МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

До питання про революцію

08/07/2001 | mara
Може панству буде цікаво.

Есть так называемый график Дэвиса, который показывает: революционные кризисы происходят не тогда, когда люди бедны и голодны, а напротив, когда они сыты, состоятельны и... недовольны.

-- Если можно, подробнее. Что за график?

-- График, который наглядно демонстрирует тезис о том, что голодные бунты обычно устраивают сытые люди. Парадокс состоит в том, что революционным ситуациям, кризисам обычно предшествуют периоды экономического роста, а не упадка. Беспорядки в обществе начинаются не тогда, когда приключается «обострение выше обычного нужды и бедствий», не тогда, когда ситуация в экономике плоха по объективным показателям, а совсем наоборот -- когда экономика растет! Потому что параллельно растут ожидания людей. А поскольку потребности и ожидания всегда растут быстрее экономики, нарастает неудовлетворенность, людям представляется, что они живут совсем не так, как они должны были бы жить, что их существование невыносимо. Возникает то, что в психологии называется ретроспективной аберрацией, то есть смысловой переворот -- хотя по объективным критериям уровень жизни вырос, людям кажется, что все ужасно и в прошлом было лучше. И именно так это описывают мемуаристы, летописцы, выдавая свои ощущения за фактическое положение дел...

Дальше, когда экономический рост по каким-то причинам сменяется относительным спадом, а ожидания по инерции продолжают расти, разрыв влечет за собой социальные обострения...

http://www.ropnet.ru/ogonyok/win/200130/30-22-25.html

Відповіді

  • 2001.08.07 | Чучхе

    Цікаво, що б сказав про цю теорію мій віртуальний приятель Олег Верник? +

    Між іншим, де він? Мабуть знову поїхав трощити МкДональдси кудись в Геную, по місцях революційної діяльности товаришів Джельсоміно та Чіполіно (та, на жаль, ще коляборанта Труфальдіно - слуги одразу двух буржуїнів і прадіда Беніто Муссоліні, до речі).
  • 2001.08.07 | манечка

    Re: До питання про революцію

    революция не запланирована
  • 2001.08.07 | Михайло Свистович

    А я Вас, Маро, згадував сьогодні.

    Серйозно. Раптом згадав Вас, Спокуса-Халепного і Тютюнника. Думаю, де Ви всі поділися? Слава Богу, хоч у Вас все нормально.

    Те, що Ви написали, абсолютно відповідає дійсності.

    mara писав(ла):
    >
    > Есть так называемый график Дэвиса, который показывает: революционные кризисы происходят не тогда, когда люди бедны и голодны, а напротив, когда они сыты, состоятельны и... недовольны.
    >
    > -- График, который наглядно демонстрирует тезис о том, что голодные бунты обычно устраивают сытые люди.

    Акцію "Україна без Кучми!" започаткували також ситі люди. І Гонгадзе, і Чемерис, і решта організаторів акції були відносно ситими порівняно з пересіфчним українцем. Я иеж був ситим до початку акції.

    Якщо згадати суд над Кучмою, то в ланцюгу, що розтягнувся від Хрещатика до Адміністрації Президента, кожен третій стояв з мобільним телефоном.

    Я так подивився, що найбільш послідовні противники Кучми і учасники акції - це люди не багаті, але й не бідні. Як правило, це наймані працівники комерційних структур (банків, юридичних контор, фірм, ЗМІ тощо).

    Відповідаючи Вам, прочитав Манєчку, але відповідати їй не буду, хоча, на жаль, там написана правда. Завтра-післязавтра просто на цю тему напишу більш розлого.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2001.08.07 | Іщенко Володимир

      Насправді це не зовсім так

      Теорія соціально-психологічного пояснення соціальних вибухів ("графік Девіса") насправді не стверджує, що революція робиться ситими людьми. Ця теорія була створена в дискусії з марксистською теорією революції, яка стверджувала, що капіталістична система неминуче має призвести до катастрофічного зубожіння найманих робітників, наслідком чого і буде революційний вибух. Соціально-психологічна теорія стверджує, що соціальний вибух стається не в часи абсолютного зубожіння, а в часи відносного зубожіння, відносного щодо очікувань. Але це не значить, що люди в ці часи обов'язково ситі і матеріально задоволені - вони просто очікували бути ситими.

      Ця теорія дуже добре пояснює оксамитові революції в кінці 80-х років, але щодо застосування її до сучасної України я не впевнений. Як на мене, то люди вже втратили надію покращити своє життя.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2001.08.08 | SG

        Це ж .РУ !!!

        .


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".