МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Інтерв’ю із Тарасом Чорноволом

02/21/2002 | Максим’як
Тарас Чорновіл: „Ющенко є опозицією, оскільки має відмінну від чинної влади позицію”
21.02.2002 // 12:41 Автор: Василь Біленко, журналіст Джерело: прес-служба "Нашої України"

"Популярність Віктора Ющенка у Львові сягнула за 50 відсотків"
Нинішні вибори у Львові виявилися дивними. Раніше на всіх виборчих кампаніях з першого дня починалася бурхлива агітація. Місто обклеювалося листівками, плакатами. Нині у місті Лева затишшя, принаймні ззовні. Можна побачити рекламу лише одної політичної сили – блоку "Наша Україна". Інших майже немає, адже всі зрозуміли, що розраховувати їм нема на що. З’являються часом дуже маргінальні сили, які прагнуть засвітитися, хоча знають, що на перемогу їм розраховувати важко. Однак ця тиша насправді є ілюзорною. На Львівщині борються не за себе, а проти "Нашої України", використовуючи шоу двійників та інші брудні технології. Про передвиборчу ситуацію у Львові розмірковує депутат Верховної Ради Тарас Чорновіл, які знову балотується у місті Лева.

Тарасе, які шанси має блок Віктора Ющенка у Львові?

На сьогоднішній день популярність Віктора Ющенка у Львові сягнула за 50 відсотків. Хоча значна частина виборців ще не визначилася, на жаль, деякі купуються на красиві, але порожні гасла. Цим можна пояснити кілька відсотків голосів, які набирають "Жінки за майбутнє". До десяти відсотків візьмуть ліві сили (всі разом взяті), візьме свою частку блок Юлії Тимошенко, у чому я бачу певний позитив. Адже електорат Ющенка і Тимошенко не перетинається. Пані Юлі симпатизують жорстко опозиційні виборці, Віктору Андрійовичу – більш помірковані, але так само спрямовані на державотворчу політику. Сподіваюся, що у Львові сумарно всі олігархічні блоки наберуть лише кілька відсотків голосів. У Львівській області надзвичайно сильний адміністративний ресурс має Аграрна партія, яка входить до блоку "За єдУ". Використовується він брутально, неприховано, із порушенням всіх можливих конституційних та законних норм.

Які конкретні випадки ви можете навести?

Скажімо, губернатор Львівщини збирає директорів шкіл, і в дуже жорсткій формі пояснює за кого персонально та за який блок потрібно голосувати. Людей попереджають, що в разі невідповідного голосування до них будуть застосовані санкції. Транспортні підприємства по всій Львівщині змусили обклеїти свої автобуси та маршрутки плакатами "харчоблоку", причому ще задовго до початку виборчої кампанії, коли агітація була заборонена. Керівникам цим автотранспортних підприємств брутально погрожували.

"Єдуни" мусять нести не тільки політичну, а й кримінальну відповідальність"

Як розгортається боротьба у мажоритарних округах Львова?

У мене склалося враження (зокрема, в моєму окрузі), що влада просто склала руки, та готує якусь провокацію наприкінці виборчої кампанії на кшталт застосування фальшивих бюлетенів. Серйозних конкурентів в моєму окрузі немає. Скажімо, "За єдУ" виставила фізкультурника, який раніше претендував на ректора Інфізу, але вдовольнився посадою проректора з виховної роботи медичного університету. Із цієї людиною я змагатися на рівних не збираюся, мені її просто шкода. В інших округах, де балотуються кандидати від "Нашої України" Олекса Гудима та Павло Качур, виникла ситуація, якої ми побоювалися раніше. Недоцільно виставляти в одному окрузі (принаймні в Західній Україні) представників блоків Ющенка та Тимошенко.

Але ж відбувалася певна координація дій цих блоків...

На превеликий жаль, реальної координації не було. І зараз відбувається боротьба сил, які могли б взаємно доповнювати одна одну. Цікава ситуація виникла в окрузі, де балотується мій колега Тарас Стецьків. Там влада, висунувши своїх кандидатів, не стала їх серйозно підтримувати. Всі зусилля були спрямовані на використання так званого незалежного журналіста – головного редактора газети "Високий Замок", який всі попередні роки заявляв про свою аполітичність, неналежність до жодної політичної партії, і навіть став головою комісії з журналістської етики на Львівщині. Зараз ця газета перетворилася на бойовий листок соціал-демократів (об’єднаних). В районах області ситуація набагато серйозніша. Там панує адмінресурс. Основний метод боротьби проти нього – зустрічі з виборцями. І це єдиний вихід, бо жодного доступу до регіональних видань ми не маємо.

Чи протидіє влада таким зустрічам?

У самому Львові організувати такий спротив досить важко. На Львівщині, де владарює Аграрна партія та СДПУ(о), економічна і політична ситуація надзвичайно важка. Людям вони вже набридлі, а тому будь-яка акція проти кандидатів від "Нашої України" чи БЮТі обертаються проти самої влади. Тобто мера міста, який блокує зустріч з виборцями, обплюють ці ж виборці. Зневага до людей, які представляють центральну владу, у нас, на Західній Україні, дійшла межі. Адже Львівська область, де чисельність сільського населення найвища в Україні, якою нероздільно керує Аграрна партія (губернатор, всі районні адміністрації, місцева влада), займає останнє місце по сільськогосподарському виробництву.

Тобто, вважаєте, "єдуни" мають нести політичну відповідальність, адже влада на Львівщині нероздільно належить їм?

Вони мусять нести не тільки політичну, а й кримінальну відповідальність.

"Доля України вирішуватиметься на виборах 2004"

Як демократичні сили збираються боротися з адмінресурсом?

У самому Львові ми домовилися з представниками інших партій про спільні дії на виборах. В селах же люди залежать від влади набагато більше, вони залякані. Нещодавно жорстоко побили одного нашого колегу і широко сповістили про цей злочин, щоб посіяти страх серед інших. Влада неймовірно криміналізована, а міліція самоусунулася від розслідування таких справ. Щодо виборів, то нашим найголовнішим завданням буде контроль на дільницях за можливим використанням фальшивих бюлетенів, підміною урн для голосування. Зараз займаємося формуванням дільничних виборчих комісій.

Щури в клітці пожирають одне одного. Чи відбувається подібне з владними партіями які зараз, по-суті, конкурують між собою?

У кожного львівського виборця при згадуванні прізвища Сергія Медведчука виникає одна асоціація - СДПУ(о). Парадоксально, але факт,- рідний брат екс-віце-спікера офіційно є членом Аграрної партії. Це як поганий анекдот, бо купа інших представників львівської Податкової адміністрації належать до СДПУ(о). На Львівщині ці два клани поділили сфери впливу. Очевидно, що це координація двох зголоднілих шакалів, яких змусили тимчасово порозумітися.

Зараз почали говорити про конструктивну опозиційність Ющенка. Як це сприймається на Львівщині?

Люди підтримують Ющенка, оскільки хочуть мати альтернативу тому негативу, який несе чинна влада. Він є альтернативою, себто опозицією, оскільки має іншу позицію. Якщо ми нівелюємо цю різницю, то фактично ліквідуємо внутрішню мотивацію виборця голосувати за "Нашу Україну". На виборах потрібне чітке позиціювання. Є чорне та біле. Сірого немає, за сіре ніхто не буде голосувати. А загалом ці вибори для історії України особливого значення не матимуть, доля нашої держави вирішуватиметься на виборах 2004-го року. Тому Президент максимально дискредитує Верховну Раду, він робитиме це і після парламентських виборів.

Нещодавно Володимир Литвин заявив про можливість співпраці блоку "За ЄДУ" з комуністами у новому парламенті...

Зараз у нас є успішні комуністи і є неуспішні. Перші свого часу відкинули подалі червоні прапори, підняли синьо-жовті, і вже під ними продовжували впровадження комуністичної ідеології чи то пак боротьбу "За єду". Другі не встигли викинути, або їм не дозволили. Але принципи у них усіх однакові. Тому вважаю, Комуністична партія у нас одна, хоча просто розділена на дві частини.

В якій формі можлива співпраця з соціалістами?

Що стосується відстоювання демократичних принципів, боротьби з корупцією, державним рекетом – співпрацюватимемо однозначно. Що ж до земельних питань, ринкової економіки, у нас є певні протиріччя. І партія соціалістів і її лідер Олександр Мороз дрейфують у бік європейської соціал-демократії. З ними можна в деяких випадках йти на створення ситуативної більшості, але говорити про постійну зарано. До речі, коли лідер соціалістів приїжджав до Львова, то заявив, що серед місцевих кандидатів він поважає двох – Тараса Чорновола і Тараса Стецьківа, тобто Соцпартія також не вважає нас за ворогів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".