВ, яке б задовольняло як українську сторону, так і наших партнерів, то я не виключаю, що засідання ради директорів МВФ 9 січня не відбудеться", - сказав він. Як підкреслив Роговий, рішення цієї проблеми повинне бути знайдене на цьому тижні. Крім того, сказав віце-прем'єр, для позитивного рішення МВФ з питання кредитування України державний бюджет країни на 2002 рік повинен бути підписаний президентом Леонідом Кучмою. "Поки підпису не буде, питання залишається відкритим" - сказав Роговий. За словами віце-прем'єра, Кабінет міністрів очікує від Верховної Ради держбюджет для аналізу його збалансованості і реалістичності з урахуванням всіх поправок, зроблених при голосуванні в третьому читанні. Віце-прем'єр нагадав, що МВФ не погоджувався з варіантом уряду України по списанню і реструктуризації терміном на 5 років заборгованості по відшкодуванню ПДВ, внесеним у проект держбюджету 2002, але відхиленим парламентом. Кореспондент.net

    P.S.
    Сума відшкодування ПДВ за словами Азарова майже рівна розміру бюджету. Тому її потрібно було реструктиризувати, крім цього розібратися, хто дійсно експортував продукцію, а хто просто здійснював фіктивний експорт, заробляючи на державі 20%, а тких схоже 60%-80% всієї суми ПДВ поданого на відшкодування


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".