У нас є документи про причетність Кучми до продажу зброї Іраку
03/12/2002 | а хтось давно казав!
"У нас є документи про причетність Кучми до продажу зброї Іраку"…
www.pravda.com.ua, 12.03.2002, 22:33
Глава комісії з розслідування обставин зникнення Георгія Гонгадзе Олександр Жир домагався проведення спеціального засідання парламенту з участю президента. Він обіцяв обнародувати сенсаційні плівки і довести, що Кучма причетний до торгівлі зброєю. Однак голеги Жира не підтримали.
Проте, Жир не має наміру приховувати відомості, які становлять суспільний інтерес. Кучма винен. Кучма повинен понести відповідальність. І, судячи зі всього, Жир готовий довести до кінця почату справу. Чого б це йому не коштувало.
"Українська правда": Олександре Олександровичу, так що ж таке сенсаційне ви хотіли розказати українським депутатам?
Жир: Займаючись питаннями, які поставлені Верховною Радою, комісія отримала інформацію, яка торкається не тільки зникнення журналіста Гонгадзе, не тільки питань нападу на депутатів Єльяшкевича, Подольського. Комісія володіє також інформацією, що стосується діяльності найближчого оточення президента України, зокрема міністра внутрішніх справ Кравченка, Юрія Дагаєва (колишнього начальника ДАІ України), Фере та інших осіб з найближчого оточення президента.
У тому числі комісія отримала в своє розпорядження записи, зроблені в кабінеті президента, що стосуються продажу зброї в Ірак на $100 мільйонів, всупереч відповідним рішенням міжнародних організацій, всупереч резолюції № 661 Ради Безпеки ООН від 1990 року. Ця резолюція забороняє постачання Іраку будь-якої військової техніки.
Президент Кучма особисто санкціонував це постачання і це задокументовано в розмові з Малєвим. Я не буду далі говорити про подробиці, але це факт. Тим більше, що через два місяці після постачання зброї в Ірак за допомогою цієї зброї був збитий американський літак, і на сьогоднішній день американці проводять розслідування і про причетність України до постачання військової техніки в цю країну.
До речі, десь за чотири дні до загибелі Малєва до президента була доведена інформація про те, що комісія, зокрема, її голова, володіє документальними матеріалами про розмову президента з Малєвим про постачання зброї в Ірак, і президент знав, що приховувати цю інформацію я не буду.
"Українська правда": Чи Була якась реакція президента?
Жир: Я розраховував на цю реакцію, я розраховував на те, що у президента все-таки будуть домінувати інтереси України, а не інтереси особисті. Я зробив все, щоб президент реагував, виходячи з інтересів України, однак цього не сталося. Більш того гине Малєв.
"Українська правда": Яка була ваша перша реакція, коли ви дізналися про його смерть?
Жир: Я не можу сьогодні однозначно стверджувати, але вважаю, найбільш вірогідною, найбільш реальною версією, яка знайде своє підтвердження, версію невипадкової загибелі Малєва. Думаю, що це все ланки одного ланцюга. Тому, наступний момент, не тільки про плівки Мельниченка.
Сьогодні ніхто не сумнівається, що у нас є докази, що пройшли експертизу в фірмі "БЕК-ТЕК", що візуальне стеження за Гонгадзе, про яке він писав генеральному прокурору, проводив Кравченко, вірніше, він давав команди, і були задіяні його підлеглі. Про це чітко говориться в записах, які ми отримали з фірми " БЕК-ТЕК".
"Українська правда": Ви має на увазі якісь додаткові записи?
Жир: Немає, це ті записи, які ми отримали від Мельниченка, "очищені" від шумів Брюсом Кенігом. Там чітко чути, що Кравченко розказує, як вони провалилися, здійснюючи стеження за Георгієм. Там же, на цих записах він говорить, що у нього є "орли", здатні на все. Там же є моменти, де він чітко відповідає на пропозицію президента вивести Георгія в Чечню, роздягнути його, і т. д…
Саме тут фігурувало прізвище відомого Фере, який, за твердженням того ж Омельченка, і за матеріалами, що є у нас, займався цією спецгрупою (так її назвемо). Ця група, яка, як стверджує сам Кравченко, "не мала моралі", займалася злочинами, в тому числі вбивствами. Загалом-то, у мене немає сумнівів, що саме цей підрозділ вивозив, бив і знущався над Подольським.
І ось паралельно комісія стає володарем достовірних матеріалів, з доказами, про те, що Кравченко, Фере, Дагаєв отримали хабаря загальною сумою на 1 мільйон 200 тисяч доларів, у вигляді машин, будинків, від колишнього громадянина України Бориса Мостового. Я, знаходячись в США, зв'язувався і розмовляв з Борисом Мостовим, неодноразово. Він підтверджує всі ці факти. Він і його дружина розказували жахливі речі, про те, як їм погрожували названі обличчя.
Це гроші, які були сплачені за те, щоб в Україні впровадити так звані наклейки на автомобілі, що відбивають світло, які ніби підвищують безпеку руху. Весь перелік наданих послуг, є в УП.
У мене є копії інших документів і цілий ряд матеріалів, на які, як я переконаний, повинна була дати відповідь Верховна Рада України. Чому Верховна Рада - тому що мова йде про постачання зброї в Ірак.
Сьогодні це вже питання не тільки України, це питання міжнародного авторитету країни. У цій ситуації президент робить Україну заручником. Коли весь світ піднявся на боротьбу з тероризмом, з'являються факти про причетність керівництва країни до міжнародного тероризму. Хто, як не Верховна Рада, має давати оцінку?
Якщо Верховна Рада не бажає давати оцінку, оскільки президент не хоче - то я на сьогоднішній день свідомо оприлюднюю цю інформацію. Цю інформацію повинен знати народ України, і він повинен ухвалювати рішення в правовій формі, в правовому вигляді.
Є ще цілий ряд причин. Наприклад, блок, який торкається діяльності, пов'язаної з дружиною президента, з його зятем. Ті питання, які на сьогоднішній день не можуть залишатися без оцінки. Все-таки таким речам оцінку повинен давати конституційний орган нашої країни, Верховна Рада, і ці речі не сховаєш.
Сьогодні я вважаю правильним і можливим звертатися в міжнародні організації, в правові структури інших держав. Оскільки ми знаходимося в тій ситуації, коли країною править просто "малина на чолі з паханом".
Загалом, на плівках є всі відповіді на причини сьогоднішніх сліз наших людей, бідність, убогість. Але я чудово розумію, що без участі світової громадськості, ми ніяких зсувів не зробимо, це нереально, це неможливо. Прокуратура - кишенькова, міліція - своя, суд - єдиний, хто намагається протистояти цій системі.
Слава Богу, сьогодні у нас СБУ, завдяки її керівнику, не лізе в політику. Я дивуюся як його (Радченка - УП) ще сьогодні терплять на цій посаді, видно тільки завдяки керівнику Служби вона в політику і не втягнута.
"Українська правда": Хто, на Ваш погляд, може бути ініціатором звернення в міжнародні структури?
Жир: Я, як голова комісій, як громадянин України, як депутат, я особисто передам документи в міжнародні організації. Є ООН, є Рада Європи, є уряд Росії, є уряд США, які декларують боротьбу з тероризмом.
"Українська правда": Коли це може статися?
Жир: Це може статися в будь-який момент, це вже відбувається.
"Українська правда": Тобто, ви вже підготували документи?
Жир: Це вже відбувається, це вже робиться.
"Українська правда": Чи є на плівках чіткий і зрозумілий механізм, хто продавав, що продавав, на чиї рахунки перераховані гроші?
Жир: Є, є, є. Там частково є і відповідь на питання про рахунки.
"Українська правда": Чи Можна говорити про однозначну причетність Кучми до торгівлі зброєю?
Жир: Про однозначну причетність не тільки можна говорити, я стверджую це. Є прямі вказівки президента, як це робити, як постачати, президент говорить про конкретний вигляд озброєння. Я досить багато бачив в житті, що б робити необачні висновки з неоднозначних доказів.
"Українська правда": Зараз одні ЗМІ звинувачують Марчука у продажу зброї, інші звинувачують в цьому Рабіновича і Деркача. Чи є на плівках ще які-небудь прізвища, крім Кучми і Малєва? Чи можна говорити про причетність інших посадових осіб до продажу зброї?
Жир: Зараз відбувається те, що ми бачили раніше - усунення колишніх друзів, які були потрібні Леоніду Даниловичу на той період. На сьогоднішній день вони стають непотрібними або небезпечними свідками. За моїм переконанням, зараз особам, причетним до постачання зброї, загрожує небезпека. Я думаю, насамперед губернатору Одеської області Боделану.
Це моє припущення і переконання. Думаю, що це інтерв'ю допоможе його убезпечити.
"Українська правда": А інші прізвища - Деркач, Марчук?
Жир: Я би не хотів називати зараз - Деркач, Марчук... Тому що, я все ж таки думаю, що президент схаменеться, і мінімізує негативи, які сталися внаслідок його діяльності.
"Українська правда": Що, по-вашому, він має робити?
Жир: Президент, передусім, повинен хотіти цього. Він цього не хоче. Якщо він бажатиме, тоді є сенс продовжувати розмову.
"Українська правда": Чи не здається вам, що це схоже на шантаж? Щоб Кучма пішов у відставку? Що, на ваш погляд, має статися, яким чином він повинен мінімізувати скандал, якщо про нього вже знають?
Жир: Є кілька шляхів. Відразу ж після виступу на трибуні Верховної Ради в мене відбулася розмова з першим президентом. І він у присутності журналістів говорить: за його розумінням, президент повинен запросити до України всіх експертів, і сказати - якщо це я, то давайте перевіримо! Але як говорить Леонід Макарович (Кравчук), "Я знаю, що ти цього вимагав з першого дня, а він цього не робить, значить, нічого не буде". Це позиція Леоніда Макаровича.
Це не шантаж, якби це був шантаж, то я б вийшов на трибуну, і почав би називати речі своїми іменами - одне, друге, третє. Я хотів ще раз цивілізованим шляхом зробити процес прийняття рішення виходу України з цієї ситуації абсолютно коректним і правильним.
Президент вже зрозумів давно, і це я достовірно знаю, що комісія, і в тому числі її голова, не зупиняться на часткових заходах, на якихсь там подачках, які могли б зупинити її роботу. Він про це знає. Рішення - це діалог з комісією, яка на сьогоднішній день є конституційним органом, уповноважений ухвалювати рішення, вносити пропозиції. І я переконаний, що це було б корисно для держави. Разом з тим хтось його переконав у зворотньому, і президент залишає за собою право ухвалювати рішення.
"Українська правда": Чи не здається вам, що він сподівається на те, що вас не переоберуть до парламенту, і цю справу з вашим депутатством закінчиться і затихне?
Жир: Я категорично відкидаю ці розмови - переоберуть Жира чи ні. Будуть інші, я вірю в те, що багато нормальних мужиків, в доброму розумінні, приходять до влади. Тому я категорично це заперечую.
І по-друге, це вже не залежить від того, який прийде парламент. Я досить добре розумів ситуацію, що ми повинні були створити основу, фундамент розслідування, який забезпечить безповоротність процесу пошуку істини. Ми його створили. І незалежно від того, який прийде парламент, ця справа буде доведена до кінця.
Ну а з іншого боку, я думаю, що такі надії, начебто, Жира вже не буде, у Леоніда Даниловича все ж таки є. Що ось буде новий парламент, прийде стрункими рядами команда "єдоків" - ось на що він сподівається. Але він ще не розуміє, що він глибоко помиляється.
"Українська правда": Десь місяць тому ви були досить оптимістичні з приводу можливого суду над Кучмою. Петро Лютий точно так само детально розписав, яким чином це можна зробити. Проте, той же Мельниченко застерігає бути настільки оптимістичними, оскільки існують певні проблеми. Що ви зараз скажіть з приводу суду над Кучмою?
Жир: Зараз я ще більш оптимістичний. І не просто оптимістичний, а переконаний, що терміни початку цього суду не віддаляються, а наближаються. І це будується не на якійсь браваді. Я спираюся на правові документи, якими ми володіємо, тому я зараз ще більш оптимістичний.
Скоро всі побачать перші правові наслідки роботи комісії, але, на жаль, не в Україні.
А з приводу Мельниченка, я, до речі, не бачив його коментарів. Я чув до цього багато різних інтерв'ю, в тому числі і Миколи Мельниченка оптимістичних і песимістичних.
"Українська правда": Він говорить, що не все так просто і швидко…
Жир: Якщо хтось думає, що це так просто і швидко, то він глибоко помиляється.
"Українська правда": А ви спілкувалися з Мирославою Гонгадзе? Вона збирається подавати до суду?
Жир: Вона робила заяви на Радіо "Свобода", що має намір подавати, після цього я її не бачив. Я думаю, що вона подасть до суду. Чому вона досі цього не зробила, я не знаю, хоча думаю, що в неї є всі підстави, є правова база.
"Українська правда": Які ваші подальші дії? Враховуючи, що Верховна рада не захотіла вас заслухати, ви вирішили просто оприлюднити цю інформацію?
Жир: Я роблю перший крок на довгому шляху. Я розглядав кілька версій розвитку ситуації. У тому числі, що робити, якщо мені не дадуть виступити. Не дали.
В мене є план. Я знаю, що буду робити. Але я жодному ЗМІ не сказав, що я робитиму. Тільки для того, щоб кожний бачив, що ми робимо, а не говоримо. І в тому числі, щоб мінімізувати протидію Леоніда Даниловича. Я не боюся цієї протидії, але вона може затягнути час.
"Українська правда": На плівках, які є у вашому розпорядженні, говориться тільки про Ірак?
Жир: Ми поки що називаємо тільки записи про Ірак. Далі… Я хочу, щоб наш президент все ж таки зрозумів, що його дії сьогодні не в інтересах України, його дії спрямовані на самозбереження, але приречені на провал, тому що йому вже не вдасться утримувати все в своїх руках. Йому за все доведеться відповідати. Раніше чи пізніше.
Але я ще раз сподіваюся, що він схаменеться і почне діалог, принаймні, з комісією.
"Українська правда": Ваш прогноз, коли Кучма піде у відставку, чи, може, він відсидить свій термін до 2004 року?
Жир: В задачі комісії не входить прогнозування…
"Українська правда": А ваша особиста думка?
Жир: Я поки що не буду робити прогноз… Я, як полковник, чудово розумію, що якби людина відчувала відповідальність за народ, він би вже давно пустив собі кулю в лоб. Він цього не робить.
"Українська правда": Він робить собі пластичну операцію…
Жир: Так, справжні мужики пластичні операції не роблять. Я вважаю, що треба думати не про те, який в тебе фейс, а думати за країну.
www.pravda.com.ua, 12.03.2002, 22:33
Глава комісії з розслідування обставин зникнення Георгія Гонгадзе Олександр Жир домагався проведення спеціального засідання парламенту з участю президента. Він обіцяв обнародувати сенсаційні плівки і довести, що Кучма причетний до торгівлі зброєю. Однак голеги Жира не підтримали.
Проте, Жир не має наміру приховувати відомості, які становлять суспільний інтерес. Кучма винен. Кучма повинен понести відповідальність. І, судячи зі всього, Жир готовий довести до кінця почату справу. Чого б це йому не коштувало.
"Українська правда": Олександре Олександровичу, так що ж таке сенсаційне ви хотіли розказати українським депутатам?
Жир: Займаючись питаннями, які поставлені Верховною Радою, комісія отримала інформацію, яка торкається не тільки зникнення журналіста Гонгадзе, не тільки питань нападу на депутатів Єльяшкевича, Подольського. Комісія володіє також інформацією, що стосується діяльності найближчого оточення президента України, зокрема міністра внутрішніх справ Кравченка, Юрія Дагаєва (колишнього начальника ДАІ України), Фере та інших осіб з найближчого оточення президента.
У тому числі комісія отримала в своє розпорядження записи, зроблені в кабінеті президента, що стосуються продажу зброї в Ірак на $100 мільйонів, всупереч відповідним рішенням міжнародних організацій, всупереч резолюції № 661 Ради Безпеки ООН від 1990 року. Ця резолюція забороняє постачання Іраку будь-якої військової техніки.
Президент Кучма особисто санкціонував це постачання і це задокументовано в розмові з Малєвим. Я не буду далі говорити про подробиці, але це факт. Тим більше, що через два місяці після постачання зброї в Ірак за допомогою цієї зброї був збитий американський літак, і на сьогоднішній день американці проводять розслідування і про причетність України до постачання військової техніки в цю країну.
До речі, десь за чотири дні до загибелі Малєва до президента була доведена інформація про те, що комісія, зокрема, її голова, володіє документальними матеріалами про розмову президента з Малєвим про постачання зброї в Ірак, і президент знав, що приховувати цю інформацію я не буду.
"Українська правда": Чи Була якась реакція президента?
Жир: Я розраховував на цю реакцію, я розраховував на те, що у президента все-таки будуть домінувати інтереси України, а не інтереси особисті. Я зробив все, щоб президент реагував, виходячи з інтересів України, однак цього не сталося. Більш того гине Малєв.
"Українська правда": Яка була ваша перша реакція, коли ви дізналися про його смерть?
Жир: Я не можу сьогодні однозначно стверджувати, але вважаю, найбільш вірогідною, найбільш реальною версією, яка знайде своє підтвердження, версію невипадкової загибелі Малєва. Думаю, що це все ланки одного ланцюга. Тому, наступний момент, не тільки про плівки Мельниченка.
Сьогодні ніхто не сумнівається, що у нас є докази, що пройшли експертизу в фірмі "БЕК-ТЕК", що візуальне стеження за Гонгадзе, про яке він писав генеральному прокурору, проводив Кравченко, вірніше, він давав команди, і були задіяні його підлеглі. Про це чітко говориться в записах, які ми отримали з фірми " БЕК-ТЕК".
"Українська правда": Ви має на увазі якісь додаткові записи?
Жир: Немає, це ті записи, які ми отримали від Мельниченка, "очищені" від шумів Брюсом Кенігом. Там чітко чути, що Кравченко розказує, як вони провалилися, здійснюючи стеження за Георгієм. Там же, на цих записах він говорить, що у нього є "орли", здатні на все. Там же є моменти, де він чітко відповідає на пропозицію президента вивести Георгія в Чечню, роздягнути його, і т. д…
Саме тут фігурувало прізвище відомого Фере, який, за твердженням того ж Омельченка, і за матеріалами, що є у нас, займався цією спецгрупою (так її назвемо). Ця група, яка, як стверджує сам Кравченко, "не мала моралі", займалася злочинами, в тому числі вбивствами. Загалом-то, у мене немає сумнівів, що саме цей підрозділ вивозив, бив і знущався над Подольським.
І ось паралельно комісія стає володарем достовірних матеріалів, з доказами, про те, що Кравченко, Фере, Дагаєв отримали хабаря загальною сумою на 1 мільйон 200 тисяч доларів, у вигляді машин, будинків, від колишнього громадянина України Бориса Мостового. Я, знаходячись в США, зв'язувався і розмовляв з Борисом Мостовим, неодноразово. Він підтверджує всі ці факти. Він і його дружина розказували жахливі речі, про те, як їм погрожували названі обличчя.
Це гроші, які були сплачені за те, щоб в Україні впровадити так звані наклейки на автомобілі, що відбивають світло, які ніби підвищують безпеку руху. Весь перелік наданих послуг, є в УП.
У мене є копії інших документів і цілий ряд матеріалів, на які, як я переконаний, повинна була дати відповідь Верховна Рада України. Чому Верховна Рада - тому що мова йде про постачання зброї в Ірак.
Сьогодні це вже питання не тільки України, це питання міжнародного авторитету країни. У цій ситуації президент робить Україну заручником. Коли весь світ піднявся на боротьбу з тероризмом, з'являються факти про причетність керівництва країни до міжнародного тероризму. Хто, як не Верховна Рада, має давати оцінку?
Якщо Верховна Рада не бажає давати оцінку, оскільки президент не хоче - то я на сьогоднішній день свідомо оприлюднюю цю інформацію. Цю інформацію повинен знати народ України, і він повинен ухвалювати рішення в правовій формі, в правовому вигляді.
Є ще цілий ряд причин. Наприклад, блок, який торкається діяльності, пов'язаної з дружиною президента, з його зятем. Ті питання, які на сьогоднішній день не можуть залишатися без оцінки. Все-таки таким речам оцінку повинен давати конституційний орган нашої країни, Верховна Рада, і ці речі не сховаєш.
Сьогодні я вважаю правильним і можливим звертатися в міжнародні організації, в правові структури інших держав. Оскільки ми знаходимося в тій ситуації, коли країною править просто "малина на чолі з паханом".
Загалом, на плівках є всі відповіді на причини сьогоднішніх сліз наших людей, бідність, убогість. Але я чудово розумію, що без участі світової громадськості, ми ніяких зсувів не зробимо, це нереально, це неможливо. Прокуратура - кишенькова, міліція - своя, суд - єдиний, хто намагається протистояти цій системі.
Слава Богу, сьогодні у нас СБУ, завдяки її керівнику, не лізе в політику. Я дивуюся як його (Радченка - УП) ще сьогодні терплять на цій посаді, видно тільки завдяки керівнику Служби вона в політику і не втягнута.
"Українська правда": Хто, на Ваш погляд, може бути ініціатором звернення в міжнародні структури?
Жир: Я, як голова комісій, як громадянин України, як депутат, я особисто передам документи в міжнародні організації. Є ООН, є Рада Європи, є уряд Росії, є уряд США, які декларують боротьбу з тероризмом.
"Українська правда": Коли це може статися?
Жир: Це може статися в будь-який момент, це вже відбувається.
"Українська правда": Тобто, ви вже підготували документи?
Жир: Це вже відбувається, це вже робиться.
"Українська правда": Чи є на плівках чіткий і зрозумілий механізм, хто продавав, що продавав, на чиї рахунки перераховані гроші?
Жир: Є, є, є. Там частково є і відповідь на питання про рахунки.
"Українська правда": Чи Можна говорити про однозначну причетність Кучми до торгівлі зброєю?
Жир: Про однозначну причетність не тільки можна говорити, я стверджую це. Є прямі вказівки президента, як це робити, як постачати, президент говорить про конкретний вигляд озброєння. Я досить багато бачив в житті, що б робити необачні висновки з неоднозначних доказів.
"Українська правда": Зараз одні ЗМІ звинувачують Марчука у продажу зброї, інші звинувачують в цьому Рабіновича і Деркача. Чи є на плівках ще які-небудь прізвища, крім Кучми і Малєва? Чи можна говорити про причетність інших посадових осіб до продажу зброї?
Жир: Зараз відбувається те, що ми бачили раніше - усунення колишніх друзів, які були потрібні Леоніду Даниловичу на той період. На сьогоднішній день вони стають непотрібними або небезпечними свідками. За моїм переконанням, зараз особам, причетним до постачання зброї, загрожує небезпека. Я думаю, насамперед губернатору Одеської області Боделану.
Це моє припущення і переконання. Думаю, що це інтерв'ю допоможе його убезпечити.
"Українська правда": А інші прізвища - Деркач, Марчук?
Жир: Я би не хотів називати зараз - Деркач, Марчук... Тому що, я все ж таки думаю, що президент схаменеться, і мінімізує негативи, які сталися внаслідок його діяльності.
"Українська правда": Що, по-вашому, він має робити?
Жир: Президент, передусім, повинен хотіти цього. Він цього не хоче. Якщо він бажатиме, тоді є сенс продовжувати розмову.
"Українська правда": Чи не здається вам, що це схоже на шантаж? Щоб Кучма пішов у відставку? Що, на ваш погляд, має статися, яким чином він повинен мінімізувати скандал, якщо про нього вже знають?
Жир: Є кілька шляхів. Відразу ж після виступу на трибуні Верховної Ради в мене відбулася розмова з першим президентом. І він у присутності журналістів говорить: за його розумінням, президент повинен запросити до України всіх експертів, і сказати - якщо це я, то давайте перевіримо! Але як говорить Леонід Макарович (Кравчук), "Я знаю, що ти цього вимагав з першого дня, а він цього не робить, значить, нічого не буде". Це позиція Леоніда Макаровича.
Це не шантаж, якби це був шантаж, то я б вийшов на трибуну, і почав би називати речі своїми іменами - одне, друге, третє. Я хотів ще раз цивілізованим шляхом зробити процес прийняття рішення виходу України з цієї ситуації абсолютно коректним і правильним.
Президент вже зрозумів давно, і це я достовірно знаю, що комісія, і в тому числі її голова, не зупиняться на часткових заходах, на якихсь там подачках, які могли б зупинити її роботу. Він про це знає. Рішення - це діалог з комісією, яка на сьогоднішній день є конституційним органом, уповноважений ухвалювати рішення, вносити пропозиції. І я переконаний, що це було б корисно для держави. Разом з тим хтось його переконав у зворотньому, і президент залишає за собою право ухвалювати рішення.
"Українська правда": Чи не здається вам, що він сподівається на те, що вас не переоберуть до парламенту, і цю справу з вашим депутатством закінчиться і затихне?
Жир: Я категорично відкидаю ці розмови - переоберуть Жира чи ні. Будуть інші, я вірю в те, що багато нормальних мужиків, в доброму розумінні, приходять до влади. Тому я категорично це заперечую.
І по-друге, це вже не залежить від того, який прийде парламент. Я досить добре розумів ситуацію, що ми повинні були створити основу, фундамент розслідування, який забезпечить безповоротність процесу пошуку істини. Ми його створили. І незалежно від того, який прийде парламент, ця справа буде доведена до кінця.
Ну а з іншого боку, я думаю, що такі надії, начебто, Жира вже не буде, у Леоніда Даниловича все ж таки є. Що ось буде новий парламент, прийде стрункими рядами команда "єдоків" - ось на що він сподівається. Але він ще не розуміє, що він глибоко помиляється.
"Українська правда": Десь місяць тому ви були досить оптимістичні з приводу можливого суду над Кучмою. Петро Лютий точно так само детально розписав, яким чином це можна зробити. Проте, той же Мельниченко застерігає бути настільки оптимістичними, оскільки існують певні проблеми. Що ви зараз скажіть з приводу суду над Кучмою?
Жир: Зараз я ще більш оптимістичний. І не просто оптимістичний, а переконаний, що терміни початку цього суду не віддаляються, а наближаються. І це будується не на якійсь браваді. Я спираюся на правові документи, якими ми володіємо, тому я зараз ще більш оптимістичний.
Скоро всі побачать перші правові наслідки роботи комісії, але, на жаль, не в Україні.
А з приводу Мельниченка, я, до речі, не бачив його коментарів. Я чув до цього багато різних інтерв'ю, в тому числі і Миколи Мельниченка оптимістичних і песимістичних.
"Українська правда": Він говорить, що не все так просто і швидко…
Жир: Якщо хтось думає, що це так просто і швидко, то він глибоко помиляється.
"Українська правда": А ви спілкувалися з Мирославою Гонгадзе? Вона збирається подавати до суду?
Жир: Вона робила заяви на Радіо "Свобода", що має намір подавати, після цього я її не бачив. Я думаю, що вона подасть до суду. Чому вона досі цього не зробила, я не знаю, хоча думаю, що в неї є всі підстави, є правова база.
"Українська правда": Які ваші подальші дії? Враховуючи, що Верховна рада не захотіла вас заслухати, ви вирішили просто оприлюднити цю інформацію?
Жир: Я роблю перший крок на довгому шляху. Я розглядав кілька версій розвитку ситуації. У тому числі, що робити, якщо мені не дадуть виступити. Не дали.
В мене є план. Я знаю, що буду робити. Але я жодному ЗМІ не сказав, що я робитиму. Тільки для того, щоб кожний бачив, що ми робимо, а не говоримо. І в тому числі, щоб мінімізувати протидію Леоніда Даниловича. Я не боюся цієї протидії, але вона може затягнути час.
"Українська правда": На плівках, які є у вашому розпорядженні, говориться тільки про Ірак?
Жир: Ми поки що називаємо тільки записи про Ірак. Далі… Я хочу, щоб наш президент все ж таки зрозумів, що його дії сьогодні не в інтересах України, його дії спрямовані на самозбереження, але приречені на провал, тому що йому вже не вдасться утримувати все в своїх руках. Йому за все доведеться відповідати. Раніше чи пізніше.
Але я ще раз сподіваюся, що він схаменеться і почне діалог, принаймні, з комісією.
"Українська правда": Ваш прогноз, коли Кучма піде у відставку, чи, може, він відсидить свій термін до 2004 року?
Жир: В задачі комісії не входить прогнозування…
"Українська правда": А ваша особиста думка?
Жир: Я поки що не буду робити прогноз… Я, як полковник, чудово розумію, що якби людина відчувала відповідальність за народ, він би вже давно пустив собі кулю в лоб. Він цього не робить.
"Українська правда": Він робить собі пластичну операцію…
Жир: Так, справжні мужики пластичні операції не роблять. Я вважаю, що треба думати не про те, який в тебе фейс, а думати за країну.
Відповіді
2002.03.13 | Максим’як
Re: Передвиборче звернення Жира до Кучми.
Що маємо з цього тексту нового:1. Про зброю, яку з відома Кучми продали в Ірак і збили американський літак
2. Про смертельну загрозу для Боделана
3. Що в питанні Деркача і Кучми він не знає що сказати
4. Натякнув Кучмі, що Радченка пора вже не терпіти на службі «Слава Богу, сьогодні у нас СБУ, завдяки її керівнику, не лізе в політику. Я дивуюся як його (Радченка - УП) ще сьогодні терплять на цій посаді, видно тільки завдяки керівнику Служби вона в політику і не втягнута»
5. Жир не боїться протидії “але вона може затягнути час”
6. Сказав прямо Кучмі, що те що він перед виборами щось не те робить: “Я хочу, щоб наш президент все ж таки зрозумів, що його дії сьогодні не в інтересах України,
7. і «його дії спрямовані на самозбереження, але приречені на провал»
Що Кучма торгував зброєю, то нема базару, хто нею тільки не торгує з України, хіба лінивий.
Далі одні питання:
Боделан свідок чи продавець зброї?
Марчук вже не організатор?
Організатор Кучма?
Кравчук просить зізнатися Кучму!
Про затягування якого часу йде мова?
Воопше, а цього в Колі раніше, про зброю не було?
Чого це вони припізнилися так з обнародуванням?
Які дії президента сьогодні не в інтересах України?
Які дії Кучми спрямовані на самозбереження є приречені на провал?
В чому полягає суть самозбереження Кучми сьогодні?
СБУ непричетне, Марчук і Деркач – ні те, ні се. Тоді хто мав вбити Малєва і зараз погрожує Боделану? Команда Путіна?
Ну не сам же Кучма!
2002.03.13 | A.Social
Звернення Жира до суспільства, добре якщо не останнє
Максим’як писав(ла):> Передвиборче звернення Жира до Кучми
Буде добре, якщо передвиборче, а не останнє...
> Що Кучма торгував зброєю, то нема базару, хто нею тільки не торгує з України, хіба лінивий.
Торгують ті, під чиїм контролем або їх друзів знаходяться порти, залізниці, авіакомпанії, митниці, спецслужби і місцеві прикордонні адміністрації. Відчуваєте з переліку як звужується коло?
Йдеться в повідомленні О.Жира про експорт зброї до ІРАКУ, в порушення міжнародного правового режиму санкцій. Якщо так, операція абсолютно таємна і ціни завищені (для Іраку). Це створює підстави тримати одержані кошти в секреті від бюджету, провести приміром 1/3 отриманих коштів як прибутки від продажу кудись до Китаю, Ірану чи Пакістану, а решту поділити в своєму колі. (В дійсності, вони й такого прикриття могли не робити бо ж є абсолютно непідконтрольними.)
> Далі одні питання:
>
> Боделан свідок чи продавець зброї?
Боделан порт контролює разом з Жуковим, якого теж за постачання зброї переслідують.
> Марчук вже не організатор?
> Організатор Кучма?
Про Кучму сказано однозначно - його ж слухали з Малєєвим разом.
> Кравчук просить зізнатися Кучму!
>
> Про затягування якого часу йде мова?
> Воопше, а цього в Колі раніше, про зброю не було?
> Чого це вони припізнилися так з обнародуванням?
Мельниченко неодноразово говорив, що не хоче поширювати державні таємниці й таємниці інших держав. О.Жир також не хотів поширювати, але тут смерть Малєєва, наступним може бути він сам, тому і поспішає.
> Які дії президента сьогодні не в інтересах України?
"Прибирання" свідків й подальше занурення в болото криміналу не лише особисто Кучми, а цілих кіл держслужбовців, яких прив"язують до себе страхом і кров"ю співучасті. Все це безумовно відбивається на образі країни, веде до її ізоляції і врешті до економічних втрат, а можливо й внутрішньої політичної кризи з важкими наслідками.
> Які дії Кучми спрямовані на самозбереження є приречені на провал?
> В чому полягає суть самозбереження Кучми сьогодні?
Кучма мабуть думає так - "нема людини - немає і проблеми". Проте часи змінилися, суспільство отямлюється і питання вже не в одній людині і не в десяти. О.Жир (колишній полковник СБУ), як можна зрозуміти, говорить Кучмі і суспільству: принаймні СБУ не на стороні Кучми і не буде нескінченно безучасно спостерігати.
> СБУ непричетне, Марчук і Деркач – ні те, ні се. Тоді хто мав вбити Малєва і зараз погрожує Боделану? Команда Путіна?
> Ну не сам же Кучма!
За всіма попередніми матеріали і в цьому інтерв"ю йдеться про ментовські спецпідрозділи. Скільки існує спецслужб і спецпідрозділів на сьогодні, що ми про це знаємо? Чи існує окрім Служби Охорони якась окрема служба безпеки при президентові, як було в в Росії (СБП під орудою Коржакова)?
А що Кучма особисто віддавав наказ на знищення Малєєва, тут і сумнівів жодних.
2002.03.13 | Максим’як
Re: Все, що Ви кажете випливає з версії Жира
Я не розумію, чому Верховна Рада і депутати не підтримують таких розслідувань, адже це в інтересах України. І зараз знову будуть обрані "За ЄДУ" СПДУ(о), "Зелені", комуністи, які цих розслідувань, як парламентська олігархічна більшість ніколи не почнуть.Хіба можна з такою інформацією апелювати до громадськості після того як депутати, очевидно знаючи зміст, не захотіли жодним чином відреагувати. Все таки в Україні вибори через кілька тижнів. За всією логікою ніхто цим займатися не буде. Якщо Жир за себе так агітує, то боюсь, що реакція виборців буде зворотньою.
Коли така інформація потрабляє не в офіційні джерела, а проходить чере інтернет-сторінки, вона втрачає всяку вагу, найсерйозніша інформація перетворюється в іграшку і потіху для газет. Тільки несерйозна газета може здійснити передрук. Все перейде на рівень: "Кажуть, торував зброєю!", але це вже давно було про зброю і Кучму і кажуть.
Версія вбивства Малєва на підставі розмови із Кучмою є тільки версією, в яку громадськість не зможе на всі сто відсотків повірити.
2002.03.13 | ilia25
Максим'як, чесно -- вам ще не набридло бути гівном?
Нарешті з'явився мужик, що не боїться цього рудого таргана на світ божий витягти в усій його красі.А вас тільки й вистачає, що у відповідь воняти про "передвиборчу агітацію", та шукати шкурні мотиви..
2002.03.13 | Смогитель Вадим
Re:Я не про Максим'яка, я про гімно, котре завше є гімном, Ілля(
2002.03.13 | Максим’як
Re: Пане Технар, моє третє звернення про порушення правил форуму
дописи спрямовані на пряму образу, двічі порушено однією і тою ж особою.2002.03.13 | andre
А мені можна сказати, що Максим'як гімно?
2002.03.13 | DevRand
у, який ви несиметричний! ;)
а своє г..но не смердить?http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_free&key=1015939430&first=1016012998&last=1015974484
а як ображають, то "каравул, Технар, рятуйте!" ;)
2002.03.13 | Shooter
несиметричний - гарно ;) (-)
2002.03.13 | ilia25
WOW! Це вже тепліше...
Жир молодець, не те що Мельниченко, який труситься над "державними" таємницями та інтересами. Молодець, що розуміє -- на плівках нема ніяких державних інтересів, там лише персональні афери пахана та його малини.Вже всім повинно бути ясно, що злочини Кучми -- то не злочини України. І що інтереси України страждають не через те, що ци матеріали оприлюднять, а через те, що це не почали робити ще рік тому. Ну дай боже, щоб не було запізно, і щоб в Жира дістало сил продовжувати цю роботу..
Ех, ще б вибрати справжню опозицію замість отої розмазні, то й дісно був би шанс прорватись..
2002.03.13 | Shooter
Re: WOW! Це вже тепліше...
Ось тут погоджусь - із заголовком2002.03.13 | Shooter
І цікаве запитання...
Чого ж подібна інформація оприлюднюється сьогодні? Нехай забудемо, що "за 3 дні" - вибори.Проте якби подібна інформація "вийшла на люди" десь так в грудні-2000 - січні-2001, тоді би вона мала значно більший ефект...
2002.03.13 | Максим’як
Re: Вони всі, як з ланцюга зірвалися.
Тут кожен день все більше і більше такої інформації буде, чого варте рішення прокуратури стосовно УПЦ КП, так можна і рішення прийняти, що Софіївський Собор і Лавра є майно, яке не може належати РПЦ, бо тоді ще не існувало слова Росія.Тепер ще Путін приїде 17 березня, щоб дати останні інструкції Кучмі, проводити вибори далі, чи зупинити це все "безобразіє".
2002.03.13 | LEN-2
:))
Treba abo davaty zapysy na jakyh mistyt'sja rozmova pro100 mln. dolariv, abo vzagali movchaty.
Ukr. tank koshtuje 2-3 mln. Prodaty Iraku 50 modernyh
tankiv prosto nemozhlyvo, bo tam amerykanci vidslidkovujut'
vse.
2002.03.13 | alfa1
Не смійтесь
Коли за справу береться українська мафія, все можливе.Не здивуюсь, якщо Бен Ладен також мав розмови з Кучмою.
2002.03.14 | Карло дель Понте
Давайте мені Вашого Кучму на міжнародний трибунал(-)
(-)2002.03.15 | trick
Zbyraj. Samovyviz (-)
2002.03.14 | A.Social
Танки по літакам не стріляють
LEN-2 писав(ла):> Treba abo davaty zapysy na jakyh mistyt'sja rozmova pro
> 100 mln. dolariv, abo vzagali movchaty.
> Ukr. tank koshtuje 2-3 mln. Prodaty Iraku 50 modernyh
> tankiv prosto nemozhlyvo, bo tam amerykanci vidslidkovujut'
> vse.
Є ж прозорий натяк на засоби ППО, зенітні ракети. Один комплекс С-300 залежно від модифікації коштує $10-30 млн. У випадку санкцій, коли продавець ризикує, а покупцю дуже хочеться отримати заборонене, ціна буде вдвічі-втричі вищою. Могли продати лише 2 комплекси - ото і є згадувана сума. Якщо везли через Одесу морем (натяк на свідка Руслана Боделана), можливо далі через Сирію.
2002.03.14 | LEN-2
Re: Танки по літакам не стріляють
Був офігенний скандал коли Ірак через підставні фірми закупивобладнання для харчової промисловості. Американці виявили, що
обладнання може використовуватись потенційно для виготовлення
бактеріологічної зброї.
Зараз американці наїхали на Білорусію, що на її території
готували команди для ППО Іраку.
Поки що жодного серйозного наїзду з боку Америки на Україну не було.
Як ви уявляєте доставку 3 комплексів С-300, при цьому нишком
від американців?
Може як благодійництво,
від дружини президента України харківським малюкам - трактор,
від президента України іракським малюкам - три комплекси С-300?
2002.03.14 | A.Social
Варіанти
LEN-2 писав(ла):> Був офігенний скандал коли Ірак через підставні фірми закупив
> обладнання для харчової промисловості. Американці виявили, що
> обладнання може використовуватись потенційно для виготовлення
> бактеріологічної зброї.
> Зараз американці наїхали на Білорусію, що на її території
> готували команди для ППО Іраку.
> Поки що жодного серйозного наїзду з боку Америки на Україну не було.
> Як ви уявляєте доставку 3 комплексів С-300, при цьому нишком
> від американців?
Уявімо, що американці дізналися про наявність ракет після збиття літака. Звідки вони знають країну поставщика? Це може бути Росія, Україна, Білорусь, країни Середньої Азії (там комплекси могли лишитись, або купуватись в Росії для реекспорту), інші країни.
> Може як благодійництво,
> від дружини президента України харківським малюкам - трактор,
> від президента України іракським малюкам - три комплекси С-300?
Є варіанти. Можна просто на літак вантажити і доставляти. Маршрути можливі: Чорне море - Грузія - Азербайджан - Іран - Ірак (аби облетіти Туреччину); Чорне море - Туреччина (або над морем) - Сирія - Ірак (при цьому Туреччині заявляється кінцевий пункт у Сирії або далі у Африці чи на Близькому Сході; варіант зі зміною маршруту: Туреччині заявляється посадка в Ірані, в просторі Ірану літак розвертається на Ірак). Морські маршрути: морем до Сирії далі наземним шляхом за домовленістю з Сирією до Іраку; морем до Судану, або Пакістану звідти літаком, або Ірак сам забирає вантаж; передача вантажу у транзитному порту або в нейтральних водах. Іракська сторона приймаючи вантаж на 3-й території теоретично може доставляти його через Червоне море і далі наземним шляхом через Йорданію. Комплекси могли доставлятися розкомплектовано частинами, по яким окремо можна і не встановити що воно таке. Прикриттям могло бути постачання зброї Сирії (Судану, Пакистану), яка в свою чергу передає вантаж частково або повністю до Іраку.
2002.03.15 | LEN-2
Re: Вар?анти
Vlasne ja ne hotiv skazaty, scho postavky zbroji do Iraku absoljutnonemozhlyvi. Ale te scho robyt' deputat Zhyr - ce hernja,
bo vin dyskredytuje sam sebe, kazhuchy scho Kuchma postavyv
Iraku zbroju na 100 mln. dolariv, ne navodjachy argumentiv.
Ce duzhe i duzhe neprosto, zvazhajuchy na ti fakty scho ja naviv. Problema ne til'ky v transportuvanni, a mabut' sche i v tomu, scho
u amerykanciv je rozgaluzhena rezydentura vseredyni Iraku.
Ja des' Zhyra rozumiju, vin vvazhaje cilkom spravedlyvo, scho
dlja bil'shosti persichnyh gromadjan vse odno scho 10 mln, 100 mln abo
1 mlrd dolariv, scho Kytaj, scho Irak.
Je dijsno real'nyj variant na 100 mln. Prodat' nashu supersecretnu zbroju - Sanju Kuz'muka. Vin amerykas'ki Stelzy bude lupyt'
jak kachok na poljuvanni :))
2002.03.15 | trick
Re: Вар?анти
LEN-2 писав(ла):> Je dijsno real'nyj variant na 100 mln. Prodat' nashu supersecretnu zbroju - Sanju Kuz'muka. Vin amerykas'ki Stelzy bude lupyt'
> jak kachok na poljuvanni :))
....
A jaksho za 100mln bulo prodano 1-2 dovoli kompaktnyx zasvyncovanyx pakunochka z nibyto peredanyx do Rosii? ("a daxod - papalam" (c))...
IMXO...
2002.03.15 | trick
Re: Вар?анти
LEN-2 писав(ла):>.... a mabut' sche i v tomu, scho
> u amerykanciv je rozgaluzhena rezydentura vseredyni Iraku.
Vy pro sho? FBI/CIA pislya 11 sep. nabyralo arabistiv do sebe, bo ne bulo u nyx navit dostatnyo perekladachiv.
2002.03.15 | LEN-2
Re: Вар?анти
11 veersnja trapylos' tomu scho amerykanci togo ne chekaly,i Al'-Kajdu serjozno ne spryjmaly. Da Al'-Kajda zryvala
posol'stva v Keniji i Tanzaniji, ale zh to ne Ameryka.
Rezydentura ce ti araby jaki nezadovolemi Husejnom, a takyh tam
duzhe bagato. Napryklad koly bula iraks'ka intervencija v Quvejt, to
200 iraks'kyh vijs'kovyh vystupyly proty, i Saddam jih rozstriljav.
Avtorytarni rezhymy gnyli, i trymajut'sja lyshe na instynkti vtraty
osobystogo zhyttja.
IMHO.
2002.03.14 | LEN-2
Re: Танки по літакам не стріляють
Був офігенний скандал коли Ірак через підставні фірми закупивобладнання для харчової промисловості. Американці виявили, що
обладнання може використовуватись потенційно для виготовлення
бактеріологічної зброї.
Зараз американці наїхали на Білорусію, що на її території
готували команди для ППО Іраку.
Поки що жодного серйозного наїзду з боку Америки на Україну не було.
Як ви уявляєте доставку 3 комплексів С-300, при цьому нишком
від американців?
Може як благодійництво,
від дружини президента України харківським малюкам - трактор,
від президента України іракським малюкам - три комплекси С-300?
2002.03.14 | LEN-2
Пардон, це у мене заглючило, і 3 рази вставило одне й теж (-)
2002.03.15 | Максим’як
РАДА БЕЗПЕКИ ООН ПЕРЕВІРЯЄ ІНФОРМАЦІЮ
2002-03-15РАДА БЕЗПЕКИ ООН ПЕРЕВІРЯЄ ІНФОРМАЦІЮ ПРО МОЖЛИВІ ПОСТАВКИ ОЗБРОЄНЬ З УКРАЇНИ ДО ІРАКУ
Про це стало відомо "Німецькій хвилі" з поінформованих кіл у штаб-квартирі ООН. Представник штаб-квартири ООН заявив, що вивченням інформації щодо можливого продажу Києвом зброї до Багдада займається комітет Ради безпеки, який контролює санкції по Іраку. Комітет поки що не дійшов висновків, чи відповідають такі дані дійсності. За словами чиновника, розслідування почалося після того, як два місяці тому до комітету звернулася британська місія при ООН, що запропонувала перевірити інформацію західних мас-медіа про поставки українських озброєнь до Іраку. Джерело відмовилося яким-небудь чином зробити прогноз стосовно того, що очікує Україну, якщо вона справді порушує ембарго, накладене Радою безпеки ООН на Ірак, і продає зброю режиму Саддама Хусейна. "Ми маємо почекати результатів розслідування",- заявив чиновник. Інший представник ООН припустив, що якщо Київ і замішаний у продажу зброї Іраку, то це можуть бути скоріше за все звичайні озброєння. "Я не вірю, що йдеться про зброю масового знищення", - підкреслив він. "Німецька Хвиля" - українська редакція
2002.03.15 | Максим’як
КУЧМА ЇДЕ ЗОНДУВАТИ НОВІ РИНКИ ЗБУТУ ЗБРОЇ?
2002-03-15КУЧМА ЇДЕ ЗОНДУВАТИ НОВІ РИНКИ ЗБУТУ ЗБРОЇ?
У квітні Кучма відвідає Ліван, Сирію, Йорданію, Пакистан і Туркменистан. Про це він повідомив сьогодні на зустрічі з працівниками "Південного машинобудівного заводу" (м.Новомосковськ Дніпропетровської області). Президент розповів, що головною темою його візиту до цих країн буде розвиток економічних відносин і налагодження ринків збуту для українських товарів. Наголошуючи на важливості розширення торговельних можливостей України, Л.Кучма розповів і про зустріч з Президентом Росії Володимиром Путіним, заплановану на неділю, 17 березня (в Одесі ). Він назвав однією з головних тем цієї зустрічі обговорення питання про створення вільної економічної зони між державами. УНІАН
2002.03.15 | trick
Vono taky jide.
Zvychajno, pry normalnyx vyborax u kvitni jomu pryjdetsya kudys tikaty.V normalni krainy Q. ne pryjmut, to i ide do druziv.
IMXO
2002.03.15 | Максим’як
Паскуаль розчаровує Жира. Послу нiчого нi про кого невiдомо.
2002-03-15Паскуаль розчаровує Жира. Послу нiчого нi про кого невiдомо
"Правоохороннi органи Сполучених Штатiв досi не мають копiй плiвок майора Мельниченка, так само як i офiцiйних результатiв експертиз їхньої автентичностi, а тому у нас немає пiдстав робити якiсь правовi висновки щодо iнформацiї, яка звучить на плiвках". Про це у Львовi заявив посол США в Українi Карлос Паскуаль, коментуючи нещодавню заяву голови тимчасової слiдчої комiсiї ВР Олександра Жира про iснування записiв розмов президента, якi нiбито пiдтверджують факт продажу української зброї Iраку, та про те, що "американцi зараз вивчають це питання". Натомiсть посол дипломатично наголосив, що при розслiдуваннi "касетного скандалу" його державi вкрай важливо, аби слiдство встановило справедливiсть i посилило впевненiсть людей у верховенствi права в Українi. www.cupol.lviv.ua
2002.03.16 | Пані
Цікаві речі відбуваються поруч..
... із цією справою. Хтось зауважив на те, що вчора (15-го) російський міністр оборони Іванов де-факто дав згоду на бомбардування штатами Іраку?Звичайно "після того не є у наслідок того", але ж як воно поруч лягає!
Особливо якщо чмо таки продавало зброю у Ірак РАЗОМ з росіянами!
2002.03.18 | A.Social
Радио Свобода: Поставляют ли Украина и Беларусь оружие Ираку?
'Радио Свобода': Поставляют ли Украина и Беларусь оружие Ираку?http://www.korrespondent.net/main/42447/
В то время как американский президент Джорж Буш направляет свою риторику против Саддама Хуссейна, все больше внимания привлекают утверждения о том, что Украина и Беларусь продают военные комплексы Багдаду. Как сообщает корреспондент Радио Свобода Джеффри Донован, эти военные комплексы могут в будущем использоваться для того, чтобы сбивать самолеты США и Великобритании, которые патрулируют зоны над Ираком, в которых запрещены полеты. Также Ирак может использовать их в любом возможном конфликте.
Радио Свобода
Март 17, 12:38
Всплыли обвинения о том, что в нарушение санкций США Украина и Беларусь продавали иракскому президенту Саддаму Хуссейну зенитные комплексы, а также обучали иракских военных обращению с ними.
Госдепартамент США, который недавно пригрозил Минску санкциями за поставки оружия странам-изгоям, сообщает, что у Вашингтона есть заслуживающие доверия доказательства того, что группа иракских офицеров прошлой осенью посетила Беларусь. Они обучались использованию зенитных комплексов С-300 против британских и американских самолетов в зонах над Ираком, запрещенных для полетов.
Пайфер приехал в Минск в конце февраля и озвучил обеспокоенность США тем,что Беларусь продает оружие в нарушение санкций ООН, и оно потом оказывается в руках террористов или стран, подозреваемых в поддержке терроризма, таких как Ирак. Пайфер в своем интервью Радио Свобода заметил: "Осенью группа иракцев обучалась работе с противовоздушными комплексами С-300. Это современная зенитная система, и есть только одна причина, по которой иракцы захотели их иметь и обучают людей ими управлять – для того, чтобы сбивать американские и британские самолеты, которые сейчас летают над Ираком".
Обвинения американской стороны, которые Беларусь неоднократно отвергала, вновь возникли в то время, когда США, по сообщениям, обдумывают возможность военной операции против Ирака как часть следующего этапа войны противтерроризма. Вашингтон опасается, что Багдад, возможно, стремится к созданиюи развитию химического, биологического или ядерного оружия массового поражения – и, возможно, переправляет его исламским экстремистам для использования против США или других западных стран.
Буш, резко высказываясь против Багдада, сказал на конференции в Белом Доме, что он глубоко обеспокоен проблемой Ирака – "государства, управляемого человеком, который готов убивать собственный народ" - и назвал Саддама "проблемой", с которой Америка собирается разобраться.
Не один Минск втянут в полемику об оружии. Один из парламентариев Украины обвинил президента Леонида Кучму в организации продажи комплексовС-300 Ираку летом 2000.
Олександр Жир, который уже обвинял Кучму в том, что тот годами получал доходы от незаконной продажи оружия режимам-изгоям, таким как Талибан, расказал, что у него есть запись беседы между Кучмой и Валерием Малеевым, бывшим главой официального государственного ведомства по экспорту оружия, "Укрспецэкспорт", о продаже С-300. В марте Малеев погиб в автокатастрофе.
Жир возглавляет парламентский комитет, расследующий скандал с пленками,которые были записаны бывшим охранником Кучмы Николаем Мельниченко, который утверждает, что он записал более чем 300 часов разговоров в кабинете Кучмы, включая разговоры о поставках оружия в Ирак. Мельниченко получил политическое прибежище в США.
Источник сообщает, что передача содержания пленок Жиром верна. Те пленки, которые относились к Ираку, были переданы экспертам из BEK TEK, частной американской фирмы, которую создали бывшие агенты ФБР. Будет исследована подлинность пленок. Правительство Кучмы отвергает обвинения Жира, говоря, что это обливание грязью задумано для того, чтобы помочь Жиру перед выборами этой весной.
Явной связи между обучением иракских офицеров в Беларуси на том же типе оружия, в продаже которого Багдаду обвиняются украинские чиновники, нет.
Ли Волоски, эксперт по международным преступлениям, эксперт Национального Совета Безопасности бывшего президента США Клинтона, полагает, что, возможно, существует связь между продавцами оружия в Беларуси, Украине и России.
"Я не могу c уверенностью утверждать, что есть свидетельства такой схемы или такого тайного сговора. Но есть достаточно непрямых факторов, которые позволяют предполагать, что, по меньшей мере, были важные контакты, потому, что если вы находите военные комплексы – бывшие советские военные комплексы, - в Ираке, и они новые, вы обязательно спросите себя, как онитуда попали", - говорит Волоски.
Скотт Риттер – бывший инспектор ООН по оружию в Ираке. Хотя он не согласен с политикой США по отношению к Багдаду, Риттер говорит, что он и его коллеги находили более чем достаточные свидетельства того, что в 90-х годах Россия, Украина и Беларусь нарушали санкции ООН, продавая большой ассортимент вооружений обычного типа, таких как комплексы С-300, Ираку.
Замечание Риттера повторяет высказывания Пайфера, который сказал, что инспекторы ООН нашли белорусское артиллерийское оружие в Ираке в 1996, в товремя как санкции были в полной силе.
Риттер говорит, что он уверен, что вполне реально то, что такая деятельность продолжалась и после 1998 года, когда инспекторы ООН покинули Ирак. Он говорит, что Ирак основал целую серию подставных компаний в Иордании, Сирии, Малайзии и других странах, которые действовали как официальные покупатели оружия, которое позже попадало в Ирак: "В 19997 и 1998 мы получили информацию о том, что Ирак работает в тесной связи с правительством Сирии ииспользует сирийскую сеть поставок, связанную с Беларусью, Украиной и Россией. Сирийцы должны были получать военные технологии, военное оборудование, по контрактам этих стран с Сирией, а затем Сирия тайно должна была переправлять всё это в Ирак. Оплачивалось оружие иракской нефтью".
Риттер добавил, что во время дневных облетов, которые военные самолеты США и Великобритании совершают в зонах, запрещенных для полетов, зенитные орудия со стороны Ирака открывали по ним огонь. Было несколько случаев, когда снаряды пролетали близко к самолетам. Но со времен войны в Заливе Ирак покане сбил ни одного самолета США или Великобритании.
Пайфер заявляет, что у Вашингтона есть убедительные доказательства, которые подтверждают недавние сообщения СМИ, связывающие правительство Беларуси и президента Александра Лукашенко с продажей оружия различным странам, вызывающим обеспокоенность, включая африканские страны, опустошенные войной, также как Ираку и Судану, бывшему "логову" подозреваемого в терроризме Усамы бен Ладена.
Пайфер отказался рассказать в деталях об этом свидетельстве, но говорит, что оно относится к продаже оружия Беларусью: "Мы полностью уверены, что оружие происходит оттуда и поступает в конфликтные регионы. Я не хочу выяснять, в чьих именно руках оно в конце концов оказывается, но несомненно, когда мы говорим об оружии, попадающем в страны, поддерживающие терроризм, настревожит конечная цель поставок оружия".
Пайфер также сказал, что США обеспокоены тем, что белорусское оружие попало в Судан, но он не подтверждает однозначно сообщения о том, что Минск продавал танки и истребители Хартуму для их использования в войне против южных повстанцев. Около 2 миллионов людей – среди них многие - гражданские лица – погибли в этом конфликте.
Судан не подпадает под санкции ООН, но, как говорит Пайфер, Вашингтон иногда применяет санкции и к тем государствам, которые продают опасные вооружениясеми странам: Судану, Сирии, Ливии, Кубе, Северной Корее, Ирану и Ираку. Недавно Буш назвал три последние страны государствами "оси зла", которые стремятся к разработке оружия массового поражения.
Лидеры белорусской оппозиции обвинили Лукашенко в продаже оружия в обход государственного бюджета и аккумулировании доходов от торговли на своих личных счетах. Против Анатолия Лебедько, главы белорусской Объединенной Гражданской Партии, делавшего такие заявления, возбуждено уголовное дело заклевету, также как и против редакторов двух оппозиционных газет – "Пагоня" и "Народная Воля", которые перепечатали комментарий "Вашингтон Пост", содержащий те же обвинения против Лукашенко.
Пайфер сказал по поводу присваивания Лукашенко себе доходов от торговли оружием: "Из-за того, что банковские операции имеют закрытый характер, я недумаю, что кто-нибудь имеет представление о том, куда идут деньги. Я имею ввиду, что это конфиденциальные счета. И один из пунктов, на который мы делали особое ударение во время моего визита, относится к торговле оружием вцелом – мы выступили за большую прозрачность а) в отношении того, комупродается оружие, и б) в отношении получаемых денег, и того, куда они идут".
Хотя Пайфер не стал подтверждать сообщения о том, что многое из оружия, которое Беларусь продала странам-изгоям, шло из России, он признал, что США также обеспокоены тем, что, возможно, Россия могла продавать оружие таким странам, как Иран.
Пайфер сказал, что Вашингтон начинает консультации с Россией по поводу Беларуси. По его словам, главной заботой США в отношении Минска являются нарушения прав человека и отсутствие демократии. Он добавил, что он надеется, что Россия может употребить свое влияние на Беларусь для улучшения ситуации.
Хотя Госдепартамент грозился ввести санкции против Беларуси из-за сообщений о продаже оружия, Пайфер признал, что отношения между Беларусью и США настолько незначительны, что на практике применение санкций мало на них скажется: " Они как бы поместили себя в изолятор. Одна из причин, по которыммы не вводили санкции, это то, что нет того, на что их можно наложить. Поэтому, если положение намного ухудшится, мы будем искать, какие шаги предпринять. Но, повторяю, когда отношения на таком уровне, иногда сложнонайти, что дополнительно можно сделать".
2002.03.18 | Максим’як
Re: Ця вся американська карусель навколо Іраку...
може і нашого Кучму затягнути дуже легко. Хоч скорше Лукашенка, бо після Мечіяра та Мілошевича він залишився, як тільки єдиний об’єкт у Європі придатний для масованих американських атак. Цікаво, що Лукашенка атакувати, то за одно і Путіна. Як їх можна розділити я собі не уявляю. Чи має взагалі Лукашенко якусь самостійну зовнішню політику поза політикою Путіна?
Питання тільки одне – зробивши Кучму винуватим в продажі поза ембарго зброї Іраку, США змушені будуть приймати якісь міри. Те, що проти Кучми, то нам якось тільки на краще, нібито, але якщо почне від таких заходів страждати і українська зовнішня торгівля, то це вже зовсім нікуди не годиться. Отже, прийдеться шукати цивілізованих шляхів вирішення цього питання, а то Кучма зовсім нас в Азіопу затягне.
Проте, якогось переляку на Кучмі не видно, мало того, він ще закликає до розробок нової військової техніки, та обіцяє, що вона буде добре продаватися. Чесно, то я не звик до такого Кучми – дуже він вже себе гарно поводить останні тижні перед виборами. Так виглядає, що в нього все йде по плану. Бо як тільки щось вкось йому йде, то зразу починає шукати винних і молоти дурниці при публіці.
2002.03.19 | A.Social
Кучмі пора кулю в скроню, а він фейс ремонтує...
Максим’як писав(ла):>
> може і нашого Кучму затягнути дуже легко. Хоч скорше Лукашенка, бо після Мечіяра та Мілошевича він залишився, як тільки єдиний об’єкт у Європі придатний для масованих американських атак. Цікаво, що Лукашенка атакувати, то за одно і Путіна. Як їх можна розділити я собі не уявляю. Чи має взагалі Лукашенко якусь самостійну зовнішню політику поза політикою Путіна?
Пішли дані що ракети НОВІ. А це може означати, що Україна спеціально придбала для реєкспорту. За правило реекспорт нової зброї забороняється умовами контракту. Якщо справді був реекспорт, тоді один з двох варіантів: (1) узгоджено з Росією, (2) Кучма примудрився кинути 2-х "стратегічних партнерів" одразу. Оскільки в схемі задіяна ще й Білорусь, Москва принаймні через розвіддані не могла не знати про угоду. Виглядає, що це є спільна акція Україна + Білорусь + Росія - террористичний слов"янський трикутник.
У принципі Лукашенка і Кучму ще можна накрити крилатими ракетами залпом по всім їх резиденціям, але як мати справу ще з Росією?
> Питання тільки одне – зробивши Кучму винуватим в продажі поза ембарго зброї Іраку, США змушені будуть приймати якісь міри. Те, що проти Кучми, то нам якось тільки на краще, нібито, але якщо почне від таких заходів страждати і українська зовнішня торгівля, то це вже зовсім нікуди не годиться. Отже, прийдеться шукати цивілізованих шляхів вирішення цього питання, а то Кучма зовсім нас в Азіопу затягне.
Дійсно, економіка, торгівля, народ не повинні страждати. А тому операція має бути стислою або блискавичною.
Олександр Жир один з варіантів підказує, якщо Кучма спраді мужик.
> Проте, якогось переляку на Кучмі не видно, мало того, він ще закликає до розробок нової військової техніки, та обіцяє, що вона буде добре продаватися. Чесно, то я не звик до такого Кучми – дуже він вже себе гарно поводить останні тижні перед виборами. Так виглядає, що в нього все йде по плану. Бо як тільки щось вкось йому йде, то зразу починає шукати винних і молоти дурниці при публіці.
Розумієте, не можна ж весь час жити в страсі і переляці. Людина пристосовується чи принаймні навчається тримати форму. Потім був рік часу, можна було випрацювати кілька варіантів поведінки. Він же мав передбачати, що буде після оприлюднення плівок, Мельниченко прозоро натякав, що саме записано, прямим текстом про постачання зброї.
Вони встигли вбити охоронця Плюща, що мав записи й був задіяний в цій змові "чесних офіцерів". (Через Плюща могло йти і певно йшло інформування Ющенка.) Далі вбили Малєєва. За даними О.Жира, можуть як свідка й Руслана Боделана усунути. (Теж розмовляв у кабінеті, Жукова представляв, за яким окремий слід.)
2002.03.18 | A.Social
Петро Лютий, УП. Від такої "замазки" немає "відмазки"
Від такої "замазки" немає "відмазки"Петро Лютий, Вашингтон, для УП, 18.03.2002, 13:33
http://www.pravda.com.ua/?20318-2-print
Інформаційна війна на передвиборчих просторах України досягла нових кордонів: російські політтехнологи намагаються використати американського посла у Києві для дезинформації громадської думки. Посол, судячи зі всього, про це поки навіть не підозрює.
На минулому тижні Карлос Паскуаль відвідав Львів і виступив перед місцевою аудиторією. На прохання прокоментувати недавнє висловлювання депутата Верховної Ради Олександра Жира відносно причетності президента Кучми до нелегального продажу української зброї Іраку, Паскуаль сказав: "Правоохоронні органи Сполучених Штатів досі не мають копій плівок майора Мельниченка, так само як і офіційних результатів експертиз їх автентичності, а тому у нас немає підстав робити якісь правові висновки відносно інформації, яка звучить на плівках" (цитую за "Українською Правдою", яка стала єдиним українським інтернет-виданням, яке подало відповідь Паскуаля прямою мовою).
Як свідчить відома мудрість, мова дипломату дана для того, щоб приховувати свої думки. Ось і цього разу посол фактично уникнув відповіді. Дійсно, він сказав, що правоохоронні органи США не отримали плівок Мельниченка. І правильно сказав, між іншим, але фокус у тому, що на поставлене йому питання він так і не відповів.
Американські правоохоронні відомства, які включають ФБР, поліцію і ряд інших, займаються захистом закону всередині країни. До питань продажу української зброї Іраку вони не мають ані найменшого відношення. Так, плівки Мельниченка досі не передані цим "органам". Але навіть коли вони будуть туди передані, все одно вони не будуть займатися розслідуванням нелегального постачання української зброї в Ірак, оскільки до цього розслідування їх на гарматний постріл не підпустять.
Ось так посол Паскуаль елементарно ухилився від відповіді на поставлене питання. За законами логіки це називається підміною предмета розмови: вас питають одне, а ви відповідаєте про інше.
Розслідуванням питання про нелегальне постачання української зброї в Ірак і причетністю до цього Леоніда Кучми повинно займатися розвідувальне співтовариство США. При цьому основну роль повинні відігравати розвідувальні управління Пентагона (РУМО), Агентство національної безпеки (АНБ) і ЦРУ. Посол Паскуаль про це не згадав, але це чудово зрозуміли російські політтехнологи. У минулому саме ці "акушери" витягли на світ Божий фальшивку під назвою "план Бжезинського для України". Тепер вони вирішили використати для дезинформації громадської думка посла Паскуаля.
І ось на сайті "СМИ.ru - Україна", який контролюється фондом ефективної політики Гліба Павловського, з'являється стаття під назвою "Американці не хочуть лізти в українські розбірки". У статті, зокрема, повідомляється: правоохоронні і розвідувальні агентства США не мають у своєму розпорядженні плівок Миколи Мельниченка і тому не можуть коментувати висловлення деяких політиків про обвинувачення вищих посадових осіб української держави, які ніби мають там місце, у торгівлі зброєю, заявив посол США в Україні Карлос Паскуаль.
Примітно, що вказаний пасаж приведений без лапок: чи то цитата, чи то ні – вгадайте самі. І це не випадково, бо у ньому є маленька, але хитра штучка: послу Паскуалю приписується покликання на розвідувальні агентства США, яких він насправді не робив. Більш того він у принципі не міг говорити від імені розвідувальних агентств США, оскільки американська розвідка не звітує держдепартаменту про розслідування, які проводяться чи "не проводяться".
Це питання знаходиться далеко за межами компетенції зовнішньополітичного відомства США. Так було до 11 вересня, і це тим більше так після 11 вересня, коли головним зовнішньополітичним відомством Америки де-факто став Пентагон, а держдепартамент виявився на других ролях – за іронією долі люди у військовій формі виявилися краще пристосованими до нових зовнішньополітичних реалій, ніж дипломати у смокінгах.
Висловлювання Паскуаля, як вони процитовані в "Українській Правді", свідчать також про те, що він, м'яко кажучи, не зовсім володіє ситуацією і відносно правоохоронних органів США і плівок Мельниченка. За відомостями, у держдепартамент вже надійшла заява від однієї шановної нью-йоркськой фірми, у якій від пана Паскуаля вимагають публічно дезавуювати його висловлювання з цього приводу як такі, що не відповідають дійсності.
Тут час звернутися до української громадськості: люди добрі, зрозумійте, американський посол не може знати про розслідування, які відбуваються або не відбуваються у правоохоронних і розвідувальних органах США. Тому не ставте пана Паскуаля у незручне становище, не примушуйте його робити заяви, про які йому потім доведеться шкодувати. Якщо ви цікавитеся розслідуваннями про можливу причетність Кучми до нелегального постачання зброї в Ірак, звертайтеся прямо до РУМО, АНБ або ЦРУ. Не впевнений, що вас там чекають, але з бюрократичної точки зору це буде більш правильний хід, ніж марно катувати співробітників держдепу про те, чого вони не знають і знати не можуть.
Отже, підведемо проміжний підсумок: твердження російських політтехнологів про те, що американці "відмазали" Кучму від контрабанди зброї в Ірак, не відповідають дійсності. Від такої "замазки" немає "відмазки". Заяви, які ряд російських і українських ЗМІ приписав послу Паскуалю, не відповідають дійсності у тому значенні, що посол у принципі не може знати, які операції проводить або не проводить розвідувальне співтовариство США. Про такі речі і президенту США не завжди доповідають.
За іронією долі журналістське розслідування в США може бути більш ефективним і коректним, ніж інформація держдепу. Так ось, на підставі журналістського розслідування і з посиланням на цілком авторитетні джерела можу стверджувати, що у компетентних органах США (назвемо їх так) повним ходом йде розслідування тверджень про причетність Кучми до незаконного постачання зброї в Ірак. Сумнівів, що Кучма до цього причетний, практично немає. Питання у тому, що тепер з ним робити. Тут негайно виникли дві проблеми.
Події 11 вересня черговий раз продемонстрували, що розвідувальне співтовариство США не справляється з поставленими перед ним задачами. Тепер цьому співтовариству завдано нового удару: контрабандне постачання Кучми в Ірак своєчасно виявлені не були. Просто кажучи, їх проспали. Тут Кучма яскраво підтвердив відому приказку: "Голь на выдумки хитра". Економіку країни розвивати по-людськи, демократію будувати - це не для нас. Це складно. А ось забити контрабанду у перемарковані ящики, щоб янкі і спостерігачі ООН не "просєклі", - у цьому президент України виявився мастаком.
Напаскудити під самим носом міжнародного співтовариства і непомітно злиняти - це досягнення, безсумнівно, гідне лідера великої європейської країни. Сподіваюся, тисячі українських громадян, які щодня проходять крізь смердючі під'їзди своїх будинків, по достоїнству оцінять віртуозну майстерність власного президента. Їх обписані під'їзди і постачання Кучмою зброї Іраку - явища по суті однопланові.
Черговий раз осоромлені резидентури ЦРУ. Зів'яла жовтцем хвалена електронна розвідка США. Президент Кучма пошив їх у дурні - рішуче і безповоротно. Але, боюся, йому не до тріумфування. Американські спецслужби не люблять, коли їх залишають у дурнях і виставляють на посміховисько (а найближчим часом їм в чергове доведеться пережити і те, і інше). Всі іноземні лідери, які в різний час намагалися грати у таку гру, закінчили погано. Одна справа займатися "бєзпредєлом" всередині країни, і зовсім інше – чинити таке на міжнародній арені. За такі "витівки" рано чи пізно доводиться платити.
Серед вашингтонського чиновницького люду є тонкий прошарок функціонерів, які у минулому зробили ставку на Кучму. При цьому застосували традиційну для деяких інших диктаторських режимів формулу: "Сучий син, але наш". Тепер виявляється, що "синок" зовсім і не наш. Більше того - о, жах! - цей "синуля" постачав ворожій державі зброю, яка потім була використана проти самих же американців. У зв'язку з цим у Вашингтоні повним ходом йде процес пошуку "цапа відбувайла", який відповість за грубий зовнішньополітичний прорахунок. Чиновники, які раніше робили ставку на Кучму, винайшли для себе виправдання: мовляв, раніше Кучма був "нормальним", але потім переродився. Тепер шукають причину переродження: чи оточення, чи алкоголь, чи все разом взяте, плюс корупція засмоктала. Але головне, зараз ні у кого язик не повернеться, щоб Кучму захищати. Запас терпіння вичерпався.
Крім того, будь-якому вашингтонському чиновнику, який у нинішніх умовах взявся б захищати Кучму, довелося б звалити на себе непосильний тягар. Записи Мельниченка, питання про достовірність яких фактично знято, неупереджено зафіксували суцільну череду, м'яко кажучи, гріхів режиму Кучми. Виходить, що Леонід Данилович являє собою одну суцільну безперервну "замазку". "Відмажеш" його від одного, тут же виявиться, що він ще у десятці інших гидко смердячих справ замазаний. Немає такого банщика у Вашингтоні, який спромігся б повністю відмити Кучму. На мові Голлівуда це називається "mission impossible". Практичні американці за такі справи не беруться.
Феномен Кучми також поставив перед Вашингтоном хворобливе питання про принциповість або, навпаки, подвійні стандарти у зовнішній політиці. Буш публічно присягнув перед своїми виборцями покарати будь-який режим, викритий у допомозі терористам. Держдепартамент вже висунув конкретні обвинувачення на адресу Білорусії у незаконному постачанні зброї Іраку. Але як тепер можна звинувачувати Лукашенка і мовчати відносно Кучми? Білоруський "бацька" на весь світ завиє про лукавство і буде, швидше за все, правий.
Після 11 вересня Джордж Буш намалював вельми просту картину світу, як вона бачиться з Білого дому: з одного боку терористи і ті, хто їм допомагає, з іншого - весь цивілізований світ, який з тероризмом активно бореться. На жаль, для Кучми, Буш не передбачив спеціальної ніші, куди могли б втиснутися ті, хто спочатку таємно продає зброю, порушуючи санкції ООН, а потім надсилає у Вашингтон слізні співчуття у зв'язку з терористичними актами, яких зазнала Америка. На місце серед цивілізованого люду Кучма явно не дотягає. Отже, згідно з доктриною Буша, його місце з іншого боку лінії добра і зла.
До теперішнього часу Кучма примудрився перетворитися на зовнішньополітичний тягар США і буквально плутається під ногами адміністрації Буша. Кількість нарешті перейшла в якість, і останнє вимагає прийняття конкретних рішень.
На найближчу перспективу існують два основних варіанти розвитку ситуації - келійний і публічний. Розглянемо їх по порядку.
Свого часу Уїнстон Черчиль запустив у політичну лексику пікантний термін -"м'яке підчеревце". Це частина чоловічого тіла, розташована в нижній частині живота. Так ось, є всі підстави вважати, що "м'яке підчеревце" Кучми міцно затиснуте дверима розвідувального співтовариства США. Судіть самі.
Президент Буш у зверненні до конгресу 20 вересня 2001 року, тобто практично відразу після терористичної атаки проти США, заявив: "Будь-яка країна, яка прикриває або підтримує тероризм, буде вважатися Сполученими Штатами ворожим режимом.".
30 жовтня Буш був ще більш конкретним: "Якщо ви забезпечуєте терористів, якщо ви надаєте притулок терористам, якщо ви субсидуєте терористів, ви також винні, як і терористи, які заподіяли збиток американському народу".
У світлі нових даних виявляється, що Леонід Кучма особисто дав вказівку "забезпечити" Ірак зброєю. При цьому, як свідчить його розмова з Валерієм Малєвим, він ясно розумів, що порушує санкції Ради Безпеки ООН. Виходячи з логіки публічного висловлювання Буша, якщо причетність Кучми до нелегального постачання зброї Іраку підтверджується, то український президент винен також, як і терористи. Вищезгадане висловлювання президента США - це програмні тези, і навряд чи він зможе або захоче від них відхреститися.
У зв'язку з цим я не бачу особливого поля для маневру Кучми. Його "м'яке підчеревце" боляче притисли двері з написом "зроблено у США". Майбутнє українського президента тепер набагато більше залежить від вашингтонських чиновників, ніж від нього самого. Цинічному порушнику санкцій Ради Безпеки ООН не зможе допомогти ніхто, навіть Росія.
Більш того якщо вдуматися, стає ясно, що мова йде не просто про порушення конкретних міжнародних санкцій, якими б серйозними вони не були. Бачимо руйнування Кучмою всього режиму непоширення зброї, який скрупульозно створюється США після закінчення "холодної війни". Цей режим створювався з розумінням того, що порушувати його можуть мафія, організована злочинність, окремі корумповані чиновники, військові і терористи. Але коли його порушує глава держави - це крах всього режиму. Нікому досі у голову не могло прийти, що такий варіант у принципі можливий, а тому його навіть не передбачили.
Тепер виявляється, що, коли пахне великими грошима, забороненого плоду для Кучми немає. У зв'язку з цим майбутнє розслідування нелегального постачання зброї Іраку повинне також відповісти на питання, куди витрачені мінімум сто мільйонів доларів, виручених тільки від одного відомого постачання. Ясно, що нелегальні прибутки не могли піти до державного бюджету. Виникає обгрунтована підозра, що, після відповідного відмивання, вони впали на приватні рахунки. При цьому важко уявити, що Кучма свідомо йшов на великий особистий ризик, а вершки з цієї справи знімав хтось інший.
У подібних "замазках", з точки зору спецслужб, проглядається стопроцентна вербована ситуація. Іншими словами, якщо вибирати келійний варіант, то легко можна передбачити сценарій, за яким Кучма перетворюється на таємну маріонетку США, яка неухильно йде шляхом, наміченим у Вашингтоні. Необережний крок у бік, і "м'яке підчеревце" притискається. Стрибок на місці, і... "наступна станція Міжнародний трибунал у Гаазі".
Очевидно, такий варіант цілком би влаштував адміністрацію Буша: повністю ручний Кучма, який час від часу випиває з Путіним, рве на собі сорочку і клянеться у вічній дружбі, хоч на справді нічого для цього не робить. Тепер потрібно стежити за реакцією Вашингтона на конкретні факти причетності Кучми до контрабанди зброї до Іраку. Якщо реакція буде приглушеною, значить, келійний варіант діє.
На щастя або на жаль (кому як), у США далеко не все залежить від адміністрації. "Уотергейт", "ірангейт", "контрасгейт", "монікагейт" та інші "гейти" свідчать про те, що можливість келійних рішень у Вашингтоні вельми обмежена. Як тільки відповідна інформація з'являється у ЗМІ, починається зовсім інша гра, де шанси на закулісну операцію, як правило, зведені до нуля.
Мільйони американців чули грізні заяви свого президента. З подачі його адміністрації питання про те, атакувати Ірак чи ні, вже не стоїть. Питання лише про те, коли атакувати. Якщо це станеться, на американських "бойз" буде наведена зброя, особисто продана Кучмою. Важко буде американському президенту пояснити своєму народу, чому цей Кучма не покараний, як це обіцяв зробити Білий дім. Виборці не зрозуміють, і немає у США такої лоббістської фірми, яка змогла б "залагодити" це питання.
Іншими словами, варто зробити у Вашингтоні могутній інформаційний постріл про збройні витівки Кучми, і келійний варіант стане практично неможливим. У цьому випадку ми будемо мати справу з великим міжнародним скандалом. Адміністрації Буша швидше за все доведеться вчинити відповідно зі своїми деклараціями і покарати підсобника міжнародного тероризму. Ось тільки треба буде провести грань між Україною і її президентом, щоб за гріхи оного міжнародні санкції не накрили саму країну. У цьому і полягає сьогодні обов'язок українських патріотів: не шкодливого президента рятувати, а країну, щоб він її, багатостраждальну, з собою на дно не потяг.
Питання про те, який варіант буде задіяний, швидше за все вирішиться на наступному тижні, і це залежить, в основному, від комісії Жира. Єдина проблема, яка зараз обговорюється, - коли краще натиснути на інформаційну кнопку: до виборів або відразу ж після їх закінчення. За даними, журналістське розслідування і відповідний матеріал для інформаційного залпу вже готовий.
Особисто мені здається, що ми рухаємося до великого міжнародного скандалу. Останні заяви представників української влади, у тому числі самого Кучми, про його непричетність до постачання зброї в Ірак, збивають з пантелику. Мені довелося прослухати відповідні записи бесіди Кучми з Валерієм Малєвим, і повинен сказати, що "гаранта" чутно на них, як Лучано Паваротті. Важко зрозуміти, на що розраховують ці люди. Складається враження, що "гарант" дає останню гастроль.
2002.03.21 | A.Social
Хворобливе питання Буша
A.Social писав(ла):> Від такої "замазки" немає "відмазки"
> Петро Лютий, Вашингтон, для УП, 18.03.2002, 13:33
> http://www.pravda.com.ua/?20318-2-print
...
> Феномен Кучми також поставив перед Вашингтоном хворобливе питання про принциповість або, навпаки, подвійні стандарти у зовнішній політиці. Буш публічно присягнув перед своїми виборцями покарати будь-який режим, викритий у допомозі терористам. Держдепартамент вже висунув конкретні обвинувачення на адресу Білорусії у незаконному постачанні зброї Іраку. Але як тепер можна звинувачувати Лукашенка і мовчати відносно Кучми? Білоруський "бацька" на весь світ завиє про лукавство і буде, швидше за все, правий.
> Після 11 вересня Джордж Буш намалював вельми просту картину світу, як вона бачиться з Білого дому: з одного боку терористи і ті, хто їм допомагає, з іншого - весь цивілізований світ, який з тероризмом активно бореться.
Не вписується в цю схему ставлення до Путіна і путінської Росії. Спецслужбам і урядам достеменно відомо, що вибухи будинків в Росії виконали російські спецпідрозділи і Путін є суб"єктом цього плану. Путін є террористом світового масштабу, але Буш заплющує очі, вмиває руки й особисто зустрічається з Путіним.
Мабуть варто повернутися до практики Р.Рейгана і чітко визначитись які країни і режими на сьогодні є Імперією Зла та оголосити новий хрестовий похід. Очистити світ, зруйнувати Імперію Зла, залишити на смітнику історії, як це вже трапилось з совєцькою системою.
В Росії, Білорусі, Україні знову відроджується стара ж смітярська тоталітарна ідеологія. Для сміття має бути відповідне місце, роль санітара безперечно належить США.