МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Северінсен про відносини між українськими політиками.

03/04/2002 | Максим’як
СЕВЕРІНСЕН: "ВІДНОСИНИ МІЖ УКРАЇНСЬКИМИ ПОЛІТИКАМИ СХОЖІ НА ПАРАНОЮ"

Виборча кампанія в Україні відбувається за умов "відсутності політичного діалогу, високого рівня напруженості й недовіри між політичними силами, а також загальної недовіри до демократичних процесів". Такі висновки зробила місія Парламентської асамблеї Ради Європи, що днями відвідала Київ. Водночас, на думку голови моніторингової місії Ганне Северінсен, демократичні вибори в Україні все ж таки можливі.

"Нам важливо не тільки сформувати дієздатний парламент, але й показати наочно всьому світовому співтовариству, що Україна може організувати й проводити прозорі демократичні вибори. Вибори на основі чесної рівноправної політичної конкуренції. Я б сказав, що для нас це набагато важливіше, ніж для всього світового співтовариства". Так говорив минулої п"ятниці в Брюсселі після зустрічі з керівництвом НАТО прем"єр-міністр України Анатолій Кінах. Відповідаючи на запитання кореспондента "Німецької хвилі", голова українського уряду визнав, що в країні порушують виборче законодавство. Втім, як було сказано, виконавча влада відповідним чином реагує на тривожні сигнали. Того ж дня в Києві місія Парламентської асамблеї Ради Європи презентувала свої попередні висновки щодо передвиборної ситуації в Україні. Говорить керівник місії ПАРЄ Ганне Северінсен: "Гадаю, що головна проблема полягає у низькому рівні політичної культури. Політики звинувачують один одного в усіх смертних гріхах. Відносини між політичними партіями в Україні дуже схожі на параною. Крім того, не варто забувати про зловживання владою, тобто так званий "адміністративний ресурс".

На думку Ганне Северінсен, сьогодні не можна говорити про рівні умови для всіх учасників виборчого процесу в Україні. По-перше, це стосується передвиборної агітації. Хоча практично всі політичні сили користуються можливостями телебачення, каже Ганне Северінсен, йдеться про трансляцію лише кількох відеороликів. Натомість у випусках новин кожного дня можна почути лише позитив про представників чинної влади, які балотуються до парламенту. Опозиційних політиків ті ж телеканали регулярно поливають брудом. По-друге, за словами Ганне Северінсен, влада намагається заблокувати спілкування опозиціонерів з виборцями, відмовляючись надати приміщення. Зокрема, голова делегації ПАРЄ згадала проблеми лідера соціалістів Олександра Мороза та колишнього віце-прем"єра України Юлії Тимошенко.

Ще під час перебування місії ПАРЄ в Києві окремі політики піддали спостерігачів критиці, звинувативши їх в упередженому ставленні до України. Дехто навіть говорив про втручання у внутріші справи суверенної держави. З такими заявами не погоджується президент Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. А. Разумкова Анатолій Гриценко. В інтерв"ю "Німецькій хвилі" він зауважив, що в Україні наразі немає нормальних відносин між владою та суспільством. Політичні партії та громадські організації дуже слабкі, а отже впливати на владу, щоб вона "вела себе пристойно", може лише Захід. Анатолій Гриценко: "За цих умов дуже часто ми можемо сподіватися лише на зовнішній вплив Ради Європи, Європейського союзу, "великої сімки", Сполучених Штатів. Це ті, хто може впливати на українську владу. Суспільство ще не готово, люди ще не готові боротися за своє майбутнє...Зараз, поки ми самі станемо на ноги, західний вплив дуже критичний. Я не можу погодитися з такою думкою, що коли до нас приїздять, наприклад, Хав"єр Солана чи мадам Северінсен, Олбрайт чи Добрянські, що це втручання у внутрішні справи. В Ірак, в Північну Корею, в Лівію не їздять, бо там влада не декларує будівництво нормального демократичного суспільства. Ми проголосили демократичні цінності, тож до нас і приїздять. Тим більше, що ООН прийняла рішення, що порушення прав людини, це вже не просто внутрішня справа, це й питання, коли міжнародна спільнота має втручатися"

Як наголошується в звіті передвиборної місії Парламентської асамблеї Ради Європи, ситуація в Україні викликає занепокоєння, але її можна й треба покращити. З таким закликом голова місії Ганне Северінсен звернулася і до найвищого українського керівництва. Чи почують ці заклики на Банковій - покаже 31 березня.

"Німецька Хвиля" - українська редакція


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".